Köpüğünüzün olduğunu anlamak için kriterleriniz nedir?
Herkese merhaba. 2 aylık geleneksel tıraş olma sürecimde herkes gibi her gün yeni bir şeyler keşfediyorum. Tıraş olmak ve kendi bakımımızı yapmakla ilgili bu süreç sonunda şunu anladım, kullandığımız her araç ve bu araçların ayarları çok kıymetliymiş. Belki de bu işi hastalık haline getiren bu küçük hesaplardır Smile
Köpükle ilgili soruyu şunun için sordum. Ben köpük yapmayı 2 hafta önce anladım.Bir konu hakkında öğrendim demek değil bu dediğim.(belki de biraz  geç anladım Smile) Normalde köpük tepecik yapmaya başladıysa olmaya yakındır ya da olmuştur.Bana yetmedi köpüğün olduğunu anlamam için. Belki ben çok irdeliyorum. Bu bakış açısı ile ilgili eleştirilerinizde kıymetli benim için.

En sonunda kendime bir sıralama çıkarttım.
1) Köpük tepe yapmaya başlasın.
2) Köpüğü fırçaya aldığımda dağılmasın
3) Kaba fırçayı daldırdığımda köpük fırçaya direniyorsa yani biraz zorluyorsa köpüğe olmuş diyorum.
Özellikle uygun köpüğü 3. maddeyle anlıyorum. Sizlerin de böyle kriterleri var mı?  
Bu konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Esenlikler dilerim herkese
Kılların birbirine yapışması kabarcık olmaması yeterli aslında. Ama bazen suyu fazla verip banyoyu kokutuyorum Smile

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bir de suyu yavaş yavaş vermek lazım. Benim gözlemlediğim bazı sabunlarda yükleme sonrası şu kadar su ister deyip peşin koyunca kıvamı bozuluyor sonrasında ekstra yüklemede bile kıvam düzelmiyor. Atıyorum 5cc su istese bile onu 1er cc şeklinde ekleyerek gidince daha sağlıklı sonuç alıyorum.
(15/06/2020, Saat: 00:29)Selmansaygii Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kılların birbirine yapışması kabarcık olmaması yeterli aslında. Ama bazen suyu fazla verip banyoyu kokutuyorum Smile

Mesela kılların yapışmasından nasıl anlaşılıyor?
Kılların yapışmasına da kafa yordum ama köpüğün nem miktarına cevap vermiyor ya da ben o cevabı almayı beceremedim Smile. Çünkü nem az olduğunda kıllar yine yapışacak.
Yeri gelir sulu köpük yaparsın yeri gelir daha yoğun köpük yaparsın, senin tercihin, bu kadar detay insanı yorar, keyif almaya bak,
Kalın ve parlak olması.
Fırçadan köpüğün düşmemesi.
Baş ve işaret parkları arasında sünme durumuna bakarak.
Kullanılan ürün karakterini bilmek [suyu seven mi (arko,proraso), sudan hoşlanmayan mı (Tobs)?]
Yüzünüze sürdükten sonra elinizle bir bölgeden geçtiğinizde ciltte başka hiçbir katman hissedilmemesi.
Köpüğün hızlı bir şekilde sönmemesi.
Bu biraz da fırçayla ve fırçayı nasıl kullandığınızla alakalı ama, yüzünüze sürerken köpüğün sağa sola sıçramaması.

Biraz daha kuru başlayıp suyu azar azar verdiğimde ben de daha iyi köpük yaptığımı gözlemledim. Ama bu kez de sabun bir miktar israf oluyor gibi.

Çok uzun süredir geleneksel tıraşı tercih ediyorum ama bu köpük kıvamı meselesi benim için hala zor bir şey. Çok da takmayın mesajını veren yorumlar var ama aynı alet, aynı teknik sadece köpük kıvamı farklı olsa bile tıraş deneyimi apayrı oluyor. O yüzden dikkat etmek lazım.
(15/06/2020, Saat: 00:41)kantona Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesela kılların yapışmasından nasıl anlaşılıyor?
Kılların yapışmasına da kafa yordum ama köpüğün nem miktarına cevap vermiyor ya da ben o cevabı almayı beceremedim Smile. Çünkü nem az olduğunda kıllar yine yapışacak.
Evet suyu tamamen silkelenmiş fırçayı kapta yükleme yaparken bi süre sonra yapışıyor. Ama oluşan görüntü oldukça kuru. Bu bakarak raharlıkla anlaşılır diye düşünüyorum. DE ile olduğum zamanlarda yoğun köpük ustura ile olduğum zamanlarda daha sulu bi köpük yapıyorum. Aslında çok da büyütmemek lazım geleneksel tıraş keyif işi nasıl keyif alıyorsanız öyle devam edin bence komşum Smile İyi forumlar.

Ben de çok pofuduk köpüğün aslında çok iyi olmadığını fark etmiştim zamanında, şimdi görece daha az şişkin, daha kalın ama koruyuculugu ve yoğunluğu fazla köpük yapıyorum ve sonuç çok daha iyi, yani illa krem şanti yapmalıyım modunda olmayın derim.

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(15/06/2020, Saat: 01:14)Nazikas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kalın ve parlak olması.
Fırçadan köpüğün düşmemesi.
Baş ve işaret parkları arasında sünme durumuna bakarak.
Kullanılan ürün karakterini bilmek [suyu seven mi (arko,proraso), sudan hoşlanmayan mı (Tobs)?]

Üstad parmaklarla sündürme çok güzelmiş. Kaptım hemen Smile teşekkür ederim

(15/06/2020, Saat: 03:28)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yüzünüze sürdükten sonra elinizle bir bölgeden geçtiğinizde ciltte başka hiçbir katman hissedilmemesi.
Köpüğün hızlı bir şekilde sönmemesi.
Bu biraz da fırçayla ve fırçayı nasıl kullandığınızla alakalı ama, yüzünüze sürerken köpüğün sağa sola sıçramaması.

Biraz daha kuru başlayıp suyu azar azar verdiğimde ben de daha iyi köpük yaptığımı gözlemledim. Ama bu kez de sabun bir miktar israf oluyor gibi.

Çok uzun süredir geleneksel tıraşı tercih ediyorum ama bu köpük kıvamı meselesi benim için hala zor bir şey. Çok da takmayın mesajını veren yorumlar var ama aynı alet, aynı teknik sadece köpük kıvamı farklı olsa bile tıraş deneyimi apayrı oluyor. O yüzden dikkat etmek lazım.

Üstad parmakla parmakla belli bir bölgeden geçme de çok güzelmiş. Ayırt etme anlamında seçici. Bunu da kapayım hemen Smile teşekkür ederim. Kıvamın yarattığı etki konusunda hem fikirim sizinle.Gerçi başka değişkenlerde var. Zamanla anlarım heralde

(15/06/2020, Saat: 10:29)Selmansaygii Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet suyu tamamen silkelenmiş fırçayı kapta yükleme yaparken bi süre sonra yapışıyor. Ama oluşan görüntü oldukça kuru. Bu bakarak raharlıkla anlaşılır diye düşünüyorum. DE ile olduğum zamanlarda yoğun köpük ustura ile olduğum zamanlarda daha sulu bi köpük yapıyorum. Aslında çok da büyütmemek lazım geleneksel tıraş keyif işi nasıl keyif alıyorsanız öyle devam edin bence komşum Smile İyi forumlar.

Aradığım köpüğün olması gerekenini nasıl anlıyoruz gibi değildi. Belki ben soruyu doğru soramadım. İstediğimiz kıvamı tutturmayı nasıl anlıyoruz.teşekkürler fikir için komşum Smile

(15/06/2020, Saat: 11:01)FurkanB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de çok pofuduk köpüğün aslında çok iyi olmadığını fark etmiştim zamanında, şimdi görece daha az şişkin, daha kalın ama koruyuculugu ve  yoğunluğu fazla köpük yapıyorum ve sonuç çok daha iyi, yani illa krem şanti yapmalıyım modunda olmayın derim.

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Köpüğün kıvamının ne olacağından ziyade siz istediğiniz kıvamı bulduğunuzu nasıl anlıyorsunuz? Şimdi burada tartışmaya açınca benimde kafamda daha netleşti aslında.Soruyu da çok doğru soramamışım. Teşekkürler komşum

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Bugün tıraş olurken çok zorlandım. Bu yüzden önerileriniz nedir ? hakan88 6 4,907 29/10/2021, Saat: 19:14
Son Yorum: taka
  sinekkaydı tıraş için çorluya :) muratti 4 9,930 09/04/2020, Saat: 11:08
Son Yorum: mustbe
  Kuru Cilt için Öneriler dearlord 6 2,932 08/04/2020, Saat: 03:13
Son Yorum: dikdik_s
  Bu fırça nedir? icanucar 2 2,528 22/01/2020, Saat: 18:38
Son Yorum: icanucar
  Tıraş kreminin gerçek rolü nedir? (2002 - Hürriyet) FearOfATG 7 4,072 25/01/2019, Saat: 18:36
Son Yorum: FearOfATG
  Yeni Ürünler İçin Tavsiye coldbeer 17 9,107 19/09/2018, Saat: 18:19
Son Yorum: coldbeer
Thumbs Up Yeni baslayan icin tiras seti tavsiyesi volkanslim 18 10,013 04/08/2018, Saat: 16:18
Son Yorum: Niko
  jiletin uzun süre kullanılması için ne yapmalı? Mıknatıs vs. fidelio1969 32 39,679 13/02/2018, Saat: 16:20
Son Yorum: Razorlazer
  Kuru Köpük de Nedir? Hakann 9 8,518 11/12/2016, Saat: 23:56
Son Yorum: Niko

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: