Yeni başlayanlar için bisiklet
Merhaba değerli dostlar,

Mükerrer başlık açmama adına forum içerisinde biraz arama yaptığımda, bisiklet ile ilgili konular olmakla beraber, genel anlamda bilgi içeren bir konuya rastlamadım. Bu sebepten, bu işe ilgi duyan gerek genç kardeşlerime, gerek kemale ermiş dostlarıma fazla detaylara boğmadan, dilim döndüğünce genel ve temel bilgileri buradan paylaşmak istedim. Bisiklet, sporu eğlenceyle birleştiren, günlük yaşantınızda da kullanabileceğiniz insanlık tarihinin en önemli icatlarından birisidir. İster uzun turlara çıkın, ister market alışverişinizi yapın, bisiklet her zaman en keyifli araçlardan birisidir.

Arkadaşlar, öncelikle amacınıza uygun doğru bisikleti seçmek en önemli safha. Amacınıza uygun olmayan, kalitesi düşük bisikletler, sizi daha başlamadan bisikletten soğutacak, bisikletinizi kömürlüğün derinliklerine terk etmenize yol açacaktır.
Yanlış bisikletle çıkılan ilk tur, muhtemelen son tur olabilir.

Peki nedir doğru bisiklet ?
Öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor; Bisikleti nerede ve ne için kullanacağım?
İşte cevaplar...

1 ) MTB (MountainBike) : Diğer adıyla dağ bisikleti. 26" jantlara sahip, kalın lastikli, önde veya hem ön hem arka süspansiyonlara sahiptir. Adından anlaşılacağı üzere, arazi yollarında, dağda, tepede kullanılmak üzere tasarlanmış oldukça dayanıklı bisikletlerdir. Ancak, gerek ağır yapısı, kalın tekerlekleri, gerekse süspansiyonları düz yol kullanımlarında gücünüzü emerek sizi gereğinden çok fazla yoracağından, asfalt kullanımlarına uygun değildir. Eğer yoğun olarak asfaltta kullanacaksanız bu tür bisikletlerden uzak durun. Son zamanlarda görsel olarak cezbeden çift süspansiyonlu bisikletler moda oldu. Kayalardan, tepelerden atlamayacaksanız eğer gereksiz ağırlıktan başka hiçbir işe yaramaz.

2 ) Şehir bisikleti (CityBike) : 28" jantlara sahip, 28-32c ince lastikleri olan, amortisörsüz, yani düz maşa bisikletlerdir. İnce lastikleri, düz maşası ve hafif yapısıyla asfaltta son derece akıcıdır. Doğru vites aralığında yokuşlarda sizi fazla yormaz. Fitness amacıyla kullanılabileceği gibi, arkasına ve önüne eklenecek sepet ..vs gibi aksesuarlarla market alışverişinizi de kolaylıkla yapabilirsiniz.

3 ) Yol bisikletleri (RoadBike) : Yine 28" jantlara sahip, 23c ince lastikleri ve boynuz gidon ve aerodinamik yapısıyla asfalt kullanımlarına uygun hız bisikletleridir. Hafif yapısı ve hıza yönelik ayna-kol ile tam bir fitness bisikletidir. Kadro yapısı itibariyle aksesuar takılmasına elverişli değildir. Her bisiklet sevdalısının hayalinde iyi bir yol bisikleti vardır.

4 ) Katlanır bisikletler : Katlanarak arabanın bagajına sığabilmesi dışında pek bir özelliği olduğunu düşünmüyorum.

Peki iyi bir bisikletin temel özellikleri nedir ?

Öncelikle marketlerde, alışveriş mağazalarında satılan ucuz bisikletlerden uzak durun.
Şu an iyi bir bisikletin minimum fiyatı 2.500-3.000 TL den başlar.(500 USD diyelim enflasyonda erimesin)
Bisikletin en belirleyici özelliği, kadro malzemesi ve ağırlığıdır. Bisiklet ne kadar hafiflerse, fiyatı da o paralelde artar.
Genel kabul edilen kural olarak, MTB lerde 14 kg, şehir bisikletlerinde 12kg, yol bisikletlerinde 10kg üzeri pek makbul sayılmaz.
Kadro malzemesi olarak hafifletilmiş alüminyum ve karbon kadrolar iyidir.
Ancak karbon kadrolar, fiyatları 50.000 tl ye kadar giden pahalı bisikletlerdir.
İyi bir alüminyum kadro, amatör bisikletçiler için uygundur.

Vites sistemi olarak da, dünyada 2 büyük marka vardır. Sram ve Shimano. Sram hakkında pek bilgim yok ancak, Shimano viteslerde de kendi içinde kalite farkı vardır, sıralama kötüden iyiye şu şekildedir;

1- Turney 2- Altus 3-Acera 4- Alivio 5-Deore 6-Ultegra 7-XT 8- XTR 9- DuraAce

Alacağınız bisikletin ön ve arka viteslerinin en az Acera olmasını tavsiye ederim.

Son bir şey, bisiklet alırken, mutlaka boyunuza uygun bisikleti alın. Bunu belirlemek için basit yöntem şu: seleye oturun, pedalı yere en yakın konuma getirin, ayağınızı pedala bastığınızda diziniz çok hafif bükülü şekilde olmalıdır (diz kapağı hafif dışarıda olacak şekilde diyebiliriz). Bu en uygun oturma pozisyonudur.

Peki piyasadaki en iyi bisiklet markaları hangileridir;
1) Specialized
2) Trek
3) Scott
4) Merida
5) Canondale
6) Corratec
7) Sedona (türk malı)
8) Giant

Bu markaların dışında da markalar var fakat çok yüksek fiyatlarda olduğu için buraya yazma gereği duymuyorum. Ancak bu markalar, ömür boyu garantili kadro yapısı ve malzeme kalitesiyle şu an piyasadaki en iyi markalar. Burada Sedona'ya ayrı bir parantez açmak isterim, zira yerli üretim olması yanında, en az diğer ithal markalar kadar kaliteli ve sürüş keyfi yüksek bir markadır. Fiyatı da nispeten daha uygun olduğu düşünülürse tam bir f/p ürünü diyebiliriz.

Peki bisiklet kullanırken nelere ihtiyacımız var? İşte benim listem:

1) Kask : Olmazsa olmaz. En kısa mesafeye dahi gitseniz mutlaka takın. Biraz garip duruyor evet, ama sağlığınızdan önemli değil.
2) Eldiven : Uzun kullanımlarda, elciklerin avuca yaptığı baskı bir müddet sonra ellerinizde uyuşmaya yol açar. İçi silikonlu eldivenler bunu önlediği gibi, olası bir düşme anında ellerinizin yaralanmasını da engeller.
3) Gözlük : Yine uzun kullanımlarda, karşıdan esen rüzgarın gözlerinizi sulandırmasını engellediği gibi, sinek, böcek, toz gibi dış etkenlerin gözünüze kaçmasını engelleyecektir.
4) Tayt : Erkek adam tayt giyer mi demeyin. Tayt içindeki bulunan silikon ped sayesinde selenin verdiği rahatsızlıktan kurtulacaksınız. Ayrıca bacağı sardığı için hem rüzgar direnci azalacak ve hem de hareket kabiliyetiniz artacak.
5) SPD pedal : Alışana kadar kullanması biraz sıkıntılı olabilir. Ancak, alıştıktan sonra asla vazgeçemezsiniz. Pedal üzerindeki bir mekanizma, özel tasarlanmış ayakkabıların altındaki yuvaya oturarak ayaklarınızı pedala sabitler. Böylelikle, pedala hem basarken diğer yandan çekme suretiyle gücü daha iyi aktarırsınız. Yüksek kadanslı antrenman sürüşlerinin olmazsa olmazıdır.
6) Suluk : Ağıza püskürtme şeklinde olanlar tercih edilmelidir. Açma kapamalı olanlar kazaya sebebiyet verebilir.
7)Yama-tamir takımı : Umulmadık yerde ve zamanda, lastik patlaması tüm gününüzü zehir edebilir. Bu yüzden yanınıza yama seti, yedek iç lastik mutlaka bulundurun ve lastik değiştirmeyi mutlaka öğrenin.

Bunların dışında, elektronik sayaç, heybe, barend gibi isteğe bağlı birçok aksesuar var. İsteyen ihtiyacı doğrultusunda kullanabilir. Decatlon mağazaları, bisiklet ve bisikletle ilgili hemen her şeyi temin edebileceğiniz f/p oranında oldukça başarılı bir yer. Naçizane tavsiyem, bisiklet ve ekipmanları için Sirkeci esnafından uzak durun.

Geleneksel tıraş dünyası gibi, bisiklet hobisi de derya deniz bir konu. Bisikletler, ekipmanlar, zevkler, tercihler kişiden kişiye değişiyor. Ancak unutulmaması gereken şu, bisikletin motoru sizsiniz. Yani en iyi bisiklet, en iyi ekipman kombinasyonu dahi olsa bacaklarınız kuvvetsiz, kondisyonunuz zayıf ise her şey boşa çıkar.

Biraz uzun oldu, affola. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, inşallah faydalı olmuştur.
Paylaşım için teşekkürler

B'twin 520 (mtb 27.5) kullanıcısıyım oldukça sağlam kadroya sahip ömür boyu kadro ve gidon garantisi var, vites sistemi komple sram ve çok çok başarılı.
@ENDER3470 komşum çok güzel bir konu emeğiniz için teşekkür ederim.

Fakat eksik olan bir şey kalmış Sele bununla ilğili paylaşımızıda bekliyorum .
(05/02/2020, Saat: 14:05)ErkanY. Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım için teşekkürler

B'twin 520 (mtb 27.5) kullanıcısıyım oldukça sağlam kadroya sahip ömür boyu kadro ve gidon garantisi var, vites sistemi komple sram ve çok çok başarılı.
B'twin kullananların memnun olduğu bir marka. Decothlon da ürününün arkasında duruyor. Bol pedallı günler dilerim.
(05/02/2020, Saat: 14:11)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ENDER3470 komşum çok güzel bir konu emeğiniz için teşekkür ederim.

Fakat eksik olan bir şey kalmış Sele bununla ilgili paylaşımınızı da bekliyorum .

Rica ederim komşum,
Sele ile ilgili merak ettiğinizi tam olarak söylerseniz yardımcı olabilirim. Sele ayarı nasıl olmalı sorusunu ise yukarıda cevapladım.
Sele çeşitlerine yönelik . Misal Brokks seleler var jel seleler var sünger seleler var . Ayrıca bunların Boya , kiloya göre çeşitleri modelleri mevcut . Komşum konunun zenginleşmesi açısından bilği ve deneyimiz ile güzelleşmesi için detay yazmanızı bu sebeple istedim . Tekrardan teşekkürler paylaşımız için .
(05/02/2020, Saat: 14:37)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sele çeşitlerine yönelik . Misal Brokks seleler var jel seleler var sünger seleler var . Ayrıca bunların Boya , kiloya göre çeşitleri modelleri mevcut . Komşum konunun zenginleşmesi açısından bilği ve deneyimiz ile güzelleşmesi için detay yazmanızı bu sebeple istedim . Tekrardan teşekkürler paylaşımız için .
Ne demek komşum, bilgi alışverişi oldukça hepimiz yeni bir şeyler öğrenebiliriz. Sele konusu özelinde konuşursak; seleden beklenti nedir diye bir soru sormamız gerek bence. Eğer sahil kenarında keyifli bir gezi amaçlanıyorsa, Brooks marka yaylı sistem konforlu bir model tercih edilebilir. Topeak markanın da gayet konforlu seleleri mevcut. Ama amaç dinamik sürüşler, fitness amaçlı ise konforlu seleler uygun olmaz. Çünkü geniş yapıları nedeniyle sizi engelleyeceklerdir. Bunun için de Selle italia gibi aerodinamiğe yönelik seleler mevcut. Ben şahsen sünger kalitesi yüksek bir tayt ile spor seleleri tercih ederim. Zira hareket kabiliyeti açısından bana daha uygun geliyor. sonuçta bu da tercih meselesi. Mild alet mi agresif alet mi gibi bir şeySmile
komşum yine güzel bir konu açmışsınız tebrik ederim.

benim de eklemek ve değinmek istediğim bir husus var. bizim buralarda avrupa bisiklet diye geçen gazelle, batavus ve sparta markalarına değinmemişsiniz bunun sebebi pahalı olması mı yoksa sıfır distribütör satışı olmaması mıdır? şehir bisikleti dediğimiz zaman efsane sayılacak yüz yılı aşkın büyük üreticilerdir. vitesleri genellikle göbekten kapalı sistem ve nexus markalıdır. klasik şehir bisikleti formunun öncüsüdür, tavsiye olunur beğenmez iseniz elden çıkarmak zor değildir ki yeni başlayan için en ideal durum kayıpsız elden çıkarmak olacaktır.
(05/02/2020, Saat: 15:06)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: komşum yine güzel bir konu açmışsınız tebrik ederim.

benim de eklemek ve değinmek istediğim bir husus var. bizim buralarda avrupa bisiklet diye geçen gazelle, batavus ve sparta markalarına değinmemişsiniz bunun sebebi pahalı olması mı yoksa sıfır distribütör satışı olmaması mıdır? şehir bisikleti dediğimiz zaman efsane sayılacak yüz yılı aşkın büyük üreticilerdir. vitesleri genellikle göbekten kapalı sistem ve nexus markalıdır. klasik şehir bisikleti formunun öncüsüdür, tavsiye olunur beğenmez iseniz elden çıkarmak zor değildir ki yeni başlayan için en ideal durum kayıpsız elden çıkarmak olacaktır.

Bilmez miyim hemşehrimSmile bisiklet ve mobilet bizim oraların alameti farikası. Çok haklısınız, özellikle Gazelle, ayrı bir başlık konusu bile olabilir, dedelerimizden kalan Gazelle'ler hala yollarda yağ gibi akıp gidiyor. Bisiklet dünyasının Rolls-Royce'sidir. Ama dediğiniz gibi, hem bulunabilirlik, hem fiyat hem de biraz ağır yapıları sebebiyle değinmedim. Kendisine haksızlık etmişsem affetsin. Ben daha çok genel kitleye uygun markalara yer vermek istedim.
@ENDER3470 komşum emeğiniz bilgilendirici güzel yazınız için teşekkür ediyorum.
Ender komsum guzel konu ve bilgiler icin tesekkurler.

Dostlar Trek bisikletlerinin distributoru cok sevdigim bir dostum olur. Senelerdir ciddiyet, bilgi ve şevkle bu isi gotururler. Onların sistemde bisikleti alınca, klube uye olmusun gibi olur. Tamir sorun vs. herhangi bir problemde herturlu yardımcı olurlar ucret almazlar vs. zaten komsumun bahsettigi gibi sorunsuz en iyi bisikletlerden biridir. Zekeriyakoye giderken kucuk bir showroomları var, asıl merkez ortakoydemiydi onu unuttum. Cok bilgili ve her konuda yardımcı dostlardır. Bisikletlere ilgisi olanların bir ugraması bilgi alması tavsiye olunur.

Bu harika bilgiler arasına bir kucucuk not eklemek istedim. Amortisor aktarım gucunuzu emer evet, ama sahsen onde amortusorleri seviyorum konforu arttırıyor. Bunların kumandalı kilitli modelleri de var. Yokus cıkarken vs. gucunuzu emmesin diye gidondan kitleyip, sabit amortisorsuz bisikletmis gibi kullanabiliyorsunuz. Kucuk ek bir bilgi olsun belki amortisoru komple hayatınızdan cıkarmamayı da dusunebilirsiniz diye.

Sukur izmir karsıyaka duz alanlar, istanbulda binemedigim bisikleti burada binmeye basladım. Cok uzun mesafe gitmesemde mahalle arasında gidona baglı bluetooth hoparlor ile mahallenin muzikli delisi olarak turluyorum.

Tekrar bu guzel konu icin tesekkurler komsum.

Not: Hazır konu acılmısken, abiler gecen hafta şu elcigi begendim. Baslıkta beyaz yazıyor, ozellikle soru olarak yazdım beyazdır degilmi diye tabiki dediler. Siparisi verdim, aman beyaz degilse stokta vs. sorun olursa hic gondermeyin siparisi iptal edin dedim. Mal geldi gri rengi. Smile İade ettim.
https://urun.n11.com/bisiklet-yedek-parc...P134505598
Siyah karbon gidon ve beyaz renk karbon barendlerim var. Beyaz uyar diye dusundum ama olmuyor sanırım sizin uygun gordugunuz bildiginiz guzel bir elcik varmıdır MTB bisiklet icin boyle kaliteli, silinmeyecek, buyuk ve rahat bir elcik.

Birde sele onerisi olan varmıdır. Bisiklet bize gecmesin, biz ustune yumusakca oturalım diye hani buyuk genis konforlu. Su vardı bir yerde gozume guzel gozuktu, uygunmudur
49494147337_651b083df6_z.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Yıl taskind 30 16,622 01/01/2023, Saat: 00:01
Son Yorum: Mecanica
  tatil için otel tavsiyesi gakgoş 21 23,020 17/11/2022, Saat: 15:17
Son Yorum: alieren
  Şehir içi ulaşım için bisiklet tavsiyesi sfenks 18 10,759 06/07/2022, Saat: 16:26
Son Yorum: mixfruit
Thumbs Down Aferin Forte soğuk algınlığı için ilaç. Oldstyle 3 1,296 19/12/2021, Saat: 21:22
Son Yorum: abdussamedy
Question Bisiklet Hakkında Soru Cevap zorba58 32 27,323 23/02/2021, Saat: 20:26
Son Yorum: Oldstyle
  Yeni başlayanlar için oto çocuk koltuğu ENDER3470 10 3,081 28/08/2020, Saat: 18:04
Son Yorum: rating
  Yazı için rahat, aydınlatmalı klavye önerisi Lord Sparhawk 25 14,224 28/08/2020, Saat: 10:22
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Bilgisayarlar İçin Windows İşletim Sistemi Yerine Ubuntu İşletim Sistemi manuple 23 8,520 01/02/2020, Saat: 18:06
Son Yorum: aobetin
  Yeni Bir Arama Motoru: DuckDuck dikdik_s 12 5,437 31/01/2020, Saat: 01:01
Son Yorum: edward
  Yeni Vergilerde Bugün: ABD'li artizanları yavaştan unutalım ckeskin 30 14,508 02/07/2018, Saat: 16:53
Son Yorum: laktik

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: