Yaprak Jileti Kaç Defa Kullanıyorsunuz?
Yeni başlık açmak istemedim, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Tıraş olduktan sonra, jileti ağzı kapalı bir kavanoza atsam, 2-3 tıraş kullansam, kapalı ortamda durması sizce sakıncalı olur mu bakteriyel açıdan falan?
(21/04/2017, Saat: 11:35)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlık açmak istemedim, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Tıraş olduktan sonra, jileti ağzı kapalı bir kavanoza atsam, 2-3 tıraş kullansam, kapalı ortamda durması sizce sakıncalı olur mu bakteriyel açıdan falan?

Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Jileti silkeleyip ve/veya keskin taraflarına dokunmadan (körelebilir) kurulayıp kağıdında saklayın.
(21/04/2017, Saat: 11:35)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlık açmak istemedim, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

kapalı sandığınız yerde yeterli oksijen var oksitlenme (paslanma) için. yine bazı hatta çoğu bakteri mantar kapalı alanda daha fazla ürer. treet platinum gibi bazı jiletlerin kağıtlarında silmeyin makina içinde kalsın diye yazar. silkeleyip bırakın, 2-3 gün içinde tekrar tıraş olup atın. daha uzun süreyi bazen ben de beklesem bile beklemeyin sağlık için. aslında yaprak jilet kullanmamızın sebepleri içinde bu temizlek ilk beşe kesin girer.

Böyle bir yönteme gerek yok. @msakalli 'nın dediği gibi tıraştan sonra jileti aletten çıkarıp akan suyun altında tutup silkeledikten sonra kuru havlu veya kağıt peçetenin üzerine bırakıyorum. Jileti kesinlikle havlu veya peçete ile silmiyorum. 10-15 dk sonra kuruyunca yeniden mumlu zarflı kağıdına yerleştirip bir sonraki tıraş için dolapta saklıyorum.
(21/04/2017, Saat: 14:42)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Jileti silkeleyip ve/veya keskin taraflarına dokunmadan (körelebilir) kurulayıp kağıdında saklayın.

Cevap veren arkadaşlar, çok teşekkür ederim.

Benim meselem jiletin paslanması falan değildi, şöyle anlatayım. Ben yıllarca jiletle tıraş olurdum. Yıllar önce bir gün, banyoda jileti düşürmüşüm. O zaman bi korktum. Tövbe dedim, bir daha da jilet kullanmam. Hem zaten bu devirde jilet mi kaldı dedim ve 3 bıçaklılarla olmaya başladım. Tabi sonra forumu falan görünce, tekrar eskiye dönmeye karar verdim. Hem son zamanlarda kıl dönmesi falan çok olmaya başlamıştı.

Şimdi jiletin açıkta durmasından çok korkuyorum. Ama bir kez tıraş olup atmaya da kıyamıyorum. Ağzı kapalı kavanozda durmasının sebebi budur. Paslanma elbette olacaktır.
(21/04/2017, Saat: 17:19)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevap veren arkadaşlar, çok teşekkür ederim.

Benim meselem jiletin paslanması falan değildi, şöyle anlatayım. Ben yıllarca jiletle tıraş olurdum. Yıllar önce bir gün, banyoda jileti düşürmüşüm. O zaman bi korktum. Tövbe dedim, bir daha da jilet kullanmam. Hem zaten bu devirde jilet mi kaldı dedim ve 3 bıçaklılarla olmaya başladım. Tabi sonra forumu falan görünce, tekrar eskiye dönmeye karar verdim. Hem son zamanlarda kıl dönmesi falan çok olmaya başlamıştı.

Şimdi jiletin açıkta durmasından çok korkuyorum. Ama bir kez tıraş olup atmaya da kıyamıyorum. Ağzı kapalı kavanozda durmasının sebebi budur. Paslanma elbette olacaktır.

@KlasikTıras arkadaşımızın yazdığı gibi yaparsanız endişe edecek bir durum olmaz. Keyifli tıraşlar.
Çekinceleriniz varsa 2 kere kullanıp atın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
O degilde siz siz olun 3 kere kullanilmis jiletle atg yapmayın Smile
Bence mild tıraş olan biriyseniz bir jiletin ömrü 3 tıraştır üstü fantaziye girer.
Bir kez kullanıp çöpe atarım
Daha once 2.kez kullanmayı bir kez denedim ancak jilet sakallarimi yoldu
Tamam, abartılı, gerek de yok ama "bir jiletle 20-25 traş olabiliyorken aynı jileti Edwin Jagger DE89'da kullanınca 3 tıraş ancak olabildim" diyordu, The Mad Scientist Of Wet Shaving, Youtube kanalında. Makinenin tutuş açısı bu kadar da etkiliyor mudur yani?

Destekler şekilde, bir başkası da çok gitmiyor denen bir jilete "slant bir makina kullanıyorsan 25-30 tıraş da çıkarırsın bir jiletle" demiş. Slant makinada mülayim Derby de keskin oluyor gerçi. Körelse de kesiyor olabilir jiletler.

Ben, dönüşümlü kullanımda 2 DE ve 1 ustura üzerinde olmak üzere, genelde 10 günde 2.5 jilet gibi bir oranda değişim yapıyorum. Araya çelik ustura da karışıyor bazen. Zaten 10 gün içinde jiletler hafiften çirkin görünmeye başlıyor insana.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: