Merhaba !
Selamlar Rishi üstadım,
Forumda yeniyim ama ufak ta olsa birşey yazmak istedim.
İlk önce şunu belirteyim yakın bir zamanda @Denizciyim ve @theunnamed üstadlarla yeni/eski R41 arasındaki farklarla ilgili bir yazışmamız oldu yararı olacağını düşünüyorum, linki;
http://geltir.com/thread-1861-page-285.html

EJ89 makinem var ardından R41 aldım. Ara sıra Ali Bıyıklı ustura ile denemelerim oluyordu. Son kullandığımda ustura ile burun civarında bir çizik yaptım ve sonrasında bu usturanın benim için fantezi olduğuna karar verdim.

Sonuçta EJ89 ve ara sıra da R41 zaten yeterince zevkli tıraşlar veriyor, fazlasının bana zarar verdiğini görünce bu sevdadan vazgeçtim.

R41 2011 ve 2013 versiyonlarına gelince yukarıdaki yazışmalarda fotograflarını görürsünüz, 2013 versiyonu 2011'in biraz dah ehlileştirilmiş hali ve ara sıra kullanımda 2013 harika bir tad bırakıyor. Ama günlük olarak kullanmadığımı itiraf etmeliyim. Günlük kullanımda yüzü aşırı yoruyor.

Belki yararı olur diye ben de birşeyler yazayım dedim Smile.
Selam ve saygılar...
(31/03/2014, Saat: 23:54)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar Rishi üstadım,
Forumda yeniyim ama ufak ta olsa birşey yazmak istedim.
İlk önce şunu belirteyim yakın bir zamanda @Denizciyim ve @theunnamed üstadlarla yeni/eski R41 arasındaki farklarla ilgili bir yazışmamız oldu yararı olacağını düşünüyorum, linki;
http://geltir.com/thread-1861-page-285.html

EJ89 makinem var ardından R41 aldım. Ara sıra Ali Bıyıklı ustura ile denemelerim oluyordu. Son kullandığımda ustura ile burun civarında bir çizik yaptım ve sonrasında bu usturanın benim için fantezi olduğuna karar verdim.

Sonuçta EJ89 ve ara sıra da R41 zaten yeterince zevkli tıraşlar veriyor, fazlasının bana zarar verdiğini görünce bu sevdadan vazgeçtim.

R41 2011 ve 2013 versiyonlarına gelince yukarıdaki yazışmalarda fotograflarını görürsünüz, 2013 versiyonu 2011'in biraz dah ehlileştirilmiş hali ve ara sıra kullanımda 2013 harika bir tad bırakıyor. Ama günlük olarak kullanmadığımı itiraf etmeliyim. Günlük kullanımda yüzü aşırı yoruyor.

Belki yararı olur diye ben de birşeyler yazayım dedim Smile.
Selam ve saygılar...

Resimlerden farkı anlamak zor. Siz nasıl anladınız? @ihtilaf üstadın verdiği bilgiye göre 20 mm ise yeni, 18 mm ise eski oluyor. Bu durumda linkteki yeni model oluyor değil mi dostum?
@Rishi üstadım daha altta @theunnamed üstad durumu fotograflarla anlatmış, fotograflardan birini buraya da ekliyorum, soldaki 2011, sağdaki 2013 modeli...

1j9mxs.jpg

Soldaki sağdakine göre daha agresif tıraş verir diye biliyorum. Yine de farkettiyseniz ben de yeniyim bayağı, sadece deneyimimi paylaşayım istedim Smile.

(01/04/2014, Saat: 00:05)Rishi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Resimlerden farkı anlamak zor. Siz nasıl anladınız? 2011 diye alınmış ama 2013 çıkmış değil mi? Yani 2013 ün fotoğrafınıza bakarak bunun yeni mi eski mi olduğu anlaşılmaz ki. Ancak kumpas ile ölçmek lazım.
(01/04/2014, Saat: 00:11)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Rishi üstadım daha altta @theunnamed üstad durumu fotograflarla anlatmış, fotograflardan birini buraya da ekliyorum, soldaki 2011, sağdaki 2013 modeli...

1j9mxs.jpg

Soldaki sağdakine göre daha agresif tıraş verir diye biliyorum. Yine de farkettiyseniz ben de yeniyim bayağı, sadece deneyimimi paylaşayım istedim Smile.

Teşekkürler. Sağolun dostum. Faydalandım.
(31/03/2014, Saat: 22:55)Rishi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım sonum ustura. Direniyorum işte.
İnşallah sizde usturayla tıraş olursunuz hocam daha önceden kartuşlu tıraş bıçağı kullanıyordum ama geleneksel tıraşa başlamak gerçekten harika bir durum.

Köpüğünüz bol olsun Smile İyi forumlar...
(01/04/2014, Saat: 23:53)flame2013 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnşallah sizde usturayla tıraş olursunuz hocam daha önceden kartuşlu tıraş bıçağı kullanıyordum ama geleneksel tıraşa başlamak gerçekten harika bir durum.

Köpüğünüz bol olsun Smile İyi forumlar...

Ustura ile tıraşı öğrenmek ne kadar zor veya kolay? Günlük tıraşa uygun mu? Cildi çok yoruyormuş agresif tıraş?
geleneksel tıraşa ilk jiletli ustura ile başlamıştım. ilk tıraşlarda çizik attığım ufak ufak olmuştu. lakin öyle kendimi keserim, doğrarım zor falan diye korkacak birşey yok. çelik usturayı doğrudan almayın tabii elinize. lakin jiletli ustura ve güzel bir jiletle başlayın. tama anlamı ile alışmak uzun sürebiliyor kartuşludan geçince ama başlarda da güzel tıraş olmanız mümkün. agresif tıraş cildi yoruyor doğru. ama o baskıyı ayarlamayı öğrendiğiniz vakit tahrişsiz tıraş oluyorsunuz.

(01/04/2014, Saat: 23:57)Rishi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustura ile tıraşı öğrenmek ne kadar zor veya kolay? Günlük tıraşa uygun mu? Cildi çok yoruyormuş agresif tıraş?
@ohtararan dostum peki kaliteli bir jiletli ustura ve ona uygun jilet tavsiyeniz daha doğrusu tavsiyeleriniz nedir?
jiletli ustura olarak en kaliteli feather ve kai modelleri, farklı bir jilet kullanıyor bu makineler lakin güzel makineler. daha altta shavette modelleri var, bunlar normal jilet kullanıyorlar ancak yapı olarak kaliteliler. daha da altta parker ve coolcut modelleri var. sedef modelleri malumunuz zaten. yine normal jiletler. bütçenize göre herhangi birisi olabilir. benim görüşüm kai' ye veya feather seviyesine çıkamıyorsanız, kullanım da göz önüne alınarak parker sürgülü modelden yana olurdu.

jilet konusunda defahatle bahsettiğim gibi, çok kişisel olduğundan pek girmiyorum. kendi sevdiğim ve kullandığım jiletler, üretim değişikliklerinden sonra, polsilver ve 7 o' clock sharp edge.
(01/04/2014, Saat: 23:57)Rishi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustura ile tıraşı öğrenmek ne kadar zor veya kolay? Günlük tıraşa uygun mu? Cildi çok yoruyormuş agresif tıraş?
Hocam ohtararan üstadım gibi bende geleneksel tıraşa ilk usturayla başladım. Ama ustura günlük kullanıma (bence) elverişli değil. Günlük tıraşta tek perde olursa falan düşünülebilir birde yüz yapısıyla alakalı.Usturanın korkulacak bir tarafı yok zamanla herşey olur yeter ki insan istesin ben ilk ustura tıraşımda bile yüzümü küçükte olsa kestirmemiştim (o zamanlar derby,sedef ustura ve arko sabunla tıraş oluyordum Smile ). Bence sizin işinizi coolcut yada miraki jiletli ustura görecektir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 888 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,658 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 721 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,970 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 767 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı