Yeni başlayanlar için oto çocuk koltuğu
Merhaba değerli komşularım,

Yaptığım araştırmalar, okuduğum makaleler, izlediğim çarpışma testleri, kullanıcı yorumları gibi birçok parametreyi değerlendirerek edindiğim bilgileri sizlerle paylaşarak, çocuklarımızın güvenliği için gerekli olan oto koltukları hakkında birşeyler yazmak istedim. Belki ilerde bazı komşularımızın işine yarayabilir diye düşünüyorum. Bu konuyu daha önce üyesi olduğum bir başka forumda da yazmıştım.

İlk önce bu konuda referans kabul edilen markaları sıralayalım, tercih edeceğimiz ürünler mutlaka bu markalardan birisi olsun.

1 - Besafe : Üretim hayatına at eğeri üretimi ile başlayan, 1963 yılında ilk oto koltuğunu üreten Norveç kökenli firma.
2 - Britax-Römer : 1978 yılında İngiliz Britax ile Alman Römer ortaklığıyla 1978 den beri oto koltuğu üreten firma.
3 - Maxi Cosi : Bünyesinde birçok marka olmakla beraber, özellikle ana kucağı konusunda piyasayı domine eden Hollandalı.
4 - Cybex : Piyasada çok eski olmamalarına rağmen en güvenliler listesine girmiş, son olarak Çinlilere satılmış olan, ancak üretimine hala Avrupa'da devam eden Alman markası.
5 - Kiddy : Bir başka Alman markası. Kalitesi ve güvenliği iyi olmasına rağmen pazar payı biraz düşüktür.
6 - Recaro (15-36 kg için): 1906 yılından beri uçak ve oto koltuğu üreten Alman şirketi. Çocuk koltuğunu 30 yıldır üretmektedir.

Chicco, kraftt, prego, piere cardin, casual, sunny baby gibi markalar fason üretim çin mallarıdır ve bana kalırsa tercih edilmemelidirler.

Son markamızın ismi ise Koala; bunu ayrı belirtmemin sebebi Britax-Römer'in Türkiye distribütörü tarafından yine fason olarak üretilen, sadece kumaşları yerli olan bir üründür. Bazı mağazalarda Britax-Römer'in yan ürünü diye satıldığını söylüyorlar. Bilginiz olsun.

Bir başka konu da, bağlantısı isofix mi kemer mi sorunsalı;

İsofixli modeli almak için öncelikle aracınızın isofix bağlantısı olması gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım. Bu sistem ile koltuk araca son derece sağlam bir şekilde  monte ediliyor. Söküp takma kolaylığı, daha stabil oluşu ile tercih sebebi. Şu an için en iyi isofix modeller Besafe izi combi, Maxi Cosi axxisfix ve Britax-Römer dualfix.
Araç emniyet kemeri ile bağlanan modellerde ise aslında güvenlik açısından endişe edilecek hiç bir durum yok. Yani en az isofix modelleri kadar güvenli ve ADAC testlerinden çok yüksek puanlar alan modeller. Ancak buradaki risk şu: Kemeri %100 doğru bağlamak gerekiyor. Yani kemeri doğru bağladığınız sürece, kemer boşluklarını aldığınız sürece son derece güvenliler. Kemerle ilgili diğer bir sıkıntı ise bağlamanın biraz zahmetli oluşu. Ancak bu biraz göreceli bir kavram, zira ben bir zorluk çekmiyorum, son çıkan kemer bağlantılı modeller ise en az isofix kadar pratik. Ayrıca isofix modelleri oldukça ağırdır ve sökmesi, takması kadar da kolay değil maalesef. Diğer yandan, isofix koltuğunuz varsa, aracınız satarsanız yeni alacağınız aracın da mutlaka isofixli olması gerekecek koltuğunuzu tekrar kullanabilmek açısından. İşin özeti, kemerli bağlantıya karşı önyargınızı kırmanızı tavsiye ederim. Kemerle bağlanan modeller için şu an en iyi 2 seçenek Britax-Römer King II, Maxi Cosi Tobi ve Besafe izi comfort. İlk iki modeli özellikle incelemenizi öneririm.

Bir başka konu, çocuğun ağırlığına göre yapılan gruplandırma.

1.grup : 0 - 13 kg : Bu grup yeni doğan ve 13 kg arası için. Bunlar oto koltuğu değil de "Ana Kucağı" adıyla satılıyor. Yatış pozisyonu açısından bebeğin anne karnındaki duruş biçimine göre dizayn edilmiştir. Maksimum 1 yaşına kadar kullanılır ve araca gidiş yönünün ters istikametinde bağlanır. Yani çocuk arka cama doğru bakar. Bunun sebebi de kemikleri henüz gelişmemiş olan bebeği, kaza anında ortaya çıkan kuvvetten korumaktır. Bu modellerin çoğu kendi marka çocuk arabalarıyla uyumludur. Yani, çocuğu ana kucağını arabadan çıkarıp direk çocuk arabasına monte edebilirsiniz. Bu konuda en iyi modeller Besafe izi sleep, Cybex Aton, Maxi cosi capriofix ve pepple modelleridir. Fiyat aralıkları 1.000-1.500 TL aralığındadır.

2.grup : 9 - 18 kg : Çocuğunuz için en önemli gruptur. Çocuk artık ana kucağına sığmıyorsa, bu gruba dahil oldunuz demektir ve artık size oto koltuğu lazımdır. Yukarıda saydığım öncü firmaların hemen hepsinin bu grupta modelleri vardır ve hepsi güvenlik testlerinden başarıyla geçmiştir. Hepsini gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Ancak seçim esnasında herkese ve çocuğa göre değişebilecek bir takım kıstaslar var.
Öncelikle satın alma esnasında çocuğunuzu koltuğa bizzat oturtun. Hangisinde daha rahat ettiğini gözlemleyin. Sonuçta o koltuk üzerinde uzun zaman geçirecek olan o. Bazıları daha dik bir konumdayken bazılarının yatış pozisyonu daha iyi olabiliyor. Bu da çocuk uyuduğunda başının öne düşmemesi bakımından önemli. Yine bazılarının oturma pozisyonu daha yüksek olabiliyor. Bu da seyahat esnasında çocuğun dışarıyı seyrederek gitmesi bakımından oldukça faydalı. Yine bazı modeller sağa sola dönme özelliğine sahip, bu da çocuğu koltuğa yerleştirme, koltuktan alma gibi durumlarda son derece kolaylık sağlıyor. (Dikkat : seyahat esnasında çocuğu herhangi bir sebeple döndürmeyin (mama yedirmek için gibi mesela))
İşte tüm kriterleri göz önünde bulundurarak bebeğiniz için en ideal olanı tercih edebilirsiniz.

Bu grup için en iyi modeller :
Kemerle bağlanan modeller için, Besafe izi comfort x3, Britax-Römer king II ve Maxi Cosi Tobi modelleridir. Fiyatları 1.500-2.000 TL aralığındadır.
İsofixli modeller için : Besafe izi combi x3, Brtx-Römer dualfix ve trifix, Cybex sirona ve Maxi Cosi axxisfix ve pearl modelleri. Fiyat aralıkları ise 3.000-3.500 TL arası değişebiliyor.

3.grup : 15-36 kg: Bu grup artık çocuğunuzun iyice büyüdüğü, koltuğu değil de artık kendisinin emniyet kemeriyle bağlandığı gruptur. Bu koltukların isofixli olması tercih edilir, zira çocuk oturmadığı zamanlarda koltuğu araca bağlayan bir sistem yok. Bu grupta ise en öncü marka Recaro.

Bir de ara gruplar var, yani 2 grubu içine alan ürünler. 0-18 kg, 9-36 kg gibi. Ben bunları çok fazla tavsiye etmiyorum açıkçası. Zira 10 kg olan bir çocukla 35 kg olan bir çocuğun aynı koltukta aynı derece güvenli olması mümkün değil. Bunlar biraz ticari niyetle yapılan ürünler gibi. Bizdeki "ayakkabıyı 2 numara büyük alalım da büyüyünce de giysin" mantığı var. Smile

Ancak 0-18 kg grubu için Britax-Römer, Cybex, Mazi Cosi ve Besafe 'nin hem ön hem arka yüze bakan modelleri var güvenle alabileceğiniz. Ancak bunlar oldukça pahalı modeller.

Bir de 2.el durumu var, tercih edilebilir mi? Bu konuyu da şöyle açıklayayım. 2.el oto koltuğu çok tavsiye edilen bir durum değil. Çünkü geçmişini bilemiyoruz. Bir kaza atlatmış, koruyucu köpükleri zarar görmüş olabilir. Zaten oto koltuğunun ekonomik ömrü de 6 yıl olarak zikrediliyor. Ama tanıdığınız bildiğiniz birisinden sorun yaşamamış bir koltuğu alıp kullanmakta ben bir sakınca görmüyorum. Kaldı ki, aynı koltuğu 3 yıl sonra doğmuş yeni bebeğinizde de kullanmakta kullanabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Herkese kazasız belasız yolculuklar.
Ender Abi çok güzel bir konu olmuş. Teşekkür ederim inceleme için.
Bilgilendirici yazı için çok teşekkürler. Benim de çok işime yarayacak bilgiler var. Şu an bizim ufaklık 15 kilo. Besafe izi comfort x3 modelini kullanıyoruz. Yakın bir gelecekte bir üst grup oto koltuğu bakmaya başlayacağız yavaş yavaş. Ben yine besafe tercih ederim diye düşünürken recaro markasını da sayenizde duymuş oldum.
(26/08/2020, Saat: 12:09)muntazaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ender Abi çok güzel bir konu olmuş. Teşekkür ederim inceleme için.
Rica ederim MehmetSmile))
(26/08/2020, Saat: 12:15)Perseus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilgilendirici yazı için çok teşekkürler. Benim de çok işime yarayacak bilgiler var. Şu an bizim ufaklık 15 kilo. Besafe izi comfort x3 modelini kullanıyoruz. Yakın bir gelecekte bir üst grup oto koltuğu bakmaya başlayacağız yavaş yavaş. Ben yine besafe tercih ederim diye düşünürken recaro markasını da sayenizde duymuş oldum.
15-36 kg arası Recaro piyasadaki en iyi markadır. Ancak alım esnasında yine ufaklığa bir denetmenizi öneririm komşum
Güzel degerlendirmeler icin teşekkürler.Bende 2 sene önce Hepsiburada dan almıştım bolenhug diye kendi ürettikleri bir marka.Cok memnunuz ben isofix li model aldım kemerli ile arada 300 TL fark vardi ama kullandıkça isofix olmasada olur dedim. Çünkü kemer bağlantısı yapmak daha kola ve kullanışlı. İsofix daha sağlam gibi görünse de kemerde aynı saglamlikta. Ben isofix olmasına rağmen kemerli bağlantıyı kullanıyorum. Alacak arkadaşlar eğer arada fiyat farkı çoksa kemerliyide değerlendirsin.
Kartallar yüksekten uçar
Decathlon da satılan Joie markasını satın almıştım. Adac test sonuçları iyi gelmişti o dönem.
Cybex ilk koltuğumuzdu. Oldukça güvenilir olmasına rağmen önde yer alan yastık bir süre sonra sıkıntı yaratıyor. Naçizane bilgilendirme istedim.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"
(26/08/2020, Saat: 13:39)onur7 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cybex ilk koltuğumuzdu. Oldukça güvenilir olmasına rağmen önde yer alan yastık bir süre sonra sıkıntı yaratıyor. Naçizane bilgilendirme istedim.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Doğrudur komşum, herhangi bir durumda darbeyi yastıkla önleme fikri var ama hareket alanını kısıtlaması çocuk için sıkıcı bir hal alabiliyor.
Bende ADAC testlerinden dolayı Bebe Confort Milofix almıştım. Isofix, öne arkaya bakması vs oldukça özellikliydi. Zaten Maxi-Cosi üretiyordu. 18 kg'ya kadar kullanabiliyoruz şu an 12 kg dolaylarında herhalde 14-15'e kadar kullanır sonra bir üst aralığa geçeriz diye düşünüyorum. Düşünenler için temiz ikinci el tavsiye ederim.
6 yıl koala kullandım. Bence çocuk koltuğunun 2 numarası var
1 çocuğu arabaya sabitlemek frenleme viraj ve kaza anında lazım.
2 çocuğun rahat uyuması.
Kendi fikrim arabanın çelik c sütununu ezecek bir kazada ordaki 3 cm köpüğün bir faydası olacağını sanmıyorum.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Yıl taskind 30 16,616 01/01/2023, Saat: 00:01
Son Yorum: Mecanica
  tatil için otel tavsiyesi gakgoş 21 23,016 17/11/2022, Saat: 15:17
Son Yorum: alieren
  Yeni başlayanlar için bisiklet ENDER3470 36 15,295 06/07/2022, Saat: 16:37
Son Yorum: mixfruit
  Şehir içi ulaşım için bisiklet tavsiyesi sfenks 18 10,755 06/07/2022, Saat: 16:26
Son Yorum: mixfruit
Thumbs Down Aferin Forte soğuk algınlığı için ilaç. Oldstyle 3 1,296 19/12/2021, Saat: 21:22
Son Yorum: abdussamedy
  Yazı için rahat, aydınlatmalı klavye önerisi Lord Sparhawk 25 14,220 28/08/2020, Saat: 10:22
Son Yorum: Lord Sparhawk
  23 Nisan Ulusal Eğemenlik Ve Çocuk Bayramı Nani Kuş 22 5,865 23/04/2020, Saat: 17:37
Son Yorum: korgunv
  Bilgisayarlar İçin Windows İşletim Sistemi Yerine Ubuntu İşletim Sistemi manuple 23 8,516 01/02/2020, Saat: 18:06
Son Yorum: aobetin
  Yeni Bir Arama Motoru: DuckDuck dikdik_s 12 5,435 31/01/2020, Saat: 01:01
Son Yorum: edward
  TRT Çocuk Film Kuşağı kalantorxl 1 1,848 10/03/2019, Saat: 18:35
Son Yorum: Ayhandulgar

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: