Ustura Agizi
Biliyoruz ki jiletler kalite kalite. cesitli keskinlikte ve kullanim omru konforu vs degisik degisik. simdi bir celik usturamiz olsa agzini istedigimiz konfora gore bileyebiliyor muyuz yoksa hep astra ya da derby vs jilet gibi mi oluyor yoksa kullandikca featherla baslayip sahte rapiraya mi donusuyor?
çelik usturalar da 4/8, 5/8, 6/8 gibi değerlerde keskinliklere sahip. 8/8 en keskin olanı feather gibi düşünün, bu oran düştükçe konfor artıyor ancak ustura köreliyor. ilk usturayı seçerken hangisini alırsanız bileyledikçe o keskinliği muhafaza edebiliyorsunuz, sahte rapiraya dönmüyor yani Smile ancak burada daha tecrübeli üstadlarım var, bilgi vermek bana düşmez, gerekeni söyleyeceklerdir.
selamlar.
hocam o değerler inç ve usturanın ağzının genişliğini ifade etmiyor mu?
Confused
usturamı alırken araştırmıştım bu konuyu, oradan bildiğim kadarı ile usturanın keskin kısmının oranı imiş bunlar. yani eğim derecesi. keskinlik konfor derecesini belirtmek için kullanılıyormuş diye okumuştum.

(25/03/2012, Saat: 20:10)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam o değerler inç ve usturanın ağzının genişliğini ifade etmiyor mu?
Confused

(25/03/2012, Saat: 19:18)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Biliyoruz ki jiletler kalite kalite. cesitli keskinlikte ve kullanim omru konforu vs degisik degisik. simdi bir celik usturamiz olsa agzini istedigimiz konfora gore bileyebiliyor muyuz yoksa hep astra ya da derby vs jilet gibi mi oluyor yoksa kullandikca featherla baslayip sahte rapiraya mi donusuyor?

Her Usturanin kendi yapisina göre bilenme sekli vardir,örnegin "singing"usturaya genis bir agiz yapamazsiniz veya Amerikalilarin "Chopper"diye adlandirdigi 28mm enindeki bir usturaya da daracik agiz acamazsiniz.Usturanin agzini yaparken cok konforlu olmasini istiyorsaniz facette sistemi uygulamasi gerekir.Facette kücük alan demektir,yani Usturanin agzinda böyle alanlar acmak gerekir.Izah etmesi biraz zor olacak ama biraz acayim.

Usturanin bileme islemi bittikten sonra Usturanin sirtina boydan boya bir bant yapistirilir(bildigimiz seffaf izole bant)ve 10.000-12.000 grit olan bir biley tasinda cekilir(sadece geriye dogru ve bastirmadan)sonra ayni islemi bir bant daha yapistirarak tekrarlarsiniz.Bu sekilde Usturanin agzinda üc Facette acmis olunur.

Bütün bu anlattiklarim sadece Usturanin agiz kismini ilgilendiran islemler,bu sekilde bilenen ustura kolay kolay körlenmez.Ayni sistemle Bilenen bicaklarin agzinda kirilma ihtimali cok düsük olur.

Insallah izah edebilmisimdir,bu konuda biraz beceriksiz oldugum icin anlasilmayan birsey olursa sorabilirsiniz.Selamlar
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
ben anladım... Smile
hocam hakk-ı ali' niz varmış, ben okuduğumu yanlış anlamışım. doğrusu ikimizin anladığının birleşimi imiş aslında. genişlik bildiren bir durummuş bu, ancak aynı zamanda bu genişlik keskinliğe de tesir ediyormuş hakikaten. eğim olayı hollow denilen bir değer ile gösteriliyormuş. ancak benim ingilizce kısıtlı olduğundan sadece keskinlik kısmını çıkarabilmişim buradan. diyorlar ki yeni başlayan 5/8 alsın, diğerleri daha üzeri keskindir. ama bunu hiç genişlik olarak düşünmemişim siz söyleyene dek.
selamlar.

(25/03/2012, Saat: 20:10)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam o değerler inç ve usturanın ağzının genişliğini ifade etmiyor mu?
Confused

estağfurullah hocam.
ben sizin 10da biriniz kadar anlamıyorum ustura işinden de inç işaretini gördüğümden hep usturanın genişliği diye düşünmüştüm Smile
Saygılar
(25/03/2012, Saat: 22:40)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam hakk-ı ali' niz varmış, ben okuduğumu yanlış anlamışım. doğrusu ikimizin anladığının birleşimi imiş aslında. genişlik bildiren bir durummuş bu, ancak aynı zamanda bu genişlik keskinliğe de tesir ediyormuş hakikaten. eğim olayı hollow denilen bir değer ile gösteriliyormuş. ancak benim ingilizce kısıtlı olduğundan sadece keskinlik kısmını çıkarabilmişim buradan. diyorlar ki yeni başlayan 5/8 alsın, diğerleri daha üzeri keskindir. ama bunu hiç genişlik olarak düşünmemişim siz söyleyene dek.
selamlar.
(25/03/2012, Saat: 20:18)Ustura Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/03/2012, Saat: 19:18)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Biliyoruz ki jiletler kalite kalite. cesitli keskinlikte ve kullanim omru konforu vs degisik degisik. simdi bir celik usturamiz olsa agzini istedigimiz konfora gore bileyebiliyor muyuz yoksa hep astra ya da derby vs jilet gibi mi oluyor yoksa kullandikca featherla baslayip sahte rapiraya mi donusuyor?

Her Usturanin kendi yapisina göre bilenme sekli vardir,örnegin "singing"usturaya genis bir agiz yapamazsiniz veya Amerikalilarin "Chopper"diye adlandirdigi 28mm enindeki bir usturaya da daracik agiz acamazsiniz.Usturanin agzini yaparken cok konforlu olmasini istiyorsaniz facette sistemi uygulamasi gerekir.Facette kücük alan demektir,yani Usturanin agzinda böyle alanlar acmak gerekir.Izah etmesi biraz zor olacak ama biraz acayim.

Usturanin bileme islemi bittikten sonra Usturanin sirtina boydan boya bir bant yapistirilir(bildigimiz seffaf izole bant)ve 10.000-12.000 grit olan bir biley tasinda cekilir(sadece geriye dogru ve bastirmadan)sonra ayni islemi bir bant daha yapistirarak tekrarlarsiniz.Bu sekilde Usturanin agzinda üc Facette acmis olunur.

Bütün bu anlattiklarim sadece Usturanin agiz kismini ilgilendiran islemler,bu sekilde bilenen ustura kolay kolay körlenmez.Ayni sistemle Bilenen bicaklarin agzinda kirilma ihtimali cok düsük olur.

Insallah izah edebilmisimdir,bu konuda biraz beceriksiz oldugum icin anlasilmayan birsey olursa sorabilirsiniz.Selamlar

Benim bileme seklimden cok farkli biliyorsunuz. Sakin yanlis anlayip kötüledigimi sanmayin. Herkezin bileme tarzi baska olabilir. Önemli olan elde edilen sonuctur.

Ben butün islemleri bant ile yapiyorumki bicagin sirti asinmasin. O asinma bicagin agizgenisligini gitdikce genisletiyor.

10000 lik tasdan sonra chromoxydpastali olan derinin üzerinden cekiyorum. yaklasik 10-15 kere.

Fazla bant kullanildiginda agazin derecesi büyüyüp keskinligini alir diye düsünüyorum.
Agazin derecesi yaklasik 16-18 derece olursa iyi bir keskinlige ulasabiliyor. daha düsük derecelerde bicak keskinlesebilir ama keskinligini hizli kaybeder. yüksek derecelerde keskinlik orani düsük ama uzun süre keskinligini sakliyabilir.

Bunlar benim tecrübelerim.
(27/03/2012, Saat: 00:39)Solingener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim bileme seklimden cok farkli biliyorsunuz. Sakin yanlis anlayip kötüledigimi sanmayin. Herkezin bileme tarzi baska olabilir. Önemli olan elde edilen sonuctur.

Ben butün islemleri bant ile yapiyorumki bicagin sirti asinmasin. O asinma bicagin agizgenisligini gitdikce genisletiyor.

10000 lik tasdan sonra chromoxydpastali olan derinin üzerinden cekiyorum. yaklasik 10-15 kere.

Fazla bant kullanildiginda agazin derecesi büyüyüp keskinligini alir diye düsünüyorum.
Agazin derecesi yaklasik 16-18 derece olursa iyi bir keskinlige ulasabiliyor. daha düsük derecelerde bicak keskinlesebilir ama keskinligini hizli kaybeder. yüksek derecelerde keskinlik orani düsük ama uzun süre keskinligini sakliyabilir.

Bunlar benim tecrübelerim.

Sevgili Solingener,galiba senin gözünü ortalarda dolasan eski usturalar korkutmus,o usturalar eskiden berberlerin her hafta bilemeye gönderdikleri ve zamanla seklini kaybeden bicaklar.Bir de eskiden cogu insan 25-30 sene hep ayni bicagi kullandigi icin bicaklarin sekli haliyle bozulmus.Ben simdiye kadar bir Usturayi iki defa biledigimi hatirlamiyorum,bazen Belcika tasinda cekerim hepsi o.

Yine de söylemis oldugun gibi sonuc önemli,herkesin kendine göre bir calisma sekli var.Nürnberg de Norbert diye biri var belki bilirsin,Usturayi en basit ve en iyi o biler.Adam dünyaya bilemek icin gelmis sanki,tahtayi bilese tiras olabilirsin .Selamlar

Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 760 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,187 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,214 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,695 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,720 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,213 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 90,099 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,062 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 24,099 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,322 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: