Jilet Yorgunluğu
Sizce jilet yorgunluğu var mıdır?

Jilet yorgunluğundan kastım, kullanılmamış eski bir jiletin, ambalajı içinde çok uzun süre (mesela 10 yıl) durduktan sonra keskinliğini yitirmesi.

Olayın mantıklı bir açıklaması var mıdır, olabilir mi bilmiyorum fakat bunu bir kaç seferdir tecrübe ediyorum.

1. si yurtdışında bir bit pazarından aldığım seyahat tipi tıraş aletinin içinden kullanılmamış şekilde çıkan Omega marka jilette başıma geldi. Kör dediğimiz jiletlerin hissine benzer bir kesim hissi, belki daha da kötü. Herhalde uymadı bana bu jilet, ya da demek ki iyi bir jilet değilmiş deyip geçtim.

2. si geçenlerde aldığım Radio 1912 ile birlikte gelen Ever-ready jilette başıma geldi. Jilet kullanılmamış ve kendi kağıdına sarılı olmasına rağmen, ufak pas lekeleri vardı. Ben de güzelce kayışladım jileti. Dezenfekte ettikten sonra da tıraş olmayı denedim. Yine olmadı. Neredeyse cımbız etkisi yaptı. O kadar çekiştirdi sakalımı.

3. sü bugün denediğim Schick injector'de başıma geldi. Aletin yanında bir de enjektör gelmişti. İçinde kaç jilet var bilmiyorum ama, her zamanki tıraş öncesi hazırlığımı yapıp 1. jileti sürdüm alete. Bundan önce denediğim SE jilet gibi yoldu resmen beni. Dedim herhalde içine eski jilet sokmuşlar bunun (endektörler doldurulabiliyor mu bilmiyorum) bir tane daha deneyeyim. Onda da aynısı oldu.

Bu 3 jiletin de ortak özelliği eski olmalarıydı. Ne kadar eski bilmiyorum ama çok yeni olsalar 20 yıllıktır bunlar. Burdan yola çıkarak sormak isterim: Jilet yorgunluğu var mıdır? Neden?
Hocam tamamen mantik yurutecegim. Belki ortam sicakliginin uzun sureler surekli degismesi ile tekrar tekrar yasanan genlesmeler jilet agzinin yapisini olumsuz etkilemis olabilir.
Belki bir goz atmak istersiniz alakalı bir konu.
http://www.geltir.com/post-43196.html
Metal yorgunluğu var.Jilette metalden üretildiğine göre.Ej89 iyi mi kötü mü’den bu seviyeye geldik ha.Ne diyeyim forum adına güzel olur umarım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@dikdik_s bayağı bir aramıştım konuyu açmadan önce, ilgili bir konu olmadığına kanaat getirince açtım konuyu. Sizin linkini verdiğiniz konuya denk gelmedim fakat orda da bu konuda bir detay verilmiyor. Yalnız o konudan yola çıkarak jilet yorgunluğu yoktur denebilir. Çünkü orda sadece eski jiletlerle tıraş olan üyeler var.

@ahraz evet jilet-metal-metal yorgunluğu ama metal yorgunluğunda, metalin normalde dayanabileceği bir yüke uzun süre boyunca maruz kalması nedeniyle, dayanabileceğinin çok daha altında bir yük altında yenilmeye uğraması vardır. Cümle biraz karışık olmuş olabilir, yazarken de zorlandım. Mesela bakır bir teli 90 derece dik açı yapacak şekilde kıvırın, sonra ordan düzeltin, sonra tekrar kıvırıp, tekrar düzeltin. Bu işlemi bir süre yaptıktan sonra, bakır tel normalde 100 kiloluk bir gerilmeye dayanabiliyorken, mesela 5 kiloluk bir gerilme nedeniyle kopar. Bu anlattığım olayın ajite edilmiş hali tabii ki.

Paketinde duran bir jilet için durumu ben buna benzetemiyorum çünkü bir yük bulamıyorum. Kendi ağırlığından kaynaklı bir yük var mıdır, varsa o bir sebep midir bilemedim.
Zaman icinde tıras jileti yorgunlugu hakkında cok detaylı bir arastırma dokumanı buldum.
Metal dayanım olcumleri ve keskinlik degerleri yıllar bazında olculup degerlendirilmis. Arastırmanın linki:
https://drive.google.com/file/d/1HVP0tq8...sp=sharing
Bence nokta kadar şüphe olan jiletleri kullanma .
(20/12/2017, Saat: 01:13)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @dikdik_s bayağı bir aramıştım konuyu açmadan önce, ilgili bir konu olmadığına kanaat getirince açtım konuyu. Sizin linkini verdiğiniz konuya denk gelmedim fakat orda da bu konuda bir detay verilmiyor. Yalnız o konudan yola çıkarak jilet yorgunluğu yoktur denebilir. Çünkü orda sadece eski jiletlerle tıraş olan üyeler var.

@ahraz evet jilet-metal-metal yorgunluğu ama metal yorgunluğunda, metalin normalde dayanabileceği bir yüke uzun süre boyunca maruz kalması nedeniyle, dayanabileceğinin çok daha altında bir yük altında yenilmeye uğraması vardır. Cümle biraz karışık olmuş olabilir, yazarken de zorlandım. Mesela bakır bir teli 90 derece dik açı yapacak şekilde kıvırın, sonra ordan düzeltin, sonra tekrar kıvırıp, tekrar düzeltin. Bu işlemi bir süre yaptıktan sonra, bakır tel normalde 100 kiloluk bir gerilmeye dayanabiliyorken, mesela 5 kiloluk bir gerilme nedeniyle kopar. Bu anlattığım olayın ajite edilmiş hali tabii ki.

Paketinde duran bir jilet için durumu ben buna benzetemiyorum çünkü bir yük bulamıyorum. Kendi ağırlığından kaynaklı bir yük var mıdır, varsa o bir sebep midir bilemedim.

Serdar abi güzel anlatmışta

Ben yinede sizin için atladığınızı değerlendirdiğim bir konuda aydınlatmaya çalışayım.Uçak parçaları zamanla metal yorgunluğa maruz kalır,sebebi rüzgara karşı direnmeleridir.Peki hiç uçmasalarda metal yorgunluğu olur mu?İşte burada toz,hava ile temas,havadaki partiküller,ani sıcaklık ya da devamlı aynı sıcaklığa maruz kalma gibi etmenler devreye girecektir.Malzeme bilimi okuyan arkadaşlar eminim bizi daha iyi aydınlatacaktır ama söylemeye çalıştığım tamamen korunaklı,izole,havasız bir ortam olmadığı sürece metal yorulur.İnsanları da yormaya gerek yok bence Hocam.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Şimdi dikdik_s' nin link yok diyor, ahraz siz var diyorsunuz ama aynı zamanda Serdar abi güzel anlatmış diyorsunuz. Birşeyi mi kaçırıyorum yoksa yanlış mı anlıyorum bilemedim.

Olurunu olmazını biraz tartışmak istemiştim. Uçak parçalarını falan boşverelim bence, yorgunluk verdiysem affola. Çok üzerinde durmaya gerek yok.
Ben oyle bir arastırma yok manasında dedim yaw, biraz gulun arada dedim. Siz muhabbetinize devam edin. Vintage jilet kullanmadıgım icin konu dısıyım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi Mauser 40 15,496 28/06/2021, Saat: 10:45
Son Yorum: necatiatceken
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 21 20,113 11/09/2020, Saat: 16:10
Son Yorum: Mustafa40
  Jilet değişimi timdr 10 7,165 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 50 48,141 19/03/2019, Saat: 22:03
Son Yorum: Soner
  Polsilver Jilet Ömür Testi Mauser 45 37,429 17/09/2016, Saat: 16:30
Son Yorum: Arif