jilet denemelerim
Merhabalar;

ağırlıklı olarak SE kullanan bir geltir üyesi olarak son bir aydır elimde mevcut olan DE jiletleri sırayla kullanarak karşılaştırma yapmaya çalışıyorum. (Mevcut jiletlerim Astra mavi, astra yeşil-eski üretim, perma sharp-eski üretim, polsilver SI, gillette 7 o'clock sarı, treet, rapira pembe-siyah-mavi, rimei, kırmızı asco ve feather). Jilet değerlendirmesinin kişiye özel olduğunu öncelikle belirterek bu değerlendirmemin yeni başlayanlar sadece bir fikir vermesini umut ediyorum.

yöntem olarak (ki beni en çok zorlayan kısım bu oldu) tüm bu deneme sürecinde aynı tıraş aleti, sabunu ve tıraş sonrası uygulamasını kullanmayı tercih ettim. Sadece çok sıkılabilirim diye fırçada kendime esneklik sağladım. Bu nedenle tüm jiletler için aşağıdaki alet-edevat geçerlidir:

ej89
arko sabun kaseye basılmış
ali bıyıklı şap
sir irisch moos as splash

tıraşlarım çalışma günleri her gün olmak üzere tüm tıraşlarda 2 perde artı rötuş şekline tamamlandı.

Bugün itibariyle 10 jiletlik maratonun ilk yarısını bitirdim. jiletleri standart bir süre kullanmak yerine dayandıkları kadar kullanmayı tercih ettim bu yüzden bir günde attıklarım da oldu 4-5 gün üst üste kullandıklarım da. Bugün itibariyle bir hafta ara verip sonrasında kalan 5 jileti de tamamlamayı planlıyorum. Devamını da tekrar bu başlık altında paylaşmayı düşünüyorum.

Uzun bir girişten sonra sonuçlara geçelim artık isterseniz:

1-Rapira mavi-pembe-siyah
Denemeye ilk başladığım jilet olan rapira maalesef en kötü performansı aldığım jilet oldu. Daha önce de kullanırken az keskin ancak konforu iyi sayılır olarak değerlendirdiğim rapira bu seferde kötü pakete mi denk gelmemeden, benim elimin ayarının mı bozulmasından bilemiyorum hem kesmedi hem de müthiş tahriş verdi. Öyle ki çok da yapmadığım bir şeyi yapıp tıraş ortasında jilet değiştirip yenisini taktım( kutu içerisinde bozuk jilet vardır belki umuduyla) ancak sonuç yine değişmedi. sonuçta bir tıraşı iki jiletle, çok tahrişle ve kötü de bir tıraşla tamamladım. sonrasında şap oldukça yakıcı ve a/s de yine yakıcı oldu. Bu acı tecrübe sonrasında paketteki diğer jiletleri denemeye de devam etmedim açıkçası.

2-Astra SP(yeşil)

Elimde bulunan 2 yıl öncesinde 100'lü olarak alınmış çift kağıtlı yeşil astralar hep iyi hatıralar bıraktığından rapira faciası sonrası seçtiğim ikinci jilet oldular. gerçekten de orta üzeri keskinliği, yine orta üzeri konforu ile 3 gün üstüste sorunsuz tıraşlar sağladı. muhtemelen jileti zorlasam 4-5 güne kadar çıkabilirdim ama çekme yapabileceği sinyalini verince zorlamama yolunu tercih ettim. genel olarak ortalamanın oldukça üzerinde keyifli tıraşlar sağladı ancak astra yeşilde benim şikayetim (ki sık rastlanan bir şikayet sanıyorum) tıraştan birkaç saat sonra kaşıntı yapması. bu jiletle de aynı sorunu yaşasam da yine de benden geçer notu aldı.

3-rimei
daha önceden rimei aletin içerisinden çıkan ve tıraşından oldukça memnun kaldığım bu jiletleri internetten bulup sipariş etmiş ancak uzun zamandır da kullanmamıştım. Bu sefer EJ89 ile kullandığımda ise yine konfor olarak orta üzeri seviyede, keskinlik açısından ise rapiranın çok çok üzerinde astra yeşilin ise bir tık altında buldum. 4 gün sürekli kullanım sonunda 2. perdede çekme yapmaya başlayınca kullanımı sonlandırdım. sonuç olarak özellikle her gün tıraş olanların kullanabileceği, konforu iyi ve tıraşı da keyifli bir jilet olarak yorumladım.

4-feather
geleneksel tıraşa ilk başladığımda ilk aldığım ve o acemilikle de yüzümü patates gibi soyduğum sonra da uzun zaman elimi bile sürmediğim bir jiletti feather. Bu denemede yine en üst seviyede keskinliği ilk dikkati çeken yönü oldu. fakat ej89 ile bu keskinlik seviyesinin iyi bir uyumu olduğunu da belirtmek gerekli. günlük konforlu ve hızlı tıraş arayanlar için cuk oturan bir jilet değil kesinlikle ama işin biraz da eğlence/keyif tarafını artıran, özenli tıraş isteyen değişik de bir yapısı var. bu nedenle stokta durmasını ve keskin özenli bir tıraş istediğinizde kullanılmasını tavsiye edeceğim bir jilet. bir diğer özelliği de kullandıklarım arasında tıraş ömrü en kısa olan jiletlerden biri olmasıydı. 2. günün sonunda ufak ufak çekmeler başladı ve 3. günde oldukça zorladığımı hissettim. yüksek fiyatı; düşük ömrü ile yüksek keskinliği de göz önüne alınırsa günlük değil keyiflik bir jilet demek yanış olmaz sanırım.

5-asco kırmızı
Bu turdaki son jilet beni açıkçası en çok şaşırtan jilet oldu. jilet kutumda bir paket olarak bulduğum ve nereden geldiğini dahi hatırlamadığım asco kırmızıyı ilk kez kullandım( açıkçası makinaya takarken pek bir beklentimin olmadığını da itiraf etmeliyim). tıraşa geçtiğimde de ilk başta yüzümü ekşittim. rapira gibi kesmeyen bir jilet dedim ama en azında konforu çok iyiydi. bu nedenle tıraş sonuna kadar sabretmeye karar verdim fakat 2. perde bittiğinde şaşkınlık içindeydim. neredeyse rötuşa bile gerek bırakmayan bir sinekkaydı tıraşı inanılmaz konforlu şekilde vermişti jilet. şapı losyonu kullanınca suratım hiçbir tepki vermedi en ufak bir yanma bile olmadı. şanslı günümdür belki desem de ertesi gün, sonraki gün yine benzeri sonuçları alınca önyarglıl olmamak gerektiğini bir kez daha anladım. jilet çok keskin değil gibi geliyor ancak tıraş bitince işini gayet iyi yaptığını görüyorsunuz. konfor olarak da bu 5 jilet arasında kesinlikle en konforlusu. her gün tıraş olan biri için bence mutlaka denenmesi gereken bir jilet diyebilirim kısaca.

Uzun bir yazı oldu okuma zahmetine katlandıysanız teşekkür ediyorum. Yukarıda da dediğim gibi bir hafta-10 gün gibi ara verip ( bu sürede theunnamed üstadımdan aldığım- teşekkürler tekrar- shovelheadi ehlileştirmeyi planlıyorum) kalan 5 jiletle ikinci tura başlayacağım..
Bu faydalı deneme yazınız için teşekkürler devamını merakla bekliyorum.
Not: Asco kırmızı benim ilk jiletimdi ben de konforundan memnun kalmıştım.
satılık ilanlarım: http://www.geltir.com/thread-5888.html
Güzel inceleme elinize sağlık mavi astranın incelemesini sabırsızlıkla bekliyoruz.
Öncelikle deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.
Bu yazıların faydasını bir kez daha gördük, zira asco jiletlerini hep merak etmiş ama almaya cesaret edememiştim, yakın zamanda 2 paket 100'lük rapirayı çöpe atınca bende bilmediğim jiletlere karşı bir ön yargı oluştu, bildiğimiz böyle olursa misali ..
Artık paketin içinden bozuk jilet çıkma ihtimalini de göz önünde bulundurarak asco'yu alabilirim.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
İnceleme güzel olmuş elinize sağlık,tabi jiletler kişiden kişiye değişebilir ama featherın fiyatı göz önüne alınırsa pek mantıklı gelmiyor,ben onun ile 7 o clock yellow u beğenmiştim. rapira bende kılları çekiyormuş gibi tıraş izlenimi vermişti,pek kimyamız oluşmamıştı,hatta herkesin beğendiği Astra yeşil de çok konforlu tıraş sağlamamıştı. ama denemek görmek gerekiyor tabi her zaman da aynı jilet aynı konforu yaşatmıyor. Biraz bizlere de bağlı diye düşünüyorum.
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Eline sağlık arkadaşım. Benimde aklımda böyle birşeyler paylaşmak vardı ama elimde ws klasik ve rimeiden başka makine olmadığı için uğraşmak istemedim. Sonra makinenin kabahatini jilete atmış olacaktım yoksa. Mesela ws klasik ile treet platinum fena değilken, dünkü rimei + treet platinum kombinasyonunun acı sonuçlarını hala yüzümde hissedebiliyorum. Yazı için tekrar teşekkürler, devamını bekliyoruz.
incelemeniz güzel olmuş elinize sağlık Rimei jilet hariç diğer 4 ü benim de denediğim jiletler hemen hemen harfiyyen katılıyorum diyebilirim.Asco kırmızı @impaticaret mustafa beyin gönderdiği deneme paketinde 1 paket kullanma şansım oldu bence de güzel bir jilet yabana atılmaması gerekir.Yurtiçinden temin edebilirsek daha fazla tecrübe etme imkanı olur.Fiyatı makuldu yanlış hatırlamıyorsam,astra yeşilden daha fazla memnun kaldığımı söyleyebilirim
Mehmet ÖZAYDIN-Bursa
Hadi hayırlı tıraşlar...
Kırmızı Asco çok çekiştirmişti bende, mavisini daha çok beğenmiştim. jilet bu kadar kör olunca tahriş etmiyor Wink.

Bir de kullanılan alet de önemli. 89 ile bir kere daha deniyeyim bakalım.
Haydi hayırlı tıraşlar...
güzel yorumlarınız için teşekkürler.
@OnLyTNT jilet olayı zaten çok kişisel bir konu. dediğiniz gibi alet de çok farklılık yaratıyor. SE aletleri tercih etmemin bir nedeni de bu aslında. jilet olarak tek seçenek mevcut aletleri değiştirerek farklılık yaratıyorsunuz. kötü sonuçta da ya aleti hatalı seçtim bugün diyorsunuz veya tekniğimde hata var diyorsunuz.
Elinize sağlık üstad güzel inceleme.
www.BarbarosRazors.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,289 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,013,750 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 155,713 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,191 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii