Gelir testi
bagkur alt lımıt 276 cok onceydı hocam
305 cıvarı bırsey oldu suan
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(13/11/2012, Saat: 15:28)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Freelance calistigim icin sigortam yok ve kisa sure once ailemin yanina geri dondugumde ayni sikintiyi ben de yasadim. Bu yuzden tepkinizi anliyorum.

Genel saglik sigortasi zorunlulugu aslinda uygulama yonunden adaletsiz gorunse de farkli artilari olan bir uygulama. Sigortasiz calismayi engelliyor mesela, GSS primi odemek yerine kisiler sigortali islerde calismaya yoneliyorlar.
Prime esas gelirin hane gelirinin tamami olmasi da bu yonde algilansa da saglik sigortasi bulunmayan bireyleri hane gelirine gore orantili bir prim ile saglik guvencesine kavusturmus oluyor.

Gelir tesbitine gelecek olursak aylik 3-5 bin lira gayriresmi geliri olan birinin isine gelmemekte. Uygulamada gelir tesbiti kaydi gelir ile degil harcamalar ile yapiliyor.
Ornegin resmi geliri olmayan fakat aylik ortalama 2000 lira kredi karti ekstresi olan kirada oturdugu evin rayic bedeli 800 tl olan bir kisi minimum mutfak masraflari ve faturalari da eklenerek geliri tesbit ediliyor. buna istinaden de ust limitten prim odemesi tahsil ediliyor.

Aslen makul amaclari olan fakat uygulamada magduriyet de yaratan bir durum. Sorunun kaynagi turk aile yapisi ile modern sosyal politikalarin uyumsuzlugu ve ulkemizde gerekli sosyal guvenlik reformlarinin eksikligi ne yazik ki.

Bildigim kadariyla sizden istenen herhangi bir belge yok. Basvuru formunda hane bireyleri ve gelirlerini beyan ediyorsunuz. SYDV yetkilileri hane ziyareti ve resmi incelemelerle (banka kayitlari, emlak, tasinir ve tasinmaz mallar) gelir tebitini SGK ya bildirir.

Eger ust limitten odeme yapilacaksa sigorta primini kendiniz odeseniz bile SGK li olmaniz daha faydali diye dusunuyorum zira SS ust limiti ile SGK alt limit primi arasinda pek fark yok. emeklilige haiz gununuz olur hiz olmazsa.

Konu hakkında bayağı yorum okudum ama ilk defa sistemi savunan bir iletiyi okuyorum.
www.tekyumruk.com
bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan form 5 diye bir belge: ikametgah adresinizde oturan kişileri gösteren belge kimlik fotokopinizle sosyal yardımlaşma vakfına başvuruyosunuz orda bir belge imzalıyosunuz ve sizle evde oturan kişiler varsa onlarada imzalatıp teslim ediyorsunuz daha sonra 15 gün 1 ay içersinde evinize tespit için memur geliyor sorular soruyor mutfak masrafı elektrik su v.s 15 gün sonra sonucu gidip öğreniyosunuz
sessizliğin içinde sessizce oturan adam.
(13/11/2012, Saat: 17:37)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: askerlik hizmeti suresince gss primi odemezsiniz hocam.
Fakat mezuniyetinizden bugune gecen sure icin GSS prim borcunuz cikacaktir. SGK ya giderek kac ay/gun oldugunu gorebilirsiniz.
Bence hic gelir tebiti falan yaptirmayin. MCOrco hocamin da belirttigi gibi askerlik sonrasi istege bagli sigorta basvurusu yaparak saniyorum 267tl prim odeyerek hem emeklilik icin de gun doldurmus olursunuz.
Ne yazik ki baska bir cozumu yok.

Bildigim kadariyla su an GSS prim borclariyla ilgili ilginc bir durum var, bu borclarin tahsiliyle ilgili bir duzenleme yok. Sigortali oldugunuzda da GSS prim borcunuz olsa dahi saglik hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.
sağlık ocağına aile hekimine muayene oldum soğuk algınlığı için ilk defa sağlık ocağına gittim ssk dan yararlanarak hesapta sonuç sağlık ocağında bi ücret ödemedim yazdığı ilaçları almaya gittim eczaneye sgk ya borcum görünüyor genel sağlık sigortası[gss] yüzünden ilaçları normal ücretten aldım çok güzel kanun!
hiçbir gelirim yok üstüme bir şey yok bankada param yok ama devlete borçluyum nasıl kanun yaygarayı koparıyolar herkes sigortalı oldu diye şu cennet ülkeden adamı soğutuyorlar
ben özel sigorta yaptırıyordum senelik 300 lira yatarak full kapsamlı civarına gelıyordu
o sıgorta sırketler gurubu bunyesınde calısan aılemden dolayı
amelıyatlarımı bıle kurus vermeden Turkıyenın en ıyı hastanelerınde oluyordum

ayakta saglık hızmetlerınede hem ısım dusmuyor
hemde ıdare edıyorduk kendı cebımızden

devlet hiçbirsey kapsamayanına 2.200 istiyor
ayrıca yeni çıkan bir uygulamayla sgk ya borcu olanların banka hesaplarına kurum banlkalardan aldığı şifrelerle hesaplarına ulaşıp kurum adına borcu tahsil ediyor bankanın dahi haberi olmadan orda bile özel kalmadı yani en büyük mafya devlettt
(13/11/2012, Saat: 21:04)errate Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan form 5 diye bir belge: ikametgah adresinizde oturan kişileri gösteren belge kimlik fotokopinizle sosyal yardımlaşma vakfına başvuruyosunuz orda bir belge imzalıyosunuz ve sizle evde oturan kişiler varsa onlarada imzalatıp teslim ediyorsunuz daha sonra 15 gün 1 ay içersinde evinize tespit için memur geliyor sorular soruyor mutfak masrafı elektrik su v.s 15 gün sonra sonucu gidip öğreniyosunuz

Teşekkür ederim hocam.

(13/11/2012, Saat: 22:07)errate Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ayrıca yeni çıkan bir uygulamayla sgk ya borcu olanların banka hesaplarına kurum banlkalardan aldığı şifrelerle hesaplarına ulaşıp kurum adına borcu tahsil ediyor bankanın dahi haberi olmadan orda bile özel kalmadı yani en büyük mafya devlettt

Bankadaki parama daha dokunmadılar ama sanırım hesabı kapatsam iyi olacak Sad
kesinlikle gelir testine girmeyin
o evrakları imzlamayın
tanımadığınız insanlara zırt pırt evnize girme çıkma izni
ve her türlü mahremiyetinizi kurcalama iznini ellerinizle vermeyin
yapmasına yine yaparlar da yasaları çiğnemiş olurlar
siz izin verirseniz suyunu çıkarırlar...
(14/11/2012, Saat: 00:22)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kesinlikle gelir testine girmeyin
o evrakları imzlamayın
tanımadığınız insanlara zırt pırt evnize girme çıkma izni
ve her türlü mahremiyetinizi kurcalama iznini ellerinizle vermeyin
yapmasına yine yaparlar da yasaları çiğnemiş olurlar
siz izin verirseniz suyunu çıkarırlar...

Büyük ihtimal asker sonrasına iteleyeceğim ve iş bulup bu meseleyi unutmak istiyorum şimdilik Smile evime kimseyi almam zaten illa bir eve geleceklerse babamın evine alırım onları Big Grin
O parayı ödemek yerine,imkanınız var ise bir yerden kendinizi sigortalı gösterin arkadaşlar.En azından emekliliğe sayılırConfused

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gerçeği biliyor olmak,anladığınız anlamına gelir mi? ahraz 26 13,706 08/02/2019, Saat: 17:23
Son Yorum: ahraz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: