Tahrişten Kurtulmak
Merhaba üstadlarım. Geleneksel tıraşta yeni birisiyim ve tahriş konusunda büyük problemim var. Rimei marka tıraş makinesi sipariş ettim o gelene kadar Yuma ile tıraş oluyorum. Derby Extra da jilet kullanıyorum. Fakat yüzümden resmen ateş çıkıyor. Yüzümü ne kadar yumuşatsam da ne kadar tıraş kremi kullansam da geçmiyor. 2 perdelik tıraş oluyorum. Bir düz ve çapraz şekilde.
Tıraş bağımlısı bir genç
Herkes birşeyler söyler yardımcı olmaya çalışır şimdi ama benim ilk söyleyeceğim jilet şu an. Aynı zamanda tek perde olmayı deneyin, en azından alışana kadar. Konforlu bir jilet ve tek perde ile en azından azalır diye düşünüyorum.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Ustadım önce sakalların çıkış yönüne dikkat edin, sonra sertliğine göre en uygun jileti deneyin ama en önce sakal çıkış yönü. Bunu için çok şanslısınız, @starex Delikanlı Tıraş yeni bir video paylaştı youtube kanalında bir göz atın derim
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Kartuşludan kalma alışkanlıklar devam ediyor anladığım kadarı ile.
Açıyı iyi yakala
Sakın bastırarak jileti yürütme, bir geçtiğin yerden tekrar tekrar çekme 2.perdede köpükle geçersin
Sinek kaydı aşığı olma, yüzüm mermer gibi olsun deme daha yenisin zamanla elin alıştıkça bunları yakalarsın
Yüzüne bakılabilecek, yani işyerinde amirlerinden sakal azarı işitmeyecek kadar, sakallarını temiz yap yeter
Gerisi zamanla olucak, sabır biraz sabır hemen pes etme.
Rimei alet gelince tek jilette takılıp kalma başka jiletler dene
Cildini, sakalını tıraşa iyi hazırla, cildin hassas ise soğuk suyla tıraş olmaya alış
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
@Soner +5
Üstadlarım verdiğiniz öneriler için teşekkür ederim. Bugün Shark, Perma Sharp, Astra gibi markalardan birer kutu alıp deneyeceğim. Ne diyebilirim ki sinekkaydı tıraşa bayılıyorum ama anlaşılan bir süre askıda kalacak.
Tıraş bağımlısı bir genç
(26/03/2019, Saat: 08:09)esatakgul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadlarım verdiğiniz öneriler için teşekkür ederim. Bugün Shark, Perma Sharp, Astra gibi markalardan birer kutu alıp deneyeceğim. Ne diyebilirim ki sinekkaydı tıraşa bayılıyorum ama anlaşılan bir süre askıda kalacak.

Bence seçtiğiniz markalardan 5 jiletlik birer kutu alın sadece. Yani 5 tıraş bir markayı deneyin, o bitince diğer markaya geçin. Böylece 5 tıraş 5 tıraş dönüşümlü olarak her markayı denemiş olursunuz. Hangisinden en çok memnun kalırsanız onunla devam edersiniz (ben de daha önce forumdan okumuştum bunu)
Bir tıraşta kullandığınız jileti ertesi tıraşta tekrar kullanmayın, atın
(26/03/2019, Saat: 09:18)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence seçtiğiniz markalardan 5 jiletlik birer kutu alın sadece. Yani 5 tıraş bir markayı deneyin, o bitince diğer markaya geçin. Böylece 5 tıraş 5 tıraş dönüşümlü olarak her markayı denemiş olursunuz. Hangisinden en çok memnun kalırsanız onunla devam edersiniz (ben de daha önce forumdan okumuştum bunu)
Bir tıraşta kullandığınız jileti ertesi tıraşta tekrar kullanmayın, atın

Komşum diğer her üyemiz gibi biz de aynı tecrübeyi yaşadık şahsi tavsiyem bir jilet ile en az iki defa tıraş olunması. sebebi ise bazı kaplamaların kesici ağızdan kalkması ile ikinci tıraşın farklı bir deneyim sunması. başkası buna körelme der başkası kaplamanın kalkması der ama bir jiletle yapılan iki tıraş bana göre daha iyi fikir verir onun hakkında.
İkinci husus olarak da bir marka jileti en az iki farklı karakterde tıraş aleti ile denemek. makine ve jilet uyumu da konfor ve keskinlik değerlerini fevkalade etkiliyor aklınızda bulunsun
(26/03/2019, Saat: 09:30)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum diğer her üyemiz gibi biz de aynı tecrübeyi yaşadık şahsi tavsiyem bir jilet ile en az iki defa tıraş olunması. sebebi ise bazı kaplamaların kesici ağızdan kalkması ile ikinci tıraşın farklı bir deneyim sunması. başkası buna körelme der başkası kaplamanın kalkması der ama bir jiletle yapılan iki tıraş bana göre daha iyi fikir verir onun hakkında.
İkinci husus olarak da bir marka jileti en az iki farklı karakterde tıraş aleti ile denemek. makine ve jilet uyumu da konfor ve keskinlik değerlerini fevkalade etkiliyor aklınızda bulunsun

Makine - jilet uyumu konusuna katılıyorum
İki farklı makine ile deneme konusunda elindeki imkanlara göre değerlendirmesi lazım. Birden fazla makinesi varsa deneyebilir
Bir jiletle bir kez tıraş olması konusunda da, tahriş sorununu çözemeyip erken pes etmemesi açısından öyle dedim komşum Smile
Ben de yeni alışıyorum. Tahriş konusunda pek çok faktör var. Bunları tek tek kişinin kendisi tespit etmesi lazım. En son jilet konusu geçmiş. Her gün farklı bir markayı denemesin yanılır diye bunu tavsiye ettim. Dediğin gibi her jiletle iki kez tıraş olup denenebilir, o konuda net bir fikrim yok açıkçası

Ben tahriş sorunum azalıp cildim alışıncaya kadar her jileti bir kez kullanıyorum açıkçası Smile
(25/03/2019, Saat: 20:29)esatakgul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba üstadlarım. Geleneksel tıraşta yeni birisiyim ve tahriş konusunda büyük problemim var. Rimei marka tıraş makinesi sipariş ettim o gelene kadar Yuma ile tıraş oluyorum. Derby Extra da jilet kullanıyorum. Fakat yüzümden resmen ateş çıkıyor. Yüzümü ne kadar yumuşatsam da ne kadar tıraş kremi kullansam da geçmiyor. 2 perdelik tıraş oluyorum. Bir düz ve çapraz şekilde.

Yazınıza cevap vermek isterken, önce verilen cevapları okuyayım dedim.
Arkadaşlar + olarak yazacak bir şey bırakmamışlar.

Geleneksel tıraşta en önemli şey, nasıl ki, bir bülbülü avuçlarının içerisinde ürkütmeden, zarar vermeden sevmek nasılsa özellikle ilk başlayanlar için tıraş olurken de aynı dikkati ve aynı hassasiyeti göstermeniz gerekir.

Zaman ilerledikçe deneyim kazanacaksınız ve yüzünüzde tıraş makinesi ile gezinirken daha çabuk, daha keskin vuruşlar, daha hızlı hareketler yapabileceksiniz.

Bu ilerleme her geçen gün tıraş olurken size daha fazla haz verirken "daha önce neden geleneksel tıraşa başlamadım" diye hayıflanacaksınız. Smile)

E n v i r o n m e n t a l i s t

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: