Fotoğrafçı Arkadaşlar;Canon G15 vs G1 X Hangisi ?
Bir süredir ben de makina araştırıyordum, Aynasız NEX-F3 ile araştırma sona erdi.(ohtararan ve bossyje arkadaşlara da teşekkürü ihmal etmeyeyim) Makina biraz tipsiz ama fiyat/performans oranı en iyi makina şu anda.

Nex F3 hepsiburada da 1.049 TL idi cumartesi ben aldığımda, bugün 1099 TL olmuş. link
250 TL çek hediyeli (2 x 125 TL)
parafcard varsa 4 ay erteleme + 12taksit + 100 tl parapuan
% 1.5 avantajix iadesi
Bu fiyata resmen bedava.

nex-f3-black-18-200mm.jpg

inceleme:

dpreview:

http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-nex-f3
(18/03/2013, Saat: 00:47)bossyje Adlı Kullanıcıdan Alıntı: eeee böylece neye karar verdiniz eggman hocam?

kısa zamanda karar verebileceğini zannetmiyorum.ben abartmıyorum iki hafta gece gündüz araştırdım ..sensör, lens, bunların etkileri bokeh,alan derinliği vs.yani bir karar verebilmek çok zor...ama bence en iyi makine (belli bir kalitede) omuz çantasında yanında taşıyabildiğin makinedir..
(17/03/2013, Saat: 23:41)bossyje Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam benim bu tür makinalar ilgi alanıma hiç girmiyor.Canon G1x 1-2 gün kullandım,hiçde memnun kalmadım zaten benim değildi bir dostumundu.Son derece "washed out" derler ya,yani yıkanmış para gibi soluk cansız fotolar veriyordu.

Kendime ait bu tür makinalardan bir tek Canon PowerShot S90 oldu.Bu makinanın yenisi varmı bilmiyorum,ama şu ana kadar kullandığım en kalite compact makine idi.Düzgün kalitede SLR makineye en yakın fotoları bu küçük S90 veriyordu.O da elimizden düştü kırıldı ve ne yazıkki bu modelin üstüne gelen modeller tip olarak aynı olsa bile sensor leri falan farklı o yüzden sonuçta zayıf.

Ken Rockwell diye bir Amerikalı fotocu abimizvar.Kendisi çok değerli bir üstadımdır.Her zaman demiştir "bu Canon S90 dan bir tane değil iki tane al" diye.Yedek olsun.Onu dinlemedik.açıkta kaldık.
Fakat şimdi böyle bir kameraya ihtiyacım olsa şunu alırdım

Canon PowerShot S110 Digital Camera
Bu dediğim S90 ile aynı kasa ve yine dslr makinalara en yakın fotoları bu veriyormuş!! diye duydum.

G1x yada G15 cebe girmez hemde baya bir gramajlılar .Eee bu makinalar bir DSLR da değil.İkisinin ortası boyutta ama fotoğraf kaliteleri küçüklere yakın.Madem amaç hem ufak olsun hemde güzel şeyler çekebilsin ise o zaman S110 olsun derim.

Ohtaran Hocamın söylediği Leica D-Lux 6 mutlak güzeldir,fakat biraz fiyatlı.Görmedim kullanmadım ama mutlak güzeldir.Tercih meselesi.

Fakat ilk baştan dediğim gibi böyle makinalar ilgi alanıma girmiyor.Mutlak bu forumda bu tür makineler ile daha ilgili ve bilgili birileri vardır.Onların tavsiyelerine daha fazla önem verin.
Saygılar

Her ne kadar ilgi alanıma girmiyor deseniz de yorumunuz benim için oldukça aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
(18/03/2013, Saat: 00:47)bossyje Adlı Kullanıcıdan Alıntı: eeee böylece neye karar verdiniz eggman hocam?

Üstad hemen nasıl karar vereyim Smile

Şimdi öncelikle sizlerden gelenler ve linkini koyduğum yorumlardan yola çıkarak araştırma sürecine tekrardan başlayacağım.

Sonuçta seçenekler 2 tane olmaktan çıktı artık.

(18/03/2013, Saat: 00:54)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her ne kadar ilgi alanıma girmiyor deseniz de yorumunuz benim için oldukça aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim.

Yorumuna katılıyorum hocam.

Üstadın bir de ilgi alanına girse herhalde burada bilgi yağmurunu tutulurduk Smile
(17/03/2013, Saat: 22:11)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özellikle bossyje üstadın yorumlarını merakla bekliyorum

Bir çok fotoğraf makinası kullanmış biri olarak,kompakt makinalardan
ziyade DSLR makinalara yönelmenizi tavsiye ederim. Marka sorarsanız
NİKON . Nikon D-90 veya diğer modeller olabilir.
(18/03/2013, Saat: 01:05)eggman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Üstad hemen nasıl karar vereyim Smile

Şimdi öncelikle sizlerden gelenler ve linkini koyduğum yorumlardan yola çıkarak araştırma sürecine tekrardan başlayacağım.

Sonuçta seçenekler 2 tane olmaktan çıktı artık.

(18/03/2013, Saat: 00:54)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her ne kadar ilgi alanıma girmiyor deseniz de yorumunuz benim için oldukça aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim.

Yorumuna katılıyorum hocam.

Üstadın bir de ilgi alanına girse herhalde burada bilgi yağmurunu tutulurduk Smile

Aslında doğru söylüyorsunuz eggman Hocam.Zaten böyle şeylerde ani karar vermeye gerekte yok.En son olarak elediğiniz makineleri mutlak canlı olarak görün.Şöyle bir bakın bakalın eliniz hangisinde rahat ediyor.Konforda önemli dimi ama .
Saygılar
Sayın eggman kardeşim:
Fotoğrafçılığa yaklaşık 24 yıl önce hobi olarak başladım.Bu süre zarfında elimden çok fotoğraf makinesi geçti.Öğrencilik yıllarımda (İTÜ 1989-1994)filmli fotoğraf makineleri kullandım.Daha sonra 2007 yılına kadar bu tür makinelerle devam ettim.Sonra dijital fotoğraf makinesine geçiş yaptım. Sony 8mp kompakt bir makine aldım.Pek memnun kalmadım.Daha sonra Nikon D80 DSLR makine aldım halen kullanmaktayım. Kompakt makine olarak sony çok kötü bir makine.
Aslında kompakt makinelerin hepsi DSLR kadar iyi fotoğraf çekemez.
Ben diğer DSLR makinelerin çektiği fotoları inceledim.Nikon ve canon
ikiside çok iyi markalar.Ancak Nikon açık ara önde diyebilirim. Sağlamlık, foto kalitesi vs..Dikkat ederseniz gazetecilerin çoğu Nikon DSLR kullanır.Sony DSLR makineler çok iyi makineler değil dikkat edin.Fiyat/performans çok kötü. Ben her zaman şu tezi savunurum
En iyi kompakt makine, en kötü DSLR makine kadar iyi fotoğraf çekemez hatta yanından bile geçemez. Selamlar.
(19/03/2013, Saat: 11:24)integral Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın eggman kardeşim:
Fotoğrafçılığa yaklaşık 24 yıl önce hobi olarak başladım.Bu süre zarfında elimden çok fotoğraf makinesi geçti.Öğrencilik yıllarımda (İTÜ 1989-1994)filmli fotoğraf makineleri kullandım.Daha sonra 2007 yılına kadar bu tür makinelerle devam ettim.Sonra dijital fotoğraf makinesine geçiş yaptım. Sony 8mp kompakt bir makine aldım.Pek memnun kalmadım.Daha sonra Nikon D80 DSLR makine aldım halen kullanmaktayım. Kompakt makine olarak sony çok kötü bir makine.
Aslında kompakt makinelerin hepsi DSLR kadar iyi fotoğraf çekemez.
Ben diğer DSLR makinelerin çektiği fotoları inceledim.Nikon ve canon
ikiside çok iyi markalar.Ancak Nikon açık ara önde diyebilirim. Sağlamlık, foto kalitesi vs..Dikkat ederseniz gazetecilerin çoğu Nikon DSLR kullanır.Sony DSLR makineler çok iyi makineler değil dikkat edin.Fiyat/performans çok kötü. Ben her zaman şu tezi savunurum
En iyi kompakt makine, en kötü DSLR makine kadar iyi fotoğraf çekemez hatta yanından bile geçemez. Selamlar.

Üstad yorumlar için teşekkürler.

DSLR tabi kalite anlamında en iyi seçeneği sunuyordur ancak ben kullanım ile ilgili olarak taşınabilir olması ve küçük olmasına bakıyorum.

Sonuçta genel olarak seyahatlarde kullanılacak ve bu bağlamda ne kadar kompakt olursa benim için o kadar iyi.

Bu kapsamda seçenekler benim için kompaktlardan ibaret.Belki DSLR kadar iyi olmayacak ama beni tatmin edeceğini düşünyorum.

Süreçle ilgili gelişmeleri ve araştırmaları paylaşmaya devame edeceğim.
Eggman kardeş;
Eğer illaki kompakt makina derseniz; tercih sıranız; Nikon-canon- pentax-olympus olsun derim .Sony markadan kesinlikle uzak durun.Fotoğrafçılara sony markayı sorarsanız aynı şeyleri söyleyeceklerdir.
(19/03/2013, Saat: 15:37)integral Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eggman kardeş;
Eğer illaki kompakt makina derseniz; tercih sıranız; Nikon-canon- pentax-olympus olsun derim .Sony markadan kesinlikle uzak durun.Fotoğrafçılara sony markayı sorarsanız aynı şeyleri söyleyeceklerdir.

Sony e olan bu olumsuz düşünceniz nereden kaynaklanıyor bilmiyorum ama sony nin DSLR leri için birşey diyemem ama kompakt makineleri kalitelidir..özellikle üst seviye makinelerde carl zeiss lens kullanır..son çıkan rx100 çok kalite bir makine..zeiss lens var sensör 1 inc.kompakt makineye göre çok büyük bir sensör..iki dezavantajı harici flaş takılamıyor ve yüksek fiyatı..ben şahsen panasonic almasaydım bu makineyi alırdım..

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: