Alibaba ve Aliexpress alışverişlerine vergi geliyor
#1
Alibaba ve Aliexpress alışverişlerine vergi geliyor Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aliexpress'ten alınan ürünler için vergi alınmasıyla ilgili çalışma yapacaklarını açıkladı.
   
Alibaba ve Aliexpress alışverişlerine vergi geliyor
Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın düzenlediği Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu'nda konuşma yaptı.

Bakan Albayrak, burada yaptığı konuşmada, yurt dışından alınan ve zarfların içinde gelen, gümrüğe takılmayan ürünlerin vergilendirilmesi husunda da vergi çalışması yapacaklarını ifade etti.

"MEKTUP ZARFLARI İÇERİSİNDE NELER GELİYOR NELER"

Berat Albayrak şunları söyledi:

"Kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12'den 1-2'ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye'de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler."

"BU YIL İÇİNDE BUNLARLA İLGİLİ ADIM ATACAĞIZ"

Yurt dışından alınan ve gümrüğe takılmayan ürünlerle ilgili çalışma yapacaklarını söyleyen Albayrak;

"Vergi nerede? Yok. Ee aynısını Türkiye'de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, yasallık yok. Tüm dünyayı tehdit eden ticaretteki bu durumları da göz önünde bulunduracak bir şekilde bu yıl içerisinde çok güçlü refleksler vereceğiz." diye konuştu.

TÜRK TÜKETİCİLERİN TERCİH ETTİĞİ ALİBABA VE ALİEXPRESS

Çin merkezli e-ticaret sitesi Alibaba ve Aliexpress, Türk tüketicilerin sıklıkla tercih ettiği alışveriş siteleri. Teknoloji ve takıların Türkiye'ye oranla ucuz satıldığı bu sitelerden alınan ürünler, ortalama 15-20 gün içerisinde alıcının eline ulaşıyor. Ürünler, çoğunlukla sarı veya beyaz renkli küçük zarflar içerisinde ulaştırılıyor.

22 EURO VE ÜZERİNE GÜMRÜK VERGİSİ VAR

Türkiye'deki üreticiyi desteklemek amacıyla, yurt dışından alınan 22 euroya kadar olan ürünlerde gümrük vergisi uygulanmıyor. 22 euro ve üzerindeki ürünlerde ise yüzde 18-20 arasında gümrük vergisi uygulanıyor. Yurt içinde üretimi bulunan bir ürünü dışarıdan getirmek isteyenler ise yüzde 20 ek vergi ile karşılaşıyor.

Anadolu Ajansı


https://www.memurlar.net/haber/812220/al...ssion=true.
Cevapla
#2
Aslında bu konu alt yapısında kanuni düzenlemeler var.

Sanki habersiz ve yeni bir durummuş gibi sunuluyor da...

Kanuni bir dayanağı var.

4458 S. Gümrük Kanunu'nun 167.Maddesi, 2009/15481 Sayılı ı Bakanlar Kurulu Kararı eki 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62,63 üncü maddeleri, 24.03.2014 tarihli ve 2014/7 Sayılı Genelge Uyarınca Yapılan İşlemler bunlar..
Aykırı bir davranış için düzenleme yapmaları gerekiyor.
__________________________________________

E n v i r o n m e n t a l i s t

Cevapla
#3
İyi, peki vergimizi verelim ama kozmetik yasağı ne olacak. Bu ikircikli kafayla nereye kadar? Dünyanın bir ucundan ücretsiz kargoyla ticaret yapılan şu çağda, FDA/Avrupa standartları onaylı birçok şeyi "sağlığımızın güvencesi" için gümrükten geçirmiyorlar. Parfüm mü istiyorsun? Dışardan alma sağlıksız olur. Git şuradaki avmde, aynısını 3 katı fiyata hemi de sağlıklısını(!) al. Aynı mal, ithal edilip, fahiş kâr eklenince ne hikmetse sağlığa faydalı oluyor. Cebe zararlı mı diyorsun? Olsun, her şeyin başı sağlık. Şu kozmetik yasağı kalksın da vergimi ödemeye hazırım ben.
Cevapla
#4
22 Euro sınırlı

Bu sınır AB ülkelerinde de bulunmaktadır.

Bu sınırı aşan ürünlerde de %18 KDV ödenmekte diye biliyorum.
__________________________________________

E n v i r o n m e n t a l i s t

Cevapla
#5
Tanzim satış noktalarında Derby ve Yuma satılmaya başlanacak demek mi oluyor şimdi bu acaba?

~SB
Cevapla
#6
Kazanda bişey kalmadı , dibini kazımaya başladılar , hayra alamet değil Sad
Saygılarımla
İmpa Ticaret Pazarlama
Mustafa Gönen

www.extrashaving.com
WWW
Cevapla
#7
"Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler."
Bu lafı tecrübe ile söylemiş olmalı. Amazondan alınan her yüzük sadece parmağa takılmaz Big Grin malum.
Cevapla
#8
Acaba o zarfları açmak doğru mu?
Yoksa kanuni bir dayanağı var mı?
__________________________________________

E n v i r o n m e n t a l i s t

Cevapla
#9
Esas vergi vermesi gerekenlerden vergi almamayı tercih edince böyle kılın, tüyün peşine düşmek zorunda kalırsın tabii.
Cevapla
#10
Zamanında 150 euroydu sınır, 75 euroya düşürdüler. O da yetmedi 22 euroya düşürdüler. Zorla amazon.com ve amazon.de satışlarını bitirdiler resmen. Zamanında insanlar kazıklanmadan onlarca ayakkabı, monitör, bilgisayar parçaları vs. uygun fiyata aldılar. Ben amazon.de'den sandalya bile getirtmiştim toplam maliyeti 150 liraya gelmişti aynısı burada 400 lirayken. 300 küsür liraya satılan ayakkabıları millet 120 liraya alabiliyordu kargo vergi dahil. Özellikle columbia marka ayakkabılarda fiyat farkı komikti.
Yahu dışarıda dolaşıyorum adam 2 3 dolarlık ekran koruyucuya 50 lira fiyat çekiyor üstüne de fiş kesmiyor, böyle kazıkçı 'esnaf'ları destekleyeceğime, fazladan vergi verir yine yurtdışından alırım. Aliexpresste satılan ürünlerin kaçı ülkemizde üretiliyor da haksız rekabet lafını ağızlarına alabiliyorlar? Resmen ülkemizde adamların kendi emeği ve argesiyle tasarladığı ürettiği ürünlerden daha fazla kazanç elde edebiliyolar, daya vergiyi gitsin nolacak.
Çindeki satıcılar çin yerine singapur, malezya, hong kong post ile gönderip fiyatı yine düşük yazarak yine aşarlar bu durumu tahminimce.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AliExpress Yaqi Store'da 70 $ Üzeri Alışverişe 40 $ İndirim EskUyeMhmt_G 58 9,896 24/05/2019, Saat: 18:21
Son Yorum: EskUyeMhmt_G
  AliExpress 11.11 - 2018 Kampanyası Soner 43 8,520 15/11/2018, Saat: 23:55
Son Yorum: Southwestern
  AliExpress ten fırça almak Devil67 13 4,580 28/06/2018, Saat: 21:43
Son Yorum: abdussamedy
  Yurtdışı Alışverişlerde %18 KDV Geliyor vintage 32 6,380 15/05/2018, Saat: 18:29
Son Yorum: kokopelli
  İngiltereden arkadasım geliyor theunnamed 23 18,902 08/06/2013, Saat: 21:32
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: