Ekonomi Köşesi
(23/07/2013, Saat: 11:52)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23/07/2013, Saat: 11:37)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada 100 baz puan ve üzerinde bir artış kredi faizlerinde bir yukarı hareket getirecektir. Kredi çekeceklerin dikkatine ...

Ramazandan sonra konut kredisi çekecektim, sakata geliyoruz desenize üstad. Zaten bir ay evvel 0.65 ten veren yer 0.76 olmus :S

Kredi faizleri dip yaptı üstad artık zaten o seviyelere inmek artık zor. Kredi tarafında zaten hükümet genişleme istemiyor. Gerçekten ülkenin kredide dönen parası çok yüksek ve tehlikeli seviyelerde. Bu iki sebepten kredi faizlerinde düşüş beklemek pek mantıklı değil artık.
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
PPK

*Kurul beklentilere paralel faiz koridorunun üst bandında artış yaptı. 75 baz puanlık ölçülü bir faiz artışı ve para politikasında temkinli duruşun devam edeceği açıklamaları, tahvil piyasası tarafından olumlu karşılandı.

*Karar sonrası getiri eğrisinin uzun tarafında alıcılı bir seyir hakim. 10 yıl vadeli tahvil %8,50 bileşik seviyesinin altını test ediyor. Gösterge tahvil de karar sonrası işlem geçmedi. TL’nin karar sonrası değer kazanması tahvil piyasasını olumlu etkiliyor.

TCMB: POLİTİKA FAİZİNİ %4.5'TE SABİT BIRAKTI (BEKLENTİ: %4.5)
TCMB: O/N BORÇLANMA FAİZİNİ %3.5'TE TUTTU (BEKLENTİ: %3.5)
TCMB: O/N BORÇ VERME FAİZİNİ %7,25'TE TUTTU (BEKLENTİ: %7,5)
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Ben de tam 10 yil vadeli tahvil nedir diye soracaktim. Devletlerin ekonomik guc gostergesi diye bir yerde okumustum ama anlam veremedim mesela alman 10 senelik tahvili %1.5 mis bunun getirisi cok dusuk olmuyor mu yani yatirim araci degil herhalde bunlar. Bir anlatir misiniz.
Devlet tahvili devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. Bu finansal araç uygulamasında devlet belirtilen tarihte -vade- faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvillerinden tüzel kişiler faydalanabildiği gibi, bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundurabilirler. Devlet tahvilleri sabit faizli, değişken faizli olabildiği gibi dövize endeksli de olabilirler.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Devlet_tahvili
www.BarbarosRazors.com

(23/07/2013, Saat: 15:35)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de tam 10 yil vadeli tahvil nedir diye soracaktim. Devletlerin ekonomik guc gostergesi diye bir yerde okumustum ama anlam veremedim mesela alman 10 senelik tahvili %1.5 mis bunun getirisi cok dusuk olmuyor mu yani yatirim araci degil herhalde bunlar. Bir anlatir misiniz.

Tabiki üstadım dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. 10 yıllık tahvil ülkelerin güven notu gibidir. Eğer 10 yıllıklar düşük faizliyse o ülke güvenilirdir. Para güvenli liman ollarak 10 yıllık tahvillere gider örneğin isviçre'nin 10 yıllık faizleri eksidir yani paranız eksi yazar. ABD ve Almanya dünyanın domine eden iki güç dolayısıyla 10 yıllık faizleri çok önemli faizlerin yükselmeleri piyasalara olan güvenin azaldığını düşmesi piyasalara olan güvenin arttığını gösterir.

Şimdi paradan para kazanan bir ülke olarak türkiye yıllarca yüksek faizin bedelini ödedi. Çoğu zengin bu yolla zengin oldu o yüzden bu oranlar bize düşük gelebilir. Ancak gelişmiş ülke kapitalizminde faizden para kazanma kültürü yoktur. Faiz paranın enflasyon karşısında korunma yöntemidir, Türkiyeden farklı olarak
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Bu arada TCMB 11 Hazirandan bugüne kadar ihalelerle 6,65 milyar dolar sattı.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Merrill Lynch Türkiye borsasında olan yatırımcıları için satış önerisi verdi...

Gelişmekte olan ülkelerde en kırılgan ekonominin Türkiye olduğunu söylüyor sayın ML...
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Üstad bu yabancılar biz gidiyoruz demeye getiriyorlar sanırım..

Dolar da 2'yi görür bu gidişle..

Bizim yurtdışı alışverişleri de iyice pahalılaşır artık..Sad
In the long run, we are all dead...
(23/07/2013, Saat: 18:53)Dante2096 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad bu yabancılar biz gidiyoruz demeye getiriyorlar sanırım..

Dolar da 2'yi görür bu gidişle..

Bizim yurtdışı alışverişleri de iyice pahalılaşır artık..Sad

Komşum yabancılar şuan çıkıyor malesef. Bence borsada alacak adam bulsalar hemen çıkacaklardı ama %63 ü yabancı olan borsada yerli yatırımcı olmayaınca satamadılar. Bu durum 2001'de yaşanmıştı. Yabancı anında yerliye satmış ve kaçmıştı. Ben kurlarda şimdilik üst sınırı gördüğümüzü düşünüyorum. Sonbaharda bir tur aşağı gevşemeler görürüz. Ancak bundan sonra düşük kur beklemek hayalcilik olur. Yeni bir denklemimiz var ve bu denklem yüksek kur üzerine kurulu.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Morgan Stanley Türkiye yerine Rusya'ya yatırım yapılmasını önerdi..
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sanat ve Edebiyat Köşesi ahraz 62 18,342 07/10/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: İsmetaltan
  Altın' ın Durumu (ekonomi) ohtararan 24 13,808 09/09/2020, Saat: 10:55