Ustura isimli kitap
Siz okuyunuz ben bir şekilde kargo margo imzalarım.

İlk 50 sayfasını geçen bendir. Açıkçası taş oldukça uygun Köpük de iyi. Fakat o zamanki sabun telnolojisini bilmem lazım. Sabunlar köpürür müydü.

Örneğin kitabı yazdım arada sırada bunlar çay içiyorlar. Sonra araştırmalarımda Türkiye'de çayın 1900'lerin başında sıklıkla içildiğini öğrendim.

Yani çay bize ciddi ciddi Çin'den gelmiş. Önce Bursa'da yetiştirilmeye çalışılmış sonunda karadenizde yerini bulmuş. Çayın Türk kültürne girmesi en fazla 150 yıllık. Şaşırtıcı değil. hayda tüm kitabı tara çay ve türevleri hakkında geçen muhabbetleri bozmadan düzelt.

Daha bir sürü detay. Örneğin paraları tanır mısınız. Bir akçe kaç para ederi. Peki bir kuruş kaç akçe ederi. Ak akça kara gün içindir tabiri gerçekten para biriktirmekten mi bahseder yoksa eline geçen akçelerden içine başka maden katılmış çürük olanları ayır ak olanlar daha fazla eder demek için mi.

ben çok sevdim muhabbetleri. 5 yıl sürdü ilk cildi çıktı.

2. ve 3. çıkacak. Öncelikle ilk baskının biraz tutması lazım.

Bu arada hala bana pakistan yapımı çam çeliği usturanın işe neden yaramadığını söylemediniz?

İki eski zamanlarda ustura bilemek içinde taş ve kayış dışında cam kullanılır mıymış. Camtaşı diye bir şey var mı? (var diye biliyorum da ismi camtaşı mı?)

Bana bilemeyi öğretecek birileri bulabilir miyim? en azından nasıl olduğunu.

Bir de alakasız olacak ama IKEA'da şam çeliği bıçak var. Alsak mı?

Cevap bekliyorum efendim.
Kitabınız bugün elime geçti, en kısa zamanda başlayacağım. Smile
Konu açılalı 3 yıldan fazla olmuş ama Ahmet Hocamızın bir kitabı daha çıkmış. Ben de konuyu hortlatmak istedim.

Ilk kitabın devamı olacağını düşünmüştüm ama değilmiş. Ben çoktan okudum kitabı.

@ayasofya
Hocam ordaysanız bir sorum var, Ustura kitabının devamı ne zaman çıkacak? Smile

Tuhafiyedeki Hafiye - Ahmet Turan Köksal
0000000680584-1.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba ve jiletli ustura hakkında Bydavulcu 7 3,196 15/12/2018, Saat: 12:33
Son Yorum: Bydavulcu
  Ustura ve Ben Joe Doe 21 7,975 18/11/2017, Saat: 19:16
Son Yorum: bekvural
Sad Enzo ustura ilk deneyim (yardım) Gkhn93 29 28,359 27/06/2015, Saat: 07:50
Son Yorum: Gkhn93