Pure tipi porsuk fırçası yumuşatılabilir mi?
(29/11/2015, Saat: 02:53)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok Estağfurullah ne haddime...
Ben aslında uzun zamandır yazmıyordum. İyisi mi ben tekrar yazmamaya devam edeyim. Siz de silvertip nedir manchurian nedir hmw nedir pure nedir bilmeden yorum yazmaya, hatta benim gibi iyi niyetli bir insanı bile bozmaya devam edin.

Lütfen. Niyetim Sizi bozmak değildi.  Huh
Tecrübesi mutlaka fazla birini bozmak yaşımın gerektirmediği bir şeydir.
Bilgiye saygı göstermemek ise mesleğimin hiç gerektirmediği bir şeydir.
Siz yine yazın ve Bizi uyarın, bilginizden fayda görelim.
Ama vereceğimiz cevaplarda da Size göre eksik bilgi - acemilik görüyorsanız, fazla hassasiyet göstermeden ve sabırla karşılayın.

Gerçekten eğer omurgalı olmayan iki fırça mevcut ise bunlardan porsuğun en yumuşak (boğaz) kıllarından yapılmış silvertip veya hmw gibi özel seri kıllar yerine, sırt-kuyruk kısmındaki kılların birde ucu kesilmiş, iğne gibi pure olanını tercih etmek şahsi zevkimdir diye düşünüyorum. Bu tercih Sizin veya çoğunluğun zevkine uymaz, onada karışmam.
Bu cümle de bozma amaçlı söylenmemiştir.
Saygılar.
Saygıdeğer arkadaşlar,

Forumda yapılan böyle beyin fırtınaları ve herkesin kendi fikrini söylemesi bi yana yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben bugün yabancı bir sitede fırça yumuşatma ile ilgili bir yazı okudum.

Burada üyenin biri 1/5 oranında sirkeli suda bekletmek gibi bir şey söylemiş. Bugün tıraştan yarım saat önce bu çözeltiye pure porsuk fırçamı batırdım. Psikolojik bir etkimidir hala kendimi sorguluyorum ama fırçam eskisine göre daha yumuşak tavır sergiledi Smile Yumuşadıysa bunun kalıcı olup olmadığını tabi ki bilmiyorum. Fırça tamamen kuruduğunda tekrardan deneyip göreceğim. Smile

Bununla ilgili siz değerli üyelerin tecrübeleri,bilgisi var mıdır? Tabi her tıraş öncesi bunu yapmak pek kolay olmayacak. Bundan sonraki tıraşımda fırçanın agresifliğini tekrardan değerlendireceğim.
Aleksey;
Onurcakmak;
Kusuruma bakmayın geç farkettim.

(29/11/2015, Saat: 00:40)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Duke nasildi, sertligi tatmin etti mi?
Aleksey; Tipsoft Bana uygun değil dağılıyor.
Suratta daha az dağılma bakımından Duke daha zevkli ama hala kıl uçlarındaki o aradığım sertliği, batmayı yakalayamadım.
Epsilon'u da deneyeceğim.
Zaten hep ikinci el alma sebebim de arayış sırasında fazla zarara uğramamak. Bulduğumda sıfırını bakacağım. Bulursam inşallah. Her nerede yapıyorlarsa. Smile

Onurcakmak; Teşekkürler. Çok faydanızı görüyorum.
(29/11/2015, Saat: 00:53)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @AKadir üstad, silverti aslında çeşitlere ayrılıyor. Sizin meselede kıl tipi önemli. Örneğin Finest 2Band silvertip bir fırça . Bu tip bir düğüm, hem omurgası hem de HMW veya Premium Silvertip'lere göre masaj etkisi / karıncalanma hissi veren uçları sayesinde damak zevkinizi daha iyi karşılayacaktır. Daha sert kıl ucu bekliyorsanız Best'lere bakabilirsiniz. Pure Badger'ların sert belki hoşunuza gidebilir ama bu fırçaların çok zayıf omurgalı olması ve uygulama esnasında çok açılması pek kullanışlı olmuyor.
(29/11/2015, Saat: 03:30)AKadir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lütfen. Niyetim Sizi bozmak değildi.  Huh
Tecrübesi mutlaka fazla birini bozmak yaşımın gerektirmediği bir şeydir.
Bilgiye saygı göstermemek ise mesleğimin hiç gerektirmediği bir şeydir.
Siz yine yazın ve Bizi uyarın, bilginizden fayda görelim.
Ama vereceğimiz cevaplarda da Size göre eksik bilgi - acemilik görüyorsanız, fazla hassasiyet göstermeden ve sabırla karşılayın.

Gerçekten eğer omurgalı olmayan iki fırça mevcut ise bunlardan porsuğun en yumuşak (boğaz) kıllarından yapılmış silvertip veya hmw gibi özel seri kıllar yerine, sırt-kuyruk kısmındaki kılların birde ucu kesilmiş, iğne gibi pure olanını tercih etmek şahsi zevkimdir diye düşünüyorum. Bu tercih Sizin veya çoğunluğun zevkine uymaz, onada karışmam.
Bu cümle de bozma amaçlı söylenmemiştir.
Saygılar.

Yazı olunca yanlış anlaşılmalar oluyor sık sık. Siz de beni tanısanız asla art niyetimin olmadığını göreceksiniz. Yazmayacağım diyorum, ama bakıyorum ki başlığınız çok içten, samimi görüp yardımcı olmaya çalışıyorum tüm samimiyetimle...

Aslında sizin istekleriniz kolay şeyler.
Mesela bir kimse pure kullanırken silvertipi merak ediyor olsa, sırf merakı için harcayacağı para 150 lira. Ama pureyi merak edenin cebinden çıkacak para sadece 20 lira. Varsa Yakınlarda bir rossman mağazası, oradan bir pure alıp deneyebilirsiniz.

Ama sizin yazdıklarınızdan şunu anlayabiliyorum, şundan tüm kalbimle eminim ki değerli forum arkadaşım, istediginiz asla pure olamaz. domuz fırçalara yönelmeyi deneseniz?

Ben de benzer durumları yaşadım. Silvertip ile girince porsuk dünyasına bir garip geliyor. Ama emin olun ilerleyen günlerde çıkacak asıl keyfi. Ya sabır ile kullanın, ya semogue domuzlara bir göz atın derim Wink

Eğer porsuk ile devam etmek isterseniz omurgası güçlü manchurian fırçalar istediğiniz.

Eğer Yakınlarda rossman yoksa size bir ısana pure porsuk hediye edebilirim. Wink

Saygılar
(29/11/2015, Saat: 13:11)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazı olunca yanlış anlaşılmalar oluyor sık sık. Siz de beni tanısanız asla art niyetimin olmadığını göreceksiniz. Yazmayacağım diyorum, ama bakıyorum ki başlığınız çok içten, samimi görüp yardımcı olmaya çalışıyorum tüm samimiyetimle...
Aslında sizin istekleriniz kolay şeyler.
Mesela bir kimse pure kullanırken silvertipi merak ediyor olsa, sırf merakı için harcayacağı para 150 lira. Ama pureyi merak edenin cebinden çıkacak para sadece 20 lira.  Varsa Yakınlarda bir rossman mağazası, oradan bir pure alıp deneyebilirsiniz.
Ama sizin yazdıklarınızdan şunu anlayabiliyorum, şundan tüm kalbimle eminim ki değerli forum arkadaşım, istediginiz asla pure olamaz. domuz fırçalara yönelmeyi deneseniz?
Ben de benzer durumları yaşadım. Silvertip ile girince porsuk dünyasına bir garip geliyor. Ama emin olun ilerleyen günlerde çıkacak asıl keyfi. Ya sabır ile kullanın, ya semogue domuzlara bir göz atın derim Wink
Eğer porsuk ile devam etmek isterseniz omurgası güçlü manchurian fırçalar istediğiniz.
Eğer Yakınlarda rossman yoksa size bir ısana pure porsuk hediye edebilirim. Wink
Saygılar

Hem Bana fikir vermek, yardımcı olmak için gayret edeceksiniz hemde art niyetli olacaksınız. Böyle birşeyin zaten imkanı yok.
Olgunluğunuzdan ve teklifinizden dolayı çok teşekkür ederim.
Benim de yanlış anlaşılacak bir yazım olduysa affola.

Domuz kılı fırçalarda Beni durduran ıslandığında birbirine yapışıp kenara çekilmeleri, uçları çatallaştığında sabun kullanımının zorlaşması, son sahnede pureden daha yumuşak bir fırça ortaya çıkması (Yanlış araştırmadıysam).

İzbe üstadın Epsilon LE 2 Band 50 loft ile ilgili yaptığı incelemede kullandığı "O kadar yoğun bir düğüm ki bu. Açılmıyor. Tekrar edeyim açılmıyor. Ne yüzünüzde ne de kase de köpürtürken açılmıyor. Bir resim tuvalinde geniş alan boyaması için kullanabilirsiniz. Tekrar edeyim mi? Açılmıyor. " cümleleri beni çok cezbettiğinden, aynı fırçanın 55 loft olanını denemek istiyorum. Salı Çarşamba elimde olur ve arayışın da sonu gelir inşallah.
(29/11/2015, Saat: 16:24)AKadir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hem Bana fikir vermek, yardımcı olmak için gayret edeceksiniz hemde art niyetli olacaksınız. Böyle birşeyin zaten imkanı yok.
Olgunluğunuzdan ve teklifinizden dolayı çok teşekkür ederim.
Benim de yanlış anlaşılacak bir yazım olduysa affola.

Domuz kılı fırçalarda Beni durduran ıslandığında birbirine yapışıp kenara çekilmeleri, uçları çatallaştığında sabun kullanımının zorlaşması, son sahnede pureden daha yumuşak bir fırça ortaya çıkması (Yanlış araştırmadıysam).

İzbe üstadın Epsilon LE 2 Band 50 loft ile ilgili yaptığı incelemede kullandığı "O kadar yoğun bir düğüm ki bu. Açılmıyor. Tekrar edeyim açılmıyor. Ne yüzünüzde ne de kase de köpürtürken açılmıyor. Bir resim tuvalinde geniş alan boyaması için kullanabilirsiniz. Tekrar edeyim mi? Açılmıyor. " cümleleri beni çok cezbettiğinden, aynı fırçanın 55 loft olanını denemek istiyorum. Salı Çarşamba elimde olur ve arayışın da sonu gelir inşallah.
Komşum
Zor başladık. Ama sonuçta ikimiz de birbirimizi anladık. Yanlış yapmış, sizi kırmışsam tekrar affola...
Domuz ile ilgili tespitleriniz de gayet yerinde. Dilerim inşallah en kısa zamanda isteğiniz tarz bir fırça temin edersiniz.
Saygılar
(28/11/2015, Saat: 22:34)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Duke veya Epsilon'u deneme sansiniz oldu mu?

Aleksey; Duke gerçekten çok hoşuma gitti zevk veriyor. Bu gün Epsilon elime geçti hiç tıraş olasım yokken denedim.
Fırçayı şöyle anlatayım:

-Öncelikle fırça 2. el.
-Yaptığı köpüğün lavaboya düşen parçalarını elle atılan suyla temizlemek zor oldu. Sakız gibi bir köpük. Tabac sabunun etkisimi fırçamı kestiremedim. Duke 3 de böyle değildi. Tipsoftta hiç değildi.
-İzbe üstadın açılmıyor dediği fırça Benim suratta az biraz açıldı. 50 - 55 loft farkı olabilir. Nereye sürersen orayı köpürtüyor. Yanağını köpürtürken gözüne girmiyor.
-Fırçayı suratımdan çekerken yoğun kıl ve koyu köpüğün de etkisiyle vakumlama gibi bir his.
-Acaip yoğun kıl ve Benim hoşuma giden hafif bir batma hissi. İnşallah kaybolmaz.
-Fırça kuru iken üstten avuçla baskı uyguladığında epeycene dirençli bir yaylanma (Tipsoftu ölçü alırsan). Islandığında da böyleyse yandık diye düşünmüştüm.
-Koku "0" derecede. Neyle yıkarsan o kokuyor.
-Epeyce su taşıyor ama gramajı belirleyemedim.
-Şimdilik kötü tarafı üzerindeki yazıların gözü yerde. Silineyimmi diye düşünüyor. Belli silinecek.
-İzbe üstad çok güzel tarif etmiş. Ortası yok. Ya çok beğeneceksin yada nefret edeceksin. Gerçekten o hissi veriyor. Riskli. Bana çok uydu.
-Bana zevk veren bu özellikler başkasında nefret hissi doğurabilir. Şahsi tespitlerimdir.

Yukarıda saydıklarım kime göre - kime göre + dır , tecrübeli kullanıcıların gözünde çöpe atılası fırça dökümümüdür onu bilmem. Ben bu fırçayı çok beğendim. Benim arayışıma göre. Elimdeki fırçalara göre acemi sıralaması yapmak gerekirse Epsilon, Duke 3, Tipsoft.
(02/12/2015, Saat: 02:27)AKadir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aleksey; Duke gerçekten çok hoşuma gitti zevk veriyor. Bu gün Epsilon elime geçti hiç tıraş olasım yokken denedim.
Fırçayı şöyle anlatayım:

-Öncelikle fırça 2. el.
-Yaptığı köpüğün lavaboya düşen parçalarını elle atılan suyla temizlemek zor oldu. Sakız gibi bir köpük. Tabac sabunun etkisimi fırçamı kestiremedim. Duke 3 de böyle değildi. Tipsoftta hiç değildi.
-İzbe üstadın açılmıyor dediği fırça Benim suratta az biraz açıldı. 50 - 55 loft farkı olabilir. Nereye sürersen orayı köpürtüyor. Yanağını köpürtürken gözüne girmiyor.
-Fırçayı suratımdan çekerken yoğun kıl ve koyu köpüğün de etkisiyle vakumlama gibi bir his.
-Acaip yoğun kıl ve Benim hoşuma giden hafif bir batma hissi. İnşallah kaybolmaz.
-Fırça kuru iken üstten avuçla baskı uyguladığında epeycene dirençli bir yaylanma (Tipsoftu ölçü alırsan). Islandığında da böyleyse yandık diye düşünmüştüm.
-Koku "0" derecede. Neyle yıkarsan o kokuyor.
-Epeyce su taşıyor ama gramajı belirleyemedim.
-Şimdilik kötü tarafı üzerindeki yazıların gözü yerde. Silineyimmi diye düşünüyor. Belli silinecek.
-İzbe üstad çok güzel tarif etmiş. Ortası yok. Ya çok beğeneceksin yada nefret edeceksin. Gerçekten o hissi veriyor. Riskli. Bana çok uydu.
-Bana zevk veren bu özellikler başkasında nefret hissi doğurabilir. Şahsi tespitlerimdir.

Yukarıda saydıklarım kime göre - kime göre + dır , tecrübeli kullanıcıların gözünde çöpe atılası fırça dökümümüdür onu bilmem. Ben bu fırçayı çok beğendim. Benim arayışıma göre. Elimdeki fırçalara göre acemi sıralaması yapmak gerekirse Epsilon, Duke 3, Tipsoft.

Sabunu daha bol yüklemiştir. Ondan sakız gibi olmuştur. Su oranını biraz daha arttırmak gerekiyor. Tipsoft da en yumuşak uçlu olduğu için en az yüklemiştir.

Duke'e göre biraz daha batıcıysa benim edinmemem isabet olmuş. Duke bile benim masaj yapan fırçamdı.

Domuz denediniz mi hiç?
Domuz olarak semogue 620 önerebilirim, kısa sapı ve yoğun yapısı ile yüzde pek açılmıyor. Fiyatı da uygundu, domuz ile ilgili bir sorun yoksa denemeye değer.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Çok merak ediyorum.. Bu fırçalar sert kıl yapısına sahipler. Neticede bunlar doğal kıllar olduğu için saç kremiyle yıkasakta kullansak daha yumuşak bir fırça elde etmiş olmaz mıyız?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,167 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,090 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  Kent BK8 Pure Badger Mutlucan 2 2,339 24/05/2021, Saat: 23:08
Son Yorum: Mutlucan
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,109 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 457,966 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,682 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,388 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 73,986 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
Information Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği papazerigi 51 50,864 14/06/2020, Saat: 00:24
Son Yorum: cavekid
  Muhle Pure Porsuk Kılı akaysakarya 9 5,029 09/01/2020, Saat: 23:41
Son Yorum: Shavette

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: