Avukatınız Cevaplıyor
(22/07/2013, Saat: 07:17)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hukuki değerlendirmeler, sitemiz üyelerinin bedelsiz hukuk danışmanlığından istifadeleri için oluşturulmuş yol gösterici ve önleyici tedbirler içeren ve fakat her konuda olabileceği gibi kötüye kullanıma kapalı, samimi ve çözüme en yakın şekilde hukuk yardımı sunan bir hizmettir. Üyelerimize teşekkür ederiz.

Avukatınız Cevaplıyor Ekibi.

bu uyarı sanırım benim mutehhaitlere özenenmem sonucu konuldu Smile

hocam size sormak isteğim birşey var

mağdur müşteki olarak bir organize suç örgütüne karşı asırlardır girdigim davalarla ilgili

feragat dilekçesi vermeme rağmen sıksık davalara çağarılıyorum
kaleme verdiğimiz feragat dilekçesinin geçerliliği nedir
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(22/07/2013, Saat: 08:39)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(22/07/2013, Saat: 07:17)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hukuki değerlendirmeler, sitemiz üyelerinin bedelsiz hukuk danışmanlığından istifadeleri için oluşturulmuş yol gösterici ve önleyici tedbirler içeren ve fakat her konuda olabileceği gibi kötüye kullanıma kapalı, samimi ve çözüme en yakın şekilde hukuk yardımı sunan bir hizmettir. Üyelerimize teşekkür ederiz.

Avukatınız Cevaplıyor Ekibi.

bu uyarı sanırım benim mutehhaitlere özenenmem sonucu konuldu Smile

hocam size sormak isteğim birşey var

mağdur müşteki olarak bir organize suç örgütüne karşı asırlardır girdigim davalarla ilgili

feragat dilekçesi vermeme rağmen sıksık davalara çağarılıyorum
kaleme verdiğimiz feragat dilekçesinin geçerliliği nedir

Üstad asla ve kata! zatınıza saygısızlık, forumdaki herkese yapılmış sayılır. Şunu vurursam kaç yıl yerim sorularını hedef almıştım Smile

Önceki duruşmalarda müşteki konumunuzu "davaya katılmak istiyorum, dolayısıyla her celse geleceğim, hakkımın zayi olmaması için temyiz etmek hakkımı bu şekilde elimde tutuyorum" anlamında hakimin katılmak istiyomusun? sorusuna kazara evet demişseniz, çağırılıp durursunuz dolayısıyla taraf sıfatınız artık suçtan zarar görme ihtimalinize binaen "mağdur" olarak değişmiş ve bundan sonra artık katılsanız da katılmasanız da kağıtlar gelmeye devam edecektir. Görülmekte olan dava bir de Kamu davası ise siz feragat etseniz de kamu adına mahkeme davayı görüp, ya beraat yahut da mahkumiyetle yahut da düşme ile neticelenecek bir "KARAR" ile sonlandırmak mecburiyetindedir. Feragatiniz, karşı yanın tutukuluk hali ile kısmen de olsa cezasını belki etkileyebilecek, azaltacak neticeler doğurabilir, doğurmayabilir de. Tşk. Üstadım.
çok kalabalık bir gasp hırsızlık ve uyuşturucu şebekesi
yüzlerce üyeleri var
beni 3 tanesi gasp etmeye çalıştı
bıçakla saldırdı bırı
bıçak boğazıma gelince ben kendımı tanıyamadım

ellerınden bıçağı aldım birisi ışınlandı
birine bir defa vurabıldim Sad
ama birini yorulana kadar dövdüm
arbedede karnımdanda bıçaklama çalıştı kolunu kıvırınca
bağardım, dövdüm, korktum ağladımSmile
yoruldum, ümüğünü sıktım dinlendim, dövmeye devam ettim
yorgun düşüncede elimden kaçırdım Smile

bukadar uzun tensel temas sagladagım kısının halıyle yuzunu ezbere bıldıgımden onun vesikalık gibi bir robot resmini çizdirebildim

3 gün kadar sonra yakalandı...

davaya girerken şikayetçi olmayalım zaten kamu davasından ceza alacak
derken ailesi tarafından kurşunlakdık tehdit edildik
hiç sevmem... aslada geri adım attırmazlar
bende şikayetçi oldum... Smile

15 yıl 6 ay silahlı yaya gaspından, öldürmeye teşebbüsten
sadece benim davamdan
ceza aldı sanık 17 yaş olmasına ragmen.

benden önce de birçok sabıkası cıktı

10larca farklı kişide ben gibi mağdur olmus
hazır yakalanıncada dava ustune dava

benım talıhsızlıgım bu kum torbası
o ılk ısınlanan arkadasını
ve yanagına bır buse kondurur kondurmaz kacan arkadasını
azmettırıcı olarak ıfadesınde belırtmıs onlarda sabıkalılar

1ını gorsem tanımam dıgerınden emın bıle degılım
bendım ben degıldım sendın oydu derken
şebekenın tum elemanlarının her yakalanmalarında
benle alakasız her davalarında bas kosede ben bulundum Smile

hala arada olaydakı kısılerle alakalı bırseyler olundugunda yakalanlarda o
2. 3. kısıden bırımıydı dıye cagarılır dururum...

hatta murat boz lada gaspdaşız
aynı şebeke onuda gasp etmiş

yüzlerce kişinin davalarının yazılı oldugu
ağır cezaden gelen gerekcelı karar aldı bol sayfalı bır dokumandan gordum

bu sanıklardan bırıne aıt
diger sebeke uyelerı vesılesı ıle
sebekeyle halen kankayız Smile
Bizde kanunları uygularken hırsızları karakola davet edip, ??? çay içirip ??? hadi ifadeni ver de git gibi cümleler sarfedilip, mağdurla yüzleştirilirken, gelişmiş ülkelerde tanık koruma gibi, mağdurun hakları zayi edilmeden mağdurun ifadelerinin alınması yahut ona ikinci bir zarar husule gelmemesi için olağanüstü tedbirler alınmakta. Bu bizim müthiş zaaflarımızdan biri. Kanun çıkarılırsa yahut da ekonomi düzelirse hükümetler bunlara da para ayıracak. Önceki adalet bakanlarından birisi, yahu nereye alıyorsunuz hapishaneler dolu, tutuklamayın herkesi demişti. Biz daha buradayken gerçek hukuk ülkeleri nerede ? İnanıyorum düzelecek, pek çok şey değişti.
evet emniyete 3 kez kadar gittim
ihbar ve keşif
robot resim
ve teşhis için

bildiğiniz amerikan filmlerindeki gibi mekanlar ve polisler gibi gurur duydum Smile

ama mahkemede bir söz alayım dedim savcı susturup azarladı
sus amerıkan mahkemesimi bu! diye Smile
(22/07/2013, Saat: 10:51)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: evet emniyete 3 kez kadar gittim
ihbar ve keşif
robot resim
ve teşhis için

bildiğiniz amerikan filmlerindeki gibi mekanlar ve polisler gibi gurur duydum Smile

ama mahkemede bir söz alayım dedim savcı susturup azarladı
sus amerıkan mahkemesimi bu! diye Smile

Kaç fırın ekmek yeriz bilmem doğru dürüst hukuk sisteminin oturtulması için. Karakollarımız ve adliyelerimiz daha gelişecekler, profesyonelleşeceğiz. Bir gün...
Mornetto Üstadım,
Adli sicil kayıtları her beş yılda bir silinip yenileniyor mu?
Suç işlemiş ve hüküm giymiş kişiler,sicilleri temizlenince,beş yıl sonra aynı suçu işlerse,ilk defa mı işlemiş sayılıyor ?
Selamlar
(23/07/2013, Saat: 08:13)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mornetto Üstadım,
Adli sicil kayıtları her beş yılda bir silinip yenileniyor mu?
Suç işlemiş ve hüküm giymiş kişiler,sicilleri temizlenince,beş yıl sonra aynı suçu işlerse,ilk defa mı işlemiş sayılıyor ?
Selamlar

Cezanın infazından itibaren 5 yıl geçtikten sonra mahkumiyet kararı veren mahkemeden karar alınıp, adli sicil müdürlüğü ankaradan sicil kaydınızın silinmesini talep etmeniz gerekir. otomatik silinmiyor. fiil yeni bir kanunla suç olmaktan çıkartılmışsa, otomatik siliniyor. 1-2 kez sildirmiştim.

Sabıka kaydının üst aktif bölümünde gözükmez ama aşağıda bir bölüm daha vardır. süresi dolan silinmiş yahut silinmemiş o her zaman çıkacaktır. Mahkeme de her zaman o kişinin eski kayıtlarını görebilecektir. yani bu da demek oluyor ki hangi suç işlenirse işlensin her zaman o kayıtlarda gözükecektir. ilgili yasa maddesi;

Adli Sicildeki kaydın çıkartılması
Madde 8 – Cezanın çekildiği veya ortadan kalktığı veya düştüğü tarihten itibaren;
a)Kabahatten mahkumiyet halinde, diğer bir cürüm veya kabahatten dolayı bir yıl içinde,
b) Zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile beş yıldan fazla ağır hapis veya hapis cezasına mahkumiyet hariç olmak üzere; beş yıl veya daha az ağır hapis veya hapis veya ağır para cezasına mahkumiyet halinde diğer bir cürümden dolayı beş yıl içinde,
c) (b) bendindeki silinmesi mümkün olmayan suçlara mahkumiyetlerin; suçu işlediği zaman 15 yaşını doldurmamış olan küçük hakkında verilmesi halinde diğer bir cürümden dolayı beş yıl içinde,suçu işlediği zaman,15 yaşını doldurup da 18 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilmesi halinde diğer bir cürümden dolayı on yıl içinde,
d) (b) bendine göre silinmesi mümkün bulunan suçlara mahkumiyetlerin; suçu işlediği zaman 15 yaşını doldurmamış olan küçükler hakkında verilmesi halinde diğer bir cürümden dolayı iki yıl içinde, suçu işlediği zaman 15 yaşını doldurup da 18 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilmesi halinde diğer bir cürümden dolayı üç yıl içinde,
Evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkum olunmadığı takdirde ilgilinin, Cumhuriyet Savcısının veya Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü- nün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince duruşma yapılmaksızın adli sicildeki kaydın çıkartılmasına karar verilir. Ertelenmiş olan hükmün esasen vaki olmamış sayıldığı hallerde ise, bu tarih esas alınır. Bu kararların bir örneği Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderilir.
Kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucu suç olmaktan çıkarılan veya idari nitelikte cezaya dönüştürülen suçlarla ilgili bilgiler Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce re’sen adli sicil kayıtlarından çıkartılır.
Sayın Avukatlarımız;
Benim şöyle bir sorunum var 4 ortaklı bir Limited şirketimiz var ve şu anda tasfiye halinde bu şirkette müdür olarak ben gözüküyorum ve şirket tasfiye halinde ve faaliyet dışı olduğu için tasfiye memuru olarak da ben görev aldım çünkü diğer ortakların hiçbiri ortada yok ne adresleri ne kendileri mevcut değil ortaklarımızdan biri 4-5 sene evvel bir GSM şirketinden şirket adına hat almış ve borçlarını ödemeden hattı terk etmiş,kanuni olarak bu borçlar bizim Ltd.nin üstüne kaldı şimdi bu Gsm şirketi tek bulabildiği ve aynı zamanda şirket müdürü ben olduğum için beni sıkıştırıyor işin kötüsü şirket tasfiye halinde olduğu ve mecburen ben tasfiye memuru olduğum için adres olarak ev adresimi ticaret sicile bildirmiştim bu Gsm şirketinden geçen gün adresime bizim Ltd.şirket adına bir mektup geldi borçlarınızı ödeyin falan diye fakat ben bu şerefsizlerin yaptığı borçları ödemek istemiyorum bu şirket yetkilileri benim evime hacize gelebilirlermi? Ne yapabilirim veya ne yapmalıyım tavsiyenize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
Üzerimizde güneş, gözümüzde mavi deniz, tepemizde martı, tenimizde tuz, rakımızda buz, oltamızda balık, ayaklarımız suya salık, ruhumuzda özgürlük, anlasanıza artık biz İZMİRLİYİZ
Limited şirket, tüzel kişiliği haiz şirketlerdendir ve yasada ticari şirketlerden sayılmıştır. Tüzel kişiliğin borçlarından dolayı ancak Tüzel kişilik - şirket malvarlığına gidilir. Bunun tek istisnası, Amme alacakları hususundadır. Kamu alacakları için, şirket malvarlığında bir şey bulunamazsa, müdür ve ortakların sorumluluğuna gidilir. Yani şahsi malvarlıklarına gidilir.

Bahsettiğiniz alacak, bir *kamu alacağı* değildir. Adi alacaktır. GSM şirketi, takibi hakkınızda kesinleştirmek ve size haksız şekilde bu borcu ödettirmeye çalışmaktadır.

Derhal (tebliği müteakip 7 gün içersinde) icra dosyasına itiraz edip, takibi durdurun. Borç, şirketin borcudur. GSM şirketinin, sizin şahsi malvarlığınıza müdahale etmesini önleyin.

Vergi borçlarından ise Müdür tüm malvarlığıyla, ortaklar da payları oranında tüm malvarlıklarıyla borçtan sorumludur.

Kamu alacağı için yasa maddesi az aşağıda sunulmuştur. Bunun dışındaki borçlardan varsa şirket malvarlığına gidilir, yoksa takip dosyasına aciz belgesi konur.

6183 Sayılı Kanun
Limited şirketlerin amme borçları (1)(2)
Madde 35 – (Değişik: 22/7/1998 – 4369/ 21 md.)

Limited şirket ortakları şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacağından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve bu Kanun hükümleri gereğince takibe tabi tutulurlar.

(Ek fıkra: 4/6/2008-5766/3 md.) Ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.

(Ek fıkra: 4/6/2008-5766/3 md.) Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda pay sahiplerinin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.

Kanuni Temsilcilerin Sorumluluğu
Mükerrer Madde 35 – (Ek: 25/5/1995 – 4108/11 md.)

Tüzel kişilerle küçüklerin ve kısıtlıların, vakıflar ve cemaatler gibi tüzel kişiliği olmayan teşekküllerin mal varlığından tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacakları, kanuni temsilcilerin ve tüzel kişiliği olmayan teşekkülü idare edenlerin şahsi mal varlıklarından bu Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.

Bu madde hükmü, yabancı şahıs veya kurumların Türkiye’deki mümessilleri hakkında da uygulanır.

Tüzel kişilerin tasfiye haline girmiş veya tasfiye edilmiş olmaları, kanuni temsilcilerin tasfiyeye giriş tarihinden önceki zamanlara ait sorumluluklarını kaldırmaz.

Temsilciler, teşekkülü idare edenler veya mümessiller, bu madde gereğince ödedikleri tutarlar için asıl amme borçlusuna rücu edebilirler.

(Ek fıkra: 4/6/2008-5766/4 md.) Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda kanuni temsilci veya teşekkülü idare edenlerin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden müteselsilen sorumlu tutulur.

(Ek fıkra: 4/6/2008-5766/4 md.) Kanuni temsilcilerin sorumluluklarına dair 213 sayılı Vergi Usul Kanununda yer alan hükümler, bu maddede düzenlenen sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

Tşk Cem.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: