Altın' ın Durumu (ekonomi)
merhaba dostlar,
altın dibe vurdu nerede ise bu dönemde. gelecek birkaç ay için tahmini olan var mı ne olacağı hakkında? yılbaşında doların yükseleceğinden bahsediliyordu geçenlerde, altın ne olur? birinden diğerine geçmek mantıklı olur mu?
Mutlak dip olduğundan eminseniz mevcut altın hesabınızı büyütüp ileride olacak yükselişi bekleyebilirsiniz. Tabi daha da düşüp zarar ettirmesi de söz konusu.

Rusya kendisini batıya tamamen kapatmayı düşünüyor hatta Ocak ayı civarı iphone satışları bile yasaklanacak gibi bir söylenti var. Her türlü ticaretini kesse bile mevcut doğal gaz sözleşmeleri bitene kadar yüklü miktarda ihracatı olacaktır. Bununla beraber güneydoğu komşularımızda yaşanan gerilimler ve FED'in bir zamandır yaptığı piyasa beslemesini keseceği yönündeki açıklamalar da göz önüne alınınca neyin ne olacağı belli değil.

En güzeli mevcut portföyü risksiz yatırımlara kaydırmak gibi geliyor bana.

Dipnot: Tamamiyle şahsi görüşümdür hiç bir şekilde profesyonel tavsiye değildir =)
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

altın gr
12 aylık periyod içinde

taban kasım 13 : 80,22
tavan mart 14 : 98,30

ama son birkaç yıla bakınca

2011 kasımda 106,20
2010 basında 51
2008lerde 36

...

ekonomiden anlayan arkadaşlar değerlendirirse çok daha faydalı olur
ama ben hem ekonomiden hem futboldan anlamayan halimle

affınıza sıgınarak
idda oynamayı bile daha düşük riskli gibi görüyorum Smile

dip mi? dahada düşecek mi diye düşünenler varsa
kesinlikle düşecek
sağolun dostlar Smile daha düşecekse fena Smile
4 yıl sonra gelen hortlatma
Alış:200
Satış:202

Ne olacak sizce,fikri olan var mı?
Ne yazık ki bu ulkede ne döviz ne de altın yatırımcısına kaybettirmez. Kendimizden örnek verelim 2 ay önce 90 tl olan sabun bugun 180 tl aynı durum tıraş aletleri için de geçerli. Kardeşimin düğününde 80 tl olan altın benim dugunumde 150 tl idi. Şimdi 200 olmuş. Seneye bu zaman 250 tl olacak. Üretimin olmadığı dışa bağlı hazır para ile yönetilen ekonomide 250 bile hayal olabilir. Bugün bi yerde okudum 1,5 yıl önce jöleli danışman millete 3,5 tl den dolar aldıranlar çıksın özür dilesin demiş. Dün gece 5,40 TL’yi geçmiş dolar. Kim özür dilemeli acaba ??
yaşam bir zevktir
(07/08/2018, Saat: 10:35)vintage Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne yazık ki bu ulkede ne döviz ne de altın yatırımcısına kaybettirmez. Kendimizden örnek verelim 2 ay önce 90 tl olan sabun bugun 180 tl aynı durum tıraş aletleri için de geçerli. Kardeşimin düğününde 80 tl olan altın benim dugunumde 150 tl idi. Şimdi 200 olmuş. Seneye bu zaman 250 tl olacak. Üretimin olmadığı dışa bağlı hazır para ile yönetilen ekonomide 250 bile hayal olabilir. Bugün bi yerde okudum 1,5 yıl önce jöleli danışman millete 3,5 tl den dolar aldıranlar çıksın özür dilesin demiş. Dün gece 5,40 TL’yi geçmiş dolar. Kim özür dilemeli acaba ??

Siyasete girmem istemem ama daha sonra doların artış göstermesi devam edince bu döviz rakamlarını kabul etmiyorum demişti.Smile
2006 ve 2009 yılları arasında döviz kaynaklı yatırım yapanlar, bu ekonomik krizden en çok kârlı çıkan kesimdir. İkinci kesim dolar üzerinden aylık kazanç elde edenlerdir. Bu iki grubunda son zamanlarda yüzlerinde gülücük saçılıyor. Smile
Dünya'nın parmakla gösterdiği ülke olma yolunda hızla ilerliyoruz..
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
(07/08/2018, Saat: 10:35)vintage Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne yazık ki bu ulkede ne döviz ne de altın yatırımcısına kaybettirmez. Kendimizden örnek verelim 2 ay önce 90 tl olan sabun bugun 180 tl aynı durum tıraş aletleri için de geçerli. Kardeşimin düğününde 80 tl olan altın benim dugunumde 150 tl idi. Şimdi 200 olmuş. Seneye bu zaman 250 tl olacak. Üretimin olmadığı dışa bağlı hazır para ile yönetilen ekonomide 250 bile hayal olabilir. Bugün bi yerde okudum 1,5 yıl önce jöleli danışman millete 3,5 tl den dolar aldıranlar çıksın özür dilesin demiş. Dün gece 5,40 TL’yi geçmiş dolar. Kim özür dilemeli acaba ??
Sözcü'de okudunuz komşum.
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
Merhaba,
Amerikan ekonomisinin yıllık %4 büyümesi ve Türkiye'nin %4 hatta %10 büyümesi bir birine denk rakamlar değil. Kabaca anlatmaya çalışır isem bizim ekonomi büyüme hızımız amerikan ekonomisinden daha hızlı olması gerekir ki dolara karşı değer kazanalım. Bu yüzden Türk lirasının değer kaybetmesi abes bir durum değil, sonuçta abd ekonomisi, para politikası çok daha hızlı ve istikrarlı büyüyor. Mevcut amerikan politikası ile başta çin, iran gibi ülkeleri kendi istediği yola getirmeye çalışıyor ki bunun için parasının gücünü kullanıyor. Arada diğer gelişmekte olan ülkeler de nasibi alıyor, bu acı pastanın en büyük dilimini bize kesmişler,  2019 yılında yiyeceğiz o yüzden sıkı tutunun.

Yatırımlarınızı A.dolar veya EURO ile kıyaslamanız lazım ki kar mı zarar mı ediyorsunuz subjektif ve kabul görmüş bir kıyas olsun.

Altın: Son yılların en kötü yatırım aracıdır. Gram altın zaten ONS altın, amerikan doları ve iç piyasa taleplerinin oranı şekilde fiyatlanır. Amerikan dolarından daha çok getirmesi için ONS altının yükselmesi gerekir ki son yıllarda düşün eğiliminde (Arada yükselmeler oluyor ama kalıcı değil). Gram olarak orta veya uzun vadede kar ettiğini düşünen birisi enflasyon ve dolar fiyatını kale almıyordur, kısacası kendini kandırır. Fiziki olarak taşıması kolay olması, nakite çevirmesi kolay olması nedeniyle tercih edilir.

Döviz: Amerikan dolarını ele aldığıızda dolar aynı dolar yani 1 dolar çoğalıp 2 dolar olmadığı sürece döviz yatırımı mevcut durumu korumak için yapılan bir yatırımdır. Kısa vadede al sat yapan için karlı bir araç olabilir ancak riski yüksektir. Günümüz koşullarında bir siyasinin konuşması ile artar veya düşer. Terste kalınır ise acısı büyük olur, çevremizde dolara güvenerek iş yapan borç alan şirketlerin durumunu aşikar. İşi bu olan insanlar bile ters köşe olabilir. Para stabil olsun istiyor iseniz tercih edilebilir ama bir yatırım aracı olarak görmek yanlış.

Borsa ise uzun vadeli bir yatırım olarak düşünürseniz mükemmeldir ancak doğru ata oynamak şart. Hisse alıp yıllarca zarar etmeden satmak için bekleyen insanlar tanıyorum veya tercih ettiği hisseden 3 yılda %200 kar edenide.

amerikan dolarından daha yüksek getiri getiren bir araç bulmak gerekiyor ki yatırımınız kar etsin. Diğer hallerde aşağı doğru giden bir yürüyen merdüvende yukarıya çıkmaya çalışmak gibi düşünün.

Türkiye'nin ilk 100 teknoloji-enerji şirketlerinde çalıştım doğru planlama, bütçe ve finansman ile yapılamayacak iş olmadığını gördüm, tecrübe ettim. Kıriz ortamları bir fırsattır, genel olarak insanlar parasını korumak için piyasadan çekilir ve ortalık sakinleşir rekabet azalır arz fazlası nedeni ile fiyatlar düşer, ticaret yapmak için doğru zamandır.

Yatırımınızı bir metal parçasına veya yabancı bir kağıt parçasına yapmak yerine bir şeyler üretmeye çalışmak, üretilmiş ürünü başka ülkelere satmaya çalışmak en doğrusu.

Biraz uzun oldu, konu dışına da çıktım kusura bakmayın
HK

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ekonomi Köşesi ihtilaf 751 653,397 03/03/2020, Saat: 14:43
Son Yorum: dikdik_s
Rainbow Hava durumu korhan 56 50,462 07/01/2014, Saat: 20:53
Son Yorum: Gokturk
  Altın hesabı memocan 9 10,473 03/01/2014, Saat: 14:43
Son Yorum: memocan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: