Tıraş sürelerimiz
sıcak suda fırçayı 3-4 saniye bekletip 30 saniyelik köpürtme akabininde weishi+ feather (tabac,arko,prorsoa) ile tek perde traş yüz yıkama fırçanın suyunu sıkıp sallamak jileti çıkarmak taş çatlasa 5 dakika vay arkadaş ben 8 aylık mıyım =)

(23/05/2014, Saat: 16:58)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı: istersem jiletli ustura ile 1dakika 20 saniye
istersem çelik ustura ile önhazırlık ve malzeme toplama dahil 1 saat 15 dakikaAngel

Bir heves belki geçebilir de bende jiletli usturaya geçmeyi düşünüyorum ama hep aklımda traş süresi takılıyordu, evde bir coolcot4 var ancak jilet olarak sadece feather olduğu için traş olmaya pek sıcak bakamıyorum.

Jiletli ustura ile tek perde de kaç dakikada traş olabilirsiniz en hızlı. ona göre de alete para harcamayıp jiletliye yönelmelmeli miyim?

Jiletli de sıkıntı gibi biraz, bilemeseyiydi kayışıydı, haftada 5 gün tek perde traş olacağımı düşünürsek önerebilir misiniz?
Üstad öneriniz için çok teşekkür ederim 10 kutu olayını bilmeyip tek tek veya 3-4 kutu alır kenara koyardım siz olmasaydınız. Size fazla yük olmayayım sizin yeterince stoğunuz varmış senede 52x5 ten 260 traş olurum herhalde 2000 traşı 8-9 senede anca olurum tahminimce o da bana yeter gibi... Kafama takılan weishi gibi mild bir makinede en keskin jilet olan feather i kullanıyorum ve çok memnunum (mild makine agresif jileti kombinasyonunu beğenilmesi), ss gibi dx e göre mild makinede( sizden öğrendiğim) daha keskine yönelsem mi bilemedim çünkü 10 kutu ciddi bir stok.

Ama sizin tecrübeleriniz de bu yönde herhalde ?
Ustadim yalnis anlasilmadin ben ss almayacagim gunluk tras icin dusunmustum ama dx oldugundan ve teknikleri farkli oldugundan almadim. İsterseniz soyle yapalim siz bir ss japanese alin, kullanir dener begenmezseniz veya cok begenir illa dx e terfi edeyim derseniz bana aldiginiz fiyata satar gidip dx alirsiniz. Japanese olan katlanmayan versiyon. Aklinizda soru isareti varken dx almak pahali kacabilir. Syg.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
Banyoya girme ve topless duruma gelme : 9
Fırçayı dolaptan alıp su dolu tasa su çekmesi için bırakma : 10
Yüzü ıslat :12
Fırça silkele:3
Kremi dolaptan al fırçaya sür:7
Yüzde köpürtme : 1,15 acelem varsa / 2,30 normal / 2,50 kiss my face doğal krem
Fırçalama sonrası boyuna yanakları taşan kremi elle temizleme ve havluya sürme : 8
Tıraş aleti elden kaymasın diye iki eli şaplama : 8
İlk perde tıraş,bu haliyle rötüş vs gerektirmez fakat yakın tıraş olmaz
:2,42 / 2 dk da hızlı tıraş
Tıraş aletini bırak yüz yıka elleri sil :13
İkinci perde için köpürtme : 33
Taşan köpüğü elle silme :6
Elleri şapla : 5
İkinci perde : 1,37 bıyık bölgesi hariç.2,10 bıyık bölgesi de bitti.
Yüzü hafifçe ıslat :5
Rötuş : 19
Yüzü yıka : 15
Şaplama : 30
Fırçayı tası yıka: 19
Jilet çıkar ve at: 8+6 (özellikle yavaş davranırım)
Tası,tarağı topla:11
Yüz yıka:18
Kurula:6
Etrafı topla ve delilleri yok et :12
Tişört giy:7
Banyodan çık fırçayı kuruması için askısına tak : 13
Kolonya alıp kapağını açma,sürme masaj yapma ve kapağını kapatıp yerine koyma : 20

Wilninson sticky TTO vintage alet
26 mm premium silvertip
Karton kutu çift kağıt jilet,Gillette Bleu extra
Ali bıyıklı şap
Terkos suyu,ısıtma vs yok
Kiss may face krem
@ihtilaf hocam, iletiyi görmüş ama yazamamıştım zamanında. Maşallah ayrıntının gözüne vurmuşsunuz Smile

Yaklaşık dört ay sonra ben de bir güncelleme geçeyim. Artık kendi adıma üç perde tıraşın günlük olarak gereksiz olduğuna kanaat getirip iki perdeye indirdim sayıyı. Hem zamandan kazanıyorum hem de yüzüm daha az yoruluyor. Ayrıca şu an sanırım yüzümü artık çok iyi tanıyor oluşum, tekniğe ve makineye alışmam ve doğru jiletleri seçebiliyor olmam sayesinde elle tutulur, güzel tıraşlar elde edebiliyorum. Çok nadiren ufak tefek dokunuşlar yapmam gerekiyor o kadar.

Kısacası diyeceğim o ki, sinek kaydı tıraşa ihtiyaç yoksa iki perde (çok yoğun sakalı olanlar hariç) bence çoğu insana yetebilir. Bu konuda @koftemofte'nin yorumuna gelmiş oldum sanırım Smile

Bu arada, yaklaşık 15dk.ya düştü tıraşım, bazen biraz daha az da sürebiliyor ancak 15dk. gayet makul bir süre benim için.
Biraz ayrıntılı olmuş @heartsmagic Hocam Smile
Zamanla tek perde yetiyor,tek perde tıraşlarda her çekiş bölgesine;birer defa yukarıdan aşağı,aynı bölgeden sağdan sola yine aynı bölgeden soldan sağa baskı olmadan geçince tek perde tıraşları daha hızlı ve sağlıklı oluyor.
Ben çelik ustura ile tek perde ile sinek kaydıya yaklaşıyorum ama huylu huyundan vazgeçmez Smile İlk başladığımda DE ile 3 perde ve rötuş şeklindeydi zamanla 2 perdeye düşürmüştüm bir de tek perdeyle yetinebilsem ustura keyfini her gün yaşayacağım Smile
Konuya gelecek olursak konunun başlarında bir yerde 45 dk gibi bir süre yazdığımı hatırlıyorum. Şimdi bu süre 20-25 dk arası.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Ben de tek perde oluyorum, ve bana yetıyor hergun ıcın, toplam dusa gırdım tras oldum cıktım, losyon u surdum arası maks 15 dakıkadır.
(04/09/2014, Saat: 15:21)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Biraz ayrıntılı olmuş @heartsmagic Hocam Smile
Zamanla tek perde yetiyor,tek perde tıraşlarda her çekiş bölgesine;birer defa yukarıdan aşağı,aynı bölgeden sağdan sola yine aynı bölgeden soldan sağa baskı olmadan geçince tek perde tıraşları daha hızlı ve sağlıklı oluyor.

O zaman bir sonraki hedef tek perde tıraş demek ki Smile Diğer arkadaşlardan da destek gelmiş zaten. Gerçi o iş için benim sanırım makineyi değiştirip biraz daha "haşin" bir modele geçmem gerekecek. Tabi şimdilik bu durumdan memnun olduğum için yakın bir zamanda yapacağımı sanmıyorum. Hele bir sene-i devriyemizi görelim değil mi Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 12 11,731 26/04/2024, Saat: 12:59
Son Yorum: sfenks
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,228 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,895 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,619 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,377 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 970 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,577 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,314 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,191 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,345 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: