Gelir testi
Televizyonda aylarca haberini gördüğüm sigortalı olma durumu için gönderilecek posta bana da gönderildi arkadaşlar. Okul bittiği için sanırım sağlık güvencemin olmadığını tespit etmişler 5 ay sonra Smile
Postada yazdığına göre bir gelir tespitinde bulundurmam gerekiyor kendimi. Çünkü belli ki e-devlet'te benim için herhangi bir işveren sigorta primi yatırmıyor. Hal böyle olunca devlet benim hakkımda, "ya bu kaçak çalışıyor ya da harbiden geliri yok!" diye düşünüyor. "Geliri yoksa da anasının babasının geliri vardır yoksa 5 ay nasıl hayatta kaldı bu" diye düşünüp senin gelirin yoksa haneye giren parayı hane kişi sayısına bölüp senin gelirin bu kadar diyip o para üzerinden alacağı %12'lik primle benim sigorta primimi kendim ödememi isteyecek. Keşke en az 3 kardeşim olsaydı da benim gelirim 6'ya falan bölünseydi!
Üstüne üstlük eğer gelir tespitinde bulundurmazsam kendimi asgari ücretin 2 katı üzerinden gelirim olduğunu varsayıp prim alacaklarmış benden. Yani devlet beni kaçak çalışıp aylık 1500 lira geliri olan biriymiş gibi görüyor şuan.
Suçsuzluğunuzu ispatlayana kadar herkes suçludur! Açıkçası gelinen nokta şuan bu. Kaçak çalışıp maaşım 3-5bin olsaydı bu benim işime gelir, 1500 lira gelirim varmış gibi devlet beni görürdü, acaba bu tip havadan para kazananlar veya bir şekilde yardım alanlar var mıdır merak ediyorum!
Neyse baya sinirlendim bu duruma açıkçası kaçakçı muammelesi görmek istemezdim. Daha düzgün üslüpta bir yazı büyük devletimizden beklerdim.
Arkadaşlar size sorum bu tip durumla karşılaşanınız var mıdır? Ne tür bir yol izlemem gerekir? Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmem isteniyor zarfta lakin yanımda ne tür belgeler götürmem gerektiğini söylememiş. Benim gelirim yok, belli ki aileye giren paraya bakacaklar ama buna bakmak için ne belge isteyecek bunu da söylemiyor. Tecrübesi olan var mıdır bu konuda? Kaçakçı muammelesi gören var mıdır aramızda Big Grin
Freelance calistigim icin sigortam yok ve kisa sure once ailemin yanina geri dondugumde ayni sikintiyi ben de yasadim. Bu yuzden tepkinizi anliyorum.

Genel saglik sigortasi zorunlulugu aslinda uygulama yonunden adaletsiz gorunse de farkli artilari olan bir uygulama. Sigortasiz calismayi engelliyor mesela, GSS primi odemek yerine kisiler sigortali islerde calismaya yoneliyorlar.
Prime esas gelirin hane gelirinin tamami olmasi da bu yonde algilansa da saglik sigortasi bulunmayan bireyleri hane gelirine gore orantili bir prim ile saglik guvencesine kavusturmus oluyor.

Gelir tesbitine gelecek olursak aylik 3-5 bin lira gayriresmi geliri olan birinin isine gelmemekte. Uygulamada gelir tesbiti kaydi gelir ile degil harcamalar ile yapiliyor.
Ornegin resmi geliri olmayan fakat aylik ortalama 2000 lira kredi karti ekstresi olan kirada oturdugu evin rayic bedeli 800 tl olan bir kisi minimum mutfak masraflari ve faturalari da eklenerek geliri tesbit ediliyor. buna istinaden de ust limitten prim odemesi tahsil ediliyor.

Aslen makul amaclari olan fakat uygulamada magduriyet de yaratan bir durum. Sorunun kaynagi turk aile yapisi ile modern sosyal politikalarin uyumsuzlugu ve ulkemizde gerekli sosyal guvenlik reformlarinin eksikligi ne yazik ki.

Bildigim kadariyla sizden istenen herhangi bir belge yok. Basvuru formunda hane bireyleri ve gelirlerini beyan ediyorsunuz. SYDV yetkilileri hane ziyareti ve resmi incelemelerle (banka kayitlari, emlak, tasinir ve tasinmaz mallar) gelir tebitini SGK ya bildirir.

Eger ust limitten odeme yapilacaksa sigorta primini kendiniz odeseniz bile SGK li olmaniz daha faydali diye dusunuyorum zira SS ust limiti ile SGK alt limit primi arasinda pek fark yok. emeklilige haiz gununuz olur hiz olmazsa.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
2008den evvel sigortam baslamisti. Bir duzenleme yapmislar ve yas davasi cikmisti sanirim 60-65 gibi bir faktor vardi hatirlamiyorum tam. Hatta cumhurbaskani da oglunu genc yasta calisiyor gostermisti herkes gibi ve topluma guzel bir ornek teskil etmisti Smile babam emekli dahi olamadi anca eve giren kiralarla geciniyoruz hal boyle olunca garip birdurum var babamin aldigi kiralardan ende nemalaniyormusum gibi sacma bir durum var. Babamin harcamalari giderleri farkli bana 3-5 harclik verir bende o parayla kendime oteberi va alirim. Harcliklarim gelirmis gibi gosterebilsem ne ala ama harcligimin defalarca kati gelirim armis gibi olacak (kira/hane kisi sayisi) ve bunun uzeriden hatiri sayilir bir prim odememiz gerekecek. Kis geliyor dogalgaza elektrige zam da gelmisken fatura tutari kadar ve muhtemel daha fazlasi kadar prim odemekle karsi karsiyayiz. Ustelik aralikta askere gidecegim ne olacak cok merak ediyorum. Evvele tanidik avukatlara danisacagiz bakalim. Askerden sonra is garanti gibi ama gecmise donuk faiziyle birlikte prim vs isterler mi merak icerisindeyim. En kotu ihtimal 25 yas davasindan asker donusu hemen bir acikogretim fakultesinde bana uyan bir bolume girip ogrencilikten faydalanmam lazim sanirim.
bu konuya ilgili ilk çıktığı andan bu yana çok kafa yordum
tüm partiler ve tüm milletvekillerimizle iletişim kurdum
herkesin faydalanması ve bilgilenmesi adına yazdığım örnek metnin
ulusal gazeteler başta olmak üzere birçok yayın organında yayınlanmasını sağladım
bazı kurumlar ve kişiler sadece gündemimize aldık şeklinde nazik bir geri dönüş yapsada birçok kişi ve kurumdan geri dönüş dahi alamadım Sad
hiçkimse birşey yapmadı kimse ciddiye almadı

taslak metnim : http://freetexthost.com/krhr1dvm22

sonuç : Allahtan başka kimseye borcum yok derken
durdukyere
borçlandırılıyorum
ödeyemiyorum
her ay bu borça birde faiz işleniyor...

Çok şükür ki haciz edilecek bir malvarlığım yok
uydurma borcum yeterli seviyeye ulaştığındada
haciz yapılacak birşeyim olmadığından
devetmizden ücretsiz uzun bir tatil kazanacağım çok açık
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(13/11/2012, Saat: 16:07)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2008den evvel sigortam baslamisti. Bir duzenleme yapmislar ve yas davasi cikmisti sanirim 60-65 gibi bir faktor vardi hatirlamiyorum tam. Hatta cumhurbaskani da oglunu genc yasta calisiyor gostermisti herkes gibi ve topluma guzel bir ornek teskil etmisti Smile babam emekli dahi olamadi anca eve giren kiralarla geciniyoruz hal boyle olunca garip birdurum var babamin aldigi kiralardan ende nemalaniyormusum gibi sacma bir durum var. Babamin harcamalari giderleri farkli bana 3-5 harclik verir bende o parayla kendime oteberi va alirim. Harcliklarim gelirmis gibi gosterebilsem ne ala ama harcligimin defalarca kati gelirim armis gibi olacak (kira/hane kisi sayisi) ve bunun uzeriden hatiri sayilir bir prim odememiz gerekecek. Kis geliyor dogalgaza elektrige zam da gelmisken fatura tutari kadar ve muhtemel daha fazlasi kadar prim odemekle karsi karsiyayiz. Ustelik aralikta askere gidecegim ne olacak cok merak ediyorum. Evvele tanidik avukatlara danisacagiz bakalim. Askerden sonra is garanti gibi ama gecmise donuk faiziyle birlikte prim vs isterler mi merak icerisindeyim. En kotu ihtimal 25 yas davasindan asker donusu hemen bir acikogretim fakultesinde bana uyan bir bolume girip ogrencilikten faydalanmam lazim sanirim.
25 yaşına kadar öğrenci olmazsanız
25 yaşından sonra öğrenci olsanız dahi gss kapsamındasınız hocam
Sanırım tek çare kredi kartsız bir şekilde ailemizin yanında olmadan bir yerde yaşayıp açıktan bir şekilde gelir elde edip bu şekilde yaşamak. Böylece harcamamız resmi bir şekilde olmayacak kredi kartımız olmadığı için yakalayamazlar. Bilemiyorum gerçekten huzur yok millete Sad
Televizyonda Ali Tezel bir örnek söylemişti. Oturduğu ev kendisine ait olan insanların evine gidip devlet görevlileri, "Oturduğun ev senin, kira ödemiyorsun, evin kira bedeli 700 lira bu 700 lira senin gelirin" diyip gelirine ek yük bindirmiş.
McOrco, dediğin gibi devlet en yüksek bedeli bulabilmek için herşeyi sayıp sayacak anlaşılan. Bu işin sonu nereye varacak çok merak ediyorum.
(13/11/2012, Saat: 16:44)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13/11/2012, Saat: 16:07)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2008den evvel sigortam baslamisti. Bir duzenleme yapmislar ve yas davasi cikmisti sanirim 60-65 gibi bir faktor vardi hatirlamiyorum tam. Hatta cumhurbaskani da oglunu genc yasta calisiyor gostermisti herkes gibi ve topluma guzel bir ornek teskil etmisti Smile babam emekli dahi olamadi anca eve giren kiralarla geciniyoruz hal boyle olunca garip birdurum var babamin aldigi kiralardan ende nemalaniyormusum gibi sacma bir durum var. Babamin harcamalari giderleri farkli bana 3-5 harclik verir bende o parayla kendime oteberi va alirim. Harcliklarim gelirmis gibi gosterebilsem ne ala ama harcligimin defalarca kati gelirim armis gibi olacak (kira/hane kisi sayisi) ve bunun uzeriden hatiri sayilir bir prim odememiz gerekecek. Kis geliyor dogalgaza elektrige zam da gelmisken fatura tutari kadar ve muhtemel daha fazlasi kadar prim odemekle karsi karsiyayiz. Ustelik aralikta askere gidecegim ne olacak cok merak ediyorum. Evvele tanidik avukatlara danisacagiz bakalim. Askerden sonra is garanti gibi ama gecmise donuk faiziyle birlikte prim vs isterler mi merak icerisindeyim. En kotu ihtimal 25 yas davasindan asker donusu hemen bir acikogretim fakultesinde bana uyan bir bolume girip ogrencilikten faydalanmam lazim sanirim.
25 yaşına kadar öğrenci olmazsanız
25 yaşından sonra öğrenci olsanız dahi gss kapsamındasınız hocam

22 yaşındayım askerden dönünce 23 olacağım hemen açıköğretime başvursam 2 yıl kurtarırım hocam en azından bu şekilde biraz olsun rahat ederim.
Emir hocam sizi tanıyorum sizede banada en yüksek kitlenceği kesin Sad
ayda 220 civarı bir borç söz konusu
isteğe bağlı bağkur yapın ayda 300 borçlanın
hem emeklilik günlerinizden sayılıyor
hem de bağkur borçları için seçimden seçime afda çıkıyor illaki faizleri siliniyor ilerde faizsiz ödeme şansınız doğabilir.
(13/11/2012, Saat: 16:55)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emir hocam sizi tanıyorum sizede banada en yüksek kitlenceği kesin Sad
ayda 220 civarı bir borç söz konusu
isteğe bağlı bağkur yapın ayda 300 borçlanın
hem emeklilik günlerinizden sayılıyor
hem de bağkur borçları için seçimden seçime afda çıkıyor illaki faizleri siliniyor ilerde faizsiz ödeme şansınız doğabilir.

Bende aynı şekilde 220 kitleneceğini düşünüyorum hocam şu avukatlar ne diyecek bir bakalım. Bir de askerlik var avantaj mı olur dezavantaj mı onu da merak ediyorum. Dönüşte çalışırsam sorun kalmaz da bakalım o da %50 şans şimdilik. Hak ettiğimiz gibi yönetiliyoruz kaçarımız yok.
askerlik hizmeti suresince gss primi odemezsiniz hocam.
Fakat mezuniyetinizden bugune gecen sure icin GSS prim borcunuz cikacaktir. SGK ya giderek kac ay/gun oldugunu gorebilirsiniz.
Bence hic gelir tebiti falan yaptirmayin. MCOrco hocamin da belirttigi gibi askerlik sonrasi istege bagli sigorta basvurusu yaparak saniyorum 267tl prim odeyerek hem emeklilik icin de gun doldurmus olursunuz.
Ne yazik ki baska bir cozumu yok.

Bildigim kadariyla su an GSS prim borclariyla ilgili ilginc bir durum var, bu borclarin tahsiliyle ilgili bir duzenleme yok. Sigortali oldugunuzda da GSS prim borcunuz olsa dahi saglik hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gerçeği biliyor olmak,anladığınız anlamına gelir mi? ahraz 26 13,705 08/02/2019, Saat: 17:23
Son Yorum: ahraz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: