Avukatınız Cevaplıyor
(07/08/2013, Saat: 20:35)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mornetto komşum, saklınotalar blogumdaki yazılarım sık sık forum ortamlarında izinsizce kaynak gösterilmeden kopyalanıyor. Buna karşı ne gibi bir yaptırım hakkım vardır?

İkinci olarak benzer tarz bir blogda

"...........adresindeki bütün yazılar ................. isminin koruması altındadır. Bu adreste yer alan bütün içerik ve metinlerin telif hakkı ........................'na aittir. İçerikler hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz, kopyalanamaz ve yayınlanamaz. Aksi takdirde hırsızlık suçu işlenmiş sayılacaktır. ...................... isminin bu tür fikir/yazı hırsızlığı durumlarında yasal işlem yapma hakkı bulunmaktadır.

Copyright 2010-2013 ..............
Hürriyet "

gibi bir ibare bulunuyor. Bunun yasal bir geçerliliği var mıdır? Kendi bloguma uygulamam için ne yapmam gerekiyor, özel bir telif vs mi almalıyım sitem ile ilgili?

Üstad bildiğim kadarıyla bu fikir ve sanat eserleri kanununda karşılığını bulmakta. Ya noterden tüm yazıları onaylatmak yahut da aşağıda linki verilen siteden anlık olarak korumalardan istifade edilebiliyor. Hukuksal olarak bu alıntılarla mücadele yalnız dava (öncesinde ihtarname) yoluyla mümkün olabiliyor. Bu da zaman ve ciddi para sarfı demek.

https://www.tasdix.com/
İhtarname nasıl oluyor, masrafı ne oluyor? İhtarname masrafı suçlanan taraftan alınabiliyor mu?

Bir de yukarıda hürriyet.com2lu örnekteki durum kanunen geçerli mi, o nasıl yapılıyor biliyor musun?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(07/08/2013, Saat: 20:51)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İhtarname nasıl oluyor, masrafı ne oluyor? İhtarname masrafı suçlanan taraftan alınabiliyor mu?

Bir de yukarıda hürriyet.com2lu örnekteki durum kanunen geçerli mi, o nasıl yapılıyor biliyor musun?

İhtarname masrafları 100 TL içersinde sanırım. Ciddi değil ancak üstadım, karşıdan dava açılıp kazanıldığı takdirde istenebilir. Karşının dava açmaya sebebiyet verdiği anlaşıldığında tüm menfi ve müspet zarar yani tazminat da istenebilecektir. Ancak ülkemizde bu rakamlar çok düşük.

Hürriyet yazısında ise çok fazla bu davaları bilmesem de adınıza tüm yazıların tasdiki gerekmektedir. Noterden tasdik edilen yazıları koruma altına almış olursunuz. Hukuksal sorunda, davada bu telif haklarınızı ileri sürebilirsiniz.
Mornetto danışmak istediğim bir konu var:
Lojmanda oturuyorum istifa ettikten sonra ne kadar süre veriliyor lojmanı boşaltmak için? İstifa ettikten sonra hemen mi ilişik kesilir? Teşekkürler.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
(13/08/2013, Saat: 00:08)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mornetto danışmak istediğim bir konu var:
Lojmanda oturuyorum istifa ettikten sonra ne kadar süre veriliyor lojmanı boşaltmak için? İstifa ettikten sonra hemen mi ilişik kesilir? Teşekkürler.

Üstad iki ay bildiğim kadarıyla.

Bu konularda dava yahut adliyelik durumlar söz konusu olmaz ancak görevin bitimini müteakip yeni ev arama süresi olarak ortalama iki ay olarak düzenlenmiş yönetmelikle.
Kamu konutları yönetmeliği 33.madde.
(13/08/2013, Saat: 00:13)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13/08/2013, Saat: 00:08)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mornetto danışmak istediğim bir konu var:

Bu konularda dava yahut adliyelik durumlar söz konusu olmaz ancak görevin bitimini müteakip yeni ev arama süresi olarak ortalama iki ay olarak düzenlenmiş yönetmelikle.

(13/08/2013, Saat: 00:14)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kamu konutları yönetmeliği 33.madde.

Teşekkür ederim mornetto aklıma gelmedi böyle bir yönetmeliğin olacağı rahatsız ettim. 2 ay iyi bir süre bana 3 hafta yeter.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
(13/08/2013, Saat: 01:18)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13/08/2013, Saat: 00:13)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

(13/08/2013, Saat: 00:14)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kamu konutları yönetmeliği 33.madde.

Teşekkür ederim mornetto aklıma gelmedi böyle bir yönetmeliğin olacağı rahatsız ettim. 2 ay iyi bir süre bana 3 hafta yeter.

Ben teşekkür ederim,
İnşaallah bütün isteklerin gerçekleşir üstad Angel
Komşum sana işimiz düştü yardımcı olabilirsen sevinirim. Sahiminden bir ev almaya karar verdim evin ufak tek bir iki işi var ama müteahhidi şu an çalışıyor bu hızla bir iki haftaya biter. Binanın yapı denetim firmasıyla görüştüm sıkıntı yok dedi.Evin iskanı alınmamış ama kat irtifaklı tapusu var. Şimdi ben evi alsam iskanda müteahhidin borcu falan çıkarsa (ssk, su borcu gibi)problem yaşarmıyız. Galiba imar mevzuatında değişiklik yapılmış bina sahipleri gidip binamız iskana uygundur deyip bir kuruş ödemeden iskanı alıyorlarmış doğru mu?
Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi insanlar iyi atlara binip gitti.
(21/08/2013, Saat: 22:12)m.yurtsuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum sana işimiz düştü yardımcı olabilirsen sevinirim. Sahiminden bir ev almaya karar verdim evin ufak tek bir iki işi var ama müteahhidi şu an çalışıyor bu hızla bir iki haftaya biter. Binanın yapı denetim firmasıyla görüştüm sıkıntı yok dedi.Evin iskanı alınmamış ama kat irtifaklı tapusu var. Şimdi ben evi alsam iskanda müteahhidin borcu falan çıkarsa (ssk, su borcu gibi)problem yaşarmıyız. Galiba imar mevzuatında değişiklik yapılmış bina sahipleri gidip binamız iskana uygundur deyip bir kuruş ödemeden iskanı alıyorlarmış doğru mu?

Komşum iskan belgesi alınmadan kat mülkiyetini zaten alamazsınız. Yani oturma izni alınmadan parasını verdiğiniz dairenin mülkiyet hakkını üzerinize geçiremezsiniz. Kat irtifakı hakkı, sadece size o evin aidiyetini gösterir, mülkiyetini istemek hakkını verir, mülkiyet hakkını üzerinize geçirmez. Daha ziyade kooperatiflerde gerçekleşen aksaklıklardan olarak, mülkiyet hakkını üzerinize almadan sahibi olduğunuzu düşündüğünüz, parasını ödediğiniz gayrimenkul-daire hakkında herhangi bir oturma izni verilmediğinde yahut çok çok nadir de olsa yıkım kararı alındığında sizin muhatabınız kim olacaktır,, arsa sahibine mi, müteahhide mi, belediyeye mi kç kişiye kaç bin TL harcayarak hakkınızı arayabileceksiniz?

Bu sorunlar hiç yaşanmadan daire hakkında iskan izni verilip, iş tamamlandığında mülkiyet hakkınızı, belediyedeki kayıtlarla eşit olan daire numaranız üzerinde gerçekleştirebilirsiniz, bu olması gerekendir.

ya tapudaki irtifak hakkına dayalı kayıtlar, belediyedekilerle uyuşmazsa yani siz başka şahsın dairesinde, bir başkası sizin dairenizde oturuyorsa ne yapacaksınız? Her iki taraf kabul ederse mal değişimi gerçekleştirilebilir, kabul etmezse alın size bir dava konusu daha..

Kısaca evin oturma izni alınmaksızın o gayrımenkul üzerinde mülkiyet hakkınız olmayacak.. Her türlü riske açıksınız demektir. Sorun yok derken yapı denetimciler, size kat mülkiyetine geçiş yahut belediye imar planlarını açıkça gösterdiler mi? İmar planına uygun değilse yaptıkları eve oturma izni alamayacaklarından bahsettiler mi? Kısa bir SORUN YOK. asla inanmazdım. Bununla birlikte kat mülkiyeti tapusuu alırken yapılacak 3-5 bin TL masraflardan bahsettiler mi, kat mülkiyeti tapusunu almazsanız, ceza ödeyeceğinizden? sanmıyorum. Sadece SORUN YOK derler..

Müteahhidin, tapuya işlenmemiş borçlarından size borç doğmaz. Müteahhidin borçları size gelmez; Ancak müteahhidin belediyeye karşı vazifelerinden imar planına aykırılık vs nedenlerle olan sorumlulukları karşısında oturma izni alınamadığında siz de ev sahibi olamayacak, verdiğiniz parayı müteahhitten geri almanın derdine düşeceksiniz. Aman dikkatli olun, sorunsuz da bitebilir, ufak tefek (5-10 bin) TL masrafla paçayı kurtarabilir, yahut evi tamamen kaybedebilirsiniz. İskan alınsın, oturma izni alınsın, kat mülkiyetini tapudan alın oturun derim. özellikle İstanbulda bu konuda büyük sıkıntılı davalar açılmış dikkat!!

Oturma raporu olmayan bir konut ancak şu şekilde alınabilir;
- Müteahhit ile yapılan sözleşmede oturma raporu alınması koşulu eklenmelidir
- Oturma raporu alınırken alıcının da maddi yükümlülükleri olduğu için (vergi borcunun olmaması gibi), en azından ilgili konutun oturma raporu almaya hazır olduğunu belgeleyen fen işlerinden alınacak sıhhi tesisat onayının alınması ilgili satış vaadi sözleşmesine eklenmelidir
- Eğer müteahhite karşı bir güven eksikliği var ise, konutun bedelinin ödenmesi oturma raporunun alınmasına bağlanmalıdır..
Tşk.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: