Jilet atlaması ve tahriş
Merhabalar 10 yıldır sadece elektrikli ile traş oluyordum 2 ay sonra bir işe başlayacagım sinek kaydı olmam gerekiyor sakallarım sert ve kalın feather popular, perma sharp ve arko sabun kombinasyonu ile 2 ay önce traş oldum kartuşludan kalan alışkanlık ile bastırdığım için boyun altım razor bump dediginiz olaydan oldu ve doktora gidecek kadar kötüleşti doktor yüzümün hassas oldugunu kesinlikle jiletle traş olmamam gerektigini soyledi nitekim 2 ayda düzelen suratım ki hala boyun altımda kızarıklar var  bugün tekrardan traş olmaya karar verdim forumun okumadığım konusu kalmadı bütün teknikleri kafamda oturttum sabah kalkıp sıcak su ve dove sabun ile yüzümü yıkadım ardına köpük yapıp süpürtme tekniği ile durulayıp tekrar köpükleyip bu sefer mavi astra ile başlayayım dedim bastırmadan fakat bu seferde atlama yaptı feather jilet ile değiştim yine aynı sonuç jilet yüzümde akmıyordu resmen takılıyor ve korkumdan traşı yarıda bırakıp siz tecrübeli komşularıma yazmaya karar verdim nerede yanlış yapıyorum komşular bir yol gösterin.
Alet= Feather popular 800--1 b
Fırça=Yaqi Butterscotch Tuxedo Sentetik Tıraş Fırçası
Sabun=arko kase sabun
Merhaba komşum, dediğiniz hadiseyle birkaç kişinin daha karşılaştığını görmüştüm. Kimisi ne yaparsa yapsın, hangi tekniği-aleti-jileti kullanırsa kullansın jiletli tıraş ile yüzünü barıştıramıyor. Yazınızdan sakal çıkış yönü vs. gibi hususları özümsediğiniz ve uyguladığınız sonucunu çıkarıyorum. Bu yüzden -hiç kullanmadım ama- Philips One Blade veya benzeri ürünleri denemenizi öneririm. Çünkü aynı dertten muzdarip arkadaşlar, bu ve bunun benzeri ürünlerden memnun kalmışlardı diye hatırlıyorum. Belki de yüzünüz makina tıraşına öyle alıştı ki jileti kabul etmiyor.
Feather popular ve Arko sabundan derhal kurtulun komşum.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
(05/04/2020, Saat: 10:51)Enis24 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar 10 yıldır sadece elektrikli ile traş oluyordum 2 ay sonra bir işe başlayacagım sinek kaydı olmam gerekiyor sakallarım sert ve kalın feather popular, perma sharp ve arko sabun kombinasyonu ile 2 ay önce traş oldum kartuşludan kalan alışkanlık ile bastırdığım için boyun altım razor bump dediginiz olaydan oldu ve doktora gidecek kadar kötüleşti doktor yüzümün hassas oldugunu kesinlikle jiletle traş olmamam gerektigini soyledi nitekim 2 ayda düzelen suratım ki hala boyun altımda kızarıklar var  bugün tekrardan traş olmaya karar verdim forumun okumadığım konusu kalmadı bütün teknikleri kafamda oturttum sabah kalkıp sıcak su ve dove sabun ile yüzümü yıkadım ardına köpük yapıp süpürtme tekniği ile durulayıp tekrar köpükleyip bu sefer mavi astra ile başlayayım dedim bastırmadan fakat bu seferde atlama yaptı feather jilet ile değiştim yine aynı sonuç jilet yüzümde akmıyordu resmen takılıyor ve korkumdan traşı yarıda bırakıp siz tecrübeli komşularıma yazmaya karar verdim nerede yanlış yapıyorum komşular bir yol gösterin.
Sabun=arko kase sabun
Sıcak su zaten hassas olan cildi daha da hassaslaştırmış da olabilir. Belki soğuk suyla tıraşı da alternatifler arasına alabilirsiniz.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"
@Enis24 hocam benzer sorunlari ben mach3 ke yasamaya baslamistim boyun bolgemde benim aile hekimim icin;

"Mahallemdeki saglık ocagında doktoruma agrı kesici yazdırmak için gittiğimde ise kendi dermatolog arkadaşına boynumdaki kızarıklıkları sordu hiççç ben bi şikayette bulunmadan kör jilet Vs bir kaç şey sordu iki haftada bir değişen mach3 kartuşunu söylememle klasik Traş tavsiyesi üzerine mesele biraz daha hızlandı. "

ibarelerini kullanmisim tanisma basligimds bence bir yerde hata vardir jilet,sabun, makine, su, teknik bisey var size uymayan hocam.
ilk zamanlar suratimi hasat eden permasharpla simdilerde anlasabiliyorum r41 le iyiymis dedigim shark ve derby jiletle sakalimi kesemiyorum artik (ilk zamanlar bastirmaya deva etmisim sanirim) yada ilk aldigimda arkodan sonra cok begendigim vilkinson kase sabun simdi kutuda bekliyor aylardir vazgecmeyin eliniz tamamen alistiktan sonra inanin sasircaksiniz.
dikkatimi ceken feather gercekten cok farkli bir jilet kesinlikle ben pek alisamadim kai deneyin hocam bir kutu alip jilet olarak yada gillette silver blue. sabun ve jilet sample @Ibra35 hocamdan temin edin inanin uyan bi kombinasyon cikacak kaplamasiz jiletlere bi goz atin forumda. butce sikintiniz yoksa eger r89 siddetle tavsiye ederim.
keyifli tiraslar olsun.
(05/04/2020, Saat: 13:40)ibrahimbayram Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komşum, dediğiniz hadiseyle birkaç kişinin daha karşılaştığını görmüştüm. Kimisi ne yaparsa yapsın, hangi tekniği-aleti-jileti kullanırsa kullansın jiletli tıraş ile yüzünü barıştıramıyor. Yazınızdan sakal çıkış yönü vs. gibi hususları özümsediğiniz ve uyguladığınız sonucunu çıkarıyorum. Bu yüzden -hiç kullanmadım ama- Philips One Blade veya benzeri ürünleri denemenizi öneririm. Çünkü aynı dertten muzdarip arkadaşlar, bu ve bunun benzeri ürünlerden memnun kalmışlardı diye hatırlıyorum. Belki de yüzünüz makina tıraşına öyle alıştı ki jileti kabul etmiyor.

Komşum berberde ustura ile hiç bir problem yaşamadım işyeri için resim lazım oldu ustura ile ne bir kıl batıgı ne bir tahriş yaşamadım

(05/04/2020, Saat: 13:53)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Feather popular ve Arko sabundan derhal kurtulun komşum.

Komşum bütçem fazla yok açık tenli ve sakallarım sert acaba rimei önerirmisiniz.
(05/04/2020, Saat: 14:29)Enis24 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum berberde ustura ile hiç bir problem yaşamadım işyeri için resim lazım oldu ustura ile ne bir kıl batıgı ne bir tahriş yaşamadım

Komşum bütçem fazla yok açık tenli ve sakallarım sert acaba rimei önerirmisiniz.

Komşum usturayla bir problem yaşamadıysanız muhtemelen sıkıntı tekniğinizde veya kullandığınız ürünlerin size uymamasından olmalı.
Öncelikle sakal çıkış yönlerinizi yüzünüzün her bölgesi için iyice öğrenin. 2-3 günlük sakalınızla bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Pamuk yardımıyla bunu kolaylaştırabilirsiniz.

Sonrasında (bence) bütçeniz müsait oluncaya kadar bekleyip forumun 2. el kısmını da inceleyerek bir de89 alet ve proraso, tabac tarzı bir sabun / krem edinin. Forum satış bölümünde yine sample olarak mevcut. RiMei tarzı bir makine alacağınıza biraz daha beklemek daha iyi olabilir. Jilet konusu en subjektif olduğu söylenen öğe. Bu yüzden deneyerek bulmanız gerekecek. Ama denemeye belli bir keskinlik ve konforun üstündeki jiletlere başlayabilirsiniz. Örnekse Sarı gillete seven o'clock, gillette platinum, treet platinum gibi.

Bunları tamamladıktan sonra tıraşa geçtiğinizde ilk tıraşlarınızı mutlaka sakal çıkış yününe doğru olun. Özellikle boynunuzu farkında olmadan ters alıyor olabilirsiniz (Ben öyle yapmıştım bir süre. Boyun bölgem aşağıdan yukarıya doğru çıkmasına rağmen bunu bilmediğim için herkes gibi yukarıdan aşağı tıraş oluyordum.) Kesinlikle ama kesinlikle bastırmadan tıraş olun. Bir süre çapraz ve ters almadan 2 perde sakal çıkış yönüne olmaya çalışın tekniğiniz oturana kadar.
(05/04/2020, Saat: 10:51)Enis24 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar 10 yıldır sadece elektrikli ile traş oluyordum 2 ay sonra bir işe başlayacagım sinek kaydı olmam gerekiyor sakallarım sert ve kalın feather popular, perma sharp ve arko sabun kombinasyonu ile 2 ay önce traş oldum kartuşludan kalan alışkanlık ile bastırdığım için boyun altım razor bump dediginiz olaydan oldu ve doktora gidecek kadar kötüleşti doktor yüzümün hassas oldugunu kesinlikle jiletle traş olmamam gerektigini soyledi nitekim 2 ayda düzelen suratım ki hala boyun altımda kızarıklar var  bugün tekrardan traş olmaya karar verdim forumun okumadığım konusu kalmadı bütün teknikleri kafamda oturttum sabah kalkıp sıcak su ve dove sabun ile yüzümü yıkadım ardına köpük yapıp süpürtme tekniği ile durulayıp tekrar köpükleyip bu sefer mavi astra ile başlayayım dedim bastırmadan fakat bu seferde atlama yaptı feather jilet ile değiştim yine aynı sonuç jilet yüzümde akmıyordu resmen takılıyor ve korkumdan traşı yarıda bırakıp siz tecrübeli komşularıma yazmaya karar verdim nerede yanlış yapıyorum komşular bir yol gösterin.
Sabun=arko kase sabun
Komşum öncelikle geçmiş olsun. Ben de dilimin döndüğünce birkaç ekleme yapmak isterim.
Öncelikle tıraş öncesi yüz temizliğinde başka sabun kullanmayın, bazı sabunlar cilt üzerindeki yağı fazlasıyla alıp jiletin cilt üzerinde takılıp atlama yapmasına neden olabiliyor. Tıraş öncesi sadece ılık suyla yüzünüzü yıkayıp sakalları suya doyurun, ardından tıraş için hazırladığınız köpüğü (krema kuvamında doğru hazırlamış köpük olduğunu varsayıyorum) elinizle ovarak yüzünüze masaj yapıp onu durulayın (merak etmeyin köpüğünüz yeter) ve tıraşa geçin.
Diğer husus ise feather çok hafif yapısı ve mild kesimi ile size çok bıçaklıları hatırlatıyor dolayısıyla sinekkaydı peşinde koşarken bastırma eğiliminiz (farkında olmasanız da) ortaya çıkıyor sanırım. Feather mild ve tahrişsiz tıraşlar için tam biçilmiş kaftan fakat sinekkaydı tıraşlar çıkarabilmeniz için zamana (tekniğinizin oturması, doğru sabun ve jilet kombinasyonunu bulmanız için) ihtiyacınız olan bir makine. İlk etapta rimei bence ihtiyacınızı bir nebze olsun karşılar fakat tek atışta doğru aleti bulmak gerçekten çok zor bu yüzden zaten ileride birçok aleti deneyimleyeceksiniz.
Diğer husus ise sabun, arko çoğumuzu kokusuyla geçmişe götürüp geleneksel tıraşa başlatan milli bir değerimiz olmakla birlikte malesef çok da başarılı bir sabun değil (yanlış anlaşılmak da istemem ben hala çoğunlukla arko modifikasyonuyla tıraş oluyorum ama tabac, cella vb nispeten iyi sabunları da kullanıyorum). Gerek yastıklaması, kayganlığı ve tıraş sonrası cildi kurutması düşünüldüğünde forumdaki osman komşumuzun yatığı sabunlardan, tabac yada sizin seçeceğiniz başka bir sabunla denediğinizde daha farklı sonuçlara ulaşacağınıza inanıyorum. Biraz daha zaman geçirip teknik oturunca ve doğru jileti bulunca inanın feather ve arko ile de çok güzel tıraşlar olacaksınız...
Lütfen bıkmadan forumda vakit geçirip okumaya ve denemeye devam edin.
Saygılarımla.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Komşum cildiniz benim gibi kuruysa arko sabun çok gitmiyor bize. Daha da kuruttuğu için jilet yüzde akmıyor, hatta akmadığı gibi geçtiği yeri tahriş de ediyor. Arko sabun yerine tıraş kremi kullanırsan daha iyi gelir gibi, tabi o ciltte kuruma sorununu kendim de hala çözemedim.
Üstadım benim sakallarda çok serttir, dikenli tel gibi,  evet Feather keskin bir jilet ama sert sakallara karşı cılız kalıyor size tavsiyem keskin ve gövdeli bir jilet denemeniz örneğin 7'o Clock sarı paket, biraz daha az keskini ama iyi iş cıkaran Nacete bir deneyin derim. Sabun konusunda da Arkoyu severiz ama siz bir tane Cella edinin makuldür fiyatı en az 1 sene gider bereketli sabundir.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EJ DE89 Jilet önerisi Andreichu 9 1,598 08/06/2023, Saat: 02:28
Son Yorum: ihtiyar
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,818 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Keskin Jiletlerle Tahriş Sorunu Abin Sur Ertu 7 3,773 08/04/2021, Saat: 08:59
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Jilet Konforu theunnamed 34 38,029 17/11/2016, Saat: 21:27
Son Yorum: rating
  YAPRAK JİLET ÖNERİSİ yskoc52 13 20,904 23/09/2015, Saat: 20:24
Son Yorum: yskoc52