Sabun Muhafaza Ederken Dikkat Edilecek Noktalar
Selamlar

on not: Forumda sabun muhafaza ederken dikkat edilmesi gerken noktalarla ilgili arama yaptim. iki konu buldum ama ikisi de belli bir markanin belli bir modeli icin acilmisti. Tabi diger bircok baslikta da sabun bakimiyla ilgili parca parca bilgiler var fakat derli toplu bir baslik goremedim. Eger genel sabun bakimiyla ilgili toplu bir baslik varsa ve bana yollarsaniz bu basligi silerim.

Arkadaslar sabun bakimi ve korunumu ile ilgili eksik oldugumu dusunuyorum.

Bir yil icerisinde iki sabunumu murdar ettim.

ara not: Kullandigim firca markali bir urun degil fakat, gayet yumusak bir samur. bir yildir kullaniyorum 1 telinin dahi dokuldugunu gormedim. Oldukca memnunum.

Biri Proraso mentollu, kapagini geceden acik unutmusum. Sabaha baktigimda kup kuru olmus. icerisine birkac damla su damlatio kapattim fakat fayda etmedi. Kopurmuyor, krem gibi eriyip gidiyor.

digeri wholly kaw monaco royale. Ilk basta on numara kopuren sabun son 4 - 5 trasta kesinlikle kopuk yapmiyor. Prorasodan dilim yaninca bu sabunu gayet dikkatli kullandim. Tirastan sonra islak birakmadan hafif nemli bir sekilde muhafaza ettim. Ama sabunun yarisina geldigimde ilk basta yaptigi kopukten eser yok. tiras rutinimde ve uygulamamda bir farklilik yok.

Genel olarak sabun bakimi hakkinda sizin uyguladiginiz yontemler, sonradan kesfettiginiz puf noktalari varmi?

Saygilar
Volkan
Merhaba üstad,

Ben de ilk aldığım Cella'yı kendi kabında kullanıp, nemli şekilde beklettiğim için bir süre sonra rengi sararmaya ve iç kısmında normal renginde noktacıklar oluşmaya başlamıştı ve kokusu bozulmuştu.

Kullanılan maddeye göre değişiyor herhalde, mesela çubuk halinde yüzde köpürtme yaptığım Arko 1-2 ay olduğu gibi açıkta durup kullanmaya başlasam bile performansından bir şey kaybetmiyor.

Bu durum için galiba en güzel çözüm, asıl kaptan kaşıkla bir miktar alıp başka bir kaba basmak, asıl kabı da sabun muhteviyatına göre dolapta/buzdolabında bekletmek. Kısa sürede bitirilmeyecek bir ürünü durmadan suyla haşır neşir etmek iyi değil sanırım.
(17/03/2019, Saat: 12:52)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba üstad,

Ben de ilk aldığım Cella'yı kendi kabında kullanıp, nemli şekilde beklettiğim için bir süre sonra rengi sararmaya ve iç kısmında normal renginde noktacıklar oluşmaya başlamıştı ve kokusu bozulmuştu.

Kullanılan maddeye göre değişiyor herhalde, mesela çubuk halinde yüzde köpürtme yaptığım Arko 1-2 ay olduğu gibi açıkta durup kullanmaya başlasam bile performansından bir şey kaybetmiyor.

Bu durum için galiba en güzel çözüm, asıl kaptan kaşıkla bir miktar alıp başka bir kaba basmak, asıl kabı da sabun muhteviyatına göre dolapta/buzdolabında bekletmek. Kısa sürede bitirilmeyecek bir ürünü durmadan suyla haşır neşir etmek iyi değil sanırım.

aynen dediginiz gibi wholly kaw'da renk sararmasi oldu ve noktaciklar belirdi. bir tane paslanmaz celik tiras kabim var acaba yeni alacagim sabunlari ona mi bassam? Bu sefer de kurur gider diye dusunuyorum.
(17/03/2019, Saat: 13:23)volkanslim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aynen dediginiz gibi wholly kaw'da renk sararmasi oldu ve noktaciklar belirdi. bir tane paslanmaz celik tiras kabim var acaba yeni alacagim sabunlari ona mi bassam? Bu sefer de kurur gider diye dusunuyorum.

sabunun içerisindeki küçük sararmalar sabunlaşmamış yağ oranının fazla olmasından sonrasında da o fazla yağın bozulmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum ( bu oranı tutturmak zordur), ben iki traş tası kullanıyorum birine sabunumu bastım diğerinde sıcak su ile köpürtme yapıyorum. sabunumu asla ıslak bırakmıyorum süzüp kapağını kapatıyorum. Bugüne kadar da bi problem yaşamadım ama şunu da belirtmek istiyorum eğer içinde ciddi anlamda kimyasal esans yok ise sabunun kokusu belli bi zaman sonra azalmaya başlar "bence" bu normaldir.

cella kullanmadım ama yumuşak bi sabunsa bu dediğiniz olabilir,
Çok tecrübeli değilim fakat okuduğum kadarıyla cella gibi sabunlarda direk kaptan fırçayla yükleme yapmak yerine çay kaşığı gibi bir şeyle alıp kopurtme tasinda uygulama yapmak daha sağlıklı gibi. Mesela arko stick te direk kapaksız kapta basılı ve direk fircaya yüklüyorum sorun olmuyor. Sanırsam don yağı içeren sabunlar bu konuda daha rahat. Ama ithal, pahalı bir sabun kullanıyor olsam risk almam direk kaptan yuklemem. Tecrübeli üstadlar markalara göre daha iyi önerilerde bulunabilirler.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
Proraso mentol neredeyse 1 yıllık olacak artık. Kapağını açık bıraktım kapalı bıraktım kenarda köşede sıra gelmedi unuttum hor kullandım neler yaptım neler. Her kullanımdan sonra o gece açık bıraktım bazen unuttum tıraş dolabında birkaç gün açık kaldı ama hala gayet normal duruyor. Şimdiye kadar 1 cellayı biraz bozmuş olabilirim ama onun dışında her ürün gayet normal olsa da ilgi ile takip edeceğim bir konu.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
@mrcktl bende kopuk problemi oldu kokuda eksilme farketmedim. Wholly Kaw herzaman cok guzel kokuyor.

@Ayhandulgar yeni sabun actigim zaman mutlaka tasa basip kullanacagim. ama kurumamasi icin nasil koruyacagim onu bilmiyorum.

@FearOfATG hocam cok ilginc ben bir gece kutunun kapagini acik biraktim sabun kup kuru olmus. o gunden sonra da zaten randiman vermedi.

Acaba sorunu yanlis yerde mi ariyorum anlamadim. Su ayni, surat ayni, jilet ayni, makine ayni, sabun ayni, firca ayni. Kopuk nanay.
(17/03/2019, Saat: 14:22)volkanslim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mrcktl bende kopuk problemi oldu kokuda eksilme farketmedim. Wholly Kaw herzaman cok guzel kokuyor.

@Ayhandulgar yeni sabun actigim zaman mutlaka tasa basip kullanacagim. ama kurumamasi icin nasil koruyacagim onu bilmiyorum.

@FearOfATG hocam cok ilginc ben bir gece kutunun kapagini acik biraktim sabun kup kuru olmus. o gunden sonra da zaten randiman vermedi.

Acaba sorunu yanlis yerde mi ariyorum anlamadim. Su ayni, surat ayni, jilet ayni, makine ayni, sabun ayni, firca ayni. Kopuk nanay.
Proraso menthol henüz kullanmadım komşum ama Proraso sandal ağacı 3 4 aydır kullanıyorum. İlk bir kaç ay kapağı bir gece açık bırakıp öyle kuruyunca kaldırıyordum sonra kokusu azalacak diye korktum bir iki ıslak kapadım ama öyle de görüntüsünü sevmedim şimdi, sanırım @fearofatg komşum söylemişti, havluya ters çevirip kurutup öyle kaldırıyorum.

Saklanan yerin sıcaklığı mesela çok artıyor mu? Sorun ortamda olabilir bence.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
(17/03/2019, Saat: 14:22)volkanslim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mrcktl bende kopuk problemi oldu kokuda eksilme farketmedim. Wholly Kaw herzaman cok guzel kokuyor.

wholly Kaw ın dediğine göre sabun 4 oz kabı 6 oz muş rahat köpürtme yapılsın diye
ama sabun olayı çok detaylı bi konu eğer risk alırım diyorsanız rendeleyip içine az bi sıcak su ile benmari usulü metal bi kapta eritebilirsin bi köşede ağzı açık kurutursun sonra yine denersin ama ondan önce fırçanızı normal el sabunu ve sıcak su ile bi temizleyin derim yağlanmış olabilir yada aftershave vs bulaşmış olabilir
@mrcktl komşumun dediği ihtimali de değerlendirin. Sabun tortusu birikmiş, her kullanımda iyi durulanamamış fırçanın performansı ciddi anlamda düşüyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir sabun/kreme en fazla ne kadar verirsiniz? Lord Sparhawk 115 90,769 21/05/2021, Saat: 12:40
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,665 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz
  Sabun mu krem mi? piankhy 185 188,376 11/05/2021, Saat: 17:45
Son Yorum: Laylaylom
  Kaliteli sabun saklama kapları.. _Olgun_ 83 143,498 15/06/2020, Saat: 04:41
Son Yorum: safporsuk
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,019 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  ARKO sabun yüzü kim? mustbe 5 6,018 23/05/2019, Saat: 04:59
Son Yorum: mustbe
  Sabun mu kullanıyorsunuz?Köpük mü ? dogukan.bjk2 14 9,344 14/05/2019, Saat: 17:23
Son Yorum: ahbap
  Sabun Tası NIGRA 27 12,098 19/04/2019, Saat: 15:56
Son Yorum: BuraKaya55
  Miss world doğal sabun Soner 1 2,194 15/03/2018, Saat: 13:50
Son Yorum: ckeskin
  Kaç tane sabun/krem' iniz var? linguist 73 61,449 26/09/2017, Saat: 12:38
Son Yorum: ArdıçKatranı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: