tto/kelebek aletlerdeki jilet eğimi ve tahriş
herkese iyi günler,
elimde bulunan her iki tto (twist to open-çevir aç) yada kelebek denen aletleri her ikisinde de özellikle bıyık bölgesinde yaptığı tahriş hatta kızarıklık sebebinden incelemeye aldım ve sonucu sizinle de paylaşmak istedim. alta resimlerini eklediğim feather popular ve mingshi aletlerin her ikisinde de jileti kavis vererek sıkıştırdığı için eğiklik yada eğim sebebiyle bastırmasam bile deriden bir kısmı alıp götürüyor gibi. ışığa doğru jilet ucunu tüfek gibi tutun, gez göz arpaçık gibi bakıldığında göz kısmı yukarıda değil mi?
bir masa üstüne testereyi zımpara yapacakmış gibi düşünün, şimdi bu testereyi biraz bükerek deneyin. ilkinde varsa pürüzleri alır, ikincisinde masanın ortasını almaya başlayacak değil mi?
elimde gillette tto olmadığı için tüm tto lara genelledim kendimce ama siz de inceleyebilirseniz bilgi beklerim.

kaliteli aletlerde böyle bir durum yoksa bu başlığı ekonomik tıraş aletlerine taşıyabiliriz.

herkes bilsin, isteyen kullansın. parçalı aletlerden merkur progress ve rimei de bu sorun yok kesinlikle. dümdüz tutuyorlar jileti. tto larda tam sıkmıyorum jileti tutacak kadar sadece iki parmakla sıkıyorum çok aza iniyor ama eğik yine. hem çok az agresiflik vermiş oluyorum hem kullanabiliyorum değişiklik olsun diye.

2ymipzl.jpg
2m5z2hl.jpg
Sefim bence makinalar sana mild geliyor, sende is yapsın diye bastırıyorsun. Orada ki mikrometrik egim olsa bile az bastırma ile o farkı kompanse edebilirsin normalde.
Benim tavsiyem daha agresif bir makinaya gecmeniz. Yada var olan makinalar ile daha az baskı ile daha cok perde tıras olmanız. Saygılar
@Hattusha

Esas soru tahriş neden sadece bıyık bölgesinde ?
Alet ve jiletin konumu aynıysa yanaklarda ya da çenede neden yok ?

Mevzu tutuş açısı mı yoksa ?
www.BarbarosRazors.com

Açınızı değiştirin ve bastırmayın. Sorun üst bıyık bölümünde ise (burna yakın) burnunuzu hafifçe yukarı kaldırıp aletin kenarı ile hafifçe almayı deneyin.
İlginç. Bende neden sadece bıyık diye düşünüyorum. Feather Popular ile aynı bölgede tahriş yaşamıyorum.
(17/09/2016, Saat: 23:06)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Hattusha

Esas soru tahriş neden sadece bıyık bölgesinde ?
Alet ve jiletin konumu aynıysa yanaklarda ya da çenede neden yok ?

Mevzu tutuş açısı mı yoksa ?

Büyük ihtimal açı sorunu, 2-3 yıldır bu aletleri kullanıyorum, mingshi da daha az, bazen hiç olmuyor. Feather da hemen hemen her zaman oluyor. Derby ve treet platinum jiletlerde nokta kanatma bile yapıyor çenedeki çizgilerde. Sadece sarı sharp edge gillette, rimei ve eski beyaz kırmızı siyah rapira jiletle rahat oluyor. Diğer jiletler çabuk deforme oluyor yada kanatıyor-yeşil gillette, wilkinson alman, permasharp, yeşil astra, shark, rapira yeni mavi pembe siyah. Polsişver iridyum bir kez denedim o da çok iyi çıkmadı gibi.

Ama buradaki esas mesele bu kavis neden, usturada yapsak aynı kavisi rahat olur muydu?

35 yaşıma kadar haftalık, onbeş günlük sakalla gezdim, şimdi moda oldu farklılık adına günlük tıraş oluyorum.
Çok arkadaşımız neden bıyık sorduğu için cevabım büyük ihtimal açı veya hız. Çünkü ilginç tek tarafta kare gibi büyük oluyor, fındık bıyık gibi ama sağa kaymışı.

Ama jileti düz tutan rimei, merkur progres ve gillette tech de böyle sorun hiç olmuyor. Bıyık kısmı tam yumuşamıyor olabilir diyecekler için bu son cümlem. Sabunlamada.

Yerli tto yapacak arkadaşlarımızın da dikkatini çekmek isterim bu konuda.

35 yaşıma kadar haftalık, onbeş günlük sakalla gezdim, şimdi moda oldu farklılık adına günlük tıraş oluyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Wilkinson sword tto kelebek tip yeni tıraş aleti zbilgen 91 49,489 17/03/2023, Saat: 00:49
Son Yorum: anlatıcı
  Pürüzsüz Saplı Kelebek Tıraş Aletleri artan09 11 6,077 20/05/2021, Saat: 10:19
Son Yorum: Oldman
  Van Der Hagen Kelebek Tipi dipcikgibi 7 4,100 21/12/2020, Saat: 12:25
Son Yorum: marv
Photo Yintal Ayarlanabilir Kelebek Tıraş Aleti arandur 4 4,512 22/10/2020, Saat: 01:13
Son Yorum: Abus
  Yağlama TTO-Kelebek 3.Perde 8 4,564 07/01/2020, Saat: 10:52
Son Yorum: 3.Perde
  Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak Ricochet 11 7,635 27/10/2019, Saat: 16:34
Son Yorum: Rigbie
  Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti rocnel 16 10,876 23/06/2018, Saat: 11:43
Son Yorum: Aersin
  TTO/Kelebek Tıraş Aletindeki Mekanizma Sorunu msakalli 8 8,462 26/12/2017, Saat: 15:03
Son Yorum: FatihAhmet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: