SON OKUDUĞUNUZ KİTAPLAR
bbtvp.jpg

2010 yazı: Yunan hükümetinin bir borç dalgasına kapılıp sürüklendiği sıcak günler… Kriz, devlet güvencesinde olduğunu sanan herkesi vurmuştur. Kesintiye uğrayan maaşıyla Komiser Haritos da durumdan nasibini alanlar arasındadır. Üstelik tam da kızı evleniyorken…
Çok geçmeden krizin sadece ekonomik olmadığı anlaşılır. Sosyal yaşama yayılan kriz, kriminal alana da sıçrar ve böylece Yunan finans dünyası birbiri ardı sıra yaşanacak ölümlerle sarsıntıdan sarsıntıya yuvarlanır. Cinayetleri soruşturmakla görevlendirilen Haritos, haksız kazançlarla kimlerin hızla zenginleştiğinin izini sürmeye başlar.
Polisiye edebiyatın nevi şahsına münhasır komiserlerinden Kostas Haritos, Batık Krediler’de Avrupa Birliği’nden Yunanistan’a akan paranın peşine düşüyor. Batık Krediler, İstanbul doğumlu Petros Markaris’in Yunanistan’ı iflasa sürükleyen ekonomik sarsıntıya adadığı bir Atina polisiyesi.
insan sorunlarını anlatmak ile onlara çözüm bulmanın aynı şey olmadığını anladığında artık büyümüş demektir
Zülfü Livaneli'nin Mutluluk kitabını okuyorum. Türkiye gerçeklerine çok güzel değinmiş. Okuduğum kadarıyla beğendim.
208b5e9f4f2f4f616ef71814ebcd97a0.jpg

Yazılış zamanı ve örnekleri çok güncel olmasa da güzel tespitler var.
Dede-baba-oğul denkleminde güzel bir kitap, tavsiye ederim. Bir baba olarak beğendim, bazı şeyleri sorgulamama neden oldu.
Özellikle de “Babalar, çocuklarının doğumuyla büyür. Ve babaların ölümüyle büyür çocuklar.” sözü etkiledi beni.
(09/07/2019, Saat: 20:53)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özellikle de “Babalar, çocuklarının doğumuyla büyür. Ve babaların ölümüyle büyür çocuklar.” sözü etkiledi beni.

Bu sözü ben de duymuştum ama kaynağını bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum, teşekkürler. Çok etikleyici ve aynı zamanda doğru bir tespit.
Türklerin Kayıp Yüzyılı
Mehmet ERSLAN-Mustafa ALİCAN
Selçuklular-Beylikler-Osmanlılar bağlamında adım adım Anadolu'nun Türkleşme ve İslamlaşma hikayesi.

Gökbörü'nün İzinde
Ahmet TAŞAĞIL
Onlar varlıklarının anlamını seferde buldular. Nice zamanlar içinde nice mekanlara sahip oldular. Tarifi mümkün olmayan büyüklükteki toprakları bazen ayak sesleriyle, bazen de nal sesleriyle aştılar. Kondular, göçtüler.. Kurdular, yıkılınca tekrar yaptılar. Hiç bir zaman vazgeçmediler.

E n v i r o n m e n t a l i s t

@manuple Komşum Ahmat TAŞAĞIL hocanın KÖK TENGRİ'NİN ÇOCUKLARI adlı kitabı okudum. Çok harika bilgiler var içerisinde ancak bazı bölümleri ders kitabı gibi. O kısımları beni biraz sıktı. Gökbörü'nün İzinde nasıl acaba? O da mı öyle? Okumayı düşündüğüm bir kitap da.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Kök Tengri'nin çocuklarını ben de okumaktayım. Dediğiniz gibi çok harika bilgiler var ama aynen ders kitabı gibi olan kısımları olduğu için ara vererek okuyorum.
So far so good..
(10/07/2019, Saat: 16:44)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kök Tengri'nin çocuklarını ben de okumaktayım. Dediğiniz gibi çok harika bilgiler var ama aynen ders kitabı gibi olan kısımları olduğu için ara vererek okuyorum.

Bir kitaba başladığımda çok çok on güne bitiririm konuyu kaçırmamak adına ama benimde iki ay kadar sürdü bitirmem.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Arturo Bolano'nun Vahşi Hafiyelerini okudum. Bolano'nun bütün kitaplarını okudum, çok farklı bir yazar. Vahşi Hafiyeleri de ikinci kez okudum. Hem tekniği farklı, hem de karakterleri tuhaf. Damardan Gerçekçi iki latin şairin Avrupa ve Güney Amerikadaki izini sürüyor. Bunu yaparken kitabın bir bölümünden sonra tanıklar konuşarak hikayeyi ilerletiyor. Birinin ak dediğine diğerinin kara dediği oluyor, ya da asıl karakterlerle bağlantılarını bir bulmaca gibi sonradan fark edebiliyorsunuz. Ve şiir, edebiyat üzerine hayli eğlenceli tartışmalar, metaforlar var. Kesinlikle tavsiye ederim...
(10/07/2019, Saat: 16:32)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @manuple Komşum Ahmat TAŞAĞIL hocanın KÖK TENGRİ'NİN ÇOCUKLARI adlı kitabı okudum. Çok harika bilgiler var içerisinde ancak bazı bölümleri ders kitabı gibi. O kısımları beni biraz sıktı. Gökbörü'nün İzinde nasıl acaba? O da mı öyle? Okumayı düşündüğüm bir kitap da.

Tam istediğim gibi değil, ayrıca akademik camiaya mensup insanların "ancak bazı bölümleri ders kitabı gibi" kitaplar yazması çok doğal. Her nedense orada bir format yiyorlar ve o format içerisinden dışarıya çıkamıyorlar.

Tam olarak olmasa da kitap TV belgeselleri tadında.

Kitapların içindeki düşünceleri olduğu gibi yani bir bardak su gibi içmiyorum.
İçindeki düşünceleri veya yararlı bilgileri süzerek alıyorum. Smile))

Lise'de iken okuduktan sonra günlerce içinde yaşadığım kitaplar olurdu. Jules Verne gibi..
Belki biz farklıyız, belki her şey çok değişti. Artık hiç bir şey eskisi gibi değil.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: