Avukatınız Cevaplıyor
(14/07/2013, Saat: 21:41)puchacz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam kimseye vekalet vermeyin. Zaten tacir degilseniz de boylesi seyler olmaz.
Sahtecilikle yapiliyorsa ona tedbir yok ama Smile

(14/07/2013, Saat: 21:20)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mornetto Üstadım,

Gazete ve TV haberlerinde görürüz,mağdur şahsın adına şirketler açılmış,piyasaya borç takılmış,dolandırıcılık yapılmış.
Başımıza böyle bir şey gelmemesi için alınabilir bir ön tedbir var mı?

Selamlar

Sayın meslektaşıma kesinlikle katılmaktayım. Ticari hayatın esası güven ilkesine dayanmakta ise, bu konuda işe mağduriyetler ve dolancılar, hırsızlamalar kaçınılmaz bir getirisidir. Sadece şahıs bazında değil, bankalardan kredi kullandırıp, çek hesabı açtırıp şirketlere olan güveni sui istimal eden kolay para avcıları azımsanacak derecede değil. Açılan şirketler, şahıs ve bankaları dolandırarak, iki aya kalmadan iflasa gidiyor, şahıslar ortadan kayboluyor, bir kaç ay sonra ya kendisi çoğu zamanda bir yakınının organik bağı ile yeni bir şirket oluşumunda karşımıza çıkıyor. Bu şahısların tespiti zor. Adliyeden soruşturabilir, güven ilişkisi zamana yayılarak ufak nakit işlerle karşının nabzı yoklanabilir, vs. Ancak kesin bir kuralı yok elbet. Ben tıraşı da hukuka çok yakın buluyorum bu anlamda. Şöyle ki, bin bir türlü makineler, 15 bıçaklılar icat olunmuşken, sağlık yine geleneksel tıraşta. Geleneksel ticaret diyebileceğimiz, tanıdığımız blildiğimiz güven duyduğumuz şahıs, şirketlerle yapılan işler her zaman en doğru neticeyi verir. Sahte vekaletname ile Konyada geçen yıl 10 larca gayrımenkul satıldı, yaşlı kadınlar adına düzenlenen sahte evraklarla iş bu gayrımenkuller satıldı, satılmakta. Sahte nüfus cüzdanları ile şirketler kurulup, piyasadan mal çekilmekte, bir gecede ortadan kaybolup buharlaşan şirketler hala gözlemlenmekte. Önlemleri yine biz almak durumundayız. Bulunduğumuz yerdeki adliyeden şahısları sorgulattırarak, sabıkaları olup olmadığı, borçları olup olmadığı araştırılabilir. Tüm sonuçlar olumlu olsa bile yine tedbir, yine tedbir diyorum.. Tşk.
Mornetto üstad kiracı olarak oturduğum apartmanın asansöründe bir yenileme yapılacak ve asansörün bazı parçaları değişecek bunun yanında apartmanın iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre uyumlu hale getirilmesi için bazı masraflar var bu masrafları ben mi ödeyeceğim yoksa ev sahibi mi. Şimdiden teşekkürler
Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi insanlar iyi atlara binip gitti.
Apartmanın ortak kullanım alanlarından kaynaklanan giderler, ev sahibine aittir. Mutad bakımlar (alışılagelmiş bakım ve küçük giderler) kiracıya ait ise de evin içinde yapılacak önemli sayılacak giderler, yahut ortak kullanım alanlarında ki iş güvenliği mevzuatına uygun hale getirmek gibi, kamelya yapılması, doğalgaza geçiş gibi bu tür evin aynına ilişkin kalıcı masraflar, yine ev sahibine ait olacaktır. Tşk.
Üstad teşekkür ettim sağol
Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi insanlar iyi atlara binip gitti.
İşinize yaramıştır inş. Daha ayrıntılı isterseniz kat mülkiyeti kanunundan açıklamalı yazarım Smile
Mornetto komsum merhaba, az evvel yakın bir arkadaşım başka bir arkadaşa dert yanarken kulak misafiri oldum ve içindeki bulundukları durumu bana anlattıklarında aklıma size sormak geldi. Bu konuda bilgiye sahipmisiniz bilmiyorum ama arkadaşın abisi 3 ayrı bankadan 10 ar bin tl olmak üzere 30 bin tl kredi almış ve geri ödeyememiş ve ödeyecek durumuda yokmuş. Bu arkadaşın hiçbir mal varlığı yokmuş bu durumda ne gibi yaptırımlar ile karşı karşıya gelebilir? bir hapis cezası alırmı?
(17/07/2013, Saat: 22:55)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mornetto komsum merhaba, az evvel yakın bir arkadaşım başka bir arkadaşa dert yanarken kulak misafiri oldum ve içindeki bulundukları durumu bana anlattıklarında aklıma size sormak geldi. Bu konuda bilgiye sahipmisiniz bilmiyorum ama arkadaşın abisi 3 ayrı bankadan 10 ar bin tl olmak üzere 30 bin tl kredi almış ve geri ödeyememiş ve ödeyecek durumuda yokmuş. Bu arkadaşın hiçbir mal varlığı yokmuş bu durumda ne gibi yaptırımlar ile karşı karşıya gelebilir? bir hapis cezası alırmı?

Yeni kanunla ev haczi kalktı. eve gelinse bile ikinci tv, buzdolabı yoksa alacak da bir şey de yok. maaşının 1/4ü hariç. yahut çok lüks bir tablo yahut vazo gibi. (bu hangi borçlunun evinde var ben görmedim) yeni kanunla alacakların tahsil kabiliyeti düştü. çek için dahi hapis kararı alınamıyor, sadece çek hesabı açtırmasının 5 yıl yasaklanması öz konusu iken, adi alacaklar için hapis mümkün değildir. yedieminlik görevinin kötüye kullanımı yahut nafaka kuralını ihlal gibi alacaklar dışında kalan alacaklar için hapis yahut ev haczi tehdidi ortadan kaldırılmıştır. son 1 yılda bu soruya en az 100 defa muhatap oldum. ben öyle diyorum gelenlere banka avukatlarının aramalarından, (Ki Yüksek Yargıtayımızca borçlunun aranması yasaktır, ama bunu kimse bilmez) çekinmiyorsanız, kredi çekmek istiyorsanız çekin. veriyorsa daha fazla alın!! Garibana 10 bin TL limitle kredi kartı veriyor bankalar. Bana 500 TL limitli kart göndermişler. Alın dedim önlerine attım kartı. size ihtiyacım yok. Faiz lobisinden uzak durun derim insanlık adına.
(18/07/2013, Saat: 18:33)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(17/07/2013, Saat: 22:55)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mornetto komsum merhaba, az evvel yakın bir arkadaşım başka bir arkadaşa dert yanarken kulak misafiri oldum ve içindeki bulundukları durumu bana anlattıklarında aklıma size sormak geldi. Bu konuda bilgiye sahipmisiniz bilmiyorum ama arkadaşın abisi 3 ayrı bankadan 10 ar bin tl olmak üzere 30 bin tl kredi almış ve geri ödeyememiş ve ödeyecek durumuda yokmuş. Bu arkadaşın hiçbir mal varlığı yokmuş bu durumda ne gibi yaptırımlar ile karşı karşıya gelebilir? bir hapis cezası alırmı?

Yeni kanunla ev haczi kalktı. eve gelinse bile ikinci tv, buzdolabı yoksa alacak da bir şey de yok. maaşının 1/4ü hariç. yahut çok lüks bir tablo yahut vazo gibi. (bu hangi borçlunun evinde var ben görmedim) yeni kanunla alacakların tahsil kabiliyeti düştü. çek için dahi hapis kararı alınamıyor, sadece çek hesabı açtırmasının 5 yıl yasaklanması öz konusu iken, adi alacaklar için hapis mümkün değildir. yedieminlik görevinin kötüye kullanımı yahut nafaka kuralını ihlal gibi alacaklar dışında kalan alacaklar için hapis yahut ev haczi tehdidi ortadan kaldırılmıştır. son 1 yılda bu soruya en az 100 defa muhatap oldum. ben öyle diyorum gelenlere banka avukatlarının aramalarından, (Ki Yüksek Yargıtayımızca borçlunun aranması yasaktır, ama bunu kimse bilmez) çekinmiyorsanız, kredi çekmek istiyorsanız çekin. veriyorsa daha fazla alın!! Garibana 10 bin TL limitle kredi kartı veriyor bankalar. Bana 500 TL limitli kart göndermişler. Alın dedim önlerine attım kartı. size ihtiyacım yok. Faiz lobisinden uzak durun derim insanlık adına.

Teşekkür ederim çok yardımcı oldu.
SmileSmileSmile
Hukuki değerlendirmeler, sitemiz üyelerinin bedelsiz hukuk danışmanlığından istifadeleri için oluşturulmuş yol gösterici ve önleyici tedbirler içeren ve fakat her konuda olabileceği gibi kötüye kullanıma kapalı, samimi ve çözüme en yakın şekilde hukuk yardımı sunan bir hizmettir. Üyelerimize teşekkür ederiz.

Avukatınız Cevaplıyor Ekibi.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: