İsmi kadar "Nefis" bir jilet...
Tam 60 yıldır, dile kolay 60 yıldır ülkenin gördüğü binbir türlü badire ile boğuşup bana gelmeyi bekledi. ben de aynı hevesle kargoyu bekliyordum. geçtiğimiz hafta kargo kapıya geldiğinde o hevesle poşeti yırtıp, antika bir kutunun içine sıkıştırılmış sarı-kırmızı eski paketleri gördüm. jelatinleri üzerinde idi. Hemen ağzına kadar jilet doldurulmuş olan karton kutuyu elime alıp Jelatinini açtım. yılların verdiği yorgunlukla renkleri solmuştu, üzerinde tarihin nakşettiği lekeler bulunuyordu. pakedi açıp, sıkışık jiletlerin arasından zorlanarak bir tanesini çektim, muhteşem eski kağıt kokusu burnuma dolmuştu. belliydi ki vazgeçemeyecektim bu jiletlerden, nasıl kıyacaktım kullanmaya? lakin kullanmalıydım da, merak ediyordum bu vakur jileti kullanmanın hazzını. Küçük kağıdı açtığımda "zaza" baskılı sararmış yağlı kağıt karşıladı beni. Yazıların arasından jilet göstermişti işte yüzünü. zannettiğim gibi paslı değil, pırıl pırıl ama azıcık sarımtırak duruyordu orada. Ardından bu yağlı kağıdı da geçip iki tarafı keskin ağzı ile onca yıl nasıl dayandığını anlatır gibi bana bakan jilete kavuştum. hiçbirşey yıpratamaıştı onu, o kadar sabrının sonunda işte ellerimdeydi şimdi. Bayramlık potinleri ile uyuyan bir kız çocuğu gibi mutluydum o an. Onu hemen tüketmemeli, uzun süre keyfini çıkarmalıydım. Neticede heyecanıma dayanamayıp yüzüm ile bugün buluşturdum, daha fazla bekletmeye hakkım yoktu, 60 yıldır bekliyordu zaten. Yaşımın 2 katı kadar zorluk görmüş, belki elden ele dolaşmıştı. Babamdan bile ihtiyar olan toptancıların ve satıcıların ellerinde, kimbilir hangi dükkan köşelerinde aradı beni. Buluştuk, hasret giderdik, saygı göstermek gerekiyordu, incinebilirdi, ben de usturalarım arasından kutusu gibi sarı renkli olana uzandım. Üşümesin diye sıcak su ile hazırladığım köpüğümü yüzüme yaydım. Sıra artık ondaydı, hasretle beklenen an tam da buydu. Bir yağ gibi kayıyordu adeta, ne bir zorlanma, ne bir çizik. Adeta tarihin hassas elleri ile sarıyordu beni. Üzerindeki resim kadar nazikti. Kullandığım hiçbir bıçaktan olmadığım kadar memnun bıraktı beni. İşte dedi, ben senin yüzün için yapılmışım...

3muxp.jpg
3muy8.jpg
hocam makinede kullansaydınız temizledikten sonra saklayabilirdiniz yine...
makinem olmadığı için kullanamadım, o yüzden de iki kutu aldım birini hiç açmayacağım ama bu gidişle bulabilirsem birkaç kutu daha alırım herhalde kullanmak için Smile malum antikacılardaki bitti mi birdaha yok artık. zaza keşke hala böyle jiletler üretse de, yabancı ülkelerde macera aramasak. perma da bile paralar yurtdışına gidiyor.
selamlar.

(18/03/2012, Saat: 17:25)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam makinede kullansaydınız temizledikten sonra saklayabilirdiniz yine...

Bir öykü tadında okudum 'nefis' bıçakla ilgili yazınızı;tebrikler tüm duyguyu verdiniz..
Tabii bu arada öykü ilginç soruları da beraberinde getiriyor,yani sonuç kısmı yok:Hocam nereden
aldınız bu bıçakları? merakımızı giderin bari..Smile
teşekkür ederimBlush bıçakları gittigidiyordan aldım, 2 kutu nacet, 2 kutu nefis, nefisi görünce naceti bir kenara atıp bunu denedim evvel. bir antikacı satıyor jiletleri, fatura ile beraber yolluyor. duyguyu vermek için detayları atladık dediğiniz gibi, jilet astra yeşil - permasharp arası bir keskinlikte ancak ikisinden de konforlu. zannediyorum merkür kadar da dayanıklı.
selamlar.

(18/03/2012, Saat: 18:28)teks55 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir öykü tadında okudum 'nefis' bıçakla ilgili yazınızı;tebrikler tüm duyguyu verdiniz..
Tabii bu arada öykü ilginç soruları da beraberinde getiriyor,yani sonuç kısmı yok:Hocam nereden
aldınız bu bıçakları? merakımızı giderin bari..Smile

aslında takılıyor bazen filan ama ben derby yi beğenerek kullanıyorum. ayrıca da yerli malı Smile
Orada bir de kartal jilet var,onu kullandınız mı?nasıl bir jilet acaba?..
Bir de antika diyor,1950 yılı üretimi,almak çok riskli de;paslı olabilir mi acaba?
Bir alayım diyorum,bir boşver diyorum,karar veremedim yani..

, teşekkür ederimBlush

teks55, antika olarak denediğim ilk jilet bu. geçmiş dönemle ilgili epeyce meraklı olduğumdan paslı bile olsa saklarım diye aldım ama fotoğraflarda gördüğünüz gibi pası bırakın aşınmadan eser yok. alın bence, en kötü ihtimalle köşede durur, arada bakmak bile yeter gibi geliyor.
Sad hüzünlü bir adamım ben ohtararan
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
ne mutlu bana ki sizin gibi ve daha önce cevap yazan dostlarım gibi duygudaşlarım var...
selamlar...

(18/03/2012, Saat: 23:54)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sad hüzünlü bir adamım ben ohtararan

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,706 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,020,934 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 156,935 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,254 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 32,400 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur