Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Yakın ama konforsuz bir tıraş sunar, cildi kazırsınız her tıraşta. Ayrıca bıçak aralıkları dar olduğu için seyrek sakallı kişilerde çok problem olmasada orta ve gür sakallı kişilerde arası çabuk tıkanacağından ötürü çekme yapar. O araları temizlemek de ayrı bir zulümdür. Bilhassa jel ve katı kıvamlı hazır köpük kullanıyorsanız ekstra zulüm katsayısı x2 olur Big Grin Yine seyrek sakallı bir adam o işkenceye bir ay katlanabilir belki ( ilk başlarda ki keskinlik kademe kademe her tıraş düşecektir , nizami temizlik imkanı da kusursuz olmadığından ötürü tıraş konforu çabuk düşer ) , ama orta üstü sert ve yoğun sakalda 10 dan sonra sıkıntı başlar. Sorduğunuz sorunum cevabı pürüzsüz tıraş değil , kazınmış ama temiz (!) bir tıraş olarak verilebilir.
(11/10/2020, Saat: 20:46)cerdinc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Haklılık payından neyi kastettiniz bilmiyorum ama temel sorun şu, iki, üç ya da beş bıçaklı kartuşlar yüz üzerinden her geçişinde bir kılı kesse de kesmese de cilt üzerinde aynı kazımayı yapıyor. DE bıçak ile iki perde tıraş, iki bıçaklı bir kartuşla tek perde tıraş anlamına gelmiyor, yani bir başa deyimle beş bıçaklı ile bir perde, DE ile beş perde demek değil. Yüzünüze hazırlık da yapsanız, tahriş kaçınılmaz. Ben sadece bu yüzden cildimin hassas olduğunu zannediyordum, geleneksel tıraş ve de bıçakları kullandığımdan beri bu tahriş yok. Üstelik çok daha yakın tıraş söz konusu. İki perdede sinekkaydı elde edebiliyorsunuz, üstelik tahrişsiz. Gillette bu karşılaştırmayı ustura ile yapmış, ki ustura bir el becerisi gerektiriyor, ama kartuşluların tahrişiyle usturanın yanından bile geçemez. Aynı karşılaştırmayı de aletler ve bıçak ile yapsaydı bu reklam metnini yazmakta epeyce zorlanırlardı. Kartuşlar, Gillette'nin pazarı ele geçirme stratejisinin bir parçası olarak gelişti. Özellikle ABD'de kartuş satışlarının ağırlıkla abonelik gibi sistemlere dayandığını göz önüne alırsanız, (Ki Gillette bu pazarda da geçildi) konununun iyi tıraştan çok, sadece kendi ürününü satmak, sık sık model değiştirerek tüketici bağımlılığı yaratmak gibi boyutları var.

Usturanın biraz zahmetli olduğu doğrudur. De kullanmadığım için onunla karşılaştırma yapmayacağım. Usturanın iyi bir cilt hazırlığı, köpüğün iyi bir kıvam alması ve jiletin cilde olan temasını ayarlamak biraz zahmetlidir. O anlamda Gillette in kendi ürünü daha rahat olduğuna katılıyorum. 5 bıçaklı ürünler daha az tahriş yaptığını biliyorum. Tabii birden fazla perdede ister istemez tahriş oluşabilir. Kartuşlu yeni ürünlerde bıçaklar doğru konumlandırılmış, üründe cilt ile doğrudan teması engellemek için koruma barları varsa ve uygun kayganlastirici jel kullanılırsa tahriş en aza iner diye biliyorum. Zaten Gillette dorco gibi markalar bu konuda kendini kanıtlamış markalar diye biliyorum. Bu videoda ki kişi 6lı bıçaklı olan tıraş bıçağıyla tıraş oluyor. Bazı yerlerde üst üste geçtiği halde bir tahriş olduğunu görmedim.

@"shopol21" komşum merhabalar,

Ben Mach 3 ile traş oluyordum, çok tahriş ediyordu. Bir muhabbet esnasında babamın bir arkadaşı 3 bıçaklı tahriş ediyorsa 2 bıçaklı kullan demişti. Ben de tavsiyesine uyarak 2 bıçaklı Sensor Excel alıp onu kullandım bir süre. Sonrasında da iki bıçaklı daha rahatsa tek bıçak daha da güzel olabilir derken klasik traşla tanıştım. 6 yıldır da kartuşlu makine kullanmadım sanırım.

Benim tavsiyem konforlu bir klasik makine ile orta keskin jiletleri deneyerek size uygun ekipmanları bulmanız olur. Örneğin Timor 1322 veya Merkür 34C ve Voskhod jiletle başlayabilirsiniz. Fırça ve sabun da önemli tabi.

Bugünkü gibi konforlu ve keyifli traş olabileceğimi bilsem düğün günü damat traşımı evde yapardım o kadar net söyleyebilirim.

Keyifli traşlar

Edit : Timor 1353 olacaktı @"DelikanliTiras" komşumuzun incelemesine de buradan bakabilirsiniz http://geltir.com/showthread.php?tid=9552
(11/10/2020, Saat: 22:48)shopol21 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Usturanın biraz zahmetli olduğu doğrudur. De kullanmadığım için onunla karşılaştırma yapmayacağım. Usturanın iyi bir cilt hazırlığı, köpüğün iyi bir kıvam alması ve jiletin cilde olan temasını ayarlamak biraz zahmetlidir. O anlamda Gillette in kendi ürünü daha rahat olduğuna katılıyorum. 5 bıçaklı ürünler daha az tahriş yaptığını biliyorum. Tabii birden fazla perdede ister istemez tahriş oluşabilir. Kartuşlu yeni ürünlerde bıçaklar doğru konumlandırılmış, üründe cilt ile doğrudan teması engellemek için koruma barları varsa  ve uygun kayganlastirici jel kullanılırsa tahriş en aza iner diye biliyorum. Zaten Gillette dorco gibi markalar bu konuda kendini kanıtlamış markalar diye biliyorum. Bu videoda ki kişi 6lı bıçaklı olan tıraş bıçağıyla tıraş oluyor. Bazı yerlerde üst üste geçtiği halde bir tahriş olduğunu görmedim.

Herkesin kişisel deneyimi var, ancak geleneksel tıraşa geçenlerin en çok yazdığı şey şu tahriş meselesi, koruma barlarıya vs. ilgili değil, cildin üzerinden ne kadar çok bıçak geçerse o kadar tahriş. Bu linkte bu konuda epey deneyim var, asıl olarak karşılaştırılması gereken ustura değil DE aletler. Beş bıçaklı aletlerin daha az tahriş yaptığını biliyorum demişsiniz ancak bu bilginiz neye dayanıyor bilmiyorum, deneyimse elbette kişisel, fakat bu noktada benim de forumdaki pek çok kişinin de kartuşlardan uzaklaşma sebebi asıl olarak tahriş ve fiyat performans ekonomisi...
Geleneksel Tıraş forumunda bu konunun yıllardır konuşulmasına (101 sayfa olmuş ! ),sürekli hortlamasını anlayamıyorum...
hepimiz sözde modern diye dayatılan kullan-at/kartuşlu aletlerden,köpükten,jelden mutlu olmadığımız için burada değil miyiz?
Bu konunun uzun süredir tartışılmasının ana sebebi bana göre el becerisi ve uygun kombinlerin oluşmamasından dolayı yaşanan tereddüttür.
Özellikle geleneksel tıraşa yeni başlayan arkadaşlar alışma biraz uzun süre alabilir.Biraz sabır gerekli.
Alıntı:İlk bıçak sadece kılları kesmekle kalmaz, aynı zamanda onu kaldırarak ciltten ayırır; sonraki bıçak(lar) adım adım daha yakından keser

İşte bütün problem burada. Bu sistem özellikle boyun bölgesinde batık oluşturuyor. Ertesi gün veya gün aşırı tıraşta bu batıklara temas eden jilet, cildin iyileşmesine fırsat vermeden daha da kötü olmasına sebebiyet veriyor. Yani aynı anda 3 veya 5 jilet geçti, size zamandan tasarruf sağladık diye düşünmek yanlış anlaşılmaya sebebiyet veriyor. Bazı ciltler bunu tolere edebilirken bazı ciltler ise edemiyor.

(11/10/2020, Saat: 23:08)zorsakal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geleneksel Tıraş forumunda bu konunun yıllardır konuşulmasına (101 sayfa olmuş ! ),sürekli hortlamasını anlayamıyorum...
hepimiz sözde modern diye dayatılan kullan-at/kartuşlu aletlerden,köpükten,jelden mutlu olmadığımız için burada değil miyiz?

Komşum bu iş bir öğrenme süreci. Bazı yeni üyelerimiz sabun ve fırçaya adım atsa da, gerek öğrenmeye ayıracak zaman gerek çekinceler gibi hususlardan dolayı DE aletlere hemen geçiş yapamıyor. Sık sık yeni üyeler aramıza katıldığı için bu süreçte de bu başlık zaman zaman tekrar aktif oluyor ve bu soruları da bu başlıkta cevaplıyoruz Smile

(11/10/2020, Saat: 19:08)shopol21 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba. Kaliteli bir 5 bıçaklı gibi çok bıçaklılar ustura veya eski tip makinelerden daha fazla pürüzsüz tıraş sağlayabilir mi?

Aynı oranda pürüzsüzlük sağlarsınız, ancak kartuşlarda cilt sağlığınızdan feragat edersiniz. Bence kötü görünen bir ciltle sinekkaydı tıraşlı olsanız ne olur olmasanız ne olur. Tıraş sinekkaydı ama cilt berbat. Sağlıksız görünen bir cilt yerine sakallı olmayı tercih ederdim.

Geleneksel tıraş işine girmeden önce 5 bıçaklı ile sinek kaydı tıraş olurdum, ancak cildim haftada en fazla iki tıraşı kaldırırdı. Buna rağmen boyun bölgem tahriş içerisinde çok kötü görünürdü. DE aletlere alıştıktan sonra günlük sinekkaydı tıraş olup, tahriş/batık/sivilce olayları geçmişte kaldı.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
5_HeatedRazor_Packaging.jpg

https://gillette.com/en-us/products/gill...ated-razor

Bu ürün yeni çıkmış sanırım. Bilgisi olan var mı? gelmiş geçmiş en iyi tıraşı yapıyormuş.
Yıllardır aynı şey. 3 bıçak 4 bıçak 5 bıçak çıkıyor. Oynar başlık, döner başlık, titreşimli model vs. çıkıyor. Bu da ısıtmalı modelmiş herhalde. Ticarihamleler başka bir şey değil. Sonuçta hepsinin ucunda kartuş var.
ama bu ürün 200 dolar

https://gillette.com/en-us/products/gill...y-gillette

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: