Anket Başlığı: Tıraş? Bağımlılık mı Mutluluk mu?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Benim için mutluluk, hayatımın güzel bir parçası.
68.63%
35 68.63%
Bağımlılık, aklımdan çıkartamıyorum.
15.69%
8 15.69%
Hobi, keyif benim için. Yeri gelir, vazgeçerim.
11.76%
6 11.76%
Hiçbirisi değil.
3.92%
2 3.92%
Katılımcı sayısı: 51 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Tıraş: Bağımlılık mı Mutluluk mu?
Question 
Bir tane Arko Tıraş Sabunu ile başladım tıraşa, ne fırça ne makine ne losyon ne krem... En lüx olan şey tıraş sonrası Arko Tıraş kolonyasıydı, prestijliydi (benim için hala öyle). SONRA Wilkinson Classic ile tanıştım, paketin içerisinden çıkan 5 adet jileti kullandım. SONRA semt pazarından tıraş fırçası aldım. SONRA Perma – Sharp jileti aldım, 100 tane. SONRA, temizlik için alışveriş yaptığım dükkandan Yuma aldım. SONRA, merakımdan Derby Usta jilet aldım, 100 tane. SONRA internetten Rimei 2002 tıraş aleti siparişi verdim. SONRA Rapira jilet aldım, 100 tane. Sonra Aliexpress’ten Gilette’nin çakması tıraş aleti aldım. SONRA yine Aliexpress’ten tıraş fırçası aldım. SONRA yine Aliexpress’ten tıraş standı aldım. SONRA, Jaguar 236 ve 783 tıraş fırçası aldım. SONRA Arko tıraş kremi aldım. SONRA More For You Tıraş sabunu aldım... SONRA... SONRA.... SONRA... SONRA ....

Daha devam ediyor yukarıdaki bölüm, sadece sıkılmanızı istemedim. Anlatının son bölümününe buradan devam edeyim:

SONRA, Omega 10049 fırçada gözüm, SONRA Derby’nin kremlerini deneyeceğim, SONRA Merkur 37C nasıl acaba, SONRA okaliptus yağını biraz daha damlatmalıyım Arko’ya...

Bitmiyor sanırım, yok, bitmiyor gerçekten. Hatta, daha neredeyse hiç yabancı markalar yok pek çoğumuzun bildiği benim saymadığım, bakmadığım.

Size danışmak istediğim de tam olarak “bitmiyor sanırım” bölümü. Giderek aklıma yer eden, kısa süre önce fark ettiğim büyüyen bir “depo” söz konusu. Şu an elimde 1 yıla yetecek kadar yaprak jilet var, yedekte bekleyen farklı sabunlar var, kremler var, fırçalar var, Yuma’lar var, konsantre yağlar var... Forumda, özellikle de benim gibi yeni olan komşularımda artan bir merak var, merakın dönüştüğü bir “sürekli alışveriş” isteği var. Ben, işyerinde canım birşeye sıkıldığında, serviste kitap okumadığımda, otobüste, havalimanda elimde sürekli tıraş ile ilgili yeni şeylere bakarken buluyorum kendimi, onlara odaklanıyorum. Şunun farkındayım, o kadar bilinmeyenli bir denklem ki tıraş, her cilde her “şey” uymuyor: Astra jilet pek çok kişinin favorisi, beni ağlatıyor. Rapira çok tepki çekerken, ben aşkla kullanıyorum resmen. Bu ve benzeri durumları deneyerek buluyoruz ama sonuç değişmiyor; dolap(lar) tıraş eşyaları ile dolmaya başlıyor. Hele ki ülkemizde tıraş ile ilgili çeşitlilik diğer ülkelere göre (örn: İngiltere, Amerika vb) az olmasına karşın böyle durum.

Eşime, aldığı güneş kremini nereye koyacağını hafiften dalga geçer gibi sorduğumda “kendi tıraş dolabına bak önce” cevabıyla sarsıldım, dahası 3 tane ufak dolabın tıklım tıkış olduğunu fark ettim.

Durmuyor muyuz? Duramıyor muyuz? Durduramıyor muyuz? Kadınların makyaj ile ilgili alışveriş tutkusundan farkı nedir bunun? Hobi – keyif ise, makyaj da keyif değil mi çoğu zaman? Ben her sabah resmen tıraş olmak için uyanıyorum zorunlu olmasamda, bağımlılık mı mutluluk mu?

Ben durdurmaya çalışıyorum kendimi; aklımda kırk tilkiyle baş ediyorum.
Cevabını bulamadım komşularım bu durumun, sizce?
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Tıraşta minimalizim konusunu öneriyorum komşum Smile
@mustbe komşuma katılıyorum.
Elimde bi dunya sabun kolonya vs var. Birde birseyi bitirmeden digerini acamama gibi bir huyum var. Doldu bir suru en az 1 yil urunlere bakmamam lazim. Mininamizimle ilgili kendi görüşüm şu yonde:
Çok varlıklı biri olsam bir EJ birde bir de R41im olur. Sabun ve as olarak. Atkisons, taylor, MWF segmentinde ürünler kullanırım. Tabi günümuzde insanlar, mesela avcılar 5-6 tane tüfek alırken. Ya da bir tesbihe yirmi bin TL verirken. Yüzüne kullandığı ürüne cok para vermesini de asla yadırgayamam. Şunu da soylemek gerekirse; bizim ülkemizde hobi yapmak, hobilere para harcamak çok zor. Kampçılık yapan birini düşünün dogru duzgun bir çadırı 1000 tl den asagi, guzel bir outdoor ayakkabiyi 700 tl den asagi alamaz. Mesela fotoğrafçilik dusun, lensiyle bodysi yle flasiyla tripoduyla bi takim kurmak istesen 10.000 tl civarı para dökmen gerekir.
Merak etmeyin 2 3 yil icinde azaliyor bahsettiginiz dürtüler. Ayni tiras takimini istikrarli olarak kullandigimda daha guzel tiraslar cikardigimi ve kopuk kivami iyi ayarlandiginda sabunlar arasinda cok cok buyuk farklar olmadigini farkettigimden beri duruldum diyebilirim.
Komşular bende bu bağımlılık konusunda size katılıyorum. Benim mesela saat hobim vardı senelerdir saat koleksiyonu yapardım. Sonra sıkıldığımı hissettim ve elimdeki tüm saatleri İnternet üzerinden sattım. Şuan bir klasik, birde spor saatim kaldı mutlumuyum mutluyum çünkü tıraş aletleriyle ilgilenmeye başladım kendime yeni bir hobi buldum.

Şimdilik finansmanında satışını yaptığım saatlerimden sağlıyorum ama burada ise çok değişken var tıraş öncesi, makinası, fırçası, standı, jileti, sabunu, kremi, kasesi, losyonu, balsamı derken bitmiyor çeşit hepsinide denemek hem zaman alıyor hemde maliyeti arttırıyor o yüzden gerçekten minimalize önemli ayarı kaçırmamak lazım...
1 yıl oldu geleneksel ile tanışalı. 30 sabun/krem denedim muhtemelen. Hala denenecekler var elimde. Yüzlerce jilet var. 10a yakın fırça, 10dan fazla DE alet ve ustura var. Tıraş sonrası ürünlerine hiç girmiyorum bile, bitti mi genel anlamda evet bitti. Yeni ürün denemek yok dedim kendime birkaç gün önce. Hiç ürün almasam birkaç yıl sorunsuz tıraş olurum. Ürünlerin hepsi bitsin diye beklesem belki 5 yıla ihtiyaç var. Burada öyle güzel arkadaşlıklar var ki, kaç kargo aldım şimdiye kadar ya da kaç kargo gönderdim hatırlamıyorum. Hiç görmediğin biri sana fırça hediye ediyor ya da hiç görmediğin birine sabun gönderiyorsun. Belki günün birinde tanışmak kısmet olacak belki hayatın boyunca görmeyeceksin o kişiyi. Önemli mi hayır. Şu zamanda şu güzel ortamda böyle paylaşımlar, böyle güzel insanların varlığının bilinmesi. Yetiyor da artıyor benim adıma. Bu hayata bir kez geliyoruz düşününce, bizi mutlu ediyorsa bu uğraş, keyif alıyorsak sonuna kadar devam, yeter ki israftan kaçınalım. Ben bundan sonrası israf olacak diye durdum. Eksikler başlasın devam kısmetse. İnsanlar nerelere ne paralar harcıyor. Böylesine zararsız bir hobi için birşeyler almışık çok mu?

Durum biraz bağımlılık biraz mutluluk bence ama oranlar kişiden kişiye değişiyor eminim..

Karambole yazdım telefondan bir çırpıda, cümle düşüklüğü vs gibi olumsuzluklar varsa yazdıklarımda affola..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
(14/06/2019, Saat: 00:09)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1 yıl oldu geleneksel ile tanışalı. 30 sabun/krem denedim muhtemelen. Hala denenecekler var elimde. Yüzlerce jilet var. 10a yakın fırça, 10dan fazla DE alet ve ustura var. Tıraş sonrası ürünlerine hiç girmiyorum bile, bitti mi genel anlamda evet bitti. Yeni ürün denemek yok dedim kendime birkaç gün önce. Hiç ürün almasam birkaç yıl sorunsuz tıraş olurum. Ürünlerin hepsi bitsin diye beklesem belki 5 yıla ihtiyaç var. Burada öyle güzel arkadaşlıklar var ki, kaç kargo aldım şimdiye kadar ya da kaç kargo gönderdim hatırlamıyorum. Hiç görmediğin biri sana fırça hediye ediyor ya da hiç görmediğin birine sabun gönderiyorsun. Belki günün birinde tanışmak kısmet olacak belki hayatın boyunca görmeyeceksin o kişiyi. Önemli mi hayır. Şu zamanda şu güzel ortamda böyle paylaşımlar, böyle güzel insanların varlığının bilinmesi. Yetiyor da artıyor benim adıma. Bu hayata bir kez geliyoruz düşününce, bizi mutlu ediyorsa bu uğraş, keyif alıyorsak sonuna kadar devam, yeter ki israftan kaçınalım. Ben bundan sonrası israf olacak diye durdum. Eksikler başlasın devam kısmetse. İnsanlar nerelere ne paralar harcıyor. Böylesine zararsız bir hobi için birşeyler almışık çok mu?

Durum biraz bağımlılık biraz mutluluk bence ama oranlar kişiden kişiye değişiyor eminim..

Karambole yazdım telefondan bir çırpıda, cümle düşüklüğü vs gibi olumsuzluklar varsa yazdıklarımda affola..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

+10000 eline yüreğine sağlık
Head Hair Hunter
Tıraş; mutluluk...
Geltir; bağımlılık... Smile
Alışveriş, daha doğrusu alış kısmını, yani biraz bağımlılığı kendimce engellemek için yurtiçinde bulunan, genel olarak en beğenilen en ideal denilen fırçayı aleti sabunları aldım ve şu an merak ettiğim birşey kalmadı. Sabun kısmını abartıp 10-12 tanesini kısa süre içinde deneme şansım oldu onuda ikiye düşürdüm artık. Fazladan birtek Tabac yedeğim var. Sabunlarım bitmeye yakın aklımda olanlardan iki tanesini alır bu seferde onlardan dener kullanmış olurum. Ara ara bakıyorum ne var ne yok diye, "Amaaan benim için en iyisi var zaten elimde" diyorum konu kapanıyor. Aklımda ise sadece Futur ve Thaterin özel bir fırçası var. Durum müsait olunca alınır artık. Biraz nefsi terbiye etmek lazım sanırsam.
Maddi olarak eli rahat olan dostlara diyecek sözüm yok tabi. Alsın, kullansın, eşine dostuna dağıtsın. Özellikle foruma yazsın, ki güzelde oluyor açıkçası, okuyarak bende öğrenmiş oluyorum.
"...Mevzu tıraş değil sen yanlış anladın..." demişti @Ahraz üstadım. Yine kulakları çınlasın Wink (cümlenin geçtiği konuyu bulamadım hakkını helal et ağabey )
Benim icin bagimlilik urun almaktan cok, harcaniginiz zamanla alakali.
Fazla urun almanin cok bir sakincisi yok, cunku aldiginiz urunu her zaman satabilirsiniz ve paranizi veya bir kismini kurtarabilirsiniz.
Ama harcaniginiz zamanin geri donusu yok.

Bu arada bu ankette bagimligini kabul eden sadece iki kisiyiz.
(14/06/2019, Saat: 02:21)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tıraş; mutluluk...
Geltir; bağımlılık... Smile
Alışveriş, daha doğrusu alış kısmını, yani biraz bağımlılığı kendimce engellemek için yurtiçinde bulunan, genel olarak en beğenilen en ideal denilen fırçayı aleti sabunları aldım ve şu an merak ettiğim birşey kalmadı. Sabun kısmını abartıp 10-12 tanesini kısa süre içinde deneme şansım oldu onuda ikiye düşürdüm artık. Fazladan birtek Tabac yedeğim var. Sabunlarım bitmeye yakın aklımda olanlardan iki tanesini alır bu seferde onlardan dener kullanmış olurum. Ara ara bakıyorum ne var ne yok diye, "Amaaan benim için en iyisi var zaten elimde" diyorum konu kapanıyor. Aklımda ise sadece Futur ve Thaterin özel bir fırçası var. Durum müsait olunca alınır artık. Biraz nefsi terbiye etmek lazım sanırsam.
Maddi olarak eli rahat olan dostlara diyecek sözüm yok tabi. Alsın, kullansın, eşine dostuna dağıtsın. Özellikle foruma yazsın, ki güzelde oluyor açıkçası, okuyarak bende öğrenmiş oluyorum.
"...Mevzu tıraş değil sen yanlış anladın..." demişti @Ahraz üstadım. Yine kulakları çınlasın Wink (cümlenin geçtiği konuyu bulamadım hakkını helal et ağabey )
Gönüller bir kardeşim. Ben anladığın anlamda yüzümü hiç tıraş etmedim, mevzuu hayattı; sen farketmedin. Cümle buydu kardeşim.

GM6_Tur cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,824 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,381 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,277 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 888 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,455 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,219 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,011 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,213 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,492 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,438 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: