Avukatınız Cevaplıyor
Hocam merhabalar hukuksal bir konuda yardiminiza ihtiyacim var simdi esim iki yil once bir dil kursuna kayit olmus ve tarihli senet imzalamis ancak senetlerin bitmesine iki ay kala dershaneyi birakmis ve nisan-mayis senetlerini ger almamis (almasina gerek olmadigini, sorun olmayacagani belirtmisler) simdi ise icraya vermisler ve tebligat geldi sizce ne yapmaliyiz senet oldugu icin elimiz kolumuz bagli malesef senet disinda herhangi bir sozlesme falanda imzalatmamislar sadece odenecek tutar ve tarih yazili senet var Sad
(10/01/2014, Saat: 01:23)kizilat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam merhabalar hukuksal bir konuda yardiminiza ihtiyacim var simdi esim iki yil once bir dil kursuna kayit olmus ve tarihli senet imzalamis ancak senetlerin bitmesine iki ay kala dershaneyi birakmis ve nisan-mayis senetlerini ger almamis (almasina gerek olmadigini, sorun olmayacagani belirtmisler) simdi ise icraya vermisler ve tebligat geldi sizce ne yapmaliyiz senet oldugu icin elimiz kolumuz bagli malesef senet disinda herhangi bir sozlesme falanda imzalatmamislar sadece odenecek tutar ve tarih yazili senet var Sad

komşum geçmiş olsun, ben hukukçu değilim ama netten böyle konuları bayağı okudum yine de yanıltmış olmayayım hukukçu arkadaşımız daha net cevap verecektir..benim bildiğim şöyle..

icradan tebligat geldikten sonra 7 gün içinde benim böyle bir borcum yoktur şeklinde icraya gidip itiraz edebilirsiniz. ancak böyle bir durumda iş mahkemeye düşecektir. mahkemede siz senetleri ödediğinizi yazılı olarak ispat etmek durumundasınız.ödemeler için alınan makbuz, eğer kredi kartıyla ödenmiş ise bankadan alınan ödeme dökümü olabilir...bunları ibraz edemezseniz mahkeme aleyhinize sonuçlanacaktır. ve sonuç olarak siz borcunuza ek olarak yüklü avukatlık ve mahkeme masrafları ile karşılaşacaksınız.
eğer ödenmiş senetler alınmamışsa kozlar karşı tarafta sizin elinizde ödendiğine dair belge yoksa en doğrusu iş mahkemeye düşmeden sulh yoluyla halletmek..
acilen itiraz edin 7 gün içinde itiraz etmediğinizde
itiraz etmediginizde borcu kabul etmiş sayılırsınız

aşağıda örnegini verdigim dilekçe ile icra dairesine itirazınızı yapın

ilamsız icra denilen bu yola basvurdular madem
borca neden olan hızmetı aldıgınızı mahkemede
kanıtlamak onların sorumlulugu

alamayınca zaten dava acacaklarını sanmıyorum ama
davalık olmanız halınde durumu mahkemede ozetleyıp
sıze beyan edılenı egıtımı almadıgınızı
sozkonusu senetlerınızıde alamadıgınızı
sımdıde basınıza bunun geldıgını

egıtımı aldıgınızı ıdda etmeye devam etmelerı halınde
bunu kanıtlamalarını ısteyın

o davayıda kazanabıleceklerını sanmıyorum
bunu bıldıklerınden dava acacaklarınıda sanmıyorum
amac korkutarak para sızdırmak

örnek dilekçe

………………………… İCRA DAİRESİ

SAYIN MÜDÜRLÜĞÜ’NE

DOSYA NO : ………. /………. Esas

KONU : Haciz İhbarnamesine İtiraz

AÇIKLAMA ve TALEP: Yukarıda esas numarası belirtilen dosyadan tarafıma gönderilen birinci haciz ihbarnamesini …./…./20…. tarihinde tebellüğ etmiştir.

Takip borçlusu …………………………’nın şahsımdan doğmuş veya doğacak her hangi bir alacağı bulunmamaktadır.

Bu nedenle haciz ihbarnamesine itirazımızın kabulüne karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Saygılarımla,

…./…./20….
Adınız Soyadınız
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
dolandırıcılara olan alerjimle bir suru yanlıs yapmıs olabılırım
avukat bir dostumuz yanlıslarımı duzeltır ıse sevınırım
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
McOrco hocam tesekkur ederim bir kac kisiye sordum is senet olunca ipler onlarin elinde diyorlar ama mornetto hocam daha iyi bilir sanirim zaten bugun avukatada gidecegim umarim iyi bir netice cikar

Sent from my iPhone using Tapatalk
Senetlere itiraz, dava şeklindedir.
İcra Hukuk Mahkemelerine senedin yahut takibin iptali ile ilgili dava açılmak zorunda.
Ama sizin takip dayanağı senetlere itirazınız hakkında bir ayrıcalık var.
Dersaneler, kontenjan usulü ile çalıştıklarındandır ki yılbaşında ücretin tamamının ödenmesi hakkında anlaşma yapılır. Buna benzer bir davayı dersane avukatıyken kazanmıştım. Derse 1 ay kadar devam ediyor, takip eden aylarda hiç gelmiyor. Ama kontenjandan kaynaklanan ve yıl ortasında yeni öğrenci-kursiyer alımı yapılamasının zorluğundan ücretin tamamını dersane hakediyor. Sizin durumda kurs ile nasıl anlaşmanız var kağıtları incelemek lazım ama senede karşı açacağınız icra hukuk mahkemelerindeki iptal davalarını, icra hukuk mahkemelerinin şekli bir mahkeme düzeninde kurulu olması ve sadece takibin devamı hakkında karar vermekle yetineceğinden yani olayın esasına-borcun olup olmadığına dair bir incelemeye derinlemesine girişmeye yetkisi olmadığındandır ki davayı kaybetmeniz kuvvetle muhtemel.
Ya genel mahkemelerde-Asliye Hukuk- açılacak borcun olmadığı yani menfi tespit davası ki bu takipten sonra açıldığı için teminatlı olarak takibin tedbiren durdurulmasına karar verilerek olayın esasına girişilir yahut da borcu ödeyip, geri alım davası yani istirdat davası açılabilecektir. Masraflı ve oldukça yüksek rakamlı davalardan olduğu için, zaman ve para harcamak yerine bu durumlarda anlaşmayı öneriyorum kızılat komşum.
Saygılar.
(11/01/2014, Saat: 00:36)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Senetlere itiraz, dava şeklindedir.
İcra Hukuk Mahkemelerine senedin yahut takibin iptali ile ilgili dava açılmak zorunda.
Ama sizin takip dayanağı senetlere itirazınız hakkında bir ayrıcalık var.
Dersaneler, kontenjan usulü ile çalıştıklarındandır ki yılbaşında ücretin tamamının ödenmesi hakkında anlaşma yapılır. Buna benzer bir davayı dersane avukatıyken kazanmıştım. Derse 1 ay kadar devam ediyor, takip eden aylarda hiç gelmiyor. Ama kontenjandan kaynaklanan ve yıl ortasında yeni öğrenci-kursiyer alımı yapılamasının zorluğundan ücretin tamamını dersane hakediyor. Sizin durumda kurs ile nasıl anlaşmanız var kağıtları incelemek lazım ama senede karşı açacağınız icra hukuk mahkemelerindeki iptal davalarını, icra hukuk mahkemelerinin şekli bir mahkeme düzeninde kurulu olması ve sadece takibin devamı hakkında karar vermekle yetineceğinden yani olayın esasına-borcun olup olmadığına dair bir incelemeye derinlemesine girişmeye yetkisi olmadığındandır ki davayı kaybetmeniz kuvvetle muhtemel.
Ya genel mahkemelerde-Asliye Hukuk- açılacak borcun olmadığı yani menfi tespit davası ki bu takipten sonra açıldığı için teminatlı olarak takibin tedbiren durdurulmasına karar verilerek olayın esasına girişilir yahut da borcu ödeyip, geri alım davası yani istirdat davası açılabilecektir. Masraflı ve oldukça yüksek rakamlı davalardan olduğu için, zaman ve para harcamak yerine bu durumlarda anlaşmayı öneriyorum kızılat komşum.
Saygılar.

Tesekkur ederim hocam sozlesme varmis ama bireysel olarak gitmek gerekiyormus zamaninda malesef bize bunu soylemediler tamamen ticari bakiyor adamlar malesef belki faizlerin silinme ihtimali varmis insallah oyle olurda normal tutari oderiz artik ne diyeyim gitmesigi dersin parasini odeyecegiz Sad

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bu ticari anlayışlardan eğitim her zaman ikinci planda kalacak evet haklısınız.

Dersaneye gittim, 420 puanla 1993 senesinde işletme fakültesini kazandım, bıraktım okulu, evde kendim çalıştım 490 puanla 1995'te hukuk fakültesini kazandım.

Birilerinin musluğu kesilince beddualara başlıyor, 20 milyar dolardan bahsediliyor. Kim müslüman acaba? Bunu da söylemeden geçemedimAngryAngel
hoşgeldin mornetto üstad
(11/01/2014, Saat: 01:09)trache Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hoşgeldin mornetto üstad

Smile

Dostların ihtiyacı olduğunda başımız kıldan ince. Umarım işe yarıyodur Smile

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: