Tıraş sürelerimiz
Öncelikle merhabalar.

Geleneksel tıraşa bu foruma katılma zamanımla aynı zamanda başladım sanırım. Bir hafta önce, bir hafta fazla çok fark etmeyecektir. Başlığı açmamdaki amaç bellidir muhtemelen, tıraş sürelerimizi merak ediyorum. Geleneksel tıraşın biraz vakit alması normal, ancak kendi adıma tıraş süremi düşürmek istiyorum ve kafamdaki soru şu: Acaba elim çok mu yavaş? Smile Buraya mart ayının beşinde katılmışım, hadi biraz geriye çekeyim şubat ayının sonlarına doğru geleneksel tıraşa geçiş yaptığımı düşüneyim. Aradan üç ay geçmiş, tekniğim yavaş yavaş oturmaya başladı, yüzümü tanıdığımı düşünüyorum. Eğer ara ara değişiklik yaptığım jiletlerim bana sürpriz yapmazlarsa elimdeki R89 ile gayet konforlu tıraşlar çıkartmaktayım. Fakat ne yapıp ettiysem tıraş süremi 18-20 dakikanın altına düşüremedim, rahatlığıma göre bazen daha da uzuyor şöyle 22-25 dakika gibi. Tamam, 10 dakika daha az olsa ne olacak denebilir fakat insan takıntı yapınca yapıyor işte. Kendi adıma kabaca bir çetele çıkartıyorum, sizlerden gelecek geri bildirimlere göre de kendimi kıyaslayacağım sanırım.

Tıraş öncesi hazırlık. Duş ve çok cafcaflı şeyler dahil değil. Fırçanın ve makinenin hazırlanması, yüzün yumuşutalması, köpürtme gibi konular : 5dk.
Üç perde tıraş : 10dk.
Tıraş sonrası temizlik, bakım, vs: 5dk.

Sanki tıraş faslı biraz kısaltılabilir gibi, diğer meseleler çok önemli değil aslında. Bir iki dakika kısalır uzar, esas konu tıraş tekniğiyle tıraşın ne kadar sürebileceği sanırım?
istersem jiletli ustura ile 1dakika 20 saniye
istersem çelik ustura ile önhazırlık ve malzeme toplama dahil 1 saat 15 dakikaAngel
Üstad al bi merkur progress, ayarını az aç, 89'dan daha agresif yap. traşı 2 perdeye düşür tamamdır. Daha ne olacak Big Grin Yazık değil mi cildinize 3 perde (3. perdeyi ATG vuruyorsanız eğer). Ben gunluk traş olmak zorundayım. açıkcası 2 saatlik pürüzsüzlük için 3 perdeyle cildi yormuyorum. Önemli toplantı falan varsa sabahtan neyse. zaten kirpi gibi sakallarım var. Açıkcası WS classicten DE89'a geçtiğimde vaay üstatlar işi biliyormuş bi tık daha agresif daha rahat daha çabuk temizliyor diyordum.
1 Hafta kullandım sonra denemek amacıyla ve bir daha geri dönerim nasılsa diye 89'la birlikte aldığım progress'e geçiş yapayım dedim. Oda nesi!!!! 2 perdede istediğim ayarda hızlı ve rahat bir traş. Açıkcası beraber sipariş verdiğim Progress ve 89'dan 89'u hiç kullanmadım desem yeridir. Bir daha elime almadım hatta Big Grin Banyoda o kusursuz işçiliğiyle bana bakıyor. Ama traş olacağım zaman pürüzüne işçiliğine bakmadan vuruyorum Merkür'ün beline. Neyse konudan uzaklaşmadan ana fikre gececek olursak cilt tipiniz müsaitse progress alıp 2 perde traş olun.

Selamlar

(23/05/2014, Saat: 16:06)heartsmagic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle merhabalar.

Geleneksel tıraşa bu foruma katılma zamanımla aynı zamanda başladım sanırım. Bir hafta önce, bir hafta fazla çok fark etmeyecektir. Başlığı açmamdaki amaç bellidir muhtemelen, tıraş sürelerimizi merak ediyorum. Geleneksel tıraşın biraz vakit alması normal, ancak kendi adıma tıraş süremi düşürmek istiyorum ve kafamdaki soru şu: Acaba elim çok mu yavaş? Smile Buraya mart ayının beşinde katılmışım, hadi biraz geriye çekeyim şubat ayının sonlarına doğru geleneksel tıraşa geçiş yaptığımı düşüneyim. Aradan üç ay geçmiş, tekniğim yavaş yavaş oturmaya başladı, yüzümü tanıdığımı düşünüyorum. Eğer ara ara değişiklik yaptığım jiletlerim bana sürpriz yapmazlarsa elimdeki R89 ile gayet konforlu tıraşlar çıkartmaktayım. Fakat ne yapıp ettiysem tıraş süremi 18-20 dakikanın altına düşüremedim, rahatlığıma göre bazen daha da uzuyor şöyle 22-25 dakika gibi. Tamam, 10 dakika daha az olsa ne olacak denebilir fakat insan takıntı yapınca yapıyor işte. Kendi adıma kabaca bir çetele çıkartıyorum, sizlerden gelecek geri bildirimlere göre de kendimi kıyaslayacağım sanırım.

Tıraş öncesi hazırlık. Duş dahil ve çok cafcaflı şeyler dahil değil. Fırçanın ve makinenin hazırlanması, yüzün yumuşutalması, köpürtme gibi konular : 5dk.
Üç perde tıraş : 10dk.
Tıraş sonrası temizlik, bakım, vs: 5dk.

Sanki tıraş faslı biraz kısaltılabilir gibi, diğer meseleler çok önemli değil aslında. Bir iki dakika kısalır uzar, esas konu tıraş tekniğiyle tıraşın ne kadar sürebileceği sanırım?
zevkli bir uğraş olduğu için süre kısaltmaya uğraşmıyorum açıkçası ama havalar ısındığndan beri sıcak su hazırlamakla uğraşmıyorum, proraso yeşil sabunla musluktan akan ılık su ile tıraş oluyorum traş sürem epey kısalıyor.
Eğer cildiniz yeterince dinlenmiş durumdaysa deneyebilirsiniz.R89+ polsilver jilet akıyor resmen Smile
-yüzü ılık su ile yıkayıp yüzde köpürtme ve tıraş olmadan yüzü yıkama
-2. defa köpük sürüp tıraşa başlama
-2 perde tıraş+ düzeltme

sonrasında da mentollü bir aftershave sürünce efil efil bir suratla banyodan çıkıyorum Big Grin
Ekleme:Tabii tabac sabunla olunan bol köpüklü bol buharlı bir tıraşın yerini tutmuyor ama bu da farklı bir zevk
Vakit kısıtlıysa; tasda köpürtme, merkur 42c ile iki perde, soğuk su ile yıkama, takımları toplama 20 Dakika'ya yakın sürüyor bende. Köpük kısmından taviz vermiyorum. Emniyetli bir alet ile daha hızlı tıraş oluyorum. R41 ile tek perde daha uzun sürüyor temkinli tıraş olduğumdan.

Vakit varsa; Borusan klasik veya joy Jazz ile ne kadar uzun sürerse sürsün, gel keyfim gel Smile
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
@error..., usturaya geçemedim için hiç yorum yapmayayım o konuda Smile

@koftemofte, üçüncü perdeyi ATG yapmıyorum, yine XTG gidiyorum. Zira ATG bana pek uymuyor. Tıraşı iki perdeye düşürmek makul bir öneri esasında, fakat nedense üçüncü perdeyi pek ıskalamak istemiyorum Smile Makine değiştirmeyi hiç düşünmedim, bilmiyorum düşünürmüyüm ancak aklımda bulunsun. Fakat iki perde önerisini daha keskin jiletlerle deneyebilirim.

@ooppss, evet mesele aslında keyif, o konuya katılıyorum ama dediğim gibi takıntı işte. Yoksa pek bir şikayetim yok, sabah ha on dakika erken kalkmışım, ha geç. Elimdeki Arko ve Tabac'ı bitirince bir de Proraso denerim. Zaten listemdekilerden bir tanesi kendisi.

@crionics, demek ki 20 dakika makul bir süre ve muhtemelen çoğumuzda yakın süreler çıkacak.

Tamamdır, mesele belli oldu az çok. Takıntı yapmamı gerektiren bir durum yok, aşağı yukarı süreler bu kıvamda olacak. Hani acaba el alışkanlığı 3 perdeyi 5-6 dakikada çıkartan var mıdır diye merak ediyordum ama ahalinin çoğu keyif ehli çıkacak gibi Smile
Nee 20 dakika mı !!! Hocam nasıl başarıyorsun o kadar kısa zamanda ??

Diyim anlayın Smile
www.BarbarosRazors.com

@theunnamed hocam, seninki seremoni anlaşılan Big Grin
Smile esprisine söyledim hocam, benimki 20-30 dakika arası sürüyor, fırçayı aleti temizleyip kurulamadan bırakmam hiç, ben 2 prrde oluyorum fazla bile geliyor nerdeyse Smile
www.BarbarosRazors.com

3 günde bir veya gün aşırı tıraş oluyorum

O anki ruh halime bağlı 2 perde wtg ve atg.

7 dakika sürdüğü de oluyor 30 dakika sürdüğü de.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 12 11,775 26/04/2024, Saat: 12:59
Son Yorum: sfenks
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,290 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 336,644 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 339,682 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,389 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 978 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,584 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,320 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,215 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,361 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: