Çeşitli Jilet Denemeleri "sudüşleri"
Ben de şuana kadar kullanmış olduğum bazı jiletlerle ilgili yaptığım deneyimleri paylaşmak istiyorum. Jilet kişiden kişiye göre, hatta aynı kişi için bile zaman zaman değişiklik gösteren bir şey ama belki bazı komşularımıza fikir vermesi açısından faydası olur diye düşündüm. Denediğim tüm jiletler için Merkur Progress 1. ayarı kullandım. Yine aynı sabun ve aynı fırçayı kullandım. Sakalım da ortalama 2 günlüktü ve 3 perde tıraş oldum. Progressin 1. ayarını kullandığım ve 3 perde şeklinde tıraş olduğum için jiletlere verdiğim özellikle keskinlik puanları arasında çok fark olmadı. Benim açımdan bir jilet konforlu olmadıktan sonra keskinliği pek mühim değil. Keskin ve konforsuz bir jilet yerine ortalama keskinlikte ve konforlu bir jilet ile 1 perde fazla olurum ve istediğim tıraşı yine alırım. Ayrıca, Muhle R41 ile 2 perde şeklinde deneseydim puan farklılıkları biraz daha fazla olabilirdi ama yine de bazı komşularımız için fikir vereceğini düşünüyorum. Zaten bir çok jileti R41 ile de kullandım ve oradaki deneyimlerim de çok farklı olmadı. Lafı fazla uzatmadan listemi aşağıya yazıyorum.

Jiletin markası Keskinlik Konfor
Timor 7 9
Gillette Platinum 7 8
Gillette Silver Blue 6 8
O'Clock Yeşil 7 9
O'Clock Sarı 8 7
Nacet 7 7
Bic 7 7
Trig 7 9
Zaza Platinum 6 8
Ladas 6 7
Rapira (MSP) 7 7
Voskhod 7 8
Crystal 6 8
Personna Platinum 6 9
Derby Premium 6 8
Derby Usta 6 6
Astra Mavi 7 7
Permasharp 7 6
Wilkinson 7 6

Tablodan da anlaşıldığı üzere, beğenmediğim jiletler; Derby Usta, Permasharp, Wilkinson, Ladas oldu. Ortalama bulduğum ve bir daha özellikle satın almak istemediğim jiletler; Astra Mavi, Derby Premium, Crystal, Gillette Silver Blue, Zaza Platinum, Nacet, Bic ve Rapira (MSP) oldu. Başka alet ve ekipmanlarla tekrar şans vermek istediğim jiletler; Personna Platinum, Voskhod, Gillette Platinum ve O'Clock Sarı oldu. En beğendiğim jiletler ise; Timor, O'Clock Yeşil, Trig oldu. Eğer fiyat performans açısından değerlendirecek olursam da stoğunu yapacağım jilet O'Clock Yeşil olacaktır. Bu jileti R41 ile de beğenmiştim. Sizlerin de bu konudaki fikirlerini görmek isterim. Tüm komşularıma sıhhatler olsun...
TemeT NoscE
komşum tıraş olma aralığını 2 değil de en az 3 güne çıkarma imkanınız varsa jiletin karakteri daha belirgin ortaya çıkar büyük ihtimal.

progress oldukça etkili bir alet kesimi güzeldir. r41 içine teneke taksak yine keser Smile imkan varsa daha mild ve etkisiz bir aletle aynı jiletleri deneyin isterim. mesela de89 a takılan kai jilet ile olunan tıraş bic jiletle olunan tıraştan 3 gömlek daha üstündür. bunun yanında bic jilet ile mavi astranın aynı puanı alması ve derby ustanın daha kötü gelmesini ben makinelerin kalitesine bağlıyorum size farkı tam hissettirememişler gibi.

geçmişte benim de benzer ve biraz daha detaylı bir çalışmam oldu . zaman zaman o tabloyu bilgisayarda güncellerim. keşke ilk halini bozmadan koruyup düzeltmeyi yenisine yapmış olsaydım Smile çünkü başka karakterde makineler ile denedikçe jilete verdiğim puanlar hep değişti. yeşil oclock en sevdiğim ömürlük stok yaparım dediğim jiletti. başka makineler alıp kullanınca keyif alamadım. feather ile de89 müthiş uyumlu ama r41 e asla takmam Big Grin örnekleri daha tecrübeli komşular çoğaltabilir ya da bana yanlışsın diyebilir okuyarak ve özellikle deneyerek öğreneceğimiz çok şey hala var Smile
(25/09/2020, Saat: 13:02)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: komşum tıraş olma aralığını 2 değil de en az 3 güne çıkarma imkanınız varsa jiletin karakteri daha belirgin ortaya çıkar büyük ihtimal.

progress oldukça etkili bir alet kesimi güzeldir. r41 içine teneke taksak yine keser Smile imkan varsa daha mild ve etkisiz bir aletle aynı jiletleri deneyin isterim. mesela de89 a takılan kai jilet ile olunan tıraş bic jiletle olunan tıraştan 3 gömlek daha üstündür. bunun yanında bic jilet ile mavi astranın aynı puanı alması ve derby ustanın daha kötü gelmesini ben makinelerin kalitesine bağlıyorum size farkı tam hissettirememişler gibi.

geçmişte benim de benzer ve biraz daha detaylı bir çalışmam oldu . zaman zaman o tabloyu bilgisayarda güncellerim. keşke ilk halini bozmadan koruyup düzeltmeyi yenisine yapmış olsaydım Smile çünkü başka karakterde makineler ile denedikçe jilete verdiğim puanlar hep değişti. yeşil oclock en sevdiğim ömürlük stok yaparım dediğim jiletti. başka makineler alıp kullanınca keyif alamadım. feather ile de89 müthiş uyumlu ama r41 e asla takmam Big Grin örnekleri daha tecrübeli komşular çoğaltabilir ya da bana yanlışsın diyebilir okuyarak ve özellikle deneyerek öğreneceğimiz çok şey hala var Smile

Komşum kesinlikle jilet ile ilgili görüşler dinamik bir konu. Ben şuan ağırlıklı olarak kullandığım progresse göre değerlendirdim ama bazı jiletleri hem progress hem de R41 de sevmedim. Aklımda bir alet var, eğer onu da alırsam R41 ve R89 u elden çıkarıp uzun bir süre alet almayı düşünmüyorum, aslında hiç almayı düşünmüyorum ama bu konuda büyük konuşmaya gelmez hepimiz bunu biliyoruz Smile Bu nedenle, şuan stok yapmıyorum. Eğer bir alet daha alıp uzun yıllar onunla devam edebileceğime kanaat getirirsem o zaman elimdeki jiletlerle deneyip ona göre stok yapabilirim. Stok dediğim de bir kartela. Dediğiniz gibi jiletle ilgili fikirler zamanla değişiklik gösterdiği için yüklü miktarda stok yapmaya karşıyım. Mavi Astra jilete de gelirsek ben daha önce yeşilini de kullandım R41 ile bana vasat geldi. Mavi bir tık daha iyi gibi konfor olarak ama yine de beni tatmin etmedi. Tabii bu başkasının hoşuna gitmeyecek anlamına gelmiyor, bu konu tamamen kişisel deneyimlerle ilgili. Şu açıdan faydası olabilir: benim yüksek puan verdiğim ve düşük puan verdiğim bazı jiletlerle ilgili aynı düşünceyi paylaşan komşularım, diğer yüksek ve düşük puan verdiğim jiletlerin onların tenine uyup uymayacağını bu sayede anlayabilir. İlerleyen zamanlarda farklı ekipmanlarla yaptığım deneyimleri de paylaşırım.
TemeT NoscE
Ooo R89 varmış elde Smile De89 un kuzeni aynı başlık. Sizi uzun bir test süreci bekler bu durumda
(25/09/2020, Saat: 14:59)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ooo R89 varmış elde Smile De89 un kuzeni aynı başlık. Sizi uzun bir test süreci bekler bu durumda

R89 ile jilet deneme gibi bir niyetim yok komşum. Günlük tıraş olsam güzel bir alet ama diğer türlü progress varken elim gitmiyor. Ayrıca, şuana kadar beğenmediğim bir jileti elimdeki diğer aletlerle de pek beğenmedim. Gerçi topu topu 3 tane alet kullandım. İlk kullandığım Wilkinson klasiği saymıyorum. Bir de kısa süreli Parker 111 maceram var ve onunla denediğim 3-4 farklı jiletin de hiçbirisi beni memnun etmemişti. Uzun bir süre tıraş aleti defterini kapatmak adına stoklarda olsa şu sıra popüler olan GC 0.84 alma niyetim var ama belki onun yerine Rex de alabilirim. O zaman bu aletlerle yeni jilet denemeleri yapmayı düşünüyorum.
TemeT NoscE
İnceleme için teşekkürler.Progress kullanan komşulara faydalı olabilir.Yaptığınız sıralama makine değişince farklı olacaktır.Bu işin en doğrusu her makine için fazla olmamak şartıyla uygun jilet stoğu yapmaktır.
(25/09/2020, Saat: 20:06)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler.Progress kullanan komşulara faydalı olabilir.Yaptığınız sıralama makine değişince farklı olacaktır.Bu işin en doğrusu her makine için fazla olmamak şartıyla uygun jilet stoğu yapmaktır.

Rica ederim komşum. Dediğiniz gibi çok fazla jilet stoklamaya gerek yok. Alet, sabun, tıraş hazırlığı, sakal uzunluğu vs bir çok etken var jiletin performansını etkileyen.
TemeT NoscE

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,947 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,026,609 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 158,573 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,279 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 32,585 31/05/2023, Saat: 17:20