Progress deneyimi
Evet Merkur Progress ile ilk tıraşımı oldum. Şimdi gelelim yoruma. Bu makinenin kullandığım tüm makineler içinde tartışmasız en iyisi olduğunu düşünüyorum. Bundan önce Futur 1. makinemdi şimdi bu kesinlikle 1. sıraya oturdu.

Nedeni çok basit çünkü gerçekten konforlu tahrişsiz ve gayet yakın tıraş sağlıyor. Ayrıca boyutları ufak. Futur gibi fazla iri ve ağır değil. Kontrolü daha kolay. Ağırlığı aynen DE 89 gibi.

Jilet açıklığı mesafesini mm bazından ölçen tablolarda 3. ayar ile EJ aynı gibi gözükse de ben bu görüşe katılmıyorum. Zaten her iki makineyi elinize alıp bakarsanız, progress'ın 3. ayardayken, DE 89'dan daha fazla jilet açıklığına sahip olduğunu kendi gözünüzle de görürsünüz. Ben 3. ayarda ilk perdeyi oldum fakat 89 ile yaşadığım klasik problemlerin hiçbirini yaşamadım. Daha aleti sakalların çıkış yönüne doğru sürterken bile ilk perdede DE 89'dan çok daha temiz tıraş ettiğini 3. ayarda gözlerimle gördüm. Ne olursa olsun 3. ayarın 89'dan çok daha iyi ve sorunsuz tıraş ettiğini kesinlikle iddia edebilirim. 1 ve 2. ayarlar gerçekten DE 89 gibi ama 3. ayar bence ondan çok daha agresif.

2. perdeyi 4 ile oldum son perde ve çene altımdaki o sorunlu bölgeye 5 ile giriştim ve sonuç muazzamdı. Elimi tersten yüzüme sürtünce çene altı dahil tek bir pürüz bile gelmemecesine temiz ve yakın tıraş sağladı. Ayrıca 0 permasharp takmama rağmen ve aleti ilk defa kullanıyor olmama rağmen ve son perdede ayarı 5 yaptığım halde yüzümde ufacık bir kesik bile oluşmadı. Tabii bunun birazda DE aletlere olan el alışkanlığıyla ilgisi var. Yinede son ayar bir R41 gibi tehlikeli değil.

Bu makineyi özellikle DE 89 ile kıyas etmek istedim çünkü bunun yeni başlayanlar için ilk makine olarak alınan 89'a çok iyi bir alternatif olduğunu şahsım adına düşünüyorum. Zaten kafa modeli DE 89'a bence oldukça benziyor onun sanki ayarlı bir versiyonu gibi bile diyebilirim.

Birde şu sarı plastik olayına değineyim. Bence resimlerde göründüğünden daha iyi duruyor. Ben alet elime geçmeden önce o plastik parçasını değiştirmek için Ming Shi knobu kestirmiştim herşey hazırdı ama alet elime geçince vazgeçtim. Çünkü resimlerde göründüğü gibi çirkin durmuyor bence. Yani aslında bana göre gayet kabul edilebilir bir parça. O plastik kısmın altında merkur amblemi kabartması var ayrıca makine o sayede dik durabiliyor hoşuma gitti. Orjinalliğini bozmak istemiyorum.

Makinenin kafa kısmının altındaki kabartma yazılar ve yine böyle güzel kabartma merkur amblemi hemen hiçbir makinede yok bu açıdan eşsiz diyebilirim bunlarda göz zevkime fazlasıyla hitap ediyor. Ufak ayrıntıları severim. Bunları ayrıca beğendim.

İşçiliğin kötü olduğunu falan düşünmüyorum ama plastik kısımda ufak bir çapak gözüme ilişti. (Evet belki ilginç ama benimkinde de var) Yalnız dediğim gibi tıraştan ve makinenin karakteristiğinden çok fazlasıyla memnun kaldığım için böyle ufak şeyleri önemsemiyorum. Zaten kaplama falan oldukça kaliteli.

Bu tarz olumsuzluklar makinenin olumlu yanları yanında devede kulak kalıyor.

Çapak yüzünden not kırarsam 5 üzerinden 4.8 veririm bu alete kendimce. Smile

Mutlaka alınması, kullanılması ve denenmesi gereken çok güzel bir makine.

.
bak şimdi olmadı...kendimi çok hazırlamıştım 34c almaya... Confused
bir de progress çıkmasın Confused
Hocam elinize sağlık yorumlar için.

Yakın zamanda alacağım illa ancak DE89 bile biraz agresif gelmişken nasıl olacak bilmiyorum.Öyle ya da böyle yine de alacağım Smile
Progressi sevmeyen mi olur Smile Kafa yapilari yuzunden futur ve progressi cok seviyorum. Progress gibi birde gillette'in ayarli makinalari guzeller benzer agresiflik ayarlarini sunuyor ikisi de edinilmesi gerekiyor Smile
(10/11/2012, Saat: 01:41)eggman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam elinize sağlık yorumlar için.

Yakın zamanda alacağım illa ancak DE89 bile biraz agresif gelmişken nasıl olacak bilmiyorum.Öyle ya da böyle yine de alacağım Smile

Bence kesinlikle alın ve koleksiyonunuza ekleyin. 1.5 (Biraz ikiye yakın) DE 89 gibi. Agresif istemiyorsanız 3 üzerine çıkmazsınız sorun oluşmaz. Smile
bu progress benimde en merak ettiğim makine hep olumlu yorum var bu meraklarımızın sonuda nereye varacak onuda çok merak ediyorum yaa Smile neyse
sessizliğin içinde sessizce oturan adam.
Uzun zamandır progress kullanıcısı olarak ağırlığı ve dengesi çok muazzam diyebilirim. Futuru bilmiyorum ama sapı kısa olması dolayısı ile hakimiyeti güzel bi alet. Benim kullandığım en ağır alet (37C, de89 barley, r41 grande, Gillette slim ve fat handle).

Ben agresif olmadığına katılmıyorum. Agresiflik deyince R41 Grande'nin elbette yanına yaklaşamaz ama acemi ellerde DE89 Barley yada Gillette modelleri gibi de mild bir yapıda olmadığını da söyleyebilirim. alet keskin jiletle resmen akıyor yüzde.

Mantic59 videolarında bu alet ile tıraş oluyor. Şimdi yeni başlayacak arkadaşlar da dahil olmak üzere tüm Safety Razor sevenlerin hoşuna gidecek bir alet. Bana göre en hoş taraflarından biri de iki parçalı olması nedeni ile kolay jilet takıp çıkarması olmuştur.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
ben sanırım yine de 34c alacağım....
(10/11/2012, Saat: 10:26)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben sanırım yine de 34c alacağım....

1904'ü 34c'den daha çok beğeniyorum şahsen. Orijinal Yuma Big Grin
Progress alinca 34c'yi devirme yoluna gittmistim

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur Progress linguist 1,025 747,616 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Rex Envoy & Progress sudüşleri 8 3,691 02/10/2020, Saat: 18:41
Son Yorum: GecayS
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 12,912 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,678 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
Question Parker Variant, Merkur Futur ya da Merkur Progress.. Sizce bu üçünden hangisi? 40tansonra 39 15,276 07/03/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: 40tansonra
  Merkur progress ayar tavsiyesi Fatih 20 14,165 14/08/2019, Saat: 17:18
Son Yorum: dikdik_s
  Futur mu? Progress mi? transmehmet 61 65,996 18/07/2018, Saat: 00:14
Son Yorum: tirst
  Günlük Tıraş için Merkur Progress 570 VS Merkur 34C Efrasyab 32 18,466 19/03/2018, Saat: 23:40
Son Yorum: astroid
  Merkür Progress Ayar Sorunu mkeskus 12 8,407 14/01/2017, Saat: 23:53
Son Yorum: mkeskus
  Merkur Progress Jilet Tutusundanki Yamukluk Sorunu(Yardımlı) zceritoglu 24 19,710 30/06/2016, Saat: 22:53
Son Yorum: zceritoglu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: