Parfüm Dubaiden Kahve Yemenden
(27/12/2014, Saat: 16:55)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam,
Parfüm konusunda kafam karışık.
HB ihtimal vermese de
HB ye satanlar,satanlara satanlar,zincir uzuyor.
Zincirde bir "satan" yani şeytan olur mu bilinmez Confused

Kanyon avm harveynichols en güvenilir yer parfüm konusunda, direk üreticiden alıyorlar aracı yok,
Hatta zaman zaman üreticiler gelip imza günü yapıyor.

İşin içine aracı girdiyse ve arka planda duruyorsa,
Bu tedarikçilere zerre güvenim yok.
2000 lerde şampuan kutularını ambalajlarinı birebir rusyada yaptırıp, beylikdüzünde doldurup birçok markete kozmetikçiye hatta eczaneye dağıtım yapan bir şebeke yakalanmiştı, olayin peşine düşen polis saçlarında kepek artışi ve gözlerde yanma gibi sebeblerden araştırmaya başlayıp buralara ulaşmış, sahte rakılar, viskiler, votkalardan ölenler oldu ne çabuk unutuldu?
Sanmıyorum parfüme bu derece önem verilıp peşine düşülsün, hertürlüde kıvırma şansı var.
Ben şahsen gözümle defalarca gördüm, BP tabelalı petrolcunun kaçak mazotu alıp bp diye sattığını: ) kendi elimle shell vb tonluk tankerlere otoyolda mühür vurdum 15 yaşimda, uydudan takip ediyolarmiş depolari, deponun içine altına depo yapanımi yok, kalite zeytinyağı markası sahibi markete giriyor sahte teneke yağı kendi ürünü zannediyor ayıramıyor ambalaji güvenlik kontrolunu bile kopyalamişlarSmile hologram güvenlik barkodu bile % 95 kopyalanıyor.
(27/12/2014, Saat: 17:02)agieda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım;

Outlet Parfüm nasıl oluyor? İlk defa duyuyorum.
Outlet ürün deyince insanın aklına ne bileyim elde kalmış,satılamamış eski veya defolu bir ürün geliyor. Parfüm dediğimiz kimyasal bir karışım neticede, defosu olmaz, eskisi hiç işe yaramaz.
Her gün ayrı bir sahtekarlık duyuyoruz.

Bu arada İhtilaf Üstadım; Eskilerin tabiriyle "Kahve Yemen'den gelir" demişsiniz ancak sıkı bir kahve tiryakisi olarak diyebilirim ki, bu ülkeye kahve artık öyle yerlerden geliyor ki(esas gelmesi gereken yerler dışında) burada anlatsam kahveden soğursunuz.

kutusu ezilmiş, şişede defo var, kapağı yok veya tester ürün veya üretim tarıhi 36 aya yaklaşmiş ürünler toplu satılıyor. Ne çıkarsa bahtına : )
Üstat siz yinede mümkün olduğu kadar outlet adı altında satılan parfümlerden tester adı altında satılan kutusu kapağı olmayan ürünlerden uzak durun derim. Bu işlerde çok vakit ve nakit kaybetmiş biri olarak nacizane tavsiyem.
(27/12/2014, Saat: 17:02)agieda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada İhtilaf Üstadım; Eskilerin tabiriyle "Kahve Yemen'den gelir" demişsiniz ancak sıkı bir kahve tiryakisi olarak diyebilirim ki, bu ülkeye kahve artık öyle yerlerden geliyor ki(esas gelmesi gereken yerler dışında) burada anlatsam kahveden soğursunuz.

Bu gidişle slazenger,dunlop,snop gibi yerli parfümlerden alacağım.

http://www.opsiyonhaber.com/en-lezzetli-...12039h.htm
(27/12/2014, Saat: 21:10)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu gidişle slazenger,dunlop,snop gibi yerli parfümlerden alacağım.

http://www.opsiyonhaber.com/en-lezzetli-...12039h.htm

Big Grin Big Grin Big Grin

Keşke o kahveden gelse Wink
(26/12/2014, Saat: 23:56)mkb1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Canbaz hocamın dediklerine harfi harfine katılıyorum. Firmalar , parfüm evleri farklı kazanlarda farklı kalitede parfüm yapmıyorlar. Fakat piyasada çok fazla sahte parfüm satan site var. Yanılgıya düşmemek için güvendiğiniz insanların referansları çok önemli.

çok haklısınız sayın mkb1907.

(26/12/2014, Saat: 23:58)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @canbaz bilgilendirme için teşekkürler komşum

Sent from my iPhone using Tapatalk

ben teşekkür ederim değerli tipsol.
(27/12/2014, Saat: 05:35)trache Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @canbaz hocam, 190 tl ye tom ford tobacco vanilya aldım, isviçreden outlet adı altında satilan ürünlermiş,
İhale ile alıyorlarmiş kanalı açıklayamıyorum ellerinde ne ararsanız var.sevil parfüme ve birçok yere götürdüm kimse şişe ve içerik koku ayırt edemedi.2 gün net ve aynı derecede kokuyor.bir hafta duyuyorum kokuyu.
Şimdi ben son kullanıcı herhangi bir vatandaş trde 650 tl satışı olan parfümü 190 tl ye bir şekilde alıyorsam siz düşünün neler oluyor bu piyasada, at izi it izine karışmış tuhaf bir piyasa var.
Birde şu var ortalama cok bile 36 ay raf ömründen sonra belki daha önce koku ve kalıcılık zayiflar hatta bozulur berbat hale gelebilir. Bu süre yaklaşinca haliyle kampanya yapıp eldekini eritmek zorunda, bach kodu ile üretim tarihlerini kontrol etmekte fayda var.
Ve bilmediğiz daha neler var, burası türkiye lütfen yapmayin sağlık ile hiç düşünmeden oynanan bir ülkede, parfüm yani koku nedir ki? Kim denetliyor nasıl denetlıyor?
En doğru ve sağlıklı alım üreticinin internet sitesinden veya üreticinin tedarikçimdir dediği yerden alım,
http://www.bykilian.com
http://www.sergelutens.com
http://www.tomford.com
Mesala harveynichols mağazaları parfüm için bir şikayet duyan varmi?
Ama şu ismi geçen diğer mağazalarda tester on mumara, şişeyi alınca işin sekli değişiyor.
2 yil tüm mağazalarda tomford grey vetiver denedim bir ıki sıkım 2 gun hissetiriyor.şiseyi aldım hüsran bir saat sonra burnunu gömsen koku yok.kaç kiseye sordum bak o parfumu aldım nasıl diye yazık parayı çöpe atıyoruz tedarikçiler bir işler çeviriyor o zaman.Marsilyadan chergui aldım on numara beş yıldız. Gelin siz düşünün.

merhabalar.

ben henüz ambalajı, şişesi ve kokusuyla orijinalinden ayırt edilemeyecek kadar iyi yapılmış bi parfüme rastlamış değilim. zincir mağaza çalışanlarının büyük çoğunluğu da parfüm konusunda ne yazık ki yetersiz. tabi bu benim kişisel gözlemim. o yüzden ne söylediklerinin benim için çok bi önemi yok.

kokunun iki gün kalıcı olması orijinal olduğu anlamına geliyorsa ülkemde bu süreyi üç-beş güne çıkaran açık parfümcüler mevcut. örnek olarak gösterdiğiniz TV'nin orijinal veya sahte olup olmadığını bilemem, ama siz ''outlet'' olarak ifade etmişsiniz. outlet açılımınız da ''kutusu ezilmiş, şişede defo var, kapağı yok veya tester ürün veya üretim tarıhi 36 aya yaklaşmiş ürünler toplu satılıyor'' şeklinde. e parfümünüz sizin tanımlamanıza göre zaten orijinal, bu bakış açısıyla kim neyi ayırt edecek anlayamadım! (:

hem bi parfümsever, hem de bi kolleksiyoner olarak outlet ve tester diye tabir edilen parfümlerden özellikle uzak duruyorum. tester (orijinal) parfümlerin satışını etik açıdan doğru bulmuyorum. ki ülkemizde sahte parfümlerin büyük çoğunluğu tester adı altında satılıyor.

gelelim raf ömrüne. parfümlerde raf ömrünü belirtme yasal bi zorunluluk. kutu ve/veya şişe üzerinde herhangi bi tarih belirtilmemişse 36 ay içinde tüketilmesi tavsiye edilir. üretim tarihi açık olarak değil de fabrikasyon olarak kutu ve/veya şişe üzerine kodlanır. bu kod'u normal bi parfüm kullanıcısının çözümlemesi zordur. işte tam da burada; internet, dolayısıyla ''checkcosmetik net'' ve benzeri siteler devreye giriyor. bu siteler hesaplamalarında hatalar barındırırken, bi de ülkem insanı neyi nasıl gireceğini bilemeyince ortalık hepten karışıyor.

bazı parfümlerde ise 18, 24, 36 rakamlarının içinde bulunduğu açık kapak sembolü kullanılıyor. bu rakamlar parfüm açılıp ilk fıslama yapıldıktan sonraki raf ömrünü gösteriyor. yani bu demek oluyor ki 2009 yılının ocak ayında üretilmiş bi parfüm, açık kapak sembolü içinde 24'ü gösteriyorsa; ister 2011, ister 2012, ister 2013, isterse de 2014 yılında almış olun, raf ömrü ilk fıslamadan sonra başlayacaktır. peki tarih belirtilmeyen parfümler ile açık kapak sembolüyle gösterilen parfümler arasında içerik açısından bi fark var mı? tabi ki yok. bu sadece markaların stratejik ve hukiki tercihi.

parfümlerde raf ömrünü umursamıyorum. hatta bazı eski üretimleri uygun fiyata yakaladığımda affetmiyorum. üşenmezseniz türkiye'deki ve yurtdışındaki vintage parfüm piyasasına bi göz atın. bunlara o paraları ödeyenlerin amacı ne olabilir?! yıllardan beri parfüm alırım, mütevazi bi kolleksiyonum da var, parfümün öyle kolay bayatlayıp bozulabilecek bi sıvı olmadığı bizzat kendi tecrübemdir.

evet, harvey nichols hakkında şikayet yok. bunda profesyonel yaklaşımın ve müşteri portföyünün büyük rolü olduğunu düşünüyorum. cadde mağazalarının reyon görevliler ile HV'deki reyon görevlerinin parfüm konusuna hakimiyetleri kıyas kabul eder mi?!

son tahlilde şikayetin çok olması malum tayfanın haklı olduğuna anlamına gelmez, gelmemeli.
(27/12/2014, Saat: 00:34)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @canbaz

Komşum Teşekkürler bilgiler için. Donanımhaberden Bycaps adlı kişiyle tartışan canbaz siz misiniz=)

yararlandıysanız ne mutlu bana.
ben teşekkür ederim.

evet benim sayın straht Blush
(27/12/2014, Saat: 22:28)canbaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yararlandıysanız ne mutlu bana.
ben teşekkür ederim.

evet benim sayın straht Blush
Komşum parfüm konusunda sizin kadar bilgili değilim ama okuduğum ve düşündüğüm bir iki şeyi söyliyim.

Yukarda orjinali gibi kokan sahte parfüm görmedim demişsiniz fakat bu sene okuduğum, yanlış hatırlamıyorsam Dior grubunun koku yapımcısı ve dünyanın en iyi 5 burnundan biri olarak gösterilen bir bey Türkiye'de üretim yapan bazı parfümerilerin orjinalinden ayırt edelimeyecek kadar iyi taklit üretim yaptığını ve kendisinin bile ayırt edemediğini söylemişti. Bulabilirsem röportajın linkini atarım.

Diğer forumdaki tartışmada sizin tartıştığınız kişi ikinci kalite üretim olabilceğinden bahsediyordu, bu bana mantıklı geldi çünkü günümüz dünyasında araba üreticisinden çikolata yapımcısına kadar herkes karını ve müşteri kitlesini maksimize etmeye çalışıyor. Mesela ben Amerika'da yaşarken gördüğüm bir şeyi paylaşayım; Timberland botlar Manhattan şubelerinde Dominik Cumhuriyeti malı olup $100-$200 arasında değişen fiyatlarla satılırken şehir dışındaki daha çok orta alt kesmin gittiği outlet AVMlerde Çin'de üretilmiş $50-$60 dolarlık versiyonları satılıyor. Buna benzer olarak DKNY şehir dışındaki outletlerde Vietnam, Çin vb ucuz işçilik yapan ülke üretimli ürünlerini $10 ila $100 arasında değişen fiyatlarla satarken Manhattan 5. Cadde mağazasında en ucuz ürünü olan bir t-shirt bile $100 fiyat etiketiyle satılıyor.

Bu örneklere benzer bir kalite çeşitliliğini neden parfüm yapımcıları da uygulamasın?

Edit: Röportajı buldum. Bahsettiğim kişi Christian Vuillemin'miş, Dior değil Chanel için çalışmış.

Link: http://m.haberturk.com/yazarlar/nazenin-...unun-dansi
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

teknik olarak orijinal bi parfümün -nerdeyse- aynısını yapmak mümkün. taklitçiler GC-MS ile orijinal parfüm içeriklerini rahatlıkla saptayabiliyorlar. fakat tespit ettikleri bu hammaddeleri aynı kalitede kullanamıyorlar. neden mi? çünkü dünyadaki parfüm piyasasını elinde tutan beş kardeşler karşılarına dikiliyor. bu hammeddeleri alamıyorlar, zaten alsalar da maliyet artacak, bilmiyorum mal sahibi belki de satmayacak, işte böyle bi açmaz...

artık dünya eskisi gibi büyük değil. insanlar hep bi dolaşım halinde. yurtdışından parfümler alıyoruz, aldırıyoruz. basenotes, fragrantica ve yerel parfüm forumlarından enformasyon da sağlıyoruz. bu ikinci kalite parfümlerin gözümüzden ve burnumuzdan kaçması neredeyse imkansız.

verdiğiniz örnekler için bi şey diyemiyeceğim ama parfümde böyle bi durum yok. malum arkadaşın da 2. kalite parfüm iddiasında bayrak diktiği son yer grey market. allah aşkına ''paralel ithalat''ın ne olduğu hakkında bi fikri var mı acaba!?

beş kardeşler: givaudan, firmenisch, ıff, symrise ve takasago

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AÇIK PARFÜM UMUT_ 69 38,451 07/09/2023, Saat: 19:23
Son Yorum: hulusiorhan
  Parfüm Tavsiyesi burakoner0681 72 63,722 23/04/2023, Saat: 21:55
Son Yorum: ferencpuskas
  Capitol Mavi Parfüm Ratiere 0 2,368 22/10/2019, Saat: 11:32
Son Yorum: Ratiere
  Parfüm Blogları eggman 31 30,120 10/10/2019, Saat: 18:00
Son Yorum: papillon21

Hızlı Menü: