Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila
(09/05/2020, Saat: 19:51)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @00serkan4300 komşum elinize sağlık detaylı bilğiler için de teşekkür ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sağolun komşum, rica ederimSmile
Ayakkabılar terfi etmiş resmen komşum Smile Elinize sağlık.
(23/05/2020, Saat: 01:56)steelaesthetic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayakkabılar terfi etmiş resmen komşum Smile Elinize sağlık.
Teşekkür ederim komşum, uğraşınca adam oldu biraz

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok güzel bir paylaşım @dikdik_s üstadım. Eline sağlık, teşekkür ederim.

Çocukluğumdan beri ayakkabılarımı ve babamın ayakkabılarını kendim boyarım. Çok güzel bir uğraş benim için. Paylaştığın bilgilerin bir kısmını biliyordum ama bu işin bu kadar teferruatlı olduğunu tahmin etmemiştim.

Bayramda evde kalmışken arazi - şantiyede giydiğim ve bakımını ihmal ettiğim ayakkabıya bir el atayım dedim.

Her tarafı çamur içindeki ayakkabıyı çamurdan kabaca temizleyip, musluğun altında diş fırçası ve genel temizlik fırçası ile fırçaladım.

Kalıba koyup 1 gün kurumaya bıraktım.

Kuruduktan sonra pamuklu bir beze aseton dökerek ayakkabı üzerindeki eski boya kalıntılarını temizledim.

Ayakkabının kendi boyası zarar gördüğü için derby rötuş boyası ile 2 kat boyadım.

Kuruduktan sonra nuri leflef ayakkabı boyası ile ilk katı boyadım.

5 dk sonra fırça ile boyayı iyice yedirdim.

Sonra ikinci katı uyguladım ve yine kuruduktan sonra fırçaladım.

Nuri leflef naturel cilayı, pamuklu bezi iki parmağımda iyice gerdirerek ayakkabıya uyguladım. Sonra fırçalayıp ardından ten çorap ile iyice parlattım.

Ten çorap inanılmaz şekilde etkiliydi. Şu kadife eldivenler ile bu kadar etkili parlatamıyordum.

Ayakkabının neredeyse ilk aldığımdaki haline döndü.

Serdar üstadımın verdiği detaylı bilgiler sayesinde bu hobi iyice keyifli bir hâl aldı Smile
Tekrardan teşekkür ederim.

49545e6dd6e3357c405fbfff14adaa8e.jpgbe5849ea45ebe8717c8af3a458f282ac.jpgadb3ef61dad3bcff55cde494d81764de.jpgc808d0466da556a774678abfb8c4590e.jpg5a73e1ed964a195d99ae2600e91915b1.jpg
Kardesim ellerine saglık harika olmus. Guzel katılım ve örneklerinizle en buyuk degeri sizler katıyorsunuz konuya tesekkurler dostlar.
Tişikkirlir Sipirmin.
Malumunuz yaz geldi.
Süetler ortaya çıktı.
Üstatlardan bakım/boya önerileri alabilir miyiz ?
Suet deyince @dikdik_s Serdar abi'nin benim botlara yasattigi evrim geliyor aklima Big Grin

http://www.geltir.com/showthread.php?pid...#pid251217
@FurkanErdem komşum eline sağlık, paylaşım için de teşekkür ederiz. Ayakkabılara can gelmiş.

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(27/05/2020, Saat: 10:10)kiwi21 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Suet deyince @dikdik_s Serdar abi'nin benim botlara yasattigi evrim geliyor aklima Big Grin

http://www.geltir.com/showthread.php?pid...#pid251217

@kiwi21 yeni gibi olmuş.Artık öğrenmemiz şart oldu.
@GecayS komsum süet ayakkabı eskiden cok sevmezdim ama bu bakım temizlik islerine girince süet calısması cok kolay geldigi icin suet ayakkabılara daha bir sempatik olmaya basladım.

Daha onceki bir mesajımda suet icin genelde yaptıklarımı yazmıstım onu direk buraya yapıstırayım dostum.

(27/09/2019, Saat: 21:05)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok tesekkurler dostlar. Ayhan kardesim tabiki, hemde suet ayakkabı bakımı bilgisi gibi olsun.

Suet/Nubuk icin benim yaptıgım islemler soyle.

1-Ayakkabıyı guzel fırcalıyoruz, tozundan pisliginden ayırıyoruz.
2- Camasır deterjanı, pril karısımını su icinde eritip havluyu onunla ıslatıyoruz, ayakkabımız bir guzel detaylı siliyoruz. Kopugunle fırcalayabilirsinizde size kalmıs. Ustune kopuk temizleyicide uygulayabilirsiniz ekstra. Yine yumusak kuru bir havlu ile kurutun ve kurumasını bekleyin.
Suet lere hangi islemi yaparsanız yapın fırcalamak gerekiyor. Kuruduktan sonra yine fırcalayın.
3- Ben ayakkabıcıların kullandıgı likit suet boyası kullandım. Sunger ile uygulanıyor, kenar kose ince yerleri fırca ile uygulayabilirsiniz.
https://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/m...yasi-100ml
Ayrıca ev tipi kullanabileceginiz sprey seklinde olanlarda var. Bunları kullanmadan once sprey oldukları icin farklı renkte bolumleri veya tabanları mumkunse kagıt bant ile maskeleyin.
https://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/f...oya-200-ml
Boyamadan sonra kurumasını bekleyip, sarı tel fırca veya sert kıllı bir fırca ile dairesel hareketlerle fırcalıyoruz. Suetin boya ile yatan kıllarını kaldırmak havalandırmak icin.
4- Ben sonra gereksiz bir islem yapıyorum ustune naturel (renksiz) sprey seklinde sprey suet boyası uyguluyorum, gerek varmı yok ama bir derinlik veriyor gibi geliyor. Yine fırcalıyoruz.
5- Su itici sprey sıkarak kendi aklımca hani vernik gibi boyayı suete sabitleyip, tekrar fırcalıyorum.

Yaptıklarım bunlar dostlar. Spor ayakkabıların beyaz taban kenarlarını yine camasır detarjanı, pril, birazda dis macunu karısımını su ile karıstırıp, eski bir dis fırcası ile fırcalayarak beyazlatabilirsiniz. Sonra nemli bir havlu ile silin. Bu islemden sonra atacaksanız camasır makinasına atmanızı tavsiye ederim.
Tişikkirlir Sipirmin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Deri Pantolon Askısı paspartu 10 5,065 06/02/2021, Saat: 17:16
Son Yorum: iamcagri
  Deri Çalışmaları habaz 26 9,975 11/04/2020, Saat: 20:13
Son Yorum: Kacak
  Deri Tıraş Aleti Kılıfı Çalışmam 3RD1 28 9,342 28/02/2020, Saat: 11:32
Son Yorum: 3RD1
  Deri Başlık Koruyucu CtrlKML 6 5,219 08/11/2018, Saat: 01:40
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura için Deri Masat habaz 23 15,082 06/07/2018, Saat: 18:10