Parker 64S
Merhaba komşularım.
Bundan 1 hafta önce almış olduğum Parker 64S'in çok geç olmadan bir inceleme konusunu açayım dedim. Ayrıca fotoğrafları daha yakından incelemeniz için fotoğraflar büyük boyutludur. Biraz geç açılabilir. Kusurumuz olursa affola...

Parker 64S'i bundan 8-9 gün önce satın aldım ve 1 haftadır günlük tıraşta kullanıyorum. Bu 1 haftalık süreçte yaşadığım deneyimleri sizlere aktaracağım.
9k8ens.jpg
Parker 64S bayağı bayağı ağır bir tıraş aleti. Elime ilk aldığımda ağırlığından dolayı bir önümü ilikleme durumuna geçmedim değil. Birisinin kafasına atsanız adamın pekmezini akıtır bu alet. Qshave futur klonundan daha ağır geldi. Hassas tartı olsa tartıp fotoğraflarını atardım ama şartlar ve olanaklar, ne yapacaksın. Smile Neyse efendim, tıraş aletinin sapı (marine grade) 316L paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş. Duruşu ve elde kavraması çok iyi. Ayrıca tıraş aletinin sap yüzeyi sayesinde eliniz sabunlu şekilde çok iyi kavrayabiliyorsunuz, elden kayıp gitmiyor. Sap kısmı gerçekten iyi düşünülerek dizayn edilmiş ve kalite havasını hissettiriyor.
2vmg9de.jpg
Tıraş aletinin başlığı krom kaplama. Başlık için işçilik 10 numara diyemem. Üst kapağın iç kısmında leke, çizik izi gibi küçük izler var. Çok fazla değil ama ben pimpirikli olduğum için gözüme çarptı. Yoksa tıraş konusuna bir etkisi kesinlikle yok. Zaten fotoğraftan bile görünmüyor. Tıraş aletinin temizlenmesi de kolay. Kolayca sabun artıklarından temizleyebiliyorsunuz. En azından taraklı tıraş aletlerine göre genel temizliği daha kolay. Smile Tıraş aletinin ağırlığından bahsetmiştim. Parker 64S kendi ağırlığı ile yüzünüzde akıp gidiyor. Dediğim gibi çok dengeli bir ağırlığı ve ele güvenli şekilde oturuşu var. Kullanıcıya güven veriyor.
29onbyg.jpg
Parker 64S'in agresifliği Mühle R41'in bir tık alt seviyesi diyebilirim. Gayet agresif bir alet. Agresifliğine derece vermek istesem Mühle R41'e 10 üzerinden 9 puan verirken, Parker 64S ise 10 üzerinden 8 puan verirdi. Ama Mühle R41'in bir tık altında agresiflik düzeyinde olmasına rağmen benim cildimi günlük tıraşta hiç yormadı. Çok iyi anlaştığım, cildime ve sakal tipime uygun olan Derby Premium jilet ile çok iyi bir ikili oldular. Ayrıca jileti cildinizde hissediyorsunuz. Parker 64S gerçekten yakın bir tıraş veriyor. Parker 64S ile 1 perde WTG (sakal çıkış yönüne), 1 perde ATG (sakal çıkış yönü tersine) tıraş oluyorum ve gayet bebek cildi kıvamında bir tıraş sağlıyor. Ufak bir iki rötuş da geçtim mi tamamdır diyorum. Tıraş olurken başlığı yıkamak için su altına tutup, geri tıraşımıza devam ederken oluşan ufak bir su tutması var. Öyle çok rahatsız edecek şekilde veya yüzünüzden köpüğü akıtacak derecede değil. 1-2 su damlası sadece. Beni rahatsız etmiyor ama yine de belirteyim.
ws2o8l.jpg
Parker 64S tıraş aletinde takıldığım en önemli kusuru yukarıdaki fotoğrafta göründüğü üzere tıraş aletinin kafasının olduğu kısımda ki hizalanma sorunu. Üst başlık ile alt tabaka arasında bir tam hizalanma sorunu var. Bir taraf tam hizalanmış şekilde olurken diğer tarafta milimetrik bir hizalanma sorunu var. Sanki üst başlık alt tabakaya küçük geliyor gibi duruyor. Ya da alt başlık üst başlığa fazla büyük geliyor, bilemiyorum. Ama benim gibi simetri hastasıysanız gözünüz takılmadan edemiyorsunuz. Bunun da tıraşa bir etkisi var mı..? Şahsen bence hiçbir olumlu veya olumsuz etkisi yok. Ama dediğim gibi tam hizalansaymış çok iyi olurmuş. Noyan Bey,'e soracaktım aslında diğer modellerde de böyle bir sorun var mı diye, ama sırf bu detay için aramayayım dedim. Bu nedenden ötürü işçiliğe puan kırıyorum maalesef.

İnceleme yazımın sonuna gelirken iyi ki Parker 64S tıraş aletini almışım diyorum. Özellikle iyi ki 1 hafta önce 155 TL'ye almışım diyorum, zira şuan ki fiyatı 220 TL. Smile  Tabii tek bu tıraş aletinin değil, buna bağlı tüm tıraş aletlerinin fiyatı arttı, malum. Bu fiyata bu tıraş aleti alınmaz diyemem, zira Yaqi klasik tıraş aleti bile 145 TL olmuş.

Teşekkürler!
Detaylı bir inceleme yapmışsınız. Teşekkür ederim komşum. Aletin agresifliğinin R41'in bir tık altında olduğunu belirtmişsiniz. Normal şartlarda bu agresifliğin günlük tıraş olan birisi için fazla olması gerekir ancak derby kullanmanızın bu agresifliği bir nebze olsun azalttığını düşünüyorum.

İnceleme için teşekkür ederim.
Alet güzel görünüyor yinede ben hergün tıraş olmamanızı öneririm,2-3 günde bir idealdir.... hergün olmanız gerekiyorsa mild bir alet ile en fazla XTG yi deneyin ....

@Mehmet_G derby premium bana göre permasharptan astra yeşilden timordan daha keskin ama sadece biraz konforsuz o kadarda olsun Smile günlük tıraş için komşumuz derby premiumu beğenmiş keyifli tıraşları olsun..
@abdussamedy ve @Mehmet_G komşum teşekkür ederim. Günlük tıraşta bana bir sıkıntı vermiyor. Benim cilt tipim biraz farklı bir yapıda olduğu için günlük tıraş için özellikle bunu seçtim.
Komşum incelemen için teşekkürler. Bende de kapalı tarak bir parker seyahat aleti var. Agresifliği tarif ettiğin gibi. Günlük tıraşta biraz fazla ama gün aşırı olanlara tavsiye ederim.
Nedir, ne değildir?
Burak hocam tekrardan hayırlısı olsun, iyi günlerde kullanırsınız inşallah.. Smile Detaylı inceleme olmuş, elinize sağlık..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.
Komşum incelemeniz için elinize, emeğinize sağlık. 2-3 defa okudum ve kendimi gaza getirip bugün siparişi geçtim 64S için.
Kendi adıma konuşmam gerekirse, agresiflik benim açımdan büyük önem arz ediyor. Variant ve Progress aletlerde ilk perdeyi hep 5++ ayarlarda olurum. Bu çelik alet, doğal ağırlığı ile sanırım gayet net ve agresif davranıyor.
Eylül ayının başından bu yana 2.5 ay gibi bir süre geçmiş, bu süreçte nasıl ve ne yönde değişti yorumlarınız alet hakkında? Güncel yorumlarınız önemli çünkü Çarşamba günü ilk kez kullanımımdan önce.
Size de tekrardan hayırlı olsun dileklerimle (biraz geç de olsa) Rolleyes
"A Samurai always wears two swords."
(19/11/2018, Saat: 14:37)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum incelemeniz için elinize, emeğinize sağlık. 2-3 defa okudum ve kendimi gaza getirip bugün siparişi geçtim 64S için.
Kendi adıma konuşmam gerekirse, agresiflik benim açımdan büyük önem arz ediyor. Variant ve Progress aletlerde ilk perdeyi hep 5++ ayarlarda olurum. Bu çelik alet, doğal ağırlığı ile sanırım gayet net ve agresif davranıyor.
Eylül ayının başından bu yana 2.5 ay gibi bir süre geçmiş, bu süreçte nasıl ve ne yönde değişti yorumlarınız alet hakkında? Güncel yorumlarınız önemli çünkü Çarşamba günü ilk kez kullanımımdan önce.
Size de tekrardan hayırlı olsun dileklerimle (biraz geç de olsa)  Rolleyes

Komşum şans eseri yazınızı şimdi görüyorum. Daha önce fark etmeyişimin sebebi vize haftasına girdiğimden dolayıdır. Kusura bakmayın lütfen. Sad Cevap vermek isterim ama sanırım tıraş aletine 1 aydan fazla olacak şekilde sahibisiniz. Hatta hayırlı olsun mesajı da atmıştım sanırım. Bu durumda siz benden daha iyi deneyimlemişsinizdir komşum.

Not: Alıntılıma veya bahsedilme olaylarında bence forumun kendi içinde bir bildirim eklentisi gelmesi lazım. Bunu daha öncede belirtmiştim. Sonra böyle durumlar ortaya çıkıyor.
Şu 1 aylık süreç sonunda Parker 64S için söyleyebileceğim tek olumsuz nokta üst kafanın köşe bitimleri olacaktır. Yüzde çok hissediliyor o köşeler, keşke biraz daha yuvarlatılmış şekilde bitirselermiş. Onun haricinde ağırlığı olsun (Variant'tan daha ağır), elde kontrolü olsun, kesim hissiyatı olsun, net-temiz bir alet. Ben şahsen memnunum.
"A Samurai always wears two swords."
(08/09/2018, Saat: 13:52)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özellikle iyi ki 1 hafta önce 155 TL'ye almışım diyorum, zira şuan ki fiyatı 220 TL. Smile  Tabii tek bu tıraş aletinin değil, buna bağlı tüm tıraş aletlerinin fiyatı arttı, malum. Bu fiyata bu tıraş aleti alınmaz diyemem, zira Yaqi klasik tıraş aleti bile 145 TL olmuş.

Teşekkürler!

güncel fiyat 310 tl  Smile
maşallah 2 yıldaki bu şahlanış bir harika komşular  Big Grin

inceleme için teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Parker 91r btncl 2 1,586 24/02/2023, Saat: 00:09
Son Yorum: btncl
  R41 vs Parker 65R Erdka 2 1,603 08/02/2023, Saat: 03:28
Son Yorum: boldpilot17
  Parker Semi Slant Chefkara 41 13,827 17/01/2023, Saat: 15:40
Son Yorum: Shavettin
  Parker Variant Kaan EKİNCİ 1 1,646 19/11/2022, Saat: 21:02
Son Yorum: marv
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,692 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 61,816 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  PARKER 94R tonymontana 3 2,206 22/02/2021, Saat: 10:12
Son Yorum: Oldstyle
  Parker 111 Sheeplessness 22 9,001 06/08/2020, Saat: 03:01
Son Yorum: Ferat
Question Parker Variant, Merkur Futur ya da Merkur Progress.. Sizce bu üçünden hangisi? 40tansonra 39 15,276 07/03/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: 40tansonra
  Parker 97R cenkcenk 1 2,649 13/01/2020, Saat: 19:20
Son Yorum: JohnLocke

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: