scuttle/paddle strop/çelik ustura
Tebrikler Black08 ortaya cok tarz bir ustura cikarmissiniz.
elinize saglik.
insan dusununce cozemeyecwgi sorun yok yeter ki istesin.

3 urun de harika keyif vermistir gule gule kullanin elinize saglik
Mehmet ÖZAYDIN-Bursa
Hadi hayırlı tıraşlar...
ellerine sağlık komşum, harika görünüyor , güle güle kullanın senin nickini mcgyver olarak değiştirelimBig Grin, herhangi bir şeyden bir güzellik çıkarabiliyorsun. Tebrik ediyorum içtenlikle.
Ustura icin dovme islemi uyguladiniz mi? Youtube'da bir videoda bol bol doverek sekil veriyordu eleman. Bir de isil islem uyguladiniz mi? Bir bos zamaninizda adim adim aciklayabilirseniz biz hevesli genclere de yol gosterici olur.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Üstat eğeden imal ettiniz değil mi?

(16/01/2015, Saat: 02:22)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Maşallah maşallah, elinize sağlık.

Teşekkür ederim Smile

(16/01/2015, Saat: 02:28)ronin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tebrikler Black08 ortaya cok tarz bir ustura cikarmissiniz.

Teşekkür ederim Smile

(16/01/2015, Saat: 09:10)ozgun41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: elinize saglik.
insan dusununce cozemeyecwgi sorun yok yeter ki istesin.

Aynı fikirdeyim,

Bıçak zaten yapıyorum, ustura neden olmasın diye düşününce ortaya bu çıktı Smile

(16/01/2015, Saat: 11:01)merg Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3 urun de harika keyif vermistir gule gule kullanin elinize saglik

Kendin yap,her zaman sevdiğim bir alandır,geleneksel tıraş merakı başlayınca ''neler yapabilirim ? '' devreye girdi,ortaya bunlar çıktı,çelik usturaların devamı gelecek Smile

(16/01/2015, Saat: 17:52)taskind Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ellerine sağlık komşum, harika görünüyor , güle güle kullanın senin nickini mcgyver olarak değiştirelimBig Grin, herhangi bir şeyden bir güzellik çıkarabiliyorsun. Tebrik ediyorum içtenlikle.

Teşekkür ederim,komşum Smile

O adamı çok severim zaten,kesin esinlenmişimdir,

(16/01/2015, Saat: 19:24)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustura icin dovme islemi uyguladiniz mi? Youtube'da bir videoda bol bol doverek sekil veriyordu eleman. Bir de isil islem uyguladiniz mi? Bir bos zamaninizda adim adim aciklayabilirseniz biz hevesli genclere de yol gosterici olur.

Dövme işlemi yok,orjinal sertlğinini korumak için normalizasyon(yumuşatma) yapmadan işlendi,dolayısıyla tekrar ısıl işlem görmesine gerek kalmadı..

Orj.sertlik muhtemel 64hrc civarında bir kıvılcım canavarı,ciddi zorladı beni Smile

Yapmak için süreç biraz zorlu,biraz anlatayım ama eğe bu işler için en zorlu malzemelerden biridir..

Mutlak makine desteği (bant zımpara makinesi) ve iç bükey açmak için için aparatsız serbest contact tekerde çalışmak lazım,finiş ağız kalınlığı bileme yapılmadan önceki 7,5cm ağızda 0,1-0,3 arasında kalması lazım..

Yaklaşık 1 saat önce kesici ağızda bitti,tıraşta oldum Smile

(16/01/2015, Saat: 23:34)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstat eğeden imal ettiniz değil mi?

Evet, eğeden imal edildi..
Elinize sağlık komşum. Tıraş sonucunu da paylaşırsanız forumda sizden ustura bekleyen bir gurup oluşabilir kısa zamanda. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(17/01/2015, Saat: 12:32)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık komşum. Tıraş sonucunu da paylaşırsanız forumda sizden ustura bekleyen bir gurup oluşabilir kısa zamanda. Smile

Teşekkür ederim komşum Smile

Çelik statüsünden dolayı eğeler materyal olarak muhteviyatındaki yüksel carbon ve en önemlisi ciddi sertlik (iyi bir eğe en az 63-64 hrc sertlikte )sebebiyle bu iş için bence en uygun malzemelerden birisidir,çok sert ve işlenmesi zor bir malzeme o ayrı ama ağız olarak en üst seviyede dayanım gösterecektir,

Bakım carbon usturalar gibi olmalı ki leke ilerde pas minumum düzeyde olsun,hatta bunun sap sökülebilir,su teması olan bölgeler daha iyi kurulabilir..

Daha öncesinde 2-3 tane eğeden bıçakta yapmıştım,ama mecburi 2 set meneviş (250 derecede 2 saat bekleme,sonrasında kendi halinde soğutma) yaptım,çünkü bıçak için 63-64hrc sertlikler bıçak için çok extrem olur ve ağız çok kırılgan olur..

Ama iş ustura olunca karşısında sert bir rakip olmadığı için orj.eğe sertliği çok uygun oluyor,tercih olarak eğeden yapılan işlerde normalizasyon yapılıp yumuşatılabilir,sonrasında tahmini bir sistemle (eğenin carbon çeliği olduğu düşünülür ve ona göre ) ısıl işlem yapılır,

Bu benim son yaptığım 3. eğeden ustura deneyimim,diğer iki usturamdan bir tanesi 6/8'lik yaklaşık 7,5cm kesici ağızlı, diğeri frameback 7/8'lik 7cm kesici ağız olan bir alet,

Son eklenen de 7/8-6/8 arası (20mm kesici ağız yüksekliği) yaklaşık 7,5cm kesici ağızlı oldu,

Ustura için sıfırdan ağız açma tecrübem çok ciddi seviye de değil, 400/1000,4000/8000 japon su taşları sonrasında kromoksitli balsa ağacı,kromoksitli deri strop,en son parlak deri strop uygulamısı sonucu,

'' HHT-2 - split: kıl ağza dokundurulduğunda , yakalar ve uzunlamasına keser. '' moduna geldi,

Ama daha yukarı taşınır,iyisi kişisel tecrübeler çok önemli..

Biraz daha uğraştım,strop öncesi üstüne benim bıçak bilemede de kullandığım 3000k pasta,kayış üstünde başka bir inceltici ilavesiyle kayıslama yaptım,sonrasında parlak deri strop netice,

''HHT-4 - pop: kıl ağza değince hemen kopar ve sıçrar'' seviyesine geldi diyebilirim..

Bu haliyle çok keyifli bir tıraşı var,ustura ile tıraş deneyimi bende fazla olan bir komşum 2 perde ile işi bitirir diye tahmin ediyorum..

Tıraş deneyimini nasıl tarif edeyim bilemedim Smile
(17/01/2015, Saat: 13:59)black08 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim komşum Smile

Çelik statüsünden dolayı eğeler materyal olarak muhteviyatındaki yüksel carbon ve en önemlisi ciddi sertlik (iyi bir eğe en az 63-64 hrc sertlikte )sebebiyle bu iş için bence en uygun malzemelerden birisidir,çok sert ve işlenmesi zor bir malzeme o ayrı ama ağız olarak en üst seviyede dayanım gösterecektir,

Bakım carbon usturalar gibi olmalı ki leke ilerde pas minumum düzeyde olsun,hatta bunun sap sökülebilir,su teması olan bölgeler daha iyi kurulabilir..

Daha öncesinde 2-3 tane eğeden bıçakta yapmıştım,ama mecburi 2 set meneviş (250 derecede 2 saat bekleme,sonrasında kendi halinde soğutma) yaptım,çünkü bıçak için 63-64hrc sertlikler bıçak için çok extrem olur ve ağız çok kırılgan olur..

Ama iş ustura olunca karşısında sert bir rakip olmadığı için orj.eğe sertliği çok uygun oluyor,tercih olarak eğeden yapılan işlerde normalizasyon yapılıp yumuşatılabilir,sonrasında tahmini bir sistemle (eğenin carbon çeliği olduğu düşünülür ve ona göre ) ısıl işlem yapılır,

Bu benim son yaptığım 3. eğeden ustura deneyimim,diğer iki usturamdan bir tanesi 6/8'lik yaklaşık 7,5cm kesici ağızlı, diğeri frameback 7/8'lik 7cm kesici ağız olan bir alet,

Son eklenen de 7/8-6/8 arası (20mm kesici ağız yüksekliği) yaklaşık 7,5cm kesici ağızlı oldu,

Ustura için sıfırdan ağız açma tecrübem çok ciddi seviye de değil, 400/1000,4000/8000 japon su taşları sonrasında kromoksitli balsa ağacı,kromoksitli deri strop,en son parlak deri strop uygulamısı sonucu,

'' HHT-2 - split: kıl ağza dokundurulduğunda , yakalar ve uzunlamasına keser. '' moduna geldi,

Ama daha yukarı taşınır,iyisi kişisel tecrübeler çok önemli..

Biraz daha uğraştım,strop öncesi üstüne benim bıçak bilemede de kullandığım 3000k pasta,kayış üstünde başka bir inceltici ilavesiyle kayıslama yaptım,sonrasında parlak deri strop netice,

''HHT-4 - pop: kıl ağza değince hemen kopar ve sıçrar'' seviyesine geldi diyebilirim..

Bu haliyle çok keyifli bir tıraşı var,ustura ile tıraş deneyimi bende fazla olan bir komşum 2 perde ile işi bitirir diye tahmin ediyorum..

Tıraş deneyimini nasıl tarif edeyim bilemedim Smile

Komşum işlemler gayet başarılı, emeğinize sağlık. Benim önerim size 12K civarı bir taş ile bilemeyi bitirmeniz. Üzerine gerekirse gene kromoksitli uygulanabilir elbette.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ustura Sapı İmalatı_2 habaz 59 29,885 21/06/2021, Saat: 14:47
Son Yorum: habaz
  Modifiye Sedef Ustura tilkifatih 4 3,205 16/10/2020, Saat: 17:47
Son Yorum: Ali192
  Scuttle Boyama/Yenileme Cem Hazir 6 3,008 06/09/2020, Saat: 00:00
Son Yorum: U A K
  Ustura Karartma - Ballistol Quick Browning kokopelli 9 8,197 07/08/2020, Saat: 00:23
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura bileme kayışı (Strop) imalatı habaz 39 19,628 19/03/2020, Saat: 19:01
Son Yorum: Ert.ozk
  Ustura Sapı İmalatı_1 habaz 59 28,446 08/03/2020, Saat: 01:41
Son Yorum: habaz
  Basit scuttle xanimate 9 11,477 31/01/2020, Saat: 20:49
Son Yorum: cokomoko
  Ustura kutusu Rayko 9 5,254 15/01/2020, Saat: 01:50
Son Yorum: Balan94
  7 güne 7 ustura kokopelli 19 8,087 14/10/2019, Saat: 13:40
Son Yorum: manuple
  Ustura Standı ohtararan 20 19,513 11/10/2019, Saat: 22:17