Arko 60. Yıla Özel Tıraş Jeli ve Köpüğü
(16/09/2017, Saat: 14:10)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar Arko firması, hali hazırda sattıkları köpük ve jel kullanıcılarına retro ürün yapmışlar. Yani bildiğimiz o Arko sabunu tüpe basmamışlar, tüpte olana Arko Sabun tasarımı vermişler, o açıdan bakmak laızm. Arko sabun kaldığı yerden devam yani Smile

Tam olarak budur. Biz arko'nun hedef kitlesi değiliz arkadaşlar. Arkonun iki hedef kitlesi var, berberler ve jel kullanıcıları. Birinci kitlenin herhangi bir değişiklik talebi veya beklentisi, ikinci kitlenin de sabun kullanma niyeti yok. Jel kullanıcıları için hoş bir guzellik olmuş.

Bizim de potansiyelimiz var ama orta vadede. Sakal modasının sonlarına geliyoruz. Sağlıklı ürünler modası tam gaz devam ediyor. Biz bu ikisinin kesişim kümesiyiz. Bize ürün geliştirmek büyük bir firma için cocuk oyuncağı, teste hazır ve gerilla pazarlaması yapacak kitle de (biz) hazır. Artisan bir yan marka oluşturmanın evyap'a maliyeti aylık printer kartuş masrafından düşük olacaktır. Ama işte orta vadeyi hedeflemek Türk firmalarının güçlü yönü değil maalesef.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Farklı ürünler bekliyoruz bir umut ama artık klasik Arko'yu bile olduğu gibi üretmeye devam etseler yeter diyorum.
Arko hindistan cevizli veya biraz daha klas bir aroma ile çıkartabilirdi bunu. Çok farklı kafadalar.
Forum gecmisinde rastlarsınız, arkonun yetkililerinle bile konusanlar oldu eski ustadlardan, arko kendinden memnun ilerisi icin bir vizyonu yok.
Ulkenin az sayıdaki marka olmus yurt dısında bilinen markalarından, iftihar ediyoruz orası ayrı. Arkoyu oldugu gibi seviyorsanız, kullanın zevkini cıkarın(ozellikle yaglı ciltliler sevebilir), ama bir degisim farklı iyilestirilmis bir urun beklemeyin, iyilestirmeye duzeltmeye calısmayın. Alan razı satan razı durumda arko. Seviyorsan daha iyi f/p urun yok.
Benim gibi cildin kuru ise, nemlendirmesini, tıras sonrası hissiyatını begenmediysen, baska urune gec kardes, vakit kaybetme derim. Memlekette paket sigara 10lira olmus, litre benzin 5lira, pasaport 500lira, bu degerler memleket yasantısı icinde normal geliyorsa sana , su uff yine sakallar uzadı diye baslayacagın tıras yerine, muzik esliginde zevkle eglenerek tıras olduracaksa sana, ver derim butcen dahilinde ne verebilirsen sabuna.
(19/09/2017, Saat: 10:55)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forum gecmisinde rastlarsınız, arkonun yetkililerinle bile konusanlar oldu eski ustadlardan, arko kendinden memnun ilerisi icin bir vizyonu yok.
Ulkenin az sayıdaki marka olmus yurt dısında bilinen markalarından, iftihar ediyoruz orası ayrı. Arkoyu oldugu gibi seviyorsanız, kullanın zevkini cıkarın(ozellikle yaglı ciltliler sevebilir), ama bir degisim farklı iyilestirilmis bir urun beklemeyin, iyilestirmeye duzeltmeye calısmayın. Alan razı satan razı durumda arko. Seviyorsan daha iyi  f/p urun yok.
Benim gibi cildin kuru ise, nemlendirmesini, tıras sonrası hissiyatını begenmediysen, baska urune gec kardes, vakit kaybetme derim. Memlekette paket sigara 10lira olmus, litre benzin 5lira, pasaport 500lira,  bu degerler memleket yasantısı icinde normal geliyorsa sana , su uff yine sakallar uzadı diye baslayacagın tıras yerine, muzik esliginde zevkle eglenerek tıras olduracaksa sana, ver derim butcen dahilinde ne verebilirsen sabuna.

+1
Üstat döktürmüşsün Smile
Bugün bu ürünü ilk defa görünce ben de aldım, forumda konusu yoktur diye geldim buraya ama konusu açılmış bile. Jel 6.90, köpük 5.90 TL. Sizler gibi bende de kullanmak yönünde en ufak bir arzu yok, sanırım Arko'nun havasına, bize has o cazibesine kapıldım ve derhal aldım.
Yorumların hepsi çok değerli, kimisi duygusal kimisi pazarlama iletişimi mesajlar barındırıyor. Bir zamanlar ben de düşünürdüm bu konuyu. Ama sanırım şöyle bir durum var;

1- Satılan 100 ürünün 70'i kullan at (disposable), 20'si kartuşlu (system) 10'u da Çift taraflı jilet (DE) + Tek taraflı ustura jileti (SE)
2- Para sistem kullanıcılarında çünkü paket başına 50 hatta 70 lira ödenmesi gerekiyor (kartuş+alet+jel) sonra kullan atçılar var en sonda da DE ve SE'ciler yani biz ve berberler.
3- Sistem ürünlerini tercih edenler gelir seviyesi yüksek ve jel, losyon gibi ürünlere para harcıyorlar özellikle Gillette logolu olanlara. Firmalar da rekabeti bu alana taşımak zorunda kalıyorlar yeni ürünlerle. DE kullanıcıları olan bizler ile SE kullanıcıları olan berberler yüzde 10'u eşit bölüşürlerse yüzde 5 eder. Biz değişiklik ve yeni formülasyonlar isterken, berberler tıraş başına maliyet hesabı içindeler Arko zam yapsa Hacı Şakir alacak berberler var. Smile
4- Pazardaki payımız yüzde 5, cirodaki payımız bunun bile yarısıdır eminim. Ben ayda 7 veya 8 jilet tüketiyorum jilet üreticisine katkım 5 lira. Bir sabun aldım plastik kutulu Arko 5 ay oldu hala kullanıyorum o da 5 lira. Hal böyle iken daha çabuk tükenen ve birim fiyatı 15 - 20 lira olan ürünlerin gelişimi daha mümkün. Arko ve Derby'ye 1 ayda toplam 6 lira sağlayan 20.000 kişinin sesini duyurması çok zor, bunun 100 katı (tahmin) diğer ürünleri tercih ediyorken özellikle de.
5- Sanırım şunu kabul etmeye alışmak gerekiyor. Tıraş olmak için kullandığımız ürünler pazarın önemli ve lider üreticileri tarafından üretilmiyor bile. Dünyanın 1 numarası olan firma artık Çift Taraflı Jilet için makine üretmiyor, artık genç erkekler tıraş fırçası için nostalji diyor (çoğunlukla) artık tıraş olmak bir keyif olmaktan öte mecburiyet çorabını giymekten daha fazla zaman ayırmak istemiyorlar malesef. Ürün üreticileri de buna yatırım yapıyor. Bu nedenle Arko'dan Derby'den, sandal ağacı özlü sabun beklemek, otobüs durağında vapur bekleyip neden geç kaldı diye hayıflanmak demektir. Bu yüzden jilet stoğu yapıyoruz, sabun stoğu yapıyoruz. Şahsen benim 2.000 adet (artı, eksi) jiletim mevcut. Pek çok Arko hiç açılmadan bekliyor. Aman ne olur ne olmaz her istediğinde ulaşamıyorsun zira.

Sürçil lisan varsa özür dilerim,
Dilim döndüğünce düşüncelerimi dile getirdim.

Saygılarımla...
@Lockhead 5. maddeniz ile ilgili; Gilette firmasının DE alet üretmemesinin nedeni, duygusal düşünmeyip kurumsal düşününce patent haklarının bitmiş olması olduğu akla daha yatkın geliyor.Ayrıca çok sayıda mağazası olan ıslak tıraş ile ilgili birçok ürün satılan Art of shaving'in sahibi Gilette'in sahibide olan P&G.

Bence bizim ihtiyacımız olan yeni arko çeşitleri değil, nasıl şarap veya zeytinyağı üreticileri var o şekilde olan artisan sabun üreticileri.Maliyeti düşününce bilgi ve arge gerektiren bu işi yapıcak çok fazla kişi yada firma yok.
(24/09/2017, Saat: 19:09)Mert_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence bizim ihtiyacımız olan yeni arko çeşitleri değil, nasıl şarap veya zeytinyağı üreticileri var o şekilde olan artisan sabun üreticileri.Maliyeti düşününce bilgi ve arge gerektiren bu işi yapıcak çok fazla kişi yada firma yok.

+1

Başarılı olan bu artisan üretici daha sonra şirketleşerek ürünlerini tedarikçilere ileterek dağıtımını, ihracını sağlar. Her marka veya şirket aşağı yukarı böyle doğmuştur.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Tıraş ürünleri ve pazarı ile ilgili bütün tespitlerinize katılmakla birlikte bir not düşmek isterim.Tüketici açısından geleneksel tıraş hobi kısmını da bir tarafa bırakırsak en doğru ve sağlıklı tıraş olma şeklidir.Birçoğumuzun hikayesi de bu arayışla başlamıştır.
de te fabula narratur.!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jikoryen Tıraş Sabunu Alkali 0 169 09/04/2024, Saat: 00:01
Son Yorum: Alkali
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 925 1,060,312 08/04/2024, Saat: 23:54
Son Yorum: Alkali
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 221 181,112 08/04/2024, Saat: 23:53
Son Yorum: sfenks
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 97,258 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 808 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
  Arko sabunun kase versiyonu neden hiçbir yerde satılmıyor? badgergagaci 3 970 21/01/2024, Saat: 17:20
Son Yorum: exselans
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 991 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 501,162 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,452 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,466 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: