Avukatınız Cevaplıyor
Değerli Geltir Forumumuz üyeleri ve misafirlerimiz, 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Forumumuzda Hukuksal problemlere birlikte çözümler arayacak, her hafta bir konuyu istişare edecek, konuları ayrıntılı biçimde irdeleyecek ve yine bu başlık altında sizin görüş ve düşüncelerinizi Yasakoyucular dahil ilgili mercilerle paylaşmak adına her tür gayretimizi sarfedeceğiz.
Katılımınızı bekler, Saygılarımızı sunarız.

İçerik gereği sohbet niteliğindeki yorum ve mesajlar (kendi mesajlarım dahil) tarafımca silinmiştir.Mornetto dostumuz,hukuk sohbetleriyle ilgili bir konu daha açarsa şaka ve muhabbetlerimize orada devam edebiliriz.

Saygılarımla & ihtilaf
Mornetto Üstadım,
Güzel konu için teşekkür ederiz.

Trafik kazalarında,vefat edenlerin yakınlarına yeterli tazminat veriliyor mu? Kanun ve tazminatlar yeterli mi? Sigortacılar bu konuda yeterli ve iyi niyetli mi?

Selamlar
Foruma hayırlı olsun, suç teşkil edebilecek yazılardan uzak durarak böyle bir paylaşım başlığında profesyonel yardım alabilmek beni çok memnun eder.Bilmediğimiz çok şey var.
Birkaç hafta önce tüm lig maçlarını veren malum yayıncı kuruluşu Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayet ettim.26 Ağustos 2013 için gün verildi. Sonlandığında mahsuru yoksa burada nedenlerini ve sonuçlarını paylaşmak isterim.Tüketici hakları en önemli konulardan biri.

Edit:Yanlış yazmışım,şikayet hakem heyetine yapıldı,sonuç alamazsak dava açıp mahkeme aşamasına geçeceğiz.
Öncelikle yasalarımızın, yasakoyucularımızın, ikibinlerin başından itibaren Avrupa uyum yasaları ile birlikte gerek özel hukuk (Medeni Hukuk-Boşanma, Miras Hukuku vs..) gerekse kamu hukuku (Ceza ve İdare Hukuku ) adına ciddi yol katettiğini belirtmek isterim. Eski zamanlarda ve eski iktisap edilen kanunların uygulamalarıyla pek çok hak kaybına uğranıldığını, davaların dededen kalma süreçlerle hala bitirilemediğini, ve bu konunun filmlere konu edildiğini bir zaman hepimiz müşahade ettik ya da büyüklerimizden duyduk. son zamanlarda bu yargılama süreci oldukça hızlandırılmış olmakla, artık Adalete, Adalet Saraylarına güvenin tazelendiğini görmekteyiz. Şimdi bu girişten sonra en uzun süren davalardan sayılan Trafik kazalarına ilişkin Ceza Yargılaması ve Tazminat Hukuku davalarına bir göz atalım.
Evvelemirde Tek yanlı ve araçta başka kimsenin bulunmadığı trafik kazalarında ortada bir suç ve cezalandıracak kimse olmadığından iş bu davaların süreleri 2 yılla sınırlı tutulmuş olup iş bu süreler hak düşürücü süreler içinde mütalaa edilirler.
Araçta başka bir kimsenin bulunması yahut karşı taraftan gelen araçla çarpışma hallerinde ise bir ya da birden fazla yaralı ve vefat var ise bu takdirde ceza zamanaşımı olan 2006 Ağustostan itibaren Ceza Kanununda yapılan düzenlemeye müssteniden 8 yıl ve 15 yıllık hak düşürücü sürelere tabidir. Yani bu süre içersinde tazminat istenebilecektir.
Kendisini uzman sigortacı, hasar danışmanı olarak tanıtan bir kısım insanlar, yakınlarının vefatından istifade etmek suretiyle kötüniyetli olarak %70 lere varan kazanç oranlarıyla sizin paranıza ortak olmaktadırlar. Hatta küçük ortak olarak kendinizi bulabilirsiniz. Ve gerçek hakettiğiniz rakamları tahsilden çok uzak olan bu kişiler, en kısa yoldan zengin olma çabasındadırlar. Avukat olmayan bu kişilerle diyalogtan uzak kalınmalıdır.
Uygulamada Ceza Hukuku açısından ise, nihayetinde kasıtla işlenmeyen bu suçlar, taksirle ölüm yahut yaralanmaya sebebiyet verme suçundan yargılanmakta ve alkol, ehliyetsizlik durumuna göre rücuen tazminat davalarına konu olabilmektedir. Bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek bir ila iki yıl hapis cezası, yahut paraya çevirme, kaçma durumlarında ağırlaşan cezalar öngörülmekte iken, birden fazla kişinin ölüm ve yaralanmasına neden olan kişilerin alacağı cezalar, iki yıldan dört hatta daha uzun ağırlaştırılmış cezalara kadar varabilmektedir. Bu da kasıt dışı işlenen suçlara verilebilecek yeterli cezalar olup ve fakat vefat eden yakınları için hiç de çok sayılmayan cezalardan ibarettir. Avrupa'da dahi uygulama bu şekilde cereyan etmektedir.
Sorularınızı beklerim. Saygılar.
Sayın İnceptum, kararınızı bizimle paylaşmanızı bekleriz, birlikte mütalaa etmemiz büyük önem arz etmekte.
Tüm arkadaşlarıma teşekkürler ederim.
Bildiklerimizi paylaşmak, bilmediklerimizi birlikte öğrenmek adına her hafta yeni bir konu ve sizin soracağınız sorulara cevaplar arayarak yasalarımızın izinde en doğruyu bulmaya çalışacağız.
bizim fabrikayı kiraya verdim adam 1 yıldır kirayı ödemedi şuanda firar buna nasıl bir uygulama yapabiliriz?

adamın eşyaları ve soğuk hava deposu var şimdilik müdale etmedik adam kayıp ne yapabiliriz
(27/06/2013, Saat: 00:38)yarhasan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bizim fabrikayı kiraya verdim adam 1 yıldır kirayı ödemedi şuanda firar buna nasıl bir uygulama yapabiliriz?

adamın eşyaları ve soğuk hava deposu var şimdilik müdale etmedik adam kayıp ne yapabiliriz

Elinizde kiracınıza ait evrak (çek, senet, kira sözleşmesi..) olduğunu ve bu işyerinin bu şirket yahut şahsa ait olduğunu varsayıyorum. Derhal icra hukuku haciz işlemlerine girişmezseniz bi sabah elinizdeki depo ve eşyalarında toplanıp, mal kaçırıldığını görebilirsiniz. Haciz işlemlerinde önce takibi kesinleştirmeniz yani bu adrese tebligat yollamanız yahut kambiyo senetleri için, ihtiyati haciz kararı ile derhal zararınızı giderecek kadar malın haciz ve satışı için işlemleri avukatınızın başlatması icab eder. Daha önce soğuk hava deposu söktüm, nakliyesi ve sökümü uzun sürüyor ve masraflı. avukatınız bu masrafları isteyecektir. Ama soğuk hava deposunun alıcısını bulup hemen satış istemeniz, daha sonra tahliye kararı ile boşaltmanız gerekmekte. Tşk.
2ueid1u.jpg
memleket kurtulana kadar siyah

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: