Ustura ve Ben
Merhaba Değerli Gel. Tır. üyeleri,

Topluluğa yeni katıldım.
Takip eden üyeliksiz günlerde ana sayfadan denk geldiğim konuları inceleyip, okuyordum.
İlaveten burada yerimi alma dürtüsü üyelik yolunu açı bana...

Geleneksel tıraşa merak salmam çok rastlantı dışı oldu.

Birgün sakalımdan sıkıldım ve kartuşlu hazır makinalardan biriyle tıraş olmaya çalıştım.
Favorilerimi düzgün kesememem, bıyıklarımı diplerinden alamam sonrası aklıma ustura fikri düştü; geçti.

Yine birgün bir mağazada dolaşırken üst üste yığılmış usturaları görüp incelemem ve alıp kasaya götürüp görevliye nasıl kullanıldığını sormam; görevlininde jiletlerden birini kör topal kırıp elini kesme tehlikesiyle makinaya yerleştirmesi ve benim bunları görüp içimden “çok zahmetli” fikrini geçirmem, sonrasında adama vazgeçtim almaktan demiş bulunmam ve onunda “en azından jiletleri ödemeniz gerekiyor, çünkü açtık” demesi sonrası biraz mecbur bulunarak ilk alışverişimi bu şekilde yaptım ve böylelikle geleneksel tıraşa giriş yaptım.

Mağazadan ayrılırken görevlinin bana “şurada bir berber var, en iyisi ona sor” demesi sonrası soluğu berberde almam; berberin de bana “boşver usturayı, makina çok yeni. Öyle yapacaksın, böyle takacaksın. Çok tehlikeli...” sair düşünceler nakletmesi sonrası, benim hayret etmiş tavrımı görüp vazgeçirmeye çalışması derken ilk kez eve gelip kazasız belasız sinek kaydı tıraşımı oldum o gün.

Açıkçası bir ustura aleti ve bir jilet ile başlayan alışverişim sonraları çok daha kapsamlı hale geldi.
Farklı jiletler, köpürtme tası, sentetik bir fırça, kan taşı, tıraş sabunu derken hayli teçhizat dizdim.

İlk tıraştan sonra nedense sonraki tıraşı hevesle başlamaya başladım.
Sakal tıraşı bende bu ilk tıraştan sonra yerini bir seramoniye bıraktı yavaş yavaş.

Yüzü yıkamak, durulamak, köpürtmek, tıraş olmak, durulamak, nemlendirmek, AS uygulamaları derken keyifli bir hobiye dönüştü.

Şayet el nizamımın hassasiyetine güvenmeseydim sanırım usturayı deneyimlemezdim.
Tıraş öncesi çeşitli Türkçe kaynaklardan ustura ile tıraş olmakla ilgili yoruma dayalı bilgileri okumam ve bu bilgilerin çoğunluğunun uyarı, korkutma, yoğun dikkat üzerine olması bende biraz kaygı uyandırdı ilk zamanlar. Kendimi kesmem, yüzümde iyileşmeyecek yaralar bırakma düşüncesi zaman zaman içimde derin bir korku uyandırıyor oldu.
Lakin bunun zamanla azalacağına inanıyorum.

Toplulukta yeni olduğumu söyledim. Her zümrenin kendine has bir takım terimleri, jargonları hatta makul argosu mevcuttur.
Teknik terimler de cabası.

AS: After Shaving
Makina: Kullanılan demirbaş tıraş aleti
DE: Double Edge

gibi birkaç kavramı okuyarak çözdüm. Ancak daha yolun başındayım.
Umulurki belki benim gibi meraklı ve hevesli bir kişiye rehber olsun diye belki birgün yeteri kadar bilgi yetkinliğine erişirsem böyle bir kılavuz hazırlarım.

Şu an için ilk beklentim plastik saplı bir ustura yerine kendim bileylediğim ve avuçlarımda doğasını hissettiğim çelik yahut ağaç bir makina.
Kısmetse inşallah olur.

Sözün özü; başınızı ağrıtmayayım, dost meclisinde ben de yerimi alayım isterim.
Buraya gelmem, burada bulunmam ve bunları yazmam hep bir “ustura” sayesinde olmuştur.
Tıraşın ma’nası da benim için ilk etapta usturadır.

Tüm herkese tekrar merhaba.
Üslupla, saygıyla, sevgiyle...
Hosgeldiniz, keyfinizin katlanarak artmasini dilerim. Ben forum etkinliklerinden bir celik ustura edindim ama ne zaman tirasa baslasam korkup safety'ye donuyorum Smile
Kisaltmalar icin cok guzel bir rehber mevcut forum icinde;
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=8557
Hijyene önem veren elit bey
@M i r hosgelmis sefalar getirmissiniz. Dediklerinizin buyuk bir kismi dogru. Ustura diger tiras aletlerine gore acimasiz bir alet ama temiz bir hissiyat veren de bir alet. Zamanla eliniz daha da alisacaktir. Smile

(16/11/2017, Saat: 07:36)pundoe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hosgeldiniz, keyfinizin katlanarak artmasini dilerim. Ben forum etkinliklerinden bir celik ustura edindim ama ne zaman tirasa baslasam korkup safety'ye donuyorum Smile
Kisaltmalar icin cok guzel bir rehber mevcut forum icinde;
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=8557

Komsum elinizdeki celik ustura nedir ? Smile
(16/11/2017, Saat: 08:08)F_16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum elinizdeki celik ustura nedir ? Smile

Forum etkinliginden aldigim 5/8 full hollow,bokot sap, mirror finish, geltir logoluSmile
(16/11/2017, Saat: 08:20)pundoe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forum etkinliginden aldigim 5/8 full hollow,bokot sap, mirror finish, geltir logoluSmile

Korktuğunuz kısım nedir ? Smile
(16/11/2017, Saat: 09:29)F_16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Korktuğunuz kısım nedir ? Smile

Kontrol edemeyip yuzume kesik atacakmisim gibi hissediyorum. Nasil antreman yapabilirim onu da bilmiyorum
Arkadaşlar Mir Bey'in tanışma başlığını konusundan saptırmasak?

@Mir hoş geldiniz, keyifli tıraşlar, forumda hoş sohbetler dilerim.
Mir Bey hoşgeldiniz,
Hoşgeldiniz, ustura ilgisi beni daha bir mutlu etti.
Keyifli forumlar

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Hoşgeldiniz sayın @M i r ,ustura konusunda forumumuzda çok yetkin üstadlar mevcut,mutlak suretle ustura bölümünü incelemenizi yararlı görüyorum.Halihazırda 7-8 Çelik ustura ile benim de küçük bir koleksiyonum var ama jiletli usturaları da es geçmemenizi tavsiye edebilirim,bir feather artist club inanın es geçilecek alet değil.Peki ya DE’ler? Double edge tanımının kısaltması olan bu aletler ( direct edge değil,o küçük yanlışı düzeltelim müsaadenizle) tıraş keyfinize keyif katabilir,ya SE’ler? Demem o ki tıraş dünyası Derya deniz,çok güzel bir noktadan giriş yapmışsınız.Umut ediyorum ki bu forumla birlikte keyfinize keyif,bilginize Bilgi katacaksınız.Tecrübelerinizi bizimle de paylaşırsanız sevinirim.Selamlar,bol köpüklü ,keyifli tıraşlar dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba ve jiletli ustura hakkında Bydavulcu 7 3,188 15/12/2018, Saat: 12:33
Son Yorum: Bydavulcu
  Ustura isimli kitap ayasofya 22 19,468 02/07/2017, Saat: 02:10
Son Yorum: Suhulet