scuttle/paddle strop/çelik ustura
Arkadaşlar merhaba,

Çelik ustura işine merak salınca bu tip aksesuarlar da ''mecburi gerekli'' statüsüne giriyor Smile

Forumda epeyce araştırmam sonucu scuttle ve paddle strop olarak kendime iki tane yeni oyuncak yaptım,deri kayış kullanırken tam gerginlik olmayınca ağızda yuvarlanma oluyor ve tam istediğim keskinliğe ulaşamıyordum,

Paddle strop tam istediğim şeymiş Smile

Scuttle;

Evde gizli (evde ki patrondan gizli)bir araştırma sonucu bir kap buldum,şekil olarak tam istediğim ve iç hacmi 500ml su alacak kapasite de bir kap,biraz daha araştırma sonucu tam içine oturan (sabitlemek için çift taraflı bant kullandım,aksi bir durumda kırılma vs.içinde ki kase çıkıp yenisi montaj yapılabilir) porselen bir kasede ekleyince ortaya böyle birşey çıktı,

Fakat bu işten evdeki patron hiç memnun olmadı,içinde ki porselen kase çok sıkıntı olamadı,fakat seçtiğim kap çok uzun zamandan beri kıyıp kullanmadığı meşhur bir plastik ürün üreticisine ait bir parçaymış,o yüzden biraz fırça yedim ama geri vermedim Smile

IMG_5188.jpg

IMG_5191.jpg

IMG_5193.jpg

Paddle strop;

Gövde malzemesi olarak su ve dış etkenlerden hiçbir şekilde etkilenmeyen 10mm kalınlığında compact laminant (yurtdışında phenolic laminate) malzemeden yaptım,şekli ve boyutları tamamen doğaçlama,daha büyük daha küçük olabilir,kalınlık ve malzemeden dolayı sıfır esneme var,parlak tarafını kullanıyorum,sadece pütürlü yüzeye kromoksit pasta sürülecek ve göreve başlayacak..

Üstünde de fena sayılmayacak bir yüzey kalitesine sahip(çok iyi bir deri koyabilirdim ama kesme riskim olduğu için böyle başladım ilerde daha güzel bir deri ile değiştirebilirim) bir parça var yumuşak sınıf sayılan yapıştırıcı ile yapıştırdım,ilerde sökebilirim..

IMG_5180.jpg

IMG_5181.jpg

Çelik ustura;

Gene deneme maksatlı 7/8'lik (bir aksilik olursa 6/8'lik olarak bitecek) başladım,bakalım nasıl olacak sonuçlanacak..

%70 diyebileceğim kısmı bitti,kesici ağız hariç,sap ve son işler geride kalan işler,

IMG_5147.jpg

IMG_5148.jpg

IMG_5172.jpg
Elinize sağlık baya güzel işler çıkartmışsınız.

Scuttle çok hoş olmuş. Çift taraflı bant yerine kenarları silikon ile tıkayabilirsiniz.
www.BarbarosRazors.com

Hepsi güzel gözüküyor el emeği olduğu için fakat ben asıl usturanın gelişimini merak ediyorum.

Elinize sağlık
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Elinize sağlık hocam epey güzel ürünler çıkmış ortaya. Paddle strop yeni başlanıldığında çok kulannışlı oluyor. Scuttle ise sıcak kış sabahlarının kurtarıcısı.

Usturaya gelince,ben eğe olarak bırakılan kısımları beğendim benim de aklımda böyle bir düşünce vardı. Ama sırtta olması düşündürdü beni biraz, bileme yaparken görülür zaten sorun olup olmayacağı.

Ustura iyice temizlenip palatılırsa çok şık olacağa benziyor hocam, takipteyim. Fikir vermesi açısından da şu linki paylaşayım:

http://straightrazorplace.com/custom-bui...apter.html
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Elinize sağlık.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
bende bir tane kullanılmamış kase bulmuştum. dedim buna çok güzel sabun basılır hemen hanım yakaladı kulağımdan tuttu bu tupper dedi , birde fiyatını söyledi. O günden beri o kapları görünce saygıyla eğiliyorum.

scuttle çok kullanışlı olmuş .
Eline sağlık Bülentciğim, döktürmüşsün yine. Smile
Elinize sağlık Bülent Bey, ustura ve paddle ateş ediyor. Smile
Tekrar merhaba,

En nihayetinde usturayı bitirdim,sadece ağız açma operasyonu kaldı Smile

IMG_5310.jpg

IMG_5312.jpg

IMG_5340.jpg

IMG_5341.jpg

IMG_5342.jpg
Maşallah maşallah, elinize sağlık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ustura Sapı İmalatı_2 habaz 59 29,889 21/06/2021, Saat: 14:47
Son Yorum: habaz
  Modifiye Sedef Ustura tilkifatih 4 3,206 16/10/2020, Saat: 17:47
Son Yorum: Ali192
  Scuttle Boyama/Yenileme Cem Hazir 6 3,009 06/09/2020, Saat: 00:00
Son Yorum: U A K
  Ustura Karartma - Ballistol Quick Browning kokopelli 9 8,198 07/08/2020, Saat: 00:23
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura bileme kayışı (Strop) imalatı habaz 39 19,631 19/03/2020, Saat: 19:01
Son Yorum: Ert.ozk
  Ustura Sapı İmalatı_1 habaz 59 28,452 08/03/2020, Saat: 01:41
Son Yorum: habaz
  Basit scuttle xanimate 9 11,477 31/01/2020, Saat: 20:49
Son Yorum: cokomoko
  Ustura kutusu Rayko 9 5,254 15/01/2020, Saat: 01:50
Son Yorum: Balan94
  7 güne 7 ustura kokopelli 19 8,089 14/10/2019, Saat: 13:40
Son Yorum: manuple
  Ustura Standı ohtararan 20 19,514 11/10/2019, Saat: 22:17