Bileme seti fiyat öneri
Linguist güzel açıklamış, japon taşları ileri seviye bileyicilere özeldir. Naguralarını kademe kademe kullanmak lazım. Taşın nihai kendi yüzeyiyle honlamayı dikkatle yapmak lazım. Ayrıca kotikülde olduğu gibi bunlarda orta, iyi, çok iyi taşlar var, doğal taş olduklarından denemeden nasıl olacağını görmek zor. Üstelik fiyatları da çok uçuk. Evet temelinde tüm taşlar arasında en iyi sonuçlar hemen hemen bunlarla alınıyor ince killi yapılarından dolayı. En azından mikroskop üzerinde, ancak ciltte ne kadar uyumlu olacakları tartışılır. Misal feather en keskin jilet, ama cilt uyumunu düşüdüğümüzde "en iyi jilet" diyemiyoruz değil mi?

Bu taş işi biraz hobi ve koleksiyonculuk işi. Bazı yabancıları görürsünüz forumlarda, belli taşlara fanatiklik derecesinde bağlıdırlar. Tıpkı otomobil forumlarındaki marka fanatikleri gibi. Adam kotiküle takmıştır mesela 20 tane vardır, en süper taş kotikül der başka bir şey kabul etmez, karşı çıkana sen ne biliyorsun, sen kullanamıyorsun gibisinden ithamlarla saldırır. Bu tip fanatiklik yapanlar genelde en çok koticiler arasından çıkıyor nedense. BB'de slice of life var mesela böyle.

Unnamed güzel söylemiş, yumurta kaynatmak için kazana gerek yok. Sonuçta uluşmaya çalıştığımız nokta belli. Bunu sentetikler de veriyor, koti de, diğer doğal taşlar da. En ekstreminden toplayacağınız jnat setinde alacağınız nihai yüzeyin karakteristiğini 1 saniyede balzada değiştirebiliyorsunuz. Misal nakayama çok gevrek geldi az yumuşatayım diye krom oksite sürdüğünüz an o ağzın karakteri değişiyor, tuttunuz escher aldınız, biraz daha ilerleteyim diye elmas sprey kullandığınız an escherin bir özelliği kalmıyor. Yani bu kadar uç taşlar ancak direk taştan kayışa geçenler için geçerli. Ben mesela taşlardan sonra ağzı tok hale getirmek için krom oksit, elmas sprey, cbn gibi malzemeler de kullanıyorum. Yeri geliyor bilediğiniz ustura kırılgan çentiklenmeye müsait bir ustura oluyor, temiz ağız veremediğinden pasta ile adam ediyorsunuz. Dolayısıyla o aşamaya kadar geldiğiniz taşların karakteristiği kalmıyor. Sadece ağzı daha da inceltmiş olmalarının avantajını kullanıyorsunuz.

Tamam zevk işi, hele ki ben taşların ve bilemenin hastasıyım ama bir işi 4 adımda yapabiliyorken 10 adımda yapmanın mantığı yok, hele ki aynı sonuçlara ulaşıyorsanız. O yüzden yabancı forumlarda her önüne gelenin sözüne aldanıp, heyecanla bir sürü doğal taş toplamaya kalkmayın. Hele her doğal taşın bir çalışma karakteristiği olduğunu ve bunu çözene kadar aylarınızın geçeceğini düşünürsek. Temelinde bir norton 4/8 bir de linguistin bulduğu taş yetip de artar konforlu tıraşlara.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@Lord Sparhawk üstadım benimde amacım en az taşla bu işi bitirmekti. O yüzden kotikül alarak başladım ancak kotikül ile zorlandım baya, bu da canımı sıkmaya başladı. Kotikül'ün zaten biraz daha deneyimli işi olduğu söyleniyordu, en basiti sentetikler deniyordu. Oturup saatlerce kotikül ile uğraşamıyorum öğreneyim istiyorum ama hedefe yaklaştığımın işaretini alamadıkça sinirlerim zıplıyor Smile Taşı da ufak aldık zaten (150*40). Belki de güzel bir boyuttur ancak X-Stroke konusunda sıkıntı yaratıyor, en ufak bir hamlede yapabildiğimi de bozup atıyorum.

Taşın karakteristiğinden de anlamadığım için neyle cebelleşiyorum farkında değilim. Vaktim olursa bu akşam da biraz takılacağım.
www.BarbarosRazors.com

+1
İlaveten taşlar hobiniz olmayacaksa, önemli olan ustura tıraşıdır diyorsanız yılda bir kere usturalarınızı Eskişehir'e uzmanına gönderin derim
(05/01/2014, Saat: 21:22)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: +1
İlaveten taşlar hobiniz olmayacaksa, önemli olan ustura tıraşıdır diyorsanız yılda bir kere usturalarınızı Eskişehir'e uzmanına gönderin derim

Taşlar hobim olmayacak üstadım ancak elimden çok sayıda ustura geçebilir belki, en azından onları kendim restore edip bilemek istiyorum.
www.BarbarosRazors.com

(05/01/2014, Saat: 21:22)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lord Sparhawk üstadım benimde amacım en az taşla bu işi bitirmekti. O yüzden kotikül alarak başladım ancak kotikül ile zorlandım baya, bu da canımı sıkmaya başladı. Kotikül'ün zaten biraz daha deneyimli işi olduğu söyleniyordu, en basiti sentetikler deniyordu. Oturup saatlerce kotikül ile uğraşamıyorum öğreneyim istiyorum ama hedefe yaklaştığımın işaretini alamadıkça sinirlerim zıplıyor Smile Taşı da ufak aldık zaten (150*40). Belki de güzel bir boyuttur ancak X-Stroke konusunda sıkıntı yaratıyor, en ufak bir hamlede yapabildiğimi de bozup atıyorum.

Taşın karakteristiğinden de anlamadığım için neyle cebelleşiyorum farkında değilim. Vaktim olursa bu akşam da biraz takılacağım.

Bir kere öğrenince kolay aslında. 20-30 dakikada fazlasıyla hallolur. Acaba usturanızda sorun mu var?
İlk aldığımda keşif bilemesi yaparken eşim ne kadar sürer dedi. Yaklaşık 3 gün dedim, burun kıvırıp gitti. Sonra aynı usturayı köreltip köreltip 3 gün pratik yapmıştım rahat rahat :d
(05/01/2014, Saat: 21:29)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir kere öğrenince kolay aslında. 20-30 dakikada fazlasıyla hallolur. Acaba usturanızda sorun mu var?
İlk aldığımda keşif bilemesi yaparken eşim ne kadar sürer dedi. Yaklaşık 3 gün dedim, burun kıvırıp gitti. Sonra aynı usturayı köreltip köreltip 3 gün pratik yapmıştım rahat rahat :d

5-6 farklı ustura denedim üstadım. Sorun bende Smile
www.BarbarosRazors.com

hocam na'ptın sarı tarafını kullanacaaan :d:d
(05/01/2014, Saat: 21:36)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam na'ptın sarı tarafını kullanacaaan :d:d

Hadi yaw mor tarafı değil miydi, dur gidince birde sarı tarafı deneyim TongueBig Grin
www.BarbarosRazors.com

Big Grin
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(05/01/2014, Saat: 21:22)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: +1

Konuyu hortlattığım için kusura bakmayın, usturaları Eskişehire kime göndermeyi tavsiye ediyordunuz, internet linki veya telefonu varmı sizde? Veya şöyle sorayıın usturaları bileme işini profesyonlel olarak yapan Türkiyedeki en iyi usta sizce kimdir?

Teşekkürler.
--
Chubby 2 almayacağım, Chubby 2 almayacağım, almayacağıım, alma..........

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,331 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,295 30/03/2022, Saat: 23:19
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 2,001 06/02/2022, Saat: 22:14
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,077 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,070 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları asymptote 65 77,704 23/08/2021, Saat: 13:06
Son Yorum: Hexciter
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,108 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,585 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,128 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Coticule Bileme Loop Görüntüsü Stiladam 5 4,047 20/03/2020, Saat: 22:56
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: