Avukatınız Cevaplıyor
(04/09/2013, Saat: 17:01)gakgoş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: mornetto üstad 2,5 yıl önce araba alırken fatura- vergi gibi mevzular nedeniyle aracın kaydını abimin şirketinin üzerine yaptırdım. bununla beraber aracın şirketle bir ilgisi yoktu. (benim de) aracı o günden bugüne ben kullanıyorum. bir iki ay gibi çok kısa bir süre de abim kullandı.

1,5 sene evvel şirket sıkıntıya girince aracı bir dostumuza devrettik. merak ettiğim ben şu an aracı kendi üzerime almak istesem şirket geçmişiyle ilgili bir sıkıntı çıkar mı? devir yapmamın sakıncası olur mu?

Herhangi hukuki bir sorun çıkmaz komşum, üzerinize alabilirsiniz...
(04/09/2013, Saat: 17:05)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26/08/2013, Saat: 17:28)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: lordum madde 9 da anahtarlık der ve fakat maddenin ilerleyen yerlerinde her türlü metal eşyadan bahseder..

bu konuda açılmış bildiğim kadarıyla bir dava yok, yönetmelik, kasıtlı olarak emanet konusunu düzenlememiş.. Kasıtlı düzenlemeni iptali yahut eksik kısımların tamamlanması gerek. buna da tek yetkili ösym...maalesefDodgyDodgy

daha yenı sınavda bozuk para sokamadım
basımın ustunde 3 defa cevırıp basımın gozumun sadakası olsun dıyerek
masaya bıraktım gırdım bozuk para dahı alınmadı
anahtar sokmuyorlar

ama benle sınava gıren bırkac arkadas
herseylerını arabalarına kıtleyıp
araba anahtarlarını ayakkabılarının ıcınde
coraplarının altına saklayarak gırdıler

ıcerı gırer gırmez tuvalette anahtarlarını
ayakkabıdan cıkarıp cebe aldılar
bu sekılde halledılebılıyor

bır kısım arkadasda arazıye yayılıp
sıncap gıbı bıyetlerı kazarak
agac kovugu arayarak vs saklayıp
cıkısta koydukları yerde olmasını umdular...

Çok yapan olduğunu biliyorum başkan.. Çok duydum bu uygulamayı, lakin girdiğiniz sınavda bununla ilgili yeni bir uygulama getirirler de ciddi aramaya kalkarlarsa sınavın iptalini gerektirir bu davranışlar... Büyük risk ve hukuki boşluk içeren konulardan biri de bu..

Ben de bu saçma uygulamayı anlamış değilim gerçi, anahtarlık ve tüm metal eşya.. Birincisinde anahtar demiyor, ama anahtar, anahtarlığa ait.. Bunun yanında anahtarlık olarak kullanılan iletişim cihazları da var..

Yönetmeliğin ne anlatmak istediğini kimse anlamış değil, tüm metal eşyalar deyip geçiyor, bu hayatın olağan akışına son derece ters.. Anahtardan nasıl kopya çekilir? Yargılama gerektirir, ancak şu ana kadar bunun iptali için herhangi bir girişim mevcut değil..ConfusedConfused
(05/09/2013, Saat: 02:40)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04/09/2013, Saat: 20:25)onur98 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim bir sorum var:

bir arkadaşımın müdür olarak çalıştığı bir popüler bir kitapçı zincir mağazasından 10-12 yaşlarında çocuklar 200 TL değerinde bir tableti kutusunu açıp çalıyor. Malum alışveriş merkezi içinde yeralan bu mağazada kapalı devre güvenlik sistemi mevcut ve hırsızlığı yapan çocukları kameradan tespit ediyorlar ama çocuklar çoktan kayıplara karışmış durumda. Polise ifade falan verilip tutanak tutuluyor. Buraya kadar herşey normal.

Sonraki birkaç gün içinde bu çocuklar yine aynı mağazada yakalanıp Polise teslim edilmesine rağmen yapılan hırsızlığın bedeli müdür ve personelinin maaşlarından kesiliyor(!)

Ben bunun yasal olduğunu düşünmüyorum. Ancak bir bilene soralım. Böyle bir kesinti sizce yapılabilir mi?

Kesinlikle yasal değil böyle bir bedelin onlardan tahsil edilmesi güvenlik kamerası-güvenlik geçişi-güvenlik görevlisi koyuluyorsa bu durum farklı bir durum. Sonuçta para transferi yapılan bir işte değil, üzerine zimmetli bir mal değil o adam sadece mağazanın idarecisi öyle şey mi olur hakkını savunsun 200 lira için bunlarla papaz mı olucam falan demesin.

zorba üstada katılıyorum, bu yasal değil.. Ama bu kesintiyi daha ciddi çalışmak olarak algılar patronlar.. Kesintiye izin vermezse işinden olur, buna ses çıkaranlar, işinden olduğu zaman pişman olabilir.. Kimseye kahraman olmalarını tavsiye etmem..

İşin kanununu söylemek gerekirse, adam çalıştıranın sorumluluğu başlığı altında borçlar hukukunda yeri vardır, sorunuza yönelik olarak, yasada eğer çalışanın kusuru ispatlanır ise ona ancak bu şekilde rücu edilir.. Kusuru yoksa olayımızdaki gibi hiç bir şekilde çalışan mesul tutulamaz..
(05/08/2013, Saat: 01:35)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05/08/2013, Saat: 01:10)cemuludinç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bizde aynı dertten muzdaripiz bizim yöneticimiz emekli Cum.Savcısı ve oda aynı şeyi söylüyor asansörlerin özel alandır bağlayamayız diye itiraz ediyor

HTC One S cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

(05/08/2013, Saat: 01:10)cemuludinç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bizde aynı dertten muzdaripiz bizim yöneticimiz emekli Cum.Savcısı ve oda aynı şeyi söylüyor asansörlerin özel alandır bağlayamayız diye itiraz ediyor

Kat Mülkiyeti Kanunu

IV - Ortak yerler:

Madde 4 – Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her
halde ortak yer sayılır.
a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer
elemanlar,bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler,
asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve
çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup
bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları,
sığınaklar, (1)

Asansörler, ortak alandır. ÖZEL ALAN DEĞİLDİR!!!...

hocam musadenızle bu bolumu apartman toplantımızda
okumak uzere avukat beyanı şeklinde yanıma alıyorum.

Kameralarımız bir takılsın
Kork sümüklü! Ben geliyorum! Big Grin
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Sonucu bekliyoruz Orko Smile
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(06/09/2013, Saat: 14:18)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05/08/2013, Saat: 01:35)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Kat Mülkiyeti Kanunu

IV - Ortak yerler:

Madde 4 – Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her
halde ortak yer sayılır.
a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer
elemanlar,bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler,
asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve
çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup
bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları,
sığınaklar, (1)

Asansörler, ortak alandır. ÖZEL ALAN DEĞİLDİR!!!...

hocam musadenızle bu bolumu apartman toplantımızda
okumak uzere avukat beyanı şeklinde yanıma alıyorum.

Kameralarımız bir takılsın
Kork sümüklü! Ben geliyorum! Big Grin

Aynen başkan. Kat mülkiyeti kanunu 4 üncü madde. asansörler ortak alandır, aksine bir düzenleme mevcut değilse kamera takılmasına dair alınacak kararla istediğiniz her yere kamera takabilirsiniz.. Ortak alanda sayılan yerler tabi..

Sümüklü mü sidikli mi Big GrinBig Grin
sumuklu, sıdıklı, balgamlı dun gecede ıshallı...

ettınız bınan ıcıne deyıp duruyordum
vallahı mecaz pesındeydım
onuda yaptılar...

ben senı bı bulayımda...
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
TongueTongueBig GrinBig GrinBig Grin
Mornetto Üstadım
İstanbul da ispark adında belediye park işletmesi var.
Ana cadde,sokak ve otobüs duraklarında park yerleri var.
Kısaca önceden park etmemizin yasak olduğu yerleri ispark darphane haline getirdi.
İspark görevlilerinin elinde,içinde sim kart olan ve dekont basabilen pos cihazları var.
Dün benim 2012 yılından 3.5 TL borcum olduğunu bir ispark görevlisinden öğrendim.Bugün bir arkadaşım 17 TL borcu olduğunu ispark web sayfasından öğrendi.
Bu borçlar ne derece bizi bağlar.Ödenmediği zaman ne olur.

Trafik cezalarını bile iki memur imzalayıp gönderiyor.İspark çalışanlarını suçlamak için yazmıyorum fakat suistimal ve sehven durumlarda ortaya çıkmış ispark borçları için ne yapmamız gerekir.

Teşekkürler
Üstadım İstanbul B.Belediyesi, otopark yerlerini belirleme hakkını kanundan almakta.

Belediyeler, kamu tüzel kişiliğini haiz, kendi bütçesi olan ve kendi bünyesinde faaliyetler düzenlemek için şirketler kurabilen, yahut devlet ihale kanunu ile bu yetkileri mevcut şirketler arasında yapacağı ihale usulleri ile devredebilen devlet içinde küçük devletçikler diyebileceğimiz, varlığını kanundan alan kuruluşlardır.

Kanunun belediyelere verdiği yetkiler arasında ulaşımın düzenlenmesi, yani trafik yahut otoparkların YERLERİNİ TESPİT ve İŞLETMESİ, -ya kendi şirketine yaptıracak, ya da ihale ile bir şirkete (İSPARK) yaptıracak- mevcut.

Bu parayı bu kuruluş yahut kurumlar tahsil edebilir. Teknolojik aletlerin sağlıklı olup olmadığı konularında itiraz edilebilse de bu itiraz %99 reddedilmekte.

Bu paralar, belediyenin kaynaklarındandır.

Ha unutmadan, sigaranızı ya da çöpünüzü arabadan atacaksanız, etrafta kamera var mı, iyice bakın...

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: