Herkese Merhaba
(09/12/2014, Saat: 21:34)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tipik bir yerli malı fırça.
zaten aynı tipte birçok marka olarak görebilirsiniz(jaguar,lider vs) çoğunun üreticisi aynı. Ekonomik fırça olarak iş görür. Ama forumdaki üstadların görüşüne göre kalite olarak omega,semogue gibi ithal domuz kılı fırçaların gerisinde.Yine de İçindeki siyah kılları kesip belli bir süre sabunla fırçayı yumuşatınca oldukça keyifli tıraş verecektir bence.

Aynen komşum zaten aldıgım yerde senin dediğin fırçalar jaguar,lider de vardı satan adam bunu tüm berberlere veriyorum berberlerin kullandıgı profesyonel fırça diye söyledi

Ben de henüz geleneksele ilk geçiş yaptıgım için şimdlik bununla bi süre idare ederim diye düşünüyorum ama ileride değiştirirsem omega vya semogue alıyım o zaman

yalnız benim bu fırçada bütün kıllar sarı hiç siyah kıl yok yani içindeki siyah kılları kesmek gerek deyince onu anlamadım ama üstadım ??
http://www.uzmantv.com/saci-kazitmak-sac...estirir-mi

Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saçları ve vücut kıllarının kazınması ile ilgili pek çok “mit” vardır. Bu mitlerden en çok söylenenleri ise, saçları kazıtmanın saç dökülmesini engellediği ve saçların daha hızlı uzamasını sağladığıdır. Gerçek ise; saçları kazıtmanın böyle bir etkisi olmadığı, saç tellerinin ölü hücrelerden oluşması nedeniyle kazıtmanın, uzayan tırnakların kesilmesinden farklı bir etki yaratmadığıdır. Saçların kazıtıldıktan sonra daha gür çıktığı veya dökülmenin engellenebileceği yönünde hiç bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamaktadır.

Saçları kazımak sadece saçın, saç derisi üzerinde bulunan “cansız” bölgesini etkiler. Saç derisinin altında, saç kökünde yer alan canlı hücreler ise bu durumdan etkilenmez. Kazındıktan sonra saç normal uzama süresinde uzamaya başlar. İlk çıkan saçlar uzun saçların uçlarından daha kalın olduğu için saçların gür çıktığı yanılgısı doğabilir. Ancak saçlar uzadıktan sonra uçları eskisi gibi köklerinden daha ince olacaktır. Saçların daha hızlı uzadığı ise; çıplak saç derisi üzerinde ilk çıkan tellerin daha kolay fark edilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Kazıma yöntemi ergenler tarafında sakal ve bıyıkların daha çabuk çıkması içinde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda sakal bölgesinde gerçekten kılların sayısında bir artış görülebilir. Ancak bunun nedeni bölgenin jiletle tıraş edilmesi değil, ergenlik döneminde kısa sürede meydana gelen hormonal değişimlerdir. Bu dönemde hormonların etkisiyle sakal ve bıyık bölgesinde daha fazla kıl kökü oluşur.

Saç dökülmesinin büyük çoğunluğu kalıtsal nedenlerle oluşmaktadır. Yani birinci dereceden akrabalarınız da saç dökülmesi varsa bunun sizin saçlarınızı etkilemesi yüksek olasılıktır. Ancak bazen yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, düzensiz yaşam, hava kirliliği gibi çevresel faktörler saç tellerini inceltip dökülmeyi hızlandırabilir. Bu gibi nedenlerden ötürü meydana gelen saç dökülmesini engellemek için düzenli saç bakımı yapabilir, beslenmenize özen göstererek gereken vitamin ve mineralleri alabilir, stres azaltan meditasyon tekniklerinden yararlanabilirsiniz.
http://www.sacport.com/saclari-kazitmak-...-onler-mi/
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(09/12/2014, Saat: 22:01)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ooppss komşu haklı bu fırça bildiğimiz jaguar/lider fırçanın damgası farklı olanı. Yerli bir domuz fırça yani=)

Arko konusuna gelirsek, arko hem yüzde hem kapta köpürmesi başarılı bir sabun. Yumuşak olduğu için kapaklı bir kaba parmaklarınız yardımıyla basabilirsiniz. Bende hem kapalı kapta hem açık kapta var, açık kapta olan yaklaşık 1 yıllık kapalı olan 2 aylık, kokuları ve performansları aynı. Kafanızda soru işareti oluşmasın Arko çok dayanıklı bir sabun.

Yüzde köpürtme için yüzünüzü ıslatın sonra çubuğu yüzünüze sürmeye başlayın, yüzünüzde ince beyaz bir tabaka oluşana kadar devam edin bu işleme. Beyaz tabaka oluştuktan sonra suyunu silkelediğiniz fırça ile köpürtmeye başlayın, sabun az gelirde kıvamını beğenmezseniz yüzünüze biraz daha uygulayarak devam edin. Sorun yaşarsanız forumdaki stick sabun başlığı ve yüzde köpürtme başlıklarında daha detaylı anlatım bulabilirsiniz.

Öncelikle Tşkler komşum,arko konusunda çok aydınaltıcı net bilgiler yazmışsın sagolasın,kapalı bir krem kutusu var onun içine basayım madem arkoyu biraz peteğin üstüne koyup 1-2 sa. civarı yumuşayınca direk boş kutuya elimle bastırıyım başka bir işleme gerek yok deyilmi yani kabın içine su katmak filan gibi saygılar üstadım
(09/12/2014, Saat: 22:10)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://www.uzmantv.com/saci-kazitmak-sac...estirir-mi

Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saçları ve vücut kıllarının kazınması ile ilgili pek çok “mit” vardır. Bu mitlerden en çok söylenenleri ise, saçları kazıtmanın saç dökülmesini engellediği ve saçların daha hızlı uzamasını sağladığıdır. Gerçek ise; saçları kazıtmanın böyle bir etkisi olmadığı, saç tellerinin ölü hücrelerden oluşması nedeniyle kazıtmanın, uzayan tırnakların kesilmesinden farklı bir etki yaratmadığıdır. Saçların kazıtıldıktan sonra daha gür çıktığı veya dökülmenin engellenebileceği yönünde hiç bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamaktadır.

Saçları kazımak sadece saçın, saç derisi üzerinde bulunan “cansız” bölgesini etkiler. Saç derisinin altında, saç kökünde yer alan canlı hücreler ise bu durumdan etkilenmez. Kazındıktan sonra saç normal uzama süresinde uzamaya başlar. İlk çıkan saçlar uzun saçların uçlarından daha kalın olduğu için saçların gür çıktığı yanılgısı doğabilir. Ancak saçlar uzadıktan sonra uçları eskisi gibi köklerinden daha ince olacaktır. Saçların daha hızlı uzadığı ise; çıplak saç derisi üzerinde ilk çıkan tellerin daha kolay fark edilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Kazıma yöntemi ergenler tarafında sakal ve bıyıkların daha çabuk çıkması içinde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda sakal bölgesinde gerçekten kılların sayısında bir artış görülebilir. Ancak bunun nedeni bölgenin jiletle tıraş edilmesi değil, ergenlik döneminde kısa sürede meydana gelen hormonal değişimlerdir. Bu dönemde hormonların etkisiyle sakal ve bıyık bölgesinde daha fazla kıl kökü oluşur.

Saç dökülmesinin büyük çoğunluğu kalıtsal nedenlerle oluşmaktadır. Yani birinci dereceden akrabalarınız da saç dökülmesi varsa bunun sizin saçlarınızı etkilemesi yüksek olasılıktır. Ancak bazen yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, düzensiz yaşam, hava kirliliği gibi çevresel faktörler saç tellerini inceltip dökülmeyi hızlandırabilir. Bu gibi nedenlerden ötürü meydana gelen saç dökülmesini engellemek için düzenli saç bakımı yapabilir, beslenmenize özen göstererek gereken vitamin ve mineralleri alabilir, stres azaltan meditasyon tekniklerinden yararlanabilirsiniz.
http://www.sacport.com/saclari-kazitmak-...-onler-mi/

mancho üstadım tşkler, benim saçlarda kellik derecesinde aşırı seyrek bende kalıtsal nedenlerden (akrabalar) gelen ve ayrıca diğer vit.eksikliği stres vs. de var ama ben yinede kazıtmaya devam edecem belkide psikolojik olumlu etkisi var bana diyeyim ,saygılar
(09/12/2014, Saat: 22:22)ramos Adlı Kullanıcıdan Alıntı: mancho üstadım tşkler, benim saçlarda kellik derecesinde aşırı seyrek bende kalıtsal nedenlerden (akrabalar) gelen ve ayrıca diğer vit.eksikliği stres vs. de var ama ben yinede kazıtmaya devam edecem belkide psikolojik olumlu etkisi var bana diyeyim ,saygılar

Rica ederim. Bazılarına kazınmış saç daha çok yakışıyor. Sizde de öyle sanırım Cool
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(09/12/2014, Saat: 22:30)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rica ederim. Bazılarına kazınmış saç daha çok yakışıyor. Sizde de öyle sanırım Cool

İlk ustura vuruldugunda tuhaf bir görüntü oluyor ama sürekli vurup alıştırınca kafayı yakışıyor evet hem de kafa rahatlıyor : -)
@ramos

Komşum, oda sıcaklığındaki Arko çubuğu sıcak su va gibi başka bir yardımcı olmadan sadece parmaklarınızla kaba basabilirsiniz. Kapaklı ve geniş ağızlı kahvaltı kapları ideal olmasada ilk başlarda kullanılabilir. İkea veya metro gibi büyük marketlerde zevkinize göre bir kap edinirsiniz sonradan. Fırçanın rahat hareket edebileceği bir kap olsa yeter.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(09/12/2014, Saat: 22:42)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ramos

Komşum, oda sıcaklığındaki Arko çubuğu sıcak su va gibi başka bir yardımcı olmadan sadece parmaklarınızla kaba basabilirsiniz. Kapaklı ve geniş ağızlı kahvaltı kapları ideal olmasada ilk başlarda kullanılabilir. İkea veya metro gibi büyük marketlerde zevkinize göre bir kap edinirsiniz sonradan. Fırçanın rahat hareket edebileceği bir kap olsa yeter.

Anladım komşum eyw. çok sagol..
@ramos Hoşgeldiniz. Tıraş takımınız başlangıç için ideal.

(08/12/2014, Saat: 20:47)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz. Usturaya vurdurmanın saça hiçbir faydası yoktur.

Ustura - saç ile ilgili @mancho Üstadım yazmış, ben de birkaç ekleme yapayım. Öncelikle @mancho Üstadımın alıntıladığım "usturaya vurdurmanın saça bir faydasının olmaması" konusu kişisel bir yorum değil, bilimseldir. Tıp da aynı görüştedir.

@mancho Üstadımın verdiği bağlantıya ek olarak:

http://www.uzmantv.com/erken-yasta-tiras...andirir-mi
http://www.uzmantv.com/jiletle-mi-yoksa-...aha-iyidir

Dolayısıyla sakal ve saç yapısı genetik olup kesme yönteminin, aletlerinin, sıklığının sakalların veya saçın çoğalması üzerine hiç bir etkisi yoktur. Eğer olumlu bir etkisi olsaydı kelliğe çare bulunmuş olurdu, kimse kel kalmazdı.
Smile
Daha önce de paylaşmıştım,
@mancho ve @mavi üstadlara ek olarak,

Mit-1: "Sakalları ve saçları ne kadar sık keserseniz, saç ve sakallarınız o kadar gür, güçlü ve daha koyu renkte çıkacaktır."

Gerçek: Vücudumuzdaki hiçbir kılın uzama hızı veya gürlük miktarı, kılların kesilmesiyle alakalı değildir. Bugüne kadar bu iddiayı ele alan hiçbir araştırma kılların kesilmesini uzama hızı veya kıl gürlüğü ile ilişkilendirmediği gibi, yapılan tüm araştırmalar arada hiçbir bağlantı bulunmadığını göstermektedir. Bu durum, hem erkekler hem de dişiler için geçerlidir.

Bilgi-1: Ne saçların ne de sakalların kesildikçe daha gür çıkmadığı gerçeği, ilk olarak 1928 yılında klinik olarak test edilerek onaylanmıştır. Daha sonra 2005 yılında tekrar edilen klinik deneyler de, hem saçların, hem de sakalların traş edilmesiyle uzaması veya gürleşmesi arasında hiçbir bilimsel ilişki olmadığını göstermiştir.

Bilgi-2: Kesilen saç/sakal gür ya da koyu renkte çıkmaz; ancak bu şekilde görünür. Çünkü kesilen sakal, kesilmeyen sakallar gibi giderek incelmez ve dipleri göreceli olarak kalındır. Bu da, daha yoğun bir sakal çıkıyormuş izlenimi verir; ancak gerçekte herhangi bir gürlüğe rastlanmaz. Benzer şekilde, traş edildikten sonra çıkan sakalın daha koyu renkte görülme sebebi, henüz güneş ışığına maruz kalmamış olmasıdır. Son olarak, sakalların kesildikten sonra ele daha sert geliyor olması, tıraş bıçağının kılı açılı bir şekilde keserek sivri uçlar bırakıyor olmasıdır. Tüm bunlar göz önüne alındığında, kılları kesmenin, onların fizyolojisine herhangi bir etkide bulunmadığı görülebilir.

Bilgi-3: Saçların uzama hızı ve sıklık miktarı, kılların kendisi tarafından değil, kıl köklerinde bulunan foliküller tarafından belirlenir. Bu foliküllere de ne yapmaları gerektiğini bildiren unsur genetik materyaldir. Dolayısıyla vücudunuzdaki tüm kılların ortalama uzama hızı ve gürlüğü, sizi oluşturacak sperm ve yumurta birleştiği anda belirlenmiştir. Elbette hormonlar ya da beslenme gibi çevresel faktörler uzama hızına etki eder; çünkü hücrelerin işleyişine etki etmektedir. Ancak kılları kesmek veya kıl kesme sıklığı, uzaması ile hiçbir şekilde ilişkili değildir.

Bilgi-4: San Francisco'da bulunan Kaliforniya Üniversitesi'nden dermatolog Dr. Paradi Mirmirani'nin de vurguladığı gibi, bir unsurun kıl uzama hızına etki etmesi için, kılları üreten hücreleri değiştirmesi/etkilemesi gerekir. Bu yüzden genetik mutasyonlar, hormonlar veya beslenme gibi çevresel faktörler kıl uzamasına etki eder. New York'ta bulunan Philip Kingsley Kliniği'nden trikolog (saç ve kafa derisi uzmanı) Elizabeth Cunnane Phillips şöyle söylüyor:

"Saç veya sakal kesmenin büyüme hızına hiçbir etkisi yok. Bu, genetik olarak önceden belirleniyor. Büyüme hızı; genel sağlık durumu, diyet alışkanlıkları, tiroid bezinin çalışma miktarı, düşük demir oranları veya kansızlık gibi endokrin işlevlerle ilgili faktörlerden etkilenir. Bunların hepsi, kılların ne kadar hızlı çıkacağını ve onları ne kadar hızlı dökeceğimizi belirler."

Bilgi-5: Bu konuda çoğu insanı yanıltan, kıl anatomisinin düzenli olmayışıdır. Kılların dipleri daha kalındır, uç kısımları ise daha incedir. 5 milimetrelik bir kıl jiletle kesildiğinde, örneğin 0.3 milimetrelik uzunluğa kadar, kök kısmına yakın bir yerden parçalanır. Bu parçalanma jiletin ve kılların yapısına bağlı olarak 2 şekilde olabilir: ya bir sopayı sivriltmek için yatay olarak aşındırdığımız gibi uca doğru iyice sivrileşecek şekilde kesilir (çünkü jiletin etkisiyle yan yatar) veya bir ağacı kestiğimizde olduğu gibi gövdesi yatay bir şekilde kesilir. İki durumda da olan geçici bir koyulaşmadır. İlkinde, sivri uçlar ışığı normal kıl kalınlığı kadar dağıtamadığı için siyahlaşmış gibi görünür. İkincisinde ise derideki porlardan çıkan kıl ağaç gövdesi gibi yatay olarak poru doldurduğu için ve tepeden bakıldığında simsiyahmış gibi gövdesi gözükür. Halbuki kılı normal uzamasına bırakıp yeniden başlangıçtaki 5 milimetreye ulaştığında, önceki haliyle kıyaslayacak olursanız, birebir aynı oldukları gözükecektir. Çünkü kıl uzadıkça, başlangıçtaki o incelmiş kısım uzamaya bağlı olarak zayıflayıp dökülecektir; yeni çıkan kıl ise bir öncekiyle (ki zaten onun devamıdır) birebir aynı özellikte olacaktır. Bu geçici koyulaşma, aynı zamanda sıklaşma algısı da yaratmaktadır. Ancak böyle bir şey yoktur. Bu, algı yanılgısıdır.

kaynak: http://www.evrimagaci.org/fotograf/56/1256

ve hoşgeldiniz iyi tıraşlar Smile
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese merhabalar Frhtkk 3 134 Bugün, Saat: 01:13
Son Yorum: Frhtkk
  Merhaba mert34 0 911 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34