Edwin Jagger DE89
Yok almadım da, ileride geleneksel tıraşta daha çok pişince alırım diye bir düşünce balonum var. Uyumlu değil denseydi balonu patlatacaktım Smile Ne zamandır sorayım diyordum, konuyu aktif görünce hatırlayıp sordum komşum
So far so good..
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim, ve hoşbulduk.Değerli üstadlarımdan öğreneceğim çok şey var?
(14/06/2019, Saat: 01:28)quasimodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesut komşum öncelikle foruma hoşgeldiniz.( Hep bunu yapmak istemisimdir Smile ) Kullandığınız alet 89 a göre daha agresif bir alet aslında daha yakın tıraş verecektir. Fakat ben 89 kullanırken yumuşaklığına guvenerek agresif aletlere nazaran daha çok artistik hareket yapabildiğim icin daha yakın tiras da alabiliyorum. Ama günlük tıraş için 89 yumuşak olduğundan dolayı sizin için daha iyi olacak ve cildinizi daha az yoracaktir benim kanaatimce. Keyifli tıraşlarınız olsun.
DE89 u kai, feather gibi keskinliği ön planda olan jiletlerle denediğimde çok çok iyi sonuçlar aldım. Bilhassa kai jilet daha kalın olmasından dolayı DE89 la harikalar yaratıyor.
(18/06/2019, Saat: 22:42)blacklesrum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DE89 u kai, feather gibi keskinliği ön planda olan jiletlerle denediğimde çok çok iyi sonuçlar aldım. Bilhassa kai jilet daha kalın olmasından dolayı DE89 la harikalar yaratıyor.

sakal uzunluğu önemli mi acaba bu makinada
(17/07/2019, Saat: 12:05)burakergun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sakal uzunluğu önemli mi acaba bu makinada

Uzun sakal için kullanacaksanız açık taraklı marka-modellere yönelmeniz doğru olur.
Geleneksel tırasa başlayanların ilk tercihleri genelde de89 oluyor. Ben öyle yapmadım 7-8 ay önce r41 ile başlayıp daha yeni bir de89 edindim. Ve iyi ki böyle yapmışım dedim direk mild bir aletle baslasaydim (de89 ) muhtemeldir ki tecrübe kazanana kadar daha sıkıntı yaşardim. Agresif aletle başlayıp sakin sakin tıraş olarak tekniğim gelişti. Şimdi bir de89 sahibi olmaktan gayet memnunum. Mild aletler yeni başlayanlar için tehlikesiz gibi düşünülebilir fakat yakın tıraş isteği ile yeni başlayanlar fazlaca zorlamayla daha çok tahriş sorunu yasayabiliyor.
Benim gibi henüz yolun başında birinin nazicane tavsiyesi yeni başlayanlar alsın agresif alet sakin sakin geleneksel tıraş tekniğini geliştirin. Mild alet daha çok tecrübe gerektiriyor.
Tabi bu benim kişisel görüşüm çok daha tecrübeli üstadlar bu konuda farklı düşünüyor olabilir.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
(17/08/2019, Saat: 20:57)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geleneksel tırasa başlayanların ilk tercihleri genelde de89 oluyor. Ben öyle yapmadım 7-8 ay önce r41 ile başlayıp daha yeni bir de89 edindim. Ve iyi ki böyle yapmışım dedim direk mild bir aletle baslasaydim (de89 ) muhtemeldir ki tecrübe kazanana kadar daha sıkıntı yaşardim. Agresif aletle başlayıp sakin sakin tıraş olarak tekniğim gelişti. Şimdi bir de89 sahibi olmaktan gayet memnunum. Mild aletler yeni başlayanlar için tehlikesiz gibi düşünülebilir fakat yakın tıraş isteği ile yeni başlayanlar fazlaca zorlamayla daha çok tahriş sorunu yasayabiliyor.
Benim gibi henüz yolun başında birinin nazicane tavsiyesi yeni başlayanlar alsın agresif alet sakin sakin geleneksel tıraş tekniğini geliştirin. Mild alet daha çok tecrübe gerektiriyor.
Tabi bu benim kişisel görüşüm çok daha tecrübeli üstadlar bu konuda farklı düşünüyor olabilir.
Saygılar.

Zamanında bir konu icine yazmıstım, "progress i gec, utanmasam R41 oneririm, harika el terbiyecisidir.İlk hafta bastırırsın olacagı ust epidermal tabakayı kaldırır 1 hafta kırmızı dolasırsın ama sonunda bastırmamayı ogrenip, sonrası her turlu aleti kullanırsın" demistim kabaca.
Genel kanı milddan zaman icinde agresife gecme seklinde, ama aslında bu iste ilerlemek isteyen veya teknigini gelistirmek isteyenler icin agresiften mild'a donmek cok daha kısa ve ogretici bir yol, en azından ben o sekil dusunuyorum, komsumun tecrube ettigi gibi.
Tişikkirlir Sipirmin.
(17/08/2019, Saat: 20:57)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geleneksel tırasa başlayanların ilk tercihleri genelde de89 oluyor. Ben öyle yapmadım 7-8 ay önce r41 ile başlayıp daha yeni bir de89 edindim. Ve iyi ki böyle yapmışım dedim direk mild bir aletle baslasaydim (de89 ) muhtemeldir ki tecrübe kazanana kadar daha sıkıntı yaşardim. Agresif aletle başlayıp sakin sakin tıraş olarak tekniğim gelişti. Şimdi bir de89 sahibi olmaktan gayet memnunum. Mild aletler yeni başlayanlar için tehlikesiz gibi düşünülebilir fakat yakın tıraş isteği ile yeni başlayanlar fazlaca zorlamayla daha çok tahriş sorunu yasayabiliyor.
Saygılar.

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz @Ayhandulgar.Dediklerinize bir kısma kadar katılıyorum.Katılıldığım kısım teknik geliştirme açısı.Bu düşünceniz bence de çok doğru.

Katılmadığım nokta ise de89 gibi mild bir aletle  yakın tıraş  beklentisi olup tahriş sorunu yaşayan arkadaşım zaten geleneksele yeni başlamış olacak, tecrübesi olmayacak r41 de neler neler yapar bir düşünün.Aynı zamanda mild bir aletle çok güzel konforlu yakın tıraşta çıkartabiliyorsunuz bunu da belirtmek isterim.

Size nacizane  bir durumu anlatayım.Babam yaklaşık 25 30 sene öncesinde sigarayı bıraktı.İçtiği zamanlarda çocukluğumda hatırladığım kadarıyla kaç tane cebi varsa her birinde birer paket sigara taşırdı.Hastanelik duruma geldi ve bıraktı.Bıraktıktan sonra elinde titreme başladı ve hala titreme devam etmekte.Tıraş konusunda da en büyük sıkıntısı bu el titremesi oluyordu.Orta ve mild aletlerden kendisine denemesi için ısrar ettim.Oda beni kırmadı ve hem progresi hemde  de 89 denedi.Progresi sert buldu ve beğenmedi.Ama de89 u öle çok sevdi ki o eli titreyen tıraş olamayan kişi şuan de89 ile çok çok rahat geleneksel tıraşını  oluyor ve elinden bırakmıyor.Bunu De89 yada mild aletlerin  konforunu, rahatlığını, verdiği güven hissini ve öğreticiliğini anlatmak istediğim için yazdım.

El becerisi,tekniği yada adını ne koyarsak koyalım yeni başlayan arkadaşlarımıza direk teknikleri oturmadan yada bazı standart kuralları bilgilendirmeden direk r41 gibi sert bir makineyi önermemiz bence belkide o arkadaşımızı direk gelenekselden soğutacak veyahut tekrar kartuşluya dönmesini sağlayacak.İstisnalar hariç.Ya da tıraş esnasında çok zorlanıp istediği tıraşı konforlu bir şekilde yapamamasından dolayı aleti elden çıkarıp yada bir kenara kaldırıp tekrardan konforlu diyebileceğimiz bir mild alet almasına neden olacak.

Bırakın mild bir aletle başlangıcı yapın bilgilenin tekniğinizi geliştirin daha sonrasında zaten illaki başka makinelerde edineceksiniz.Sanmayın ki aldığınız mild aleti bir daha kullanmayacaksınız yada tek aletiniz olacak.Aksine belkide tekrar dönüş yapıp mild de devam edeceksiniz.Zaten forumdaki arkadaşlarımızdan çoğu tek makine ile devam etmemekte.3 4 5 10 hatta 200 makinesi olan üstadlarımız var.Benim şahsi görüşüm her gelenekselcide mutlaka mild orta ve agresif 3 makinenin olması ve kesinlikle ilk başlangıç için mild aletle başlanılması yönündedir.

Bu arada sert makineleri daha çok seven bir kişi olarak affınıza sığınarak nacizane bu yorumu yaptım.Yorumum şahsınıza değil genel bir yorumdur.Lütfen üzerinize alınmayın.
(17/08/2019, Saat: 21:44)erfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir konuya değinmişsiniz @Ayhandulgar.Dediklerinize bir kısma kadar katılıyorum.Katılıldığım kısım teknik geliştirme açısı.Bu düşünceniz bence de çok doğru

Katılmadığım nokta ise de89 gibi mild bir aletle  yakın tıraş  beklentisi olup tahriş sorunu yaşayan arkadaşım zaten geleneksele yeni başlamış olacak, tecrübesi olmayacak r41 de neler neler yapar bir düşünün.Aynı zamanda mild bir aletle çok güzel konforlu yakın tıraşta çıkartabiliyorsunuz bunu da belirtmek isterim.

Bu konuda size katılıyorum Fatih bey, daha öncesi uzun uzun sizinle konuşmuştuk bana tecrübelerinizden bahsetmiştiniz. Birer mild, orta ve agresif tıraş aleti en azından dolapta hazır bulunması lazım hepsinin yeri zamanı ve verdiği keyif başka oluyor. Sonuç olarak bu iş gerçekten tıraş olmak değil keyif almaksa, kim nasıl rahat ediyorsa öyle tıraş olmaktadır.

Ben 4 aydır geleneksel tıraş oluyorum hala daha progresste 3. ayarın üzerine çıkmıyorum çünkü keyif vermiyor tıraş sonrası hissiyatım kartuşlu kullandığım zamanki gibi oluyor. Bundan dolayı agresif aletle başlayıp kendimce cildime eziyet etmektense zamana yayıp el bilek hareketleri gibi kendi tekniğimi oturtturma taraftarıyım. Kendimi hazır hissettiğim an R89dan Progresse geçiş yaptım memnunmuyum çok memnunum.

Bahsedildiği gibi direk agresif aletle başlamak el bilek hareketlerini terbiye ettiği gibi zamanla daha kısa sürede doğru tekniği öğretebilir ama bu işe gerçekten gönül verenler için geçerli diye düşünüorum. Eğer geleneksele geçişte insanın içinde biraz bir çekince varsa ters tepip geleneksel tıraş resitalini başlamadan sonlandırabilir. Tabiki bunlar görüş, düşünce, varsayım sonuç olarak zevkler ve renkler tartışılmaz kim nasıl rahat ediyorsa zaten kendi yolunu çiziyor değilmi komşularım. Herkes bu plartformda görüşleri paylaşıyor, tecrüberlerini aktarıyor.
@dikdik_s Serdar hocamın dediği çok doğru.Bende zaten teknik geliştirme kısmına sonuna kadar katıldığımı ifade ettim.Kalp kalbe karşıdır derler zaten aynı anda yorumlamışız.Ben Serdar hocamdan çok şeyler öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum.Sadece sert makine başlangıcında tamam yada devam seçenekleri %50 oranında devreye giriyor.Ya tahrişten sıkılıp gelenekselden soğuyacak yada ısrar edip devam edecek ve gelenekselden tat alacak.
Ama mild bir başlangıçta bence bu oran bizim yararımıza olacak kanaatindeyim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 762 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,533 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,426 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  DE89 Sap Problemi parhim 3 1,932 10/06/2022, Saat: 16:01
Son Yorum: parhim
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 97,332 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Ri'mei vs. Muhle R89/EJ DE89 theunnamed 32 47,131 25/04/2021, Saat: 15:15
Son Yorum: onomasticon
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 13,157 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Edwin Jagger DE8 serisi sap seçimi konusunda yardım forevermore07 12 6,669 21/11/2019, Saat: 13:50
Son Yorum: forevermore07
  Merkur, Muhle, Edwin Jagger : Tüm Modeller Eskiuyebyr 9 16,473 11/02/2019, Saat: 13:25
Son Yorum: 3RD1
  Edwin Jagger de89, Merkur futur, hangisi. yaralıavcı 55 104,634 24/12/2016, Saat: 14:26
Son Yorum: Eskiuyebyr

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: