Tıraş sorunum
Merhaba

Bilgi kirliliği olmaması için, çelik ustura forumunda bulunan başlığıma değilde, yeni bir konu açmayı daha doğru gördüğüm için bu konu açtım. Öncelikle bir zamandır çelik usturalara ilgim var ve yakın zaman önce 1 adet çelik ustura sahibi oldum. Usturayı Remzi komşumuzdan aldım ve sağolsun yanında 1 adet ali bıyıklı jiletli ustura göndermiş. Bende elimin alışması için jiletli ustura ile gerek jilet takmadan, gerek ise jiletli tıraş deneyimlerime başladım. Henüz çelik ustura ile tıraş olmadım zira elimde taş olmadığı için, maksimum tıraşı olmak için, ilk acemiliğimi jiletli ustura ile atmayı düşündüm ancak büyük sorunlarım baş gösterdi. Öncelikle 3 defa jiletli ustura ile tıraş oldum ve büyük bir kesik atmadığım için biraz mutlu oldum. Ufak bölgesel kanamalarım oldu ki bunları de89 tıraşlarım ile bile yapıyorum zira biraz fazla sivilcem var. Tahriş konusunda da yine de89 ile tıraş olurken de tahriş özellikle boyun bölgemde baş gösteriyordu ancak ustura ile maksimum seviyeye ulaştı. Evet çok acemiyim jiletli usturada ancak daha önce hiç böyle bir tahriş ile karşılaşmamıştım. Bugün olduğum tıraş sonrasında boyun bölgem ciğer gibi kızardı. Evet birkaç saat sonra geçiyor ancak bu tahrişler birşeyleri yanlış yaptığıma işaret mi ediyor yoksa cildim fazla narin olduğu için mi oluyor anlayamadım. İlk tıraşımda yapmamam gereken ne varsa yaptığım için pek önemsememiştim. Bu son tıraşımda ise maksimum önem ile tıraş olmama rağmen böyle bir tahriş beni üzdü. Neyi yanlış yapıyorum onuda anlamadım. En büyük korkum ise aynı sorunu çelik ustura ile yaşar mıyım oluyor ve bu beni bir hayli üzüyor. Sabun olarak cella kullandım ki de89 ile cella sabun ile tahriş olmuyorum. Jilet olarak Derby usta, fırça olarak semogue domuz kullandım ve tıraşımı soğuk su ile oldum. Benim aklıma biraz koyuca bir sabun yaptığım için böyle bir tahriş yaşamış olabileceğim geldi zira sabun biraz kuruma yaptı ve jiletin bir noktadan sonra akmadığını hissettim. Ancak bu noktada da sabunumu yeniledim. Kesinlikle bastırmadım zira zaten korka korka oluyorum tıraşımı. Süpürme yöntemi diyebileceğim bir yöntemle bastırmadan kendi ağırlığı ile yukarıdan aşağıya indim. Hatta sağ elimi kullandığım ve sol elime henüz alıştıramadığım için sol tarafımın bir kısmı ile boyun bölgemi pek alamadığım için kalan kısmı de89 ile tamamladım. Biraz uzun oldu farkındayım şimdiden özür dilerim. Umarım sorunuma bir çözüm bulabiliriz.
Tıraş ekipmanında değişen tek şeyin kesici olduğu ve jilet - sabun - fırçanın DE89'la sorun çıkarmadığını göze alarak kesim açısının çok geniş olduğunu tahmin ediyorum. Geniş açıyla süpürürsen üst deriyi kazırsın, tahriş olur. Dar açıyla sakalın dibine girersen sorunsuz kesersin. Aşağıda bir görsel var, ben 30 dereceden de düşük bir açıyla denemeye başla derim.

image-asset.jpg

Bir de bu sorunu jiletlide yaşıyorsan çelikte daha fazla yaşarsın, çünkü ilk başta jiletliye göre kesmiyor gibi gelecek, o yüzden açıyı arttırıp süpürme yapmamaya alışman gerek.
@ArdıçKatranı İlginiz için çok teşekkür ederim. Dediğinizi ilk tıraşımda deneyeceğim. Yalnız sanırım ilk önce çelik ile başlamayarak doğru bir karar vermiş gibi algıladım, zarardan bir kar çıkartmak biraz mutlu etti.
Derby Usta bana göre konforsuz bir jilet. O yüzden yaşadığınız tahrişteki baş aktör bence Usta.

Birkaç günlük sakalda çoğunlukla kör olarak tabir edilen Rapira Siyah Pembe Mavi ile deneyin. Bence daha iyi bir deneyim yaşayacaksınız.

"Burası vatan toprağıdır, kaderine terk edemeyiz." Mustafa Kemal ATATÜRK
İsterseniz bir müddet sadece yanakları ustura ile alın, eliniz iyice alıştıktan sonra ekleyerek devam edersiniz; ben öyle yapmıştım. Keskin ve konforlu Sharp Edge kullanmıştım ve her zaman çıkış yönünün tersine kesmemeye dikkat etmiştim. Öğretici videolar izlemekte de fayda var, görerek daha iyi anlaşılıyor.
Hayat kısa,
Sakallar uzuyor.
Önerinizi ilk tıraşımda deneyeceğim. Teşekkür ederim.

(12/02/2020, Saat: 16:13)muntazaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Derby Usta bana göre konforsuz bir jilet. O yüzden yaşadığınız tahrişteki baş aktör bence Usta.

Birkaç günlük sakalda çoğunlukla kör olarak tabir edilen Rapira Siyah Pembe Mavi ile deneyin. Bence daha iyi bir deneyim yaşayacaksınız.

"Burası vatan toprağıdır, kaderine terk edemeyiz." Mustafa Kemal ATATÜRK

Zaten hakkıyla sadece yanak bölgeme çalışabildim. İlk tıraşımda önce açıya dikkat edeceğim, jilet olarak rapira kullanacağım ve sizin öneriniz olan ve benimde zaten tam yapamadığım boyun bölgesini "pas" geçeceğim.

Teşekkür ederim.

(12/02/2020, Saat: 16:38)Razorlazer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İsterseniz bir müddet sadece yanakları ustura ile alın, eliniz iyice alıştıktan sonra ekleyerek devam edersiniz; ben öyle yapmıştım. Keskin ve konforlu Sharp Edge kullanmıştım ve her zaman çıkış yönünün tersine kesmemeye dikkat etmiştim. Öğretici videolar izlemekte de fayda var, görerek daha iyi anlaşılıyor.
Arkadaşların yazdıkları değerli yorumlara ilave olarak şunları söylemek istiyorum.

Her insanın kendine has, başkalarından farklı huy ve karakterleri olduğu gibi makinaların da daha doğrusu tıraş aletlerinin de hepsinin kendine has karekterleri vardır.

Eğer DE89 ile tıraş tıraş olduğunuz sitilin aynısını jiletli ustura ile yapıyorsanız sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir.
Örneğin; kızarıklık veya tahriş gibi.

DE aletler press dozunu arttırdığınız zaman belki bunu tölera edebilir, ancak jiletli ustura bu davranışı göstermez.

Genel karakteristik tıraş alışkankanlıklarınızı edinmede deneme ve yanılma ile en doğruyu bulabilirsiniz.
Eğer D89 da olduğu gibi baskının dozunu kaçırarak tıraş oluyorsanız, jiletli ustura ile tıraş olurken baskı dozunu azaltarak tıraş olmalısınız.

Elbette bir çok şeyi bilmeden yaptığımız yorumlar hatalı da olabilir, sonuçta tahminde bulunarak yazıyoruz.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(12/02/2020, Saat: 18:03)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşların yazdıkları değerli yorumlara ilave olarak şunları söylemek istiyorum.

Her insanın kendine has, başkalarından farklı huy ve karakterleri olduğu gibi makinaların da daha doğrusu tıraş aletlerinin de hepsinin kendine has karekterleri vardır.

Eğer DE89 ile tıraş tıraş olduğunuz sitilin aynısını jiletli ustura ile yapıyorsanız sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir.

DE aletler press dozunu arttırdığınız zaman belki bunu tölera edebilir, ancak jiletli ustura bu davranışı göstermez.

Genel karakteristik tıraş alışkankanlıklarınızı edinmede deneme ve yanılma ile en doğruyu bulabilirsiniz.
Eğer D89 da olduğu gibi baskının dozunu kaçırarak tıraş oluyorsanız, jiletli ustura ile tıraş olurken baskı dozunu azaltarak tıraş olmalısınız.

Elbette bir çok şeyi bilmeden yaptığımız yorumlar hatalı da olabilir, sonuçta tahminde bulunarak yazıyoruz.

+1

Çok güzel ifade ettiniz komşum
Teşekkür ederim.

(12/02/2020, Saat: 18:03)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşların yazdıkları değerli yorumlara ilave olarak şunları söylemek istiyorum.

(12/02/2020, Saat: 18:15)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: +1

Çok güzel ifade ettiniz komşum
Güncelleme.

Bugün jiletli usturam ile tıraş oldum. Önerilerin hepsini dikkate aldım. İlk başta yapmam gereken ama nedense yapmadığım, cildim ile en iyi uyum sağlayan ve tahriş yaşatmayan tabac sabun ile tıraşa başladım. Jilet olarak pembe mavi rapira kullandım. Açıyı minimumda tutarak tıraşımı oldum. Boyun bölgesini pas geçtim. Hiçbir tahriş, kanama vs bir sorun ile karşılaşmadım. Jilet gerçekten pek kesmiyor ancak zaten sinekkaydı beklentim yok. Bastırmadan, açıya dikkat ederek fena olmayan bir tıraş çıkardım. Elimin yavaş yavaş alıştığını hissediyorum. Çelik usturamın geldiği 1 hafta oldu ve halen çelik usturaya geçmedim. Epey sabırlıymışım yeni fark ettim. Öneride bulunan komşularıma teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Soğuk Tıraş papazerigi 156 132,590 06/04/2023, Saat: 22:21
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,586 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari osaka23 62 30,995 15/02/2021, Saat: 13:57
Son Yorum: mtcn77
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 138,187 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,229 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,766 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 21,988 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,669 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,639 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,520 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: