En Son Ne Aldınız ?
(25/02/2019, Saat: 15:55)almnym Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İtalya seferinden İper diye bir marketten PRORASO kremin her rengi (beyaz, yeşil, kırmızı ) ve yeşil after shave losyon aldım. Toplam 4 € ödedim. Şaka gibi. Hepsi de 150 lik tam boy aklınıza seyahat boyu gelmesin.   Smile

Komşum  beni yanlış anlamazsınız umarım, fakat bunu İtalya da geleneksel tıraş ürünleri alınabilecek yerler konusuna, internet linki varsa link, yoksa en azından raftaki fiyatı gösterir foto veya marketi ve tabelasını gösterir dışarıdan bir foto ile zenginleştirsek forum üyeleri için nokta atışı olacağı kanısındayım.
2zdoe4i.jpg
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(25/02/2019, Saat: 15:43)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ankara'nın arka sokaklarında küçük bir gezinti..
İhtiyaç olmasa da tıraş repertuvarında olmasını istiyor insan.

1- Jiletler, Arka sabun
2- Olmazsa olmazım ve denemelerim için lazım olan deri parçası..(Derici İşlenmemiş Deri dedi, inşallah beni kandırmamıştır)

----------------------------------------------------------------------------
...deri malzeme ne tür malzeme acaba ? sizin daha once celik ustura icin yaptığınız, forumda da bahsettiginiz deri masat icin kullanacağınız türden birsey midir?
(25/02/2019, Saat: 16:24)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ----------------------------------------------------------------------------
...deri malzeme ne tür malzeme acaba ? sizin daha once celik ustura icin yaptığınız, forumda da bahsettiginiz deri masat icin kullanacağınız türden birsey midir?

Uğradığım yerde Her tür deri vardı.
Deri dükkanının sahibi resimdeki derinin işlenmemiş olduğunu ifade etti...

Bu tür derileri genellikle çeşitli macunlar sürerek(Dialux, krom oksit vs.) gerek tıraş öncesinde gerek tıraş arasında usturayı bileyleme de kullanıyorum.

Macunları kırtışlı tarafına sürüyorum, bir iki yerde o tarafın daha etkili olduğunu okumuştum.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(25/02/2019, Saat: 16:52)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uğradığım yerde Her tür deri vardı.
Deri dükkanının sahibi resimdeki derinin işlenmemiş olduğunu ifade etti...

Bu tür  derileri genellikle çeşitli macunlar sürerek(Dialux, krom oksit vs.) gerek tıraş öncesinde gerek tıraş arasında usturayı bileyleme de kullanıyorum.

Macunları kırtışlı tarafına sürüyorum, bir iki yerde o tarafın daha etkili olduğunu okumuştum.

--------------------------------------------
... o zaman islenmemis deri ile tıraş oncesi celik ustura için  yapılan  masatlamada ( asılan ve/veya sert bir yuzeye sabitlenmis olanlarda ) ; once macunlanmıs yuzeyde - macunlar ve asındırma dereceleri ile ilgili forumda bir baslık mevcuttu- , daha sonra bez yuzeyde - ki anladığım kadarıyla bu aşama macun artıklarından kesici ağzı arındırmak için , en son da islem yapılmamıs deri yuzeyde masatlama yaparak tıraşa hazırlanmış  oluyor  .. burda kullanılacak derinin de islem gormemis deri olması gerekiyor .. piyasada vaketa deri dedikleri , boyanmamıs deriler galiba bu tür deriler ., doğru mudur ?. (bu arada çelik usturanın shave ready- tıraşa hazır durumda olduğunu farzediyoruz )
(25/02/2019, Saat: 17:25)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: --------------------------------------------
... o zaman islenmemis deri ile tıraş oncesi celik ustura için  yapılan  masatlamada ( asılan ve/veya sert bir yuzeye sabitlenmis olanlarda ) ; once macunlanmıs yuzeyde - macunlar ve asındırma dereceleri ile ilgili forumda bir baslık mevcuttu- , daha sonra bez yuzeyde - ki anladığım kadarıyla bu aşama macun artıklarından kesici ağzı arındırmak için , en son da islem yapılmamıs deri yuzeyde masatlama yaparak tıraşa hazırlanmış  oluyor  .. burda kullanılacak derinin de islem gormemis deri olması gerekiyor .. piyasada vaketa deri dedikleri , boyanmamıs deriler galiba bu tür deriler ., doğru mudur ?. (bu arada çelik usturanın shave ready- tıraşa hazır durumda olduğunu farzediyoruz )

@taskind usta bu konuyla ilgili soruma  en iyisi kot pantolon kumaşı ile yapılır şeklinde cevap vermişti.

Macunlaşmış yüzeyde her durumda işlem yapmak önerilmiyor. Çünkü bu çalışma ustura ağzını bozabilir ya da yıpranmasını çabuklaştırabilir.

Buralardan ve azıcık ta olsa kendi kişisel deneyimlerimde gördüğüm şu: Eğer acemi isen hiç bir yerde ustura ağzına yön veremiyorsun.
Eğer ustalaşmaya başlamış isen yani ustura, deri, grid taşı üzerinde işlem yaparken bunlarla usturanın çıkardığı sesten neler olduğunu anlayabilecek deneyime gelmiş isen, ne kullandığının bir önemi yok.

Yani, ustalaşmış birisi macunlu bir bezde de harikalar yaratır, sadece deriyi kullanarak ta ustura ağzına etki edebilecek çalışma yapabilir.

En önemlisi sakin bir şekilde ya da sakinleşmek istenilen bir durumda arada bir deriyi kullanmak, arada bir grid taşlarını kullanmak arada bir deriye çeşitli macunlar sürerek deneme yapmak ve her yapılan deneme sonuçlarını gözlemlemek.(Tabi denemelik usturalar üzerinde)

Tüm bunları yaptıkça belirli bir mesafe kat ediyorsunuz ve ardından da dudaklarınıza mutlu bir gülümseme yayılıyor .

Örnek verecek olursam: Kendi mesleğimle yılların verdiği tecrübe ışığında yaptığım konulardan birisinde bana proje geldiğinde o projeyi durumuna göre 1 ayda sonuçlandırabilirim, bu konuda daha önce çalışmamış birisi ise en az 6 ayda sonuçlandırabilir.
Buradaki çabuk gerçekleşme süresi tüm tecrübelerin ortaya koyduğu sonuçtur.

Yılların verdiği deneyimler ve biraz da özel bir yeteneğin varlığı insanın en iyiye yakın şeyler üretmesini sağlar.

@taskind usta ya da Razorus'ta çalışan (@Noyan beyin kulakları çanlasın) usta körlenmiş bir usturayı en fazla 3-4 saatte adam eder,
ben elime aldığımda ise %70 onu kullanılmaz hale getirebilirim. Başını gözünü yarma ihtimalim çok yüksek olur.

Sözünü ettiğim ustalar ile Geltir'deki ustalar ise %100' yakın ve kısa süre içerisinde usturayı rahatlıkla tıraş olur hale getirebilir.

Afedersiniz, nereden nereye geldik. Smile)

Mühle ROCCA R96JET Black ...
Envanterimize girmiştir... Big Grin

662228a5077377c1d9a8f621126de073.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
Hayırlı olsun @PisPorsuk komşum. Bende bayadır bu ürünü takip ediyorum ancak Türkiye sitesinde yok. Siz nereden temin ettiniz acaba?
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
@PisPorsuk
Güle güle ve hep mutlu günlerinizde kullanmanız dileğiyle

Son sabun oyucu; Omega 10049 domuz fırça, kırmızı sap Smile)
(26/02/2019, Saat: 13:13)PisPorsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mühle ROCCA R96JET Black ...
Envanterimize girmiştir... Big Grin

...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Komşum, yeni almış olduğunuz Jet black hayırlı olsun. Bu ürün hakkında yorumunuzu rica edebilir miyim ? İlk versiyonu ile arasındaki nasıl fark almaya değer mi ?

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: