Zeytin - Peynir - Yağ
Onu aldım listeye, yedik bitti bile Smile çeşit arıyorum
www.BarbarosRazors.com

Beyaz peynir olarak Migros'larda da satılan Doğruluk Ezine Koyun peynirini tercih ediyorum. Alırken en sert olanını alıyorum. Zeytin pek sevmem.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(27/03/2014, Saat: 23:43)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onu aldım listeye, yedik bitti bile Smile çeşit arıyorum

Oranin izmir tulumunu cecil peynirini. Ve sirt pastirmasini tavsiye ederim ayrica yesil cizik zeytinide iyidir
Onlara da bakalım üstad. Wink
www.BarbarosRazors.com

Konu açılmış katkım olsun.
Süt ürünleri üretiminde çalışan arkadaşlarım tüm ürünlerde kıvam artırıcı ve koruyucu olduğunu söylüyor.% 100 doğal diye satılan yoğurtlarda bile var,kanun izin veriyor.Bu yoğurtlar yaz sıcağında bırakılınca bile bozulmuyor.
Evin yakınında süthane var.Aldığım sütü kaynatınca kalın kaymak tabakası oluşuyor.Oradan aldığım yoğurt üç gün sonra ekşimeye başlıyor.
Alerjik bünyeniz varsa fabrik süt ürünlerinden uzak durun !
Biz zeytinyağını Ege'ye gittiğimizde Güre'den alıyoruz. Ali Pekin'in ürünleri birinci kalite. Zeytinyağından iyi anlarım, çok da severim.

Eğer zeytinyağı buzdolabına koyduğunuzda donmuyorsa, o yağ iyi değildir. Donuyorsa kalitesi yüksektir. Marka olarak da Ali Pekin'i tavsiye ederim. Uzun yıllardır Edremit, Akçay, Güre taraflarına her yıl gideriz, bilirim o çevreleri, (babaannemler artık orada yaşıyorlar, İstanbul'dan kaçtılar) Ali Pekin en iyilerden biri. Kalitesine kefilim. Pişman olmazsınız.

Keçi peynirini de Küçükkuyu'dan Çanakkale istikametine giderken tezgah açan bir yerel üreticiden alıyoruz. Yağsız keçi peynirini iyi yapıyorlar. Yağlısı tercihimdir.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI
(27/03/2014, Saat: 23:56)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu açılmış katkım olsun.
Süt ürünleri üretiminde çalışan arkadaşlarım tüm ürünlerde kıvam artırıcı ve koruyucu olduğunu söylüyor.% 100 doğal diye satılan yoğurtlarda bile var,kanun izin veriyor.Bu yoğurtlar yaz sıcağında bırakılınca bile bozulmuyor.
Evin yakınında süthane var.Aldığım sütü kaynatınca kalın kaymak tabakası oluşuyor.Oradan aldığım yoğurt üç gün sonra ekşimeye başlıyor.
Alerjik bünyeniz varsa fabrik süt ürünlerinden uzak durun !

nüfus kağıdı eski olanlar bilir eskiden ömür yoğurdu vardı..hatta hatırlıyorum sokakta elinde çanla gezen yoğurtçular vardı..şimdi ne onlar ne de o güzelim lezzetli yoğurtlar var.hazır yoğurtlar yenecek gibi değil. hatta tv de seyretmiştim imalatçı kendi ürettiği yoğurdu yemiyormuş.
dolayısıyle süt alarak (pastörize değil) biz yoğurdu evde yapıyoruz.

hakiki erzincan tulum peynirini çok seviyorum.onu da eminönünde mısırçarşısının ana girişinde, girişte hemen sağdaki ilk dükkandan alıyorum..
Elinde çanıyla yoğurt satılan döneme yetiştim.
İyi maya ve süt olduktan sonra yoğurt yapımı daha sağlıklı.
Pazarlarda tulum içinde satılan peynirlerin kokusu tüm pazarı kaplardı.

(28/03/2014, Saat: 03:59)bahadirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: nüfus kağıdı eski olanlar bilir eskiden ömür yoğurdu vardı..hatta hatırlıyorum sokakta elinde çanla gezen yoğurtçular vardı..şimdi ne onlar ne de o güzelim lezzetli yoğurtlar var.hazır yoğurtlar yenecek gibi değil. hatta tv de seyretmiştim imalatçı kendi ürettiği yoğurdu yemiyormuş.
dolayısıyle süt alarak (pastörize değil) biz yoğurdu evde yapıyoruz.

hakiki erzincan tulum peynirini çok seviyorum.onu da eminönünde mısırçarşısının ana girişinde, girişte hemen sağdaki ilk dükkandan alıyorum..
(28/03/2014, Saat: 07:48)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinde çanıyla yoğurt satılan döneme yetiştim.
İyi maya ve süt olduktan sonra yoğurt yapımı daha sağlıklı.
Pazarlarda tulum içinde satılan peynirlerin kokusu tüm pazarı kaplardı.

Güzel güzel süt satan yer bulamıyoruz ki üstadım. Bizim burda bir mandıra var, güya yöresel kaliteli ürünlermiş gibi lanse edilen yığınla malzeme var. Günlük gelen sütte bunlardan biri. Yoğurdu çalmayı yeni öğreniyoruz sayılır, bir türlü sıcaklığını tutturup kalıp gibi yoğurt elde edemedik Smile hep krema gibi yarı sulu sütlü kalıyor.
Ama sütün de tadı yok maalesef. Yakınlarda satan iyi bir yer bulsam da oradan alsam ama bulamıyorum.

(28/03/2014, Saat: 09:04)Lijun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aklıma gelmişken önemli bir dipnot düşeyim.Fabrikasyon zeytinyağlarında Rafine-Vinterize (ekstra vinterize) etiketli yağlardan uzak durmanızı öneririm.Besin değerinin az yada olmadığını düşünüyorum.

Yıllar önce TARİŞ Laboratuvarlarında çalışan teknisyen arkadaşım belirtmişti.Zeytinyağının asidi yüksek hatta uzun süre beklemiş olanları kimyasal ekstraksiyon, renk açma vb. yöntemlere tabi tutularak işlenip ambalajlanıyor.

Riviera dedikleri de yine bu şekilde üstadım aynen. Pirina denen asitlik derecesi yenmeyecek kadar yüksek ve kokulu yağı ısıl işlemden geçirerek ve birazda sızma yağ ile karıştırılarak (%70 pirina %30 Sızma) elde ediliyormuş. Sızma ile riviera arasındaki fiyat farkı da aslında belli ediyor.
www.BarbarosRazors.com

Fabrikasyon yağlarda yağ filtreden geçtikten sonra su gibi oluyormuş.
Yani zeytinyağımı,fındık yağımı olduğu fark etmiyormuş.
Tüketicinin algıladığı koku,tat ve renk sonradan konsantre aroma katılarak veriliyormuş,bilginiz olsun.
(mişli,muşlu konuştuğuma bakmayın kaynak sağlam ,gözümle görmediğim için böyle yazıyorum Smile )

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Yagmurari 2 1,975 04/01/2020, Saat: 02:27
Son Yorum: MetsGo
  Tarım Kredi Elit Zeytin Kolonyası İncelemesi yarhasan 4 14,329 23/12/2012, Saat: 00:07
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: