Antika Kayış
#1
Arkadaşlar dedem usturalardan sonra birde kendi kayışını bulup bana verdi. Taşı da bulursa setimi tamamlayacak herhalde Smile

Kayışın üstünde bazı kesikler var, birazda kurumuş gibi geldi bana. Vazelin falan mı sürmem gerekiyor yoksa bu şekilde mi kullanmalıyım? Ayrıca sanmıyorum ama kayışın üzerindeki bu çizikler ve kesikler bir sorun yaratır mı kullanımda? Elimdeki usturayı biraz kayışladım verimi bir nebze arttı fakat yine de tıraşa hazır değil, bilenmeye ihtiyacı var.

DSC_0212.jpg

DSC_0213.jpg

DSC_0214.jpg

DSC_0215.jpg

DSC_0216.jpg

DSC_0217.jpg
tamerkamisli.blogspot.com
WWW
Cevapla
#2
Geleneksel tıraşta kullanılan hemen her gerecin aksine eski kondüsyonuna yakın hale getirilip tekrar verim alınması zor olan veya mümkün olmayan nadir araçlardandır kayışlar. Bunun belki bir sebebi doğal organik ürünler olmalarındandır.

Aradan çok uzun yollar geçince kurumaya, sertleşmeye başlarlar. Yüzeylerde çatlama ortaya çıkabilir. En kötüsü de yılların yinelenen kullanımıyla usturanın kayışlanma sırasında bıraktığı metal partikülleri, deri ve sakal kalıntıları zamanla derinin gözenekleri doldurur ve tıkar. Bu da kayışın veriminin kademe kademe düşmesine neden olur.

Normalde bireysel kullanımda belirli periyotlarda kayış temizlenip tekrar yağlanarak eskisine yakın hale getirilebilir. Bir nevi arabaya pasta cila yapmak gibi.

Peki bu nasıl yapılır? Öncelikle kayış eyer sabunu ile güzelce temizlenip pisliğinden olabildiğince arındırılır. Kuruduktan sonra neatsfoot oil adı verilen özel bir tür yağ ile yağlanarak kondüsyonlanır. Bundan sonra yılda bir veya iki kez dovonun sarı kayış pastası ile yağlanarak kuruması önlenir.

Fakat, bu örnekteki gibi uzun yıllar aralıksız hiç bakım görmeden kulanılmış kayışlarda iyi bir temizlik sağlamak çok zordur. Bazı kullanıcılar bir çare olarak yüzeyi kademe kademe ince zımpara ile zımparalayarak tabaklanmış sert kısmı ortadan kaldırıp bir nevi rus derisi tabirinde kullanılan nubuksu bir yüzey ortaya çıkarırlar ve kayışlarını böyle kullanırlar.Fakat belirteyim ki kişisel denemelerimde ben bu yöntemden pek verim alamadım. Bu hale gelmiş kayış ancak üzerine macun sürülüp masat olarak kullanmaya uygun bana göre.

Peki kayışımız nispeten yeniyse ve hafif temizlik ve yağlama yapmak istiyorsak ne yaparız? Valobra çubuk tarzı donyağı oranı oldukça yüksek bir sabunla tüm kayışın üzerini fırçamızla yüzümüzü köpüklüyor gibi güzelce köpükleriz. Bütün yüzey kaplandıktan sonra biraz ve bir cam şişeyi yüzeyde merdane gibi yuvarlayarak köpüğün derinin içine işlemesini sağlarız. Tıpkı hamur açar gibi. Kalan köpüğün fazlası alınır ve kayış kurumaya bırakılır.. Bu işlem sonrası hem yüzey temizlenecek, hem de kayış yağlanarak yumuşayacakır. Bu işlemde birkaç yılda bir yapılabilir.

Yukarıdaki kayış artık temizleme için fazla kullanılmış ver kirlenmiş gibi görünüyor. Belki zımparalanıp macun veya krom oksit için kullanılabilir. Ancak arka tarafındaki keten kayışı gayet iyi duruyor. Bu kısım her tıraş sonrası kullanmak için gayet güzeldir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#3
Anladım hocam, bu kayış tahminimce 40-50 yıldır bakımsız duruyor. Anlattıklarınıza bakılırsa şimdi eski haline döndürmek imkansız gibi Smile Neyse artık bunu hatıra olarak saklar, zamanla da bir tane kayış ediniriz. Teşekkürler yardımınız için, cevabınız çok faydalı oldu.
tamerkamisli.blogspot.com
WWW
Cevapla
#4
(11/02/2013, Saat: 18:54)tamer26 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladım hocam, bu kayış tahminimce 40-50 yıldır bakımsız duruyor. Anlattıklarınıza bakılırsa şimdi eski haline döndürmek imkansız gibi Smile Neyse artık bunu hatıra olarak saklar, zamanla da bir tane kayış ediniriz. Teşekkürler yardımınız için, cevabınız çok faydalı oldu.

Yeni kayış tabi ki tavsiye edilir. Ama bunu da yenilemek demeyelimde kondüsyon kazandırmak imkansız değil ama çok zor olur. Olabildiğince temizlenip yağlanır. Bakılır olmuyorsa zımparalanıp macun kayışı olarak kullanılır. Zaten arkasındaki keten kısım kullanılabilir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#5
Elimde içeriği %70 Tallow olan, benim yapmış olduğum bir sabun var, deri aslında yeni, amacım sadece kullanmaya başlamadan önce temizlemek ve gerekiyorsa bir bakım yapmak. Önerinize bakılırsa elimdeki bu sabun kullanılabilir sanırım.
www.BarbarosRazors.com

WWW
Cevapla
#6
Evet kullanılabilir. Şişeyle güzelce ezmeyi unutmayın.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#7
Kayış temizliği ile ilgili arama sonucu tek konu olunca hortlatmış da oldum; elimde kullanılmamış ancak madeni yağ lekesi olduğunu tahmin ettiğim bir kayış var. Yüksek don yağı içeren aynı zamanda kayışa zarar verecek kimyasallar içermeyen sabun önerileriz var mıdır? Valobra edinme şansım yok zira. Teşekkürler
Edit: valobra sabun canımız ciğerimiz extrashaving.com 'da mevcut imiş
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  kayış derisi error... 79 95,205 22/02/2018, Saat: 18:26
Son Yorum: dikdik_s
  kayış bakımı error... 23 28,494 05/10/2014, Saat: 16:01
Son Yorum: Chinaski
  Hasarlı Kayış Chinaski 3 5,788 16/08/2014, Saat: 17:54
Son Yorum: Chinaski
  Ciftebas kayis macunu linguist 3 8,939 13/06/2014, Saat: 02:35
Son Yorum: HorizoN
  Kayış tavsiye theunnamed 22 26,362 12/01/2014, Saat: 01:27
Son Yorum: error...
  kayis ne kadar gerekli? linguist 14 19,402 22/04/2013, Saat: 03:34
Son Yorum: Kubilay
  krom oksit ve kayış error... 23 27,571 29/12/2012, Saat: 13:41
Son Yorum: error...
  Pastali kayis linguist 5 9,664 28/08/2012, Saat: 08:54
Son Yorum: anesthesia
  ILK USTURA KAYIS MODELLERIM... Kubilay 0 5,652 23/12/2011, Saat: 14:18
Son Yorum: Kubilay

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: