Ters yönlü tıraş ve zorluğu..
Merhabalar..

Genelde 2 perde oluyorum..Birincisi yukarın alta,ikincisi ise kulaktan dudağa yatay ve çapraz..
Tek kalıntı ise gıtlaktan yukarı doğru elimle sürttüğümde kalıyor hali ile..
Fakat en zoruda bu şekilde olmak.. Mach 3 tarzı korulalı aletler ile alınması kolay olsada, yaprak jiletle ve aletleri ile çok zor oluyor..
İkinci kerede de yine kestim gırtlağı..

Ne yapsak ?
1- cildin alışması lazım
2- önceki perdelerde sakalların iyice kısalmış olması lazım
3- kullanılan jiletin oldukça keskin ve tercihen taze bir jilet olması lazım
4- kesim sıfır baskıyla ve çok düşük açıyla yapılmalı
5- sakalların çıkış yönleri ezberlenip ona göre ilk perce çıkış yönünde, ikinci perde çapraz alınmalı
6- en iyisi ustura kullanımı
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bunlar çok yararlı bilgiler olsa da, aslında sorumun sadece tersten almak..
Açıyı tam olarak alamadığımdan dolayı jilet keskin bir şekilde saplanıyor.
Açı için video izlemek tam yararlı olmadı..
tersten almak zaman zaman bende de çok sıkıntı oluyor, ilginçtir featherla tersten aldığımda tahriş çok olmasına rağmen permada çok daha yumuşak oluyor
Hocam alisana kadar, el melekeniz gelisene kadar ters tiras olayini ayarlanabilen makineler ile uygulayin derim.

Hangi makineyi kullandiginizi bilmiyorum ama eger sabit bicakli bir makine ise isiniz zor, tecrube ister.

Ben Merkur futur ile ilk 2 perdeyi 4'te, son 1-2 perdeyi 1'de aliyorum tek bir kanama cizik olmuyor. Ustelik 1'de iken cok rahat oluyor insan, catir cutur istediginiz manevrayi korkusuzca yapabilrisiniz.

Kullandigim jilet Personna Medic. prep.
- Merkur Futur Parlak Krom Makine
- Col. Conk. Krom Stand
- Edwin Jagger Large Super Badger Fırça
- Edwin Jagger Siyah Porselen Sabun Tası
(02/11/2011, Saat: 11:54)bravoecho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam alisana kadar, el melekeniz gelisene kadar ters tiras olayini ayarlanabilen makineler ile uygulayin derim.

Hangi makineyi kullandiginizi bilmiyorum ama eger sabit bicakli bir makine ise isiniz zor, tecrube ister.

Ben Merkur futur ile ilk 2 perdeyi 4'te, son 1-2 perdeyi 1'de aliyorum tek bir kanama cizik olmuyor. Ustelik 1'de iken cok rahat oluyor insan, catir cutur istediginiz manevrayi korkusuzca yapabilrisiniz.

Kullandigim jilet Personna Medic. prep.

bende EJ ve Futur var ama futuru hiç 1 ayarda kullanmadım, bi denim bakalım
(02/11/2011, Saat: 19:39) Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ters yönlü alma ihtiyacını sıfıra yaklaştıran farklı ileri teknikler var bir ara derleyip foruma koymak lazım..

Bu teknikleri paylaşırsanız çok faydalı olacaktır..
Artık 2-3 perdede sinek kaydı olabiliyorum. İlk perde düz 2. perde tersten bazen 3. perde yine tersten ama tam ters diyemem... Sakallarımın suratımda çıktıgı yerin tam tersine doğru gidiyorum. Bunun için suratımdaki sakalları elimle yoklayarak çıkış yerlerini tam olarak tespit ettim. Ne şekilde nereden gidersem iyi keser iyice anlamaya çalıştım.. Çabam sonuç verdi.. Şimdi yüzümdeki sakalları hiçbir sorun olmadan De 89 ile sinek kaydı alabiliyorum. Elimi tersten sürtüm mü resmen köseymişim gibi geliyor suratım. Bunun için Blade Angle denen aleti tutma açısı da çok önemli.. Kartuşlu makinelere alısanlar çift taraflı aletlere geçince şaşırıyorlar.. Çünkü Mach 3 yada Fusion gibi şeyler jileti tam olması gerektiği açıda tutuyorlar. Ve siz aleti yüzünüze yapıştırdıgnızda o açıdan daha farklı şekilde tutamıyorsunuz. Ama bu tip DE aletlerde açıyı kendinizin ayarlaması gerekiyor... Bende ilk başlarda bu yüzden şaşırdım ve zorluk çektim aslında çok iyi bir alet olan DE89la adam gibi tıraş olamadım. Benim düşüncem agresif diye tabir edilen aletleri hangi açıyla tutarsanız tutun yada ayarlı aletleri agresif olacak şekilde ayarlayın az sorun yaşarsınız çünkü jilet açıklıgı geniş oldugundan açı olması gerektigi gibi olmasa bile sakalı dipten kesebilir... Ancak fazla agresif tabir edilmeyen aletler ile bu açı sorunu olayı zorlaştırıyor... Bunlar benim 2-3 aylık deneyimime göre konustugum şeyler tam olarak doğru olmayabilir de olabilirde.. Hülasası 1. aletin açısı iyi olacak 2. sakalların çıktıgı yöne dogru ters gitmeden sinek kaydı olmaz diye düşünüyorum... Benim fikrim bunlar.

Saygılar...
Ayrıca bu şekilde Ters ve Çapraz almak, başlarda sivilce problemi olarak geri dönüyordu.. Yani ertesi gün suratımda Mach 3'le tıraş oldugum zamanlardaki kadar olmasada ufak sivilceler çıkabiliyordu. Şimdi yüzüm tıraş olurken takip ettiğim yola iyice alıştı.. Yüzün alışması da gerekiyor ters tıraş için ama belli bir süre sonra alışıyor... Her tıraşta sizin için en iyi olan yolu bulup o yolu takip ederek tıraş olun. Aynı yerlerden geçe geçe cilt alışır ve bu sorunda ortadan kalkar...
Bu boğaz bölgesinde ters çıkan sakallarla yıllarca uğraştım. Kimi berberler ters alıp işin kolayına kaçıyorlardı. Şöyle bir pislik var, sakalı sürekli aşağı yönlü aldınız diyelim. bir kere bir el değip ters yönlü giderse gene terse dönüyor, bütün emek zayii oluyor. şimdi kendi berberim hariç dışarıda sakal traşı olmuyorum, onun dışında boğaza ilave köpükle sürekli aşağı doğru almaya çalışıyorum. zamanla sivilce vb. sorunlar da azalıyor. Tabii traş sonrası iyi cilt bakımı şart.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günlük tıraş için Merkür 42C vs 34C Andreichu 2 871 09/09/2023, Saat: 20:05
Son Yorum: kaankkaraman
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,776 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Boyun bölgesindeki ters çıkan sakallar. Ceyrancı 8 3,071 13/03/2022, Saat: 19:47
Son Yorum: Ramo26
  Tıraş Aleti Tavsiye winterdrops 127 67,424 28/01/2022, Saat: 23:33
Son Yorum: marv
  Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür ? eggman 135 137,017 26/02/2021, Saat: 20:53
Son Yorum: Mustafa40
  Bir şeyler ters gidiyor! Murathan Kurt 8 3,998 16/02/2021, Saat: 01:13
Son Yorum: iamcagri
  Hassas Bir Cilt İçin Tıraş Olmak tarkaner 21 9,256 21/11/2020, Saat: 22:24
Son Yorum: Tıraşçı
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,079 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Tıras Terimleri - Kısaltmalar dikdik_s 27 23,069 21/05/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: GecayS
  Tıraş Sabunu Performans Kriterleri (Koruma, Kayganlık, Nemlendirme vs.) habaz 8 6,758 09/05/2019, Saat: 01:09
Son Yorum: korgunv

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: