Merhaba
Komşular  (bu hitabı çok sevdim) Merhaba,
Tıraş olmaya 30 küsür yıl önce kullan at bıçaklarla başladım. Klasik makine, jilet, fırça bilmemne  bunlar geçmişe ait teknolojilerdi. Kartuşlar, köpükler, 2 dakikada tıraş olmak varken dönüp bakmamıştım bile.

Kepeğe yatkın hassas bir cildim var. Sakallarım sık ve sert. İlk defa gittiğim berberleri "abi memleket nere" diye sormaya iten cinsten. O yüzden tıraş olduğumda tahrişe, tıraş olmadığımda ise kepeğe katlanmak zorunda olduğumu yıllar önce kabullenmiştim. Ta ki bir kaç hafta önce tesadüfen bu foruma rastlayana kadar.

Islak tıraşa - bu aletin bir usturadan çok yan tutuşlu bir SR olduğu yorumlarına güvenerek - ZAZOR çift taraflı ustura, WİLKİNSON klasik SR, omega fırça ve proraso sabun alarak başladım. Çeşitli jiletler de aldım, deneme aşamasındayım. Henüz öğreniyorum, el becerim oturmadı ama wilkinson ve zazorla arka arkaya yine wilkinson ve yeşil astra jiletle yaptığım tıraşlarda, zazor'u daha çok beğendim. İlk tıraşımda cene ve boyundaki minik kanamaları saymazsak artık tahriş, kızarıklık veya kaşıntı yaşamıyorum. Sabun ve fırçayla oynamak, köpüğü krema kıvamına getirmek, jilet seçmek vesaire bunlar da  gayet eğlenceli ritüellermiş.

Forumdan çok şey öğrendim, katkısı olan herkese teşekkür etmek istedim.
Teşekkürler. Selamlar
Hoşgeldiniz komşum
ne mutlu türküm diyene !
Hoş geldiniz komşum. Cildiniz aynı zamanda yağlı mı?
"Bu cihan sanki salaş bir sahne"
Hoşgeldiniz komşum keyifli tiraslar dilerim.
Kartallar yüksekten uçar
Hoşbulduk, teşekkürler herkese.

(03/04/2021, Saat: 23:48)iamcagri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldiniz komşum. Cildiniz aynı zamanda yağlı mı?

Evet komşum, cildim yağlı. Yağlı cilt ile kepeğin de bağlantılı olduğunu söylerler
Welcome on board Smile
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
(04/04/2021, Saat: 13:09)italyanmaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşbulduk, teşekkürler herkese.

Evet komşum, cildim yağlı. Yağlı cilt ile kepeğin de bağlantılı olduğunu söylerler

Benim de cildim yağlı, seboreik dermatit(yağlı egzama)sorunum var. Sakal bölgemde kepeklenme olmasa da dönem dönem kaş bölgemde olabiliyor. Eğer sizin de böyle sorununuz varsa sıcak su ile tıraş olmaktan, paraben, sls içerikli ürünlerden, balsamdan kaçınmanızı önerebilirim.(balsamlar yağ içeriyor)
(04/04/2021, Saat: 13:35)iamcagri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim de cildim yağlı, seboreik dermatit(yağlı egzama)sorunum var. Sakal bölgemde kepeklenme olmasa da dönem dönem kaş bölgemde olabiliyor. Eğer sizin de böyle sorununuz varsa sıcak su ile tıraş olmaktan, paraben, sls içerikli ürünlerden, balsamdan kaçınmanızı önerebilirim.(balsamlar yağ içeriyor)
Benim de derdim tam olarak aynı. Sıcak sudan vazgeçemiyorum ama parabene dikkat ediyorum. SLS ve balsamı da not ettim.
Benim de zaman zaman kaş ve 3-4 günlük sakal bölgemde seboreik dermatit alevleniyor. Bu olduğunda Elidel krem neredeyse sürer sürmıez işe yarıyor. Yine de krem uzun süre kullanıma uygun değilmiş. Kullanmadıysanız eczaneden sorun.
(04/04/2021, Saat: 18:12)italyanmaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim de derdim tam olarak aynı. Sıcak sudan vazgeçemiyorum ama parabene dikkat ediyorum. SLS ve balsamı da not ettim.
Benim de zaman zaman kaş ve 3-4 günlük sakal bölgemde seboreik dermatit alevleniyor. Bu olduğunda Elidel krem neredeyse sürer sürmıez işe yarıyor. Yine de krem uzun süre kullanıma uygun değilmiş. Kullanmadıysanız eczaneden sorun.

Hiç kullanmadım komşum, not ettim kremi.
(04/04/2021, Saat: 18:12)italyanmaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim de derdim tam olarak aynı. Sıcak sudan vazgeçemiyorum ama parabene dikkat ediyorum. SLS ve balsamı da not ettim.
Mümkün mertebe ph dengeli ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Tıraş sonrası alkollü ve yağlı içeriğe sahip after shave, losyon ve balsamlar maalesef bu sorunu alevlendiriyor. La roche, bioderma, avene gibi markaların içlerinden hiç yağ bulunmayan su bazlı nemlendiricileri var bunları kullanabilirsiniz daha uygun alternatif olarak simple markasının su bazlı paraben sls ve mineral içermeyen nemlendiricisini önerebilirim.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 768 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 622 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,694 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 692 01/05/2023, Saat: 15:49